Warsztaty dla inwestorów
Sprawozdanie z spotkania:
Tematem spotkania było Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Pierwszy zabrał głos i powitał obecnych Zastępca Dyrektora Pan Adam Bik-Multanowski, po czym z Referatu Prawnego Tomasz Iwasyk przekazał krótką informację z zakresu nowelizacji ustawy Prawa wodnego, które obowiązuje od 1 stycznia 2018 r. dotyczącą wydanych decyzji o warunkach zabudowy dla obiektów w obszarze terenu szczególnie narażonego powodzią 50 m od stopy wału od strony odpowietrznej, które wygasły z dniem 1 stycznia 2018 r. z wyjątkiem przebudowy, rozbudowy i odbudowy obiektów liniowych. Następnie zabrała głos witając wszystkich Zastępca Dyrektora Pani Dorota Zaucha - Rybka.
Pani Dorota Zaucha - Rybka przedstawiła tematykę spotkania, do którego wprowadzeniem była prezentacja przedstawiająca omawiane zagadnienia a mianowicie:
1. Definicje dotyczące: działki budowlanej, zabudowy śródmiejskiej, kondygnacji, kondygnacji podziemnej.
2. Poziom podłogi w pomieszczeniach na stały pobyt ludzi względem poziomu terenu przy budynku.
3. Powierzchnia biologicznie czynna.
4. Pojawienie się nowych definicji w rozporządzeniu: parking oraz aneks kuchenny.
5. Usytuowanie budynku względem granicy działki budowlanej.
6. Dojścia i dojazdy.
7. Parkingi i garaże dla samochodów.
8. Szerokość dróg manewrowych - nowelizacja obowiązuje od 09.12.2018 r.
9. Miejsca na pojemniki do gromadzenia odpadów stałych.
10. Uzbrojenie techniczne działki.
11. Zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe.
12. Nasłonecznienie placów zabaw i miejsc rekreacyjnych.
13. Dźwigi osobowe.
14. Przystosowanie budynków mieszkalnych wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej do korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne.
15. Minimalny czas nasłonecznienia pomieszczeń.
16. Warunki położenia drzwi wejściowych do budynku.
17. Drzwi wewnętrzne.
W trakcie referowania kolejnych punktów przedstawionej prezentacji uczestnicy spotkania kolejno zadawali pytania dotyczące omawianych zagadnień. W odpowiedzi wyjaśniono:
Ad. 3.
Powierzchnia biologicznie czynna na ścianie budynku liczona jest jako 50% powierzchni tej ściany. W określonej w rozporządzeniu definicji powierzchni biologicznie czynnej, dopuszczono też inne powierzchnie zapewniające naturalną wegetację roślin. Zatem projektowana zieleń na elewacji powinna być zaprojektowana w sposób zapewniający przetrwanie tej nawierzchni przez cały czas technologiczny użytkowania tego obiektu. Podstawą do obliczenia powierzchni biologicznie czynnej to konkretna powierzchnia wskazana przez projektanta pod wzrost tej rośliny, a nie puste przestrzenie pomiędzy tą powierzchnią, które będą wyłącznie zarastana przez te rośliny.
Ad. 5.
W przypadku nowoprojektowanego budynku ze ścianą z oknami nierównoległej do granicy działki, projektant winien w całości sytuować budynek z taką ścianą w odległości minimum 4 m od granicy działki budowlanej. W przypadku budynku istniejącego, który posiada ściany nierównoległe do granicy działki, to wtedy organ bada odległość od okna do granicy działki budowlanej.
Ad. 7.
Jeżeli w decyzji o warunkach zabudowy nie określono wskaźników dla miejsc postojowych, należy zapewnić ilość miejsc postojowych co najmniej 1:1. W przypadku, gdy nadbudowywany jest budynek, gdzie projektowane są, np. 3 mieszkania to powinny być zapewnione 3 miejsca postojowe. W nowelizowanym programie parkingowym takie elementy zostały uwzględnione.
W starych decyzjach o warunkach zabudowy jest to kwestia indywidualna, dlatego organ za każdym razem analizuje pełny program inwestycji, którą przedstawia inwestor. Im więcej wskazano w opisie na temat stanu istniejącego, tym bardziej organ jest w stanie szczegółowo i racjonalnie patrzeć na projektowaną inwestycję w danej lokalizacji, ponieważ niektóre lokalizacje wykluczają możliwość lokalizacji miejsc postojowych, chociażby z tego powodu, że jest to strefa zamknięta i tam samochody nie mogą wjechać - to również organ bierze pod uwagę.
Ponadto obecnie 60% terenu miasta jest pokryte planami miejscowego zagospodarowania terenu i w planach dotyczących ścisłego centrum miasta przy nadbudowie są określone odpowiednie parametry miejsc postojowych.
Poza tym, jeżeli inwestor dysponuje swoim terenem własnym blisko nieruchomości, gdzie może zapewnić w ramach obowiązującego planu dodatkowe miejsca parkingowe to może je wskazać, ale musi to uwzględnić w projekcie budowlanym.
Dla nowej inwestycji należy zapewnić odpowiednie zabezpieczenie parkingowe w odpowiedniej ilości miejsc postojowych o parametrach określonych w planie miejscowym lub decyzji o warunkach zabudowy.
Projektant może wykazać jakie jest dotychczasowe parkowanie po to, aby organ wiedział czy w ogóle istnieje tam miejsce do parkowania dla istniejącej zabudowy. W przypadku braku takiego miejsca nie jest to wytyczne do wydania odmowy pozwolenia na budowę.
Ad. 11.
Przepis art. 34 ust. 2 warunków technicznych wprowadza regulacje, które stanowi, iż jeżeli inwestor uzyskał pozwolenie w oparciu art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2017 r. poz. 1121, z późn. zm.) lub na podstawie art. 77 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2017 r. poz. 1566), to już nie musi występować o odstępstwo od warunków technicznych w zakresie art. 34 ust. 1.