Program Poprawy Bezpieczeństwa dla Miasta Krakowa "Bezpieczny Kraków"
Zadania własne gminy, obejmujące sprawy porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, reguluje ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Intensywność działań w tej materii zależna jest od uznania samorządu, przy czym powinna być pochodną występującego zagrożenia. Zatem w gminach, gdzie nie występują większe zagrożenia, samorząd najczęściej poprzestaje na zapewnieniu bezpieczeństwa infrastruktury (ruchu drogowego, mieszkalnictwa, wypoczynku itp.). Natomiast tam, gdzie zagrożenie jest większe (szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich) samorząd bardzo często odgrywa rolę współkoordynatora i aktywnego uczestnika procesu zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Taka konstrukcja kompetencji dopuszcza możliwość powoływania własnych służb porządku publicznego (straż miejska), co gwarantuje pełny wpływ i kontrolę rodzaju i jakości wykonywanych zadań oraz tworzenia własnych programów dotyczących bezpieczeństwa.
Realizując te kompetencje Rada Miasta Krakowa uchwaliła w dniu 22 grudnia 1999r. Program Poprawy Bezpieczeństwa dla Miasta Krakowa „Bezpieczny Kraków” - uchwała Rady Miasta Krakowa nr XL/299/99 w sprawie przyjęcia Programu Poprawy Bezpieczeństwa dla miasta Krakowa pn. "Bezpieczny Kraków".
Bezpośrednią przesłanką do jego powstania było niskie poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa oraz postępujący wzrost przestępczości. Aby poprawić sytuację w tym zakresie stworzono przy współpracy wielu środowisk zainteresowanych zmianą niekorzystnej sytuacji kompleksowy i spójny program planowania i koordynacji działań różnych instytucji w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Zakres programu obejmuję koordynacje działań służb i instytucji zajmujących się dbałością o bezpieczeństwo w mieście – Straży Miejskiej, Policji, Straży Pożarnej, jednostek miejskich, wydziałów UMK, organizacji pozarządowych. Program „Bezpieczny Kraków” prowadzi i inicjuje szeroki zakres prac w różnych segmentach bezpieczeństwa.
Cechy wyróżniające nasz program:
1.Program jest kompleksowy – obejmuje działania wszelkich instytucji, środowisk i osób zajmujących się bezpieczeństwem w mieście. Ponadto precyzuje i jasno dzieli kompetencje i odpowiedzialność za prowadzone działania.
2.Program jest elastyczny - następuje szybka reakcja na zmieniające się potrzeby, problemy i zagadnienia.
3.Program jest innowacyjny – chętnie i odważnie są podejmowane nowatorskie rozwiązania i pomysły, w które włączani są mieszkańcy Krakowa.
Główne zadania Programu „Bezpieczny Kraków”:
1.skuteczne działania ograniczające i eliminujące najbardziej uciążliwe zagrożenia,
2.promowanie bezpiecznych zachowań i wypoczynku wśród krakowian i turystów,
3.organizowanie ciekawych i rozwijających zajęć, wypoczynku dla dzieci i młodzieży,
4.informowanie mieszkańców o działaniach Programu oraz zachęcanie do uczestnictwa,
5.koordynacja pracy służb i jednostek w różnych zakresach działań dotyczących bezpieczeństwa (działania represyjne, prewencyjne, komunikacyjne, informacyjne i inne).
Program „Bezpieczny Kraków” składa się z następujących segmentów:
Program Poprawy Bezpieczeństwa dla Miasta Krakowa "Bezpieczny Kraków":
Wersja do pobrania: