Szkoła podstawowa i przedszkole realizują cele i zadania określone w ustawie z dnia 14 XII 2016 r. Prawo oświatowe, (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082) oraz w ustawie z dnia 7 IX 1991 r. o systemie oświaty, (Dz. U. z 1991 r., z późniejszymi zmianami) a także w przepisach wydanych na ich podstawie, a w szczególności:
1. Umożliwia zdobywanie wiedzy i kompetencji kluczowych niezbędnych do uzyskania kompetencji pozwalających na kontynuowanie edukacji na kolejnych poziomach.
2. Umożliwia absolwentom szkoły podstawowej dokonanie świadomego wyboru dalszego kierunku kształcenia, poprzez współpracę ze szkołami ponadpodstawowymi, prowadzenie zajęć doradztwa zawodowego, systematyczny kontakt z rodzicami.
3. Kształtuje środowisko wychowawcze sprzyjające realizowaniu celów i zasad określonych w Ustawie, stosownie do warunków szkoły podstawowej i przedszkola oraz wieku uczniów/dzieci poprzez:
1) współpracę z rodzicami – Radą Rodziców, Radami Klasowymi;
2) współpracę z innymi szkołami i przedszkolami w kraju i za granicą;
3) współpracę z instytucjami kulturalno-oświatowymi;
4) udział w pracach szkół noszących imię Kornela Makuszyńskiego;
5) współpracę ze szkołami średnimi.
4. Sprawuje opiekę nad uczniami i dziećmi przedszkolnymi odpowiednio do ich potrzeb oraz możliwości placówki poprzez działalność pedagoga szkolnego, działalność zatrudnionych w szkole specjalistów, zespołu wychowawców i pracę wychowawcy oddziałowego, współpracę z rodzicami, poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 2 oraz innymi instytucjami specjalistycznymi i opiekuńczo-wychowawczymi.
5. Utrzymuje bezpieczne i higieniczne warunki nauki, wychowania i opieki.
6. Upowszechnia wiedzę ekologiczną wśród młodzieży oraz kształtuje właściwe postawy wobec problemów środowiska.
7. Umożliwia poznawanie dziedzictwa kultury narodowej w perspektywie kultury europejskiej i światowej. Zapewnia podtrzymywanie kultury i tradycji regionalnej.
8. Przeprowadza rekrutację uczniów i dzieci przedszkolnych, opierając się na zasadzie powszechnej dostępności.
9. Realizuje:
1) programy nauczania zawierające podstawy programowe obowiązkowych przedmiotów ogólnokształcących;
2) ramowe plany nauczania.