Od 2017 roku Kraków wita swoich nowo narodzonych mieszkańców upominkiem w postaci Krakowskiej Wyprawki. Przekazanie tego prezentu jest wyrazem symbolicznego powitania dziecka w społeczności Krakowa. W ten oto sposób już od najwcześniejszych lat budowane są więzi między miastem a jego mieszkańcami.
Krakowska Wyprawka zawiera zestaw przydatnych drobiazgów w pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka. To specjalnie zaprojektowane, bezpieczne i wyprodukowane w Polsce z wysokiej jakości materiałów przedmioty, powiązane tematycznie z Krakowem, jego historią i barwami. Wraz z listem powitalnym od Prezydenta Miasta Krakowa najmłodsi krakowianie dostają kocyk, body i czapeczkę – opatrzone lokalnymi symbolami, opracowanymi zgodnie z systemem identyfikacji wizualnej miasta w białoniebieskich kolorach Krakowa. Pośród upominków znajduje się również grzechotka nawiązująca do popularnej legendy o smoku wawelskim oraz książeczka przeznaczona dla maluchów.
Więcej informacji na stronie: www.wyprawka.krakow.pl
Miasto Kraków, podobnie jak większość współczesnych miast na świecie, ma opracowany własny System Identyfikacji Wizualnej (SIW). Wzorem marek stworzonych przez firmy, miasta i regiony rywalizują ze sobą w różnych dziedzinach, a posiadanie własnej marki, którą można łatwo zidentyfikować za sprawą spójnego systemu identyfikacji, jest istotnym elementem przyczyniającym się do rozwoju miasta.
System Identyfikacji Wizualnej Miasta Krakowa (SIW) jest odpowiedzią na potrzeby komunikacyjne sygnalizowane przez mieszkańców. Spójny system identyfikacji, którego zasady i schematy zostały opisane w księdze Systemu Identyfikacji Wizualnej Miasta Krakowa, zwanej potocznie manualem, pozwala zaprezentować w uporządkowany sposób różnorodne działania poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta Krakowa, miejskich jednostek i podmiotów współpracujących z miastem. Ma to pozytywny wpływ na skuteczność i jasność komunikatu oraz jego powiązanie z marką Krakowa. Manual Krakowa jest ciągle doskonalony i rozwijany. Powstały odrębne, szczegółowe opracowania dotyczące poszczególnych elementów, takie jak: księga logotypu, księga herbu, księga znaków miejskich jednostek organizacyjnych, księga znaku Budżetu Obywatelskiego, czy księga marki „Wyspiański”.
Identyfikację i komunikację wizualną Krakowa docenili profesjonaliści zajmujący się komunikacją oraz kreacją i dizajnem, W 2017 roku Kraków zdobył dwie prestiżowe nagrody: Red Dot Award, zwaną „Oskarem dizajnu” w kategorii Communication Design oraz Kreaturę – w kategorii Design w 21. edycji konkursu organizowanego przez „Media&Marketing Polska”. Dopełnieniem sukcesów, w 2018 roku stały się dwie nagrody Transform Awards 2018, przyznawane przez międzynarodowych ekspertów w zakresie rebrandingu i rozwoju marek, skupionych wokół wydawanego w Londynie branżowego magazynu „Transform Magazine”. Międzynarodowe jury przyznało krakowskiej identyfikacji wizualnej aż dwie srebrne statuetki, w kategoriach Best Visual Identity in the Public Sector oraz Best Place or Nation Brand.
Więcej informacji: https://www.krakow.pl/marka_krakowa/269590,artykul,o_siw.html
Aktualny system identyfikacji wizualnej Krakowa jest wdrażany od 2017 roku, między innymi za pośrednictwem elektronicznej platformy Systemu Koordynacji Promocji. Służy ona do zarządzania miejskimi przedsięwzięciami promocyjnymi, a także do akceptacji projektów graficznych pod kątem ich zgodności z wymaganiami określonymi w SIW Krakowa. Za pośrednictwem platformy SKP udostępniane są także wydziałom UMK i miejskim jednostkom elementy miejskiego systemy ekspozycyjnego, będące w dyspozycji miasta nośniki typu citylight przeznaczone dla obsługi miejskich kampanii promocyjnych, a także magazyn miejskich materiałów promocyjnych.
Od lutego 2021 roku dzięki nowemu modułowi na platformie SKP obsługiwany jest również proces elektronicznego składania wniosków o Krakowską Wyprawkę. Wdrożenie tego rozwiązania opartego o prosty formularz internetowy usprawniło dotychczasowy sposób aplikowania o wyprawkę, skróciło czas oczekiwania na doręczenie paczki nawet do kilku dni, a także wyparło niemal zupełnie tradycyjne wypełnianie i składanie papierowego wniosku u urzędnika w okienku.
Strona logowania do systemu SKP: https://skp.um.krakow.pl/