1. GŁOSOWANIE PRZEZ PEŁNOMOCNIKA
Informacje w zakresie możliwości wzięcia udziału w wyborach przez osoby niepełnosprawne udzielane są pod numerem telefonu: 12 616 13 54.
W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa osoba niepełnosprawna udzielająca pełnomocnictwa, wpisana na listę wyborców w Gminie Miejskiej Kraków (stale zamieszkująca na obszarze działania danej Rady), składa wniosek do Miejskiego Komisarza Wyborczego najpóźniej do dnia 23 listopada 2018 r.
Dotyczy osób posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także posiadających równoznaczne orzeczenie organu rentowego, tj.:
- o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
- o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
- o całkowitej niezdolności do pracy,
- orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów,
- orzeczenie o zaliczeniu do II grupy inwalidów,
- osoby o stałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny,
oraz
- osób, które najpóźniej w dniu głosowania skończą 75 lat.
Pełnomocnikiem może być osoba stale zamieszkująca na terenie Miasta, która:
- nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
- nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu,
- ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.
Pełnomocnikiem nie może być:
- Miejski Komisarz Wyborczy,
- osoba wchodząca w skład Komisji Odwoławczej, dzielnicowych komisji wyborczych i obwodowych komisji wyborczych.
Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby lub od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babcia itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed Miejskim Komisarzem Wyborczym lub upoważnionym przez niego członkiem właściwej terytorialnie dzielnicowej komisji wyborczej.
Do wniosku należy dołączyć:
- pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania (z podaniem imienia /imion/ i nazwiska, adresu zamieszkania oraz imienia /imion/ i nazwiska osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania),
- kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o stopniu niepełnosprawności (o ile wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 75 lat).
Akt pełnomocnictwa do głosowania jest sporządzany w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej udzielającej pełnomocnictwa.
Formularze wniosku o udzielenie pełnomocnictwa oraz zgody na przyjęcie pełnomocnictwa są dostępne w formie elektronicznej (poniżej) oraz na Dziennikach Podawczych we wszystkich siedzibach Urzędu Miasta Krakowa, gdzie również są one przyjmowane.
Formularz 1 - Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w wyborach do Rad Dzielnic [ POBIERZ PLIK PDF ]
Formularz 2 - Zgoda na przyjęcie pełnomocnictwa w wyborach do Rad Dzielnic [ POBIERZ PLIK PDF ]
Wyborca ma prawo cofnąć udzielone pełnomocnictwo do głosowania przez złożenie najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów, tj. do dnia 30 listopada 2018 r. stosownego oświadczenia Miejskiemu Komisarzowi Wyborczemu lub doręczenie takiego oświadczenia właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania.
Wyborca, który udzielił pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu może zagłosować osobiście, pod warunkiem, że zrobi to wcześniej niż pełnomocnik.
2. TRANSPORT OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH DO KOMISJI WYBORCZYCH W DNIU 2 GRUDNIA 2018 R.
Osoby niepełnosprawne i starsze, mające trudności w poruszaniu się, będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych w dniu wyborów do Rad Dzielnic - 2 grudnia 2018 r.
Zapisy będą przyjmowane w poniższych terminach:
1) od poniedziałku 26 listopada 2018 r. do piątku 30 listopada 2018 r. w godz. 8.00-15.00 pod numerem telefonu: 12 616 51 46, 12 616 50 75,
2) w sobotę 1 grudnia 2018 r. w godz. 9.00-14.00 pod numerem telefonu: 12 616 51 46, 12 616 50 75,
3) w dniu głosowania, tj. w niedzielę 2 grudnia 2018 r. w godz. 7.00-20.00 pod numerami telefonów: 12 616 51 46, 12 616 50 75.