Program: Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, poddziałanie 10.2.3 "Koordynacja kształcenia zawodowego uczniów"
Wartość projektu: 2 157 386,40 zł
Wartość dofinansowania: 1 941 647,76 zł
Okres realizacji: 1.01.2016-31.12.2021
Opis projektu:
Projekt partnerski z Województwem Małopolskim jako liderem. Projekt składał się z 2 części: zajęcia z przedmiotów zawodowych w ramach "Małopolskiej Chmury Edukacyjnej" (13 techników) oraz z doradztwa zawodowego dla gimnazjalistów (57 szkół). W związku ze zmianami w systemie oświaty i likwidacją gimnazjów projekt był zmieniany.
Celem projektu MKZM II było zwiększenie szans na zatrudnienie uczniów kształcących się w szkołach zawodowych, poprzez poprawę efektywności kształcenia zawodowego oraz podniesienie u uczniów małopolskich gimnazjów i podstawówek zdolności do podejmowania właściwych decyzji dotyczących dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej poprzez:
- uruchomienie 2 Centrów Kompetencji Zawodowych (CKZ) na bazie szkół i placówek kształcenia zawodowego prowadzonych przez Województwo Małopolskie w branży turystyczno-gastronomicznej (T) i medyczno-społecznej (Z), oferujących najwyższe standardy edukacyjne i umożliwiających nabycie dodatkowych kompetencji gwarantujących miejsce na rynku pracy poprzez udział w kursach/szkoleniach, stażach, doradztwie edukacyjno-zawodowym, realizowanych w warunkach zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy. Działania skierowane są do uczniów i kadry szkół i placówek prowadzonych przez Województwo Małopolskie.
- wspieranie i rozwój kształcenia zawodowego w regionie, w tym CKZ w subregionach w zakresie, tworzenia sieci nowoczesnych placówek kształcenia zawodowego współpracujących z przedsiębiorstwami – odpowiadających na potrzeby rynku pracy
- wdrażanie nowego modelu nauczania z wykorzystaniem TIK w zakresie 7 obszarów zawodowych, we współpracy z uczelniami, jego upowszechnianie i przeszkolenie nauczycieli. Rezultat: poszerzenie wiedzy z zakresu przedmiotów zawodowych z wykorzystaniem TIK dla ok. 2000 uczniów i przeszkolenie 400 nauczycieli z kompetencji cyfrowych
- wsparcie orientacji zaw. uczniów gimnazjów. Działania w projekcie dotyczą utworzenia SPIneK –300 punktów, prowadzenia szkoleń i studiów podyplomowych , stworzenia jednolitych standardów w zakresie doradztwa edukacyjno - zawodowego, programów zajęć, organizowania Festiwalu Zawodów, umożliwienie uczniom poszerzenia wiedzy o zawodach i rynku pracy.
Rezultat: podniesienie atrakcyjności kształcenia poprzez zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy, zyskanie dodatkowych kompetencji, wzmocnienie współpracy z przedsiębiorcami, inwestycje w infrastrukturę