Opracowania naukowo – badawcze w zakresie ochrony powietrza
Analiza skuteczności realizacji procesu ograniczania niskiej emisji w Krakowie z uwzględnieniem warunków meteorologicznych.
Praca zrealizowana została dla Gminy Miejskiej Kraków przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB w Warszawie. Celem wykonanej pracy było określenie skuteczności i efektywności działań realizowanych w Krakowie związanych z ograniczeniem niskiej emisji (PONE) poprzez m.in. wyznaczenie uzyskanego efektu ekologicznego wyrażonego w różnicy stężeń pomiędzy rokiem 2012, 2015 a rokiem 2018. Wyniki pracy zostały przedstawione w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej (MSIP).
Ocena efektów prowadzonych działań naprawczych w zakresie poprawy jakości powietrza w Krakowie.
Praca zrealizowana została dla Gminy Miejskiej Kraków przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie. Głównym celem pracy była ocena zmian stanu zanieczyszczenia powietrza w Krakowie pyłem zawieszonym PM10 i PM2,5 w okresie od 1.01.2011 r. do 30.04.2019 r. i identyfikacja przyczyn tych zmian w kontekście podejmowanych w tym okresie działań naprawczych. Wyniki pracy zostały przedstawione w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej (MSIP). Praca ta została przekazana do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego do wykorzystania w ramach aktualizacji Programu ochrony powietrza.
Źródła zanieczyszczeń pyłowych powietrza w Krakowie w 2018 roku.
Projekt badawczy Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA w Krakowie, przy współudziale spółek z grupy kapitałowej KHK- MPEC SA i MPK SA, Wydziału Jakości Powietrza UMK oraz merytorycznym wsparciu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Celem opracowanego projektu przez naukowców z AGH było określenie rodzaju oraz udziału poszczególnych źródeł emisji zanieczyszczeń pyłowych powietrza obserwowanych na wybranych stacjach monitoringu jakości powietrza WIOŚ i GIOŚ, związanych z transportem drogowym oraz obszarem mieszkalnym. Raport z realizacji Projektu "ŹRÓDŁA ZANIECZYSZCZEŃ PYŁOWYCH POWIETRZA W KRAKOWIE W 2018 ROKU"