Kraków na targach EXPO REAL 2018 w Monachium
8-10 października 2018 r. Kraków brał udział w kolejnej edycji Targów Expo Real. Miasto od kilkunastu lat prezentuje swoją ofertę podczas tej imprezy. Podobnie jak w zeszłym roku, zakup powierzchni z usługami pakietowymi sfinansowany został ze środków europejskich (MRPO 2014–2020) w ramach projektu „Growing Internationally – Krakow’s Economy on the Rise”.
Miejska oferta dostępna była zarówno w wersji analogowej, jak i elektronicznej, w nowoczesnej aplikacji, działającej w ramach narzędzia Infokiosk, również współfinansowanego z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. W miejskim katalogu znalazły się nieruchomości z przeznaczeniem pod zabudowę usługową oraz usługi kulturalne i sportowe. Miasto promowało również wielkie projekty strategiczne: Kraków Airport, Kraków Nowa Huta Przyszłości oraz Kraków-Nowe Miasto, których realizacja oddziaływać będzie na całą Małopolskę.
Celem obecności Krakowa na targach było zaprezentowanie potencjału inwestycyjnego miasta, z jednoczesnym podkreśleniem takich atutów, jak wysoka jakość życia, realizowane przedsięwzięcia typu smart czy ulepszanie terenów zielonych i rekreacyjnych. Krakowska sztuka rozwoju to bowiem coś więcej, niż tylko czynniki ekonomiczne, to przede wszystkim ludzie ambitni, odważni, wykształceni – to oni są największą siłą napędową krakowskiej gospodarki. Udział w targach w Monachium jest świetną okazją do pokazania, jak wiele do zaoferowania biznesowi ma Kraków.
Kraków gospodarzem IV Europejskiego Kongresu Samorządów 2018
"Samorząd strategią dla przyszłości" – to hasło IV Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbył się w Krakowie 26-27 kwietnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Na IV Europejski Kongres Samorządów składało się ponad 80 wydarzeń –bloków programowych, paneli, wykładów, prezentacji, warsztatów i „historii sukcesu” – podzielonych na kilka ścieżek tematycznych. Wśród obecnych na Kongresie znalazło się około 1800 osób – liderów samorządowych oraz elit regionalnych, przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, kultury, NGO, mediów z ponad 40 krajów.
Kraków na dwa dni stał się samorządową stolicą Europy. Jak mówi prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski to ważne wydarzenie dla miasta. „Europejski Kongres Samorządów nie porusza tematów abstrakcyjnych, akademickich, tylko mówimy o sprawach życia w miastach, ich rozwoju, codzienności, a więc o czymś, co jest bardzo realne i bliskie każdemu z nas. Współorganizujemy EKS, ponieważ w wielu tych dziedzinach życia miasta czujemy się liderem, uważamy, że mamy czym się dzielić, a jednocześnie jesteśmy ciekawi przemyśleń osób z zewnątrz”.
Kraków jako miasto gospodarz było organizatorem 4 miejskich ścieżek tematycznych dotyczących kluczowych dla miasta tematów, a jednocześnie stanowiących inspirację dla dalszego rozwoju miast i regionów.: „Sztuka biznesu, czyli co zrobić, aby początek nie był końcem”, „Rola i znaczenie samorządu gospodarczego w rozwoju regionu”, „Wpływ rozwoju turystycznego na rozwój usług w centrach krajoznawczych” oraz „Europejska Dolina Krzemowa - mit czy rzeczywistość?".
Dodatkowo, w ciągu dwóch dni IV EKS, uczestnicy mogli odwiedzić wystawę produktów, usług i pomysłów start-upowych - wśród zaproszonych wystawców znalazły się FINDAIR-ogłoszony jako najciekawszy start-up medyczny roku 2017, SATIM, który dzięki satelitarnym oraz lotniczym zobrazowaniom, dokonuje m.in. analiz zagrożeń naturalnych, AIRLY - start-up budujący sieć sensorów jakości powietrza, które dzięki regularnemu ulokowaniu umożliwiają monitorowanie smogu w różnych częściach miast, CRAFTINITY - jeden z projektów wdrażający sztuczną inteligencję w dziedzinę radiologii, INTEGRA - koło naukowe, którego głównym obszarem zainteresowania są roboty mobilne, KreaTech - łączący kreację i grafikę z robotyką i wykorzystywaniem tego połączenia jako narzędzia dydaktycznego, 1000 realities - studio programistyczne skupione na Virtual Reality i EPIC VR - interaktywne, sferyczne filmy 360.
Kraków - misja gospodarcza w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
7-12 kwietnia 2018 r. Kraków prezentował potencjał gospodarczy i naukowy miasta, w tym miejskie projekty strategiczne inwestorom z rynku ZEA. Misja objęła zarówno przedstawienie miasta jako świetnie rozwijającej się europejskiej metropolii z bogatym zapleczem naukowym i rozwojową ekonomią, jak i pokazanie wartości inwestycyjnej wspomnianych wielkich miejskich projektów, tj. Nowej Huty Przyszłości, Kraków Airport oraz Nowego Miasta w Płaszowie Rybitwach. Przedstawiciele miasta odbyli serię spotkań z podmiotami aktywnymi na światowym rynku inwestycyjnym. Mieli również okazję przeprowadzić rozmowy z Dubajską Agencją Rozwoju. W programie wizyty nie zabrakło spotkań z polskimi przedstawicielstwami dyplomatycznymi oraz gospodarczymi.
Miejska delegacja odwiedziła także targi inwestycyjne Annual Investment Meeting, w ramach których preznetowła się również spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości. To coroczne, organizowane w Dubaju wydarzenie gromadzi największych graczy rynkowych nie tylko z regionu Bliskiego Wschodu, ale z całego świata, jest międzynarodową platformę do spotkań i odkrywania możliwości biznesowych czy podpisywania umów o współpracy i partnerstw.
Krakowska prezentacja w ZEA organizowana była pod hasłem: „Kraków - tradycyjnie nowoczesny”.
Kraków na Międzynarodowych Targach Inwestycyjnych MIPIM w Cannes 2018
Od 13 do 16 marca w Cannes odbywały się największe w Europie Targi Inwestycji i Nieruchomości MIPIM 2018, na których Kraków prezentował już po raz 21 ofertę inwestycyjną miasta. Jak w latach poprzednich stolica Małopolski promowała się na prawie 60 metrowym stoisku w prestiżowej przestrzeni wystawowej Pałacu Festiwalowego – Riviera Hall.
Promocja Krakowa podczas targów skupiała się na dużych projektach, którym, zgodnie z tym co zapisane z Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa, jak również w Krakowskiej Strategii Rozwoju, przyświeca hasło rozwój a nie ekspansja. Do projektów tych zaliczają się: Kraków Nowa Huta Przyszłości, Kraków Airport oraz Kraków Nowe Miasto w Płaszowie-Rybitwach.
Jak co roku prezentowana była również miejska oferta inwestycyjna, dostępna także na stronie internetowej www.business.krakow.pl. Miasto prezentowało nieruchomości pod zabudowę komercyjną, m.in. działki przy ul. Olszeckiej, ul. Radzikowskiego, jak również mieszkaniową, m.in. działki przy ul. Twardowskiego, ul. Kijowska oraz adaptację fortów: fort 48a Mistrzejowice, fort 48 Batowice, fort 50 Prokocim oraz fort 50 a Lasówka.
Delegacja Miasta Krakowa na czele z Elżbietą Koterbą, Zastępcą Prezydenta Krakowa ds. Rozwoju Miasta odbyła kilkadziesiąt spotkań. Rozmowy dotyczyły zarówno nowych przedsięwzięć biznesowych, wykorzystania innowacyjnych narzędzi promocyjnych, jak i ogólnej sytuacji gospodarczej w stolicy Małopolski. Krakowskie stoisko odwiedził także Tadeusz Kościński - Wiceminister w Misterstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
Podczas targów Krakowowi zostały rozdane nagrody za dotychczasowe starania na rzecz rozwoju gospodarczego. Wydawnictwo Financial Times doceniło m.in. kapitał ludzki powiązany z ciekawą ofertę kulturalną, a co w kontekście obecności na targach inwestycyjnych szczególnie istotne - najbardziej przyjazną atmosferę dla biznesu w Europie kontynentalnej. Kraków znalazł się w tej kategorii w doborowym towarzystwie, wyprzedzając takie metropolie jak Monachium, Hamburg, Glasgow czy Frankfurt.
Udział w tej najważniejszej i najbardziej prestiżowej imprezie targowej Starego Kontynentu daje Krakowowi niepowtarzalną szansę na umacnianie w środowisku biznesowym mocnej, silnej i konkurencyjnej marki Krakowa jako miasta o sprzyjającym klimacie inwestycyjnym. Na cztery marcowe dni Pałac Festiwalowy oraz całe Cannes stają się miejscem spotkań przedstawicieli najpoważniejszych firm branży inwestycyjnej, rynku nieruchomości, biur architektonicznych, pism branżowych, najważniejszych miast i regionów z całego świata.