Urząd Miasta Krakowa otrzymał wyróżnienie w konkursie Samorządowy Lider Zarządzania 2020 "Samorząd jako pracodawca - Dialog społeczny dla godnej pracy" za projekt "System Zarządzania Projektami". Projekt ten został umieszczony w bazie dobrych praktyk: www.dobrepraktyki.pl . Rozwiązanie funkcjonujące w Urzędzie Miasta Krakowa od maja 2010 roku polega na wykonywaniu zadań w systemie projektowym. Zostało opracowane dla Urzędu Miasta Krakowa, aby właściwie zarządzać zadaniami o charakterze innowacyjnym i niestandardowym oraz wspierać realizację projektów zgodnie z założonym zakresem, czasem, budżetem i jakością.
PLAY KRAKÓW - Krakowska platforma VOD otrzymała wyróżnienie w rankingu Best Stream Awards. O docenieniu PLAY KRAKÓW zdecydowała publiczność. Wyróżnienie Best Stream Awards przyznawane jest najważniejszym, najlepszym i najpopularniejszym realizacjom, które na co dzień można oglądać/słuchać za pośrednictwem dedykowanych platform wideo/audio lub w mediach społecznościowych. PLAY KRAKÓW powstało na początku września 2020 roku z inicjatywy Miasta Krakowa. Jej operatorem jest KBF. To pierwszy tego typu miejski serwis w Polsce.
Kraków otrzymał tytuł „Gmina na 5!” w edycji 2019/2020 rankingu przygotowanym przez Studenckie Koło Naukowe Akceleracji, działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Nasze miasto było już nagradzane w poprzednich edycjach rankingu. „Gmina na 5” to cykliczne badanie naukowe. Aby wybrać i wyróżnić gminy w zakresie obsługi inwestorów, studenci wcielają się w rolę „tajemniczego klienta” - dzwonią do poszczególnych urzędów, podając się za inwestora. Ocenie podlega gotowość jednostek samorządu terytorialnego do obsługi drogą elektroniczną inwestorów oraz przedsiębiorców. W badaniu oceniane są dwa obszary: funkcjonalność oficjalnej witryny internetowej oraz możliwość kontaktu elektronicznego.
W edycji 2020 Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego Kraków zajął 6 miejsce w kategorii miast na prawach powiatu i jednocześnie uplasował się na 4 miejscu wśród samorządów najdynamiczniej rozwijających przedsiębiorczość w latach 2013-2019. Ranking jest przygotowywany w ramach projektu badawczego prowadzonego przez Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej przy współpracy Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska". Powstaje on w oparciu o 15 zmiennych-wskaźników, obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochronę środowiska. Ranking opracowany jest na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (Bank Danych Lokalnych) i obejmuje swoim zakresem wszystkie polskie jednostki samorządowe.
Kraków został wyróżniony tytułem Zielony Orzeł „Rzeczpospolitej”. Redakcja dziennika wysoko oceniła dokonania i plany naszego miasta, które jako pierwsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej zapowiedziało uzyskanie neutralności klimatycznej do 2030 roku Kraków był oceniany w kategorii „Samorządy”. W uzasadnieniu wyróżnienia podkreślono, że „od wielu lat miasto jest liderem walki o czyste powietrze. Do końca 2019 roku udało się zlikwidować 45 tysięcy palenisk węglowych w gospodarstwach domowych, z czego tylko w latach 2012-2019 - 25 tysięcy, zainstalowano ponad 1600 odnawialnych źródeł energii”.
Nasze miasto otrzymało wyróżnienie w organizowanym przez Ministerstwo Klimatu konkursie „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt” w kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Kraków w ramach swojej aplikacji prezentował inwestycję realizowana przez MPK S.A. w obszarze zrównoważony transport: "Zakup zeroemisyjnych autobusów elektrycznych do obsługi linii komunikacyjnych aglomeracji krakowskiej wraz z budową stacji ładowania” oraz projekt „Ogrody Krakowian”, realizowane przez ZZM – czyli parki kieszonkowe miedzy innymi retencjonujące deszczówkę. Konkurs został przygotowany z myślą o polskich miastach, które z sukcesami realizują nowoczesne, proekologiczne inwestycje, służące tak mieszkańcom, jak i ochronie klimatu, w tym dążeniu do neutralności klimatycznej. konkursie ocenione i nagrodzone zostały inwestycje zrealizowane przez samorządy w obszarach: rozwój błękitnej i zielonej infrastruktury – w tym retencja wody, zrównoważony transport, gospodarka w obiegu zamkniętym oraz zrównoważone budownictwo.
Kraków jest jednym z najlepszych w Polsce miast do życia dla osób w wieku 60+. Nasze miasto zajęło 2. miejsce w rankingu „Najlepszych miast dla seniorów 2019” przygotowanym przez ikalkulator.pl, tracąc do lidera zestawienia zaledwie 0,5 pkt. Na pierwszym miejscu znalazł się Poznań, a za Krakowem na podium uplasowała się Bydgoszcz. W raporcie Najlepsze miasta dla seniorów 2019 uwzględnione zostały takie kategorie, jak: komfort życia, aktywizacja seniorów, działania władz na rzecz seniorów i koszty życia. Twórcy raportu zwracają uwagę, że Kraków, oprócz walorów turystycznych i ekonomicznych, ma do zaoferowania mieszkańcom w wieku 60+ bogatą ofertę badań i różnych form aktywizacji, stąd pierwsze miejsce w kategorii dotyczącej finansowania badań. W zestawieniu wzięto pod uwagę wszystkie miasta, będące stolicami województw, a także – w przypadku woj. lubuskiego i kujawsko-pomorskiego – ośrodki pełniące podobne role. Łącznie przeanalizowano 18 miast.
Kampania komunikacyjna „Niech żyje! Jubileusz 70-lecia Nowej Huty”, która była realizowana przez Kraków, otrzymała tytuł „Medialnej Perły Samorządu 2020” – konkursu „Dziennika Gazety Prawnej”. Nasze miasto zajęło pierwsze miejsce wśród gmin powyżej 100 tys. mieszkańców. Na potrzeby tej kampanii stworzony został System Identyfikacji Wizualnej, zaprojektowany w estetyce lat 50. i 60. XX w. W projekcie znalazły się odwołania do charakterystycznych miejsc Nowej Huty. Nasze miasto zajęło drugie miejsce w rankingu „Perły Samorządu” w kategorii miast powyżej 100 tysiecy mieszkańców. Prezydent Jacek Majchrowski otrzymał wyróżnienie jako włodarz gminy miejskiej powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Dodatkowo Kraków otrzymał tytuł lidera dobrych praktyk w zakresie klimatu i jakości powietrza oraz wyróżnienie w kategorii prasa samorządowa dla dwutygodnika Krakow.PL.
Kraków został nagrodzony podczas 7. edycji konkursu Eco-Miasto, organizowanym przez Ambasadę Francji oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa w kategorii gospodarka wodna (miasta powyżej 100.000 mieszkańców). Nasze miasto doceniono za całościowe podejście i zróżnicowane działania w zakresie gospodarki wodnej oraz na rzecz ograniczenia strat wody w sieci wodociągowej, a w szczególności za zwiększanie powierzchni retencyjnej i intensywną edukację mieszkańców.
Dwie Krakowskie inwestycje w zakresie zieleni Polana na Sikorniku i smoczy skwer w parku Decjusza zdobyły odpowiednio II i III nagrodę województwa małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Wyróżnione zostały najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne, sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski. Nagroda im. Stanisława Witkiewicza jest przyznawana raz na dwa lata projektantom oraz inwestorom najlepszych realizacji architektonicznych w Małopolsce, w ramach trzech kategorii: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, przestrzeń publiczna.
Miasto zdobyło nagrodę w ramach konkursu Real Estate Impactor, organizowanego przez dziennik Rzeczpospolita, w kategorii „inicjatywa wnosząca nową jakość dla mieszkańców miast”. Kraków doceniono za skuteczną walkę z "kopciuchami" czyli piecami starego typu, które są głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza (niskiej emisji). Nagroda została przyznana w ramach inicjatyw wnoszących nową jakość dla mieszkańców miast. W imieniu miasta i mieszkańców odebrał ją Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza. Nasze miasto w ostatnich latach uruchomiło szereg skutecznych programów dotacyjnych oraz pomocowych, które mają na celu poprawę jakości powietrza. Efekty tych działań są już widoczne zarówno jeśli chodzi o redukcję szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 ale także najbardziej szkodliwego benzo(a)pirenu.
Kraków został doceniony przez belgijskich turystów. Wybrali oni najlepsze kierunki wyjazdów zagranicznych 2019 roku w ramach „Belgian Tourist Awards – the choice of Belgian tourist 2019”. W głosowaniu Kraków zajął pierwsze miejsce w kategorii miast. Najlepszym krajem okazała się Malta, wymarzonym celem podróży na urlop wybrany został region Kentu, a „gorącym miejscem” roku – Edynburg. Jest to już kolejny tegoroczny ranking, w którym miasto Kraków zostało docenione przez gości z innych państw.
Kraków po raz kolejny pojawił się na liście światowych rankingów miejsc, które warto odwiedzić. Miasto zajęło 25. miejsce w zestawieniu Najlepszych Miast Świata, stworzonym przez czytelników magazynu „Travel+Leisure”. Kraków jako jedyne miasto w Polsce znalazł się w gronie takich miast jak Bangkok, Singapur, Tokio, Lizbona czy Sewilla. Warto dodać, że w rankingu zabrakło popularnych turystycznie miast: Paryża czy Barcelony. Zestawienie World's Best Awards powstaje na podstawie ankiety czytelników i turystów z całego świata, którzy oceniają m.in. zabytki, atrakcje turystyczne, kulturę, kuchnię, hotele i życzliwość mieszkańców.
Kraków po raz kolejny znalazł się w gronie najbardziej zaawansowanych technologicznie „miast przyszłości”. Międzynarodowy ranking „Top 25 Tech Cities of the Future 2020/2021” opracowany został przez prestiżowy fDi Magazine. Ranking przygotował zespół analityczny magazynu fDi Intelligence, będącego sekcją grupy The Financial Times. Zebrano dane przy użyciu specjalistycznych narzędzi internetowych, takich jak fDi Benchmark oraz fDi Markets i innych źródeł. Zgromadzono informacje dla 76 lokalizacji, w pięciu kategoriach: potencjał ekonomiczny, innowacje i atrakcyjność, wyniki w zakresie pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych, efektywność kosztowa i środowisko startupowe.
Kraków zajął piąte miejsce w konkursie o tytuł „Zielonej stolicy Europy 2022”. Finalistami zostały miasta: Tallin, Grenoble, Dijon i Turyn. O tytuł ubiegało się łącznie 18 europejskich metropolii co było rekordowa liczbą w stosunku do wszystkich poprzednich edycji. Miasta zostały ocenione w 12 kategoriach: ograniczanie zmian klimatu, adaptacja do zmian klimatu, zrównoważona mobilność, zrównoważone zagospodarowanie terenu, bioróżnorodność, jakość powietrza, hałas, ograniczanie produkcji odpadów, jakość wody, eko-innowacje, wydajność energetyczna i zarządzanie. Najlepiej spośród wszystkich zgłoszonych miast, Kraków został oceniony w zakresie jakości wody.
Kraków znalazł się w opublikowanym przez globalny serwis turystyczny TripAdvisor i opartym na opiniach podróżnych, rankingu światowych destynacji turystycznych, których popularność wzrasta (Trending Destinations). Nasze miasto zajmuje 10 miejsce w zestawieniu wyprzedając m in. Maltę, Tel Aviv, Buenos Aires, Wiedeń czy Budapeszt. Pierwsze miejsce w rankingu Tripadvisor zajmuje malownicze indyjskie Koczi, na drugiej pozycji jest filipińska wyspa Luzon, trzecia lokata przypadła Porto, a ranking zamyka Moskwa plasująca się na 25 miejscu.
Kraków po raz kolejny znalazł się w gronie europejskich miast i regionów przyszłości według zestawienia przygotowanego przez prestiżowe wydawnictwo fDi Magazine. W tegorocznej edycji rankingu fDi Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2020/21 (fDi European Cities and Regions of the Future 2020/21) znalazło się 505 lokalizacji: 319 miast, 148 regionów i 38 lokalnych partnerstw na rzecz przedsiębiorczości. Ranking objął następujące kategorie: potencjał gospodarczy, kapitał ludzki i styl życia, efektywność kosztowa, łączność (dostępność komunikacyjna) i przyjazność biznesowa. Kraków został wyróżniony w następujących kategoriach: w rankingu Top 10 Eastern European Cities of the Future 2020/2021 – miejsce 10, w rankingu Top 10 Large European Cities of the Future 2020/2021 – miejsce 8, a w kategoriach szczegółowych: potencjał gospodarczy i przyjazność biznesowa w rankingu Top 10 Large European Cities of the Future 2020/2021.
Nowa Huta znalazła się na pierwszym miejscu listy 10 atrakcyjnych do zamieszkania dzielnic w europejskich miastach w rankingu brytyjskiego dziennika „The Guardian”. Wśród wyróżnionych znalazły się również: wrocławskie Śródmieście, Wilhelminapark w Utrechcie, madrycki Vallecas, Moabit w Berlinie, Le Panier w Marsylii, dzielnica Howth w Dublinie, Döbling w Wiedniu, Józsefváros w Budapeszcie i Nea Smyrni w Atenach. Czytelnicy „The Guardian” docenili Nową Hutę, wyróżniając ją między innymi za bliskość terenów zielonych oraz tanie mieszkania.
Prestiżowy amerykański dziennik „New York Times” umieścił Kraków w corocznym rankingu 52 miejsc do odwiedzenia. Stolica Małopolski zajęła 14. miejsce w rankingu. Kraków został doceniony nie tylko za bogatą historię, kulturę i architekturę oraz tradycje uniwersyteckie. Podkreślono, że w ostatnim czasie koncentruje się na poprawie jakości powietrza i współtworzonych z mieszkańcami akcjach zazieleniania miasta. Listę „New York Times” otwiera Waszyngton, znalazły się na niej również takie miejsca, jak na przykład Sycylia, Tokio, Salzburg, Bahamy, Kopenhaga czy Minorka.