Obok wybitnych i niepospolitych jednostek, Kraków od zawsze przyciągał także zwykłych imigrantów, którzy wnosili do tkanki miasta różnorodne wpływy kulturowe, a równocześnie przyczyniali się do jego rozwoju społeczno-ekonomicznego. W rezultacie Kraków zachował tradycje miasta wielokulturowego, którego historia związana jest z obecnością Żydów, Niemców czy Ormian.
Kraków jest drugim po stolicy miastem o najbardziej zróżnicowanej populacji, stanowi ważny ośrodek akademicki oraz miejsce lokowania inwestycji gospodarczych, niezmiennie przyciągający zagraniczny kapitał finansowy i ludzki. Miasto stanowi również jedno z najatrakcyjniejszych miejsc turystycznych w Europie. Dzięki spójnej i konsekwentnej polityce samorządowej, związanej z zarządzaniem różnorodnością oraz dzięki Programowi "Otwarty Kraków" udało się stworzyć przestrzeń oraz narzędzia służące integracji cudzoziemców przybywających do Krakowa.
Prezydent Miasta Krakowa zobowiązał kierujących komórkami organizacyjnymi Urzędu Miasta Krakowa lub miejskimi jednostkami organizacyjnymi do wyznaczenia osoby/osób – Koordynatora/Koordynatorów ds. współpracy przy realizacji programu, zgodnie z zarządzeniem nr 3487/2023 z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie realizacji Programu „Otwarty Kraków” oraz współpracy Gminy Miejskiej Kraków z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i podmiotami prywatnymi w zakresie wzmacniania polityki otwartości miasta Krakowa na przedstawicieli mniejszości narodowych, etnicznych i cudzoziemców oraz usprawnienia przepływu informacji zewnętrznej i wewnętrznej dotyczącej tej współpracy.