Na terenie Gminy Miejskiej Kraków realizowany jest przewóz osób niepełnosprawnych zamieszkałych na terenie GMK, wykonawcą usługi na podstawie umowy jest Konsorcjum RTPARTNER sp. z o.o. i VIVET sp. z o.o.
Przewozy odbywają się w ramach zgłoszeń przewozu indywidualnego osób posiadających orzeczenie stopnia niepełnosprawności zgodne z regulaminem przewozu osób niepełnosprawnych zawartej w umowie. Usługa realizowana jest samochodami dostosowanymi do przewozu osób z niepełnosprawnościami, wyposażonymi w windy bądź inne urządzenia do przemieszczania osób z niepełnosprawnościami.
Przewozy można zamawiać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00, sobota i niedziela od 9:00 do 16:00, pod numerem telefonu: 604 909 688 lub 666 034 000.
REGULAMIN PRZEWOZU OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
I. Prawo do korzystania z dofinansowanego przez Gminę Miejską Kraków przewozu osób niepełnosprawnych mają osoby z niepełnosprawnościami zamieszkałe na terenie Gminy Miejskiej Kraków i posiadające ważne, co najmniej jedno z wymienionych niżej orzeczeń stopnia niepełnosprawności:
Orzeczenia wydane przed 1 stycznia 1998 r. zaliczające do jednej z poniższych grup inwalidztwa:
Orzeczenia lekarzy orzeczników ZUS:
Orzeczenia Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności:
Orzeczenia rentowe dla rolników KRUS:
W szczególnie uzasadnionych przypadkach z dofinansowanego przez Gminę Miejską Kraków przewozu osób niepełnosprawnych mają prawo korzystać osoby posiadające inne niż wyżej wymienione orzeczenie o niepełnosprawności. Zgodę w tym zakresie na wniosek osoby z niepełnosprawnością lub wykonawcy wydaje Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.
Prawo do korzystania z dofinansowanego przez Gminę Miejską Kraków przewozu osób niepełnosprawnych mają także dzieci posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Przy czym usługa ta nie obejmuje przewozów dzieci niepełnosprawnych z domu do szkoły na zajęcia lekcyjne i z powrotem.
II. Usługa przewozu osób niepełnosprawnych wykonywana jest we wszystkie dni tygodnia.
III. W godz. od 6:00 do 22:00 oraz w godz. od 22:00 do 6:00 (z wyprzedzeniem).
IV. Przewozy można zamawiać na bieżąco lub wyprzedzeniem. Zamawiając przewóz na bieżąco należy liczyć się z sytuacją, że w danym terminie nie będzie wolnych samochodów i nie będzie możliwości realizacji zlecenia.
V. Wykonawca ma obowiązek zrealizować przewóz osoby z niepełnosprawnością w innych godzinach niż wyżej określone w przypadku, kiedy przewóz zostanie zamówiony z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem.
VI. Osoba z niepełnosprawnością zobowiązana jest okazać kierowcy dokument uprawniający do dofinansowania przez Gminę Miejską Kraków przewozu osób niepełnosprawnych ze środków publicznych. W przypadku, kiedy osoba z niepełnosprawnością nie posiada przy sobie dokumentów uprawniających do dofinansowanego przewozu lub odmowy ich okazania Wykonawca ma prawo nie realizować przewozu.
VII. Dokumentem uprawniającym do korzystania z dofinansowanego przez Gminę Miejską Kraków przewozu osób niepełnosprawnych jest ważna legitymacja osoby niepełnosprawnej zawierająca wpis zaliczający do jednego z uprawniających stopni niepełnoprawności lub uprawniające orzeczenie o niepełnosprawności wraz z dokumentem tożsamości. Dokumentem uprawniającym jest także pisemna zgoda Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, o której mowa powyżej, wraz z dokumentem tożsamości.
VIII. Dyspozytor przy przyjmowaniu zamówienia na przewóz w pierwszej kolejności weryfikuje drogą telefoniczną czy dana osoba jest uprawniona do dofinansowanego przez Gminę Miejską Kraków przewozu osób niepełnosprawnych. Po pozytywnej weryfikacji dyspozytor przeprowadza wywiad w zakresie stopnia niepełnosprawności i samodzielnego poruszania się osoby z niepełnosprawnością, potrzeby zapewnienia opieki przy przemieszczaniu się z miejsca odbioru osoby z niepełnosprawnością do samochodu i do punktu docelowego, liczby osób towarzyszących osobie z niepełnosprawnością, godziny odjazdu oraz godziny, na którą należy dotrzeć do miejsca docelowego oraz innych informacji niezbędnych do prawidłowej realizacji usługi przewozu. Dyspozytor ma obowiązek, po pozytywnej weryfikacji, poinformować osobę zamawiającą przewóz o dokumentach, jakie musi posiadać, aby skorzystać z dofinansowanego przez Gminę Miejską Kraków przewozu oraz o tym, że dane z tych dokumentów zostaną przez kierowcę lub dyspozytora zapisane na potwierdzeniu wykonania przewozu przekazywanego do Urzędu Miasta Krakowa.
IX. Kierowca zapewnia opiekę osobie z niepełnosprawnością w czasie świadczenia usługi, mając na uwadze jej i swoje bezpieczeństwo z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
X. Osoba z niepełnosprawnością ma prawo do korzystania z pomocy ze strony kierowcy lub pomocnika kierowcy (w granicach nie przekraczających ich możliwości fizycznych) przy przemieszczaniu się z miejsca pobytu do samochodu i dotarciu do punktu docelowego.
XI. W sytuacji przekraczającej możliwości fizyczne, o których mowa powyżej, w tym z uwagi na nadwagę osoby z niepełnosprawnością lub nietypowy wózek inwalidzki, osoba z niepełnosprawnością zobowiązana jest zapewnić sobie dodatkową pomoc ze strony osób
trzecich.
XII. Opiekun osoby z niepełnosprawnością ma prawo do bezpłatnego przejazdu podczas wykonywanej usługi wraz z osobą z niepełnosprawnością. Wyłącznie za zgodą dyspozytora w przypadku, gdy w samochodzie są wolne miejsca, dopuszcza się bezpłatny przewóz dodatkowych osób - opiekunów osoby z niepełnosprawnością.
XIII. Osoba z niepełnosprawnością jest zobowiązana do uiszczenia opłaty za kurs według obowiązującego cennika.
XIV. Osoba z niepełnosprawnością korzystająca z usługi przewozu na wózku inwalidzkim nie może w czasie jazdy zwalniać zaczepów (blokad) mocujących wózek do podłogi pojazdu, przemieszczać się oraz wykonywać gwałtownych ruchów.
XV. W samochodach do przewozu osób niepełnosprawnych obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów, spożywania napojów alkoholowych oraz przyjmowania narkotyków.
XVI. Uwagi i skargi można zgłaszać do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków lub pod nr. tel. 12 616 50 76 lub drogą elektroniczną na skrzynkę Wydziału na adres sz.umk@um.krakow.pl
CENNIK OPŁAT PONOSZONY PRZEZ OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Obowiązuje opłata za przewóz tj. jazdę, z co najmniej jedną uprawnioną osobą z niepełnosprawnością wg stawek:
1. w godz. 6.00 - 22.00 we wszystkie dni tygodnia:
część stała opłaty: 3,00 zł
część zmienna opłaty za każdy rozpoczęty kilometr przewozu: 1,20 zł
2. w godz. 22.00 - 6.00 we wszystkie dni tygodnia (z wyprzedzeniem):
część stała opłaty: 3,00 zł
część zmienna opłaty za każdy rozpoczęty kilometr przewozu: 1,80 zł
3. Opłata za postój samochodu:
proporcjonalnie do czasu trwania postoju, według stawki: 10,00 zł/godz.