Według opublikowanego 8 grudnia raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Krakowie 2021”, Kraków ponownie zachował swoją pozycję lidera pod względem zatrudnienia w centrach usług biznesowych w Polsce. W ocenie autorów raportu stolica Małopolski jest także najlepszą lokalizacją w Polsce dysponującą odpowiednim potencjałem do prowadzenia innowacyjnego biznesu. Jest to już kolejny ranking dotyczący obszaru usług dla biznesu, w którym Kraków zajmuje pierwsze miejsce.
Wodociągi Miasta Krakowa S.A. zajęły III miejsce w konkursie „Liderzy ESG" w kategorii Program Edukacyjny. W konkursie doceniony został program edukacyjnych „Akademia Kropelki", który realizowany jest przez miejskie przedsiębiorstwo od lat i cieszy się ogromną popularnością. „Liderzy ESG” to nagroda przyznawana firmom i instytucjom, które realizują wyróżniającą się strategię ESG, oferują innowacyjne produkty i usługi pozytywnie oddziałujące na środowisko, prowadzą skuteczne kampanie informacyjne i promocyjne w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Krakowski Ogród Zoologiczny zajął I miejsce w corocznym rankingu polskich ogrodów zoologicznych przygotowanym przez branżowy portal „Fani ZOO”. Nasze ZOO awansowało z ubiegłorocznego V miejsca w rankingu i po raz pierwszy zostało liderem zestawienia. Ogrody zoologiczne oceniano w 9 kategoriach: Inwestycji, sprowadzania nowych gatunków, zagospodarowania przestrzeni, działań w mediach społecznościowych, aktywności dyrektora, zapewnienia dodatkowych atrakcji dla zwiedzających, cen biletów, poziomu gastronomii i oceny redakcji.
Miejska kampania promocyjna „A Ty? Co widzisz w Krakowie?” została nagrodzona "Brązowym Spinaczem" w kategorii PR miejsca, miasta lub regionu w konkursie branżowym organizowanym przez Związek Firm Public Relations. Główną ideą plebiscytu jest upowszechnianie wiedzy na temat praktyki public relations, zwiększanie profesjonalizmu oraz wysokich standardów w kształtowaniu kampanii i polityki informacyjnej. Jest to już kolejne po Róży Regionów 2021 wyróżnienie dla krakowskiej kampanii, której elementem były m.in. „smocze” lokomotywy.
Po raz 20. z rzędu, Wodociągi Miasta Krakowa S.A. otrzymały prestiżowy certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play”, który potwierdza działalność Spółki jako zgodną z najwyższymi normami etycznymi, sumienne wywiązywanie się ze zobowiązań podatkowych oraz wobec kontrahentów. Przyznanie statuetki „Semper Fidelis” kwalifikuje Wodociągi Miasta Krakowa do nielicznego grona przedsiębiorstw, które otrzymują certyfikat nieprzerwanie od 20 lat.
Kraków uplasował się na 1. miejscu w ogólnopolskim rankingu "Miasta przyjazne dla biznesu 2021" przeprowadzonym przez magazyn „Forbes”. Stolica Małopolski okazała się bezkonkurencyjna w kategorii miast od 300 tys. do 999 tys. mieszkańców.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie zostało wyróżnione tytułem Zielony Orzeł „Rzeczpospolitej” za osiągnięcia ekologiczne. Wyróżnienie zostało przyznane w kategorii: przedsiębiorstwa. Jury konkursu doceniło działania MPK, które obejmują nie tylko zapewnienie nowoczesnej floty pojazdów spełniających najwyższe europejskie normy ale także modernizację zajezdni. W obiektach krakowskiego przewoźnika funkcjonują rozwiązania ograniczające straty ciepła, wykorzystujące wodę deszczową oraz odnawialne źródła energii.
Nasze miasto zostało docenione w 20. edycji ważnego i prestiżowego konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2021”. Gala wręczenia nagród odbyła się 23 listopada w Katowicach. Plebiscyt promuje najefektywniejsze i innowacyjne działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Kraków zdobył nagrodę w kategorii „Gospodarka odpadami i gospodarka o obiegu zamkniętym”– za osiągnięcie jednego z najwyższych poziomów recyklingu wśród dużych miast w Polsce, a także za inwestycje w budowę i modernizację infrastruktury związanej z odbiorem i przetwarzaniem odpadów komunalnych. Do Krakowa trafiła również nagroda „Ekolaury XX-lecia” za działania poprawiające stan środowiska w dłuższej perspektywie. Docenione zostało wieloetapowe przedsięwzięcie, pod wspólną nazwą „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie”, realizowane sukcesywnie od 20 lat przez Wodociągi Miasta Krakowa SA.
Kraków otrzymał wyróżnienie w głównej kategorii „Wdrożenie praktyk gospodarki obiegu zamkniętego" II edycji konkursu GOZPODARZ 2021 za realizowany przez nasze miasto projekt "Cyrkularna Strategia dla Krakowa opracowana w ramach programu Circular Cities Poland". Konkurs jest organizowany przez związek pracodawców Pracodawcy RP, Fortum oraz Instytut Jagielloński i adresowany do przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych organizacji. Jego celem jest promowanie dobrych praktyk związanych z ideą Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski otrzymał nagrodę w kategorii Krakowianin Dekady przyznaną przez portal internetowy LoveKraków.pl za działania, które doprowadziły do poprawy jakości powietrza w naszym mieście.
Miasto Kraków zajęło III miejsce wśród miast na prawach powiatu w tegorocznej edycji prestiżowego Rankingu Samorządów organizowanego przez ogólnopolski dziennik „Rzeczpospolita”. Kapituła konkursu, obradująca pod przewodnictwem byłego Premiera RP Jerzego Buzka za najlepsze miasta i gminy uznała te, które dążą do zrównoważonego rozwoju. W rankingu poddano ocenie efekty działań miast i gmin w zakresie zapewnienia wysokiej jakości życia mieszkańców, dbałości o stan środowiska oraz działań ukierunkowanych na rozwój ekonomiczny przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania. Kraków otrzymał najwyższą punktację wśród finalistów w obszarze ochrony środowiska. Pamiątkowy dyplom dla Krakowa podczas uroczystej gali zorganizowanej 26 października w trybie hybrydowym w Łazienkach Królewskich w Warszawie odebrał Zastępca Prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider.
Kraków drugi raz z rzędu został wybrany przez belgijskich internautów „Miastem roku 2021” w konkursie „Belgian Tourist Award - What's up! 2021”. W pierwszym etapie konkursu redaktorzy portali turystycznych wybrali 11 destynacji, w trzech różnych kategoriach: Kraj Roku, Region Roku i Miasto Roku. W drugim etapie głosy oddawali belgijscy internauci. Z ok. 10 000 głosujących, Kraków otrzymał 6.630 głosów, wygrywając z Monachium, Nantes i Edynburgiem. „Belgian Tourist Award” to konkurs organizowany przez GRANDE.be, największy portal turystyczny we Flandrii, we współpracy z belgijskimi stronami turystycznymi Vacancesweb.be / Vakantieweb.be, najbardziej znanym dwujęzycznym portalem turystycznym w Belgii. Konkurs organizowany jest dla internautów w celu wyłonienia najlepszych destynacji turystycznych dla belgijskich podróżników.
Nasze miasto zdobyło II miejsce wśród miast metropolitalnych w rankingu „Water City Index 2021”. Ranking ocenia efektywności gospodarowania zasobami wody w metropoliach oraz dużych i średnich miastach w Polsce. Autorzy raportu „Water City Index” czyli pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, eksperci firmy Arcadis, Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej oraz Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” poddali analizie w sumie 218 polskich miast w ramach 4 obszarów oraz 15 kategorii oceny. Na podstawie wyników wyłonione zostały trzy najlepsze miasta w każdym z rankingów głównych.
Kraków zajął II miejsce w obszarze „Rozwój błękitnej i zielonej infrastruktury, w tym retencji wody”, w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców, w II edycji konkursu „Miasto z Klimatem”, którego organizatorem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nagrodzony został projekt zrewitalizowanego parku Duchackiego. Celem konkursu jest promocja oraz upowszechnianie nowoczesnych, efektywnych, zielonych rozwiązań miejskich, służących poprawie jakości życia mieszkańców poprzez ochronę klimatu lub zwiększenie odporności miast na skutki zmian klimatu. Podstawowym kryterium oceny zgłoszonych przez samorządy inicjatyw są uzyskane efekty ekologiczne oraz społeczne przeprowadzonych inwestycji.
Nasze miasto zajęło trzecie miejsce w rankingu Business Environment Assessment Study (BEAS) 2021 z łączną oceną 6,7 w 10-punktowej skali. Trzecia edycja badania przeprowadzonego przez firmy Antal oraz Cushan & Wakefield i Vastint oceniała między innymi: potencjał zatrudnienia, wsparcie administracji publicznej, infrastruktura oraz potencjał biznesowy 8 wybranych polskich miast. Przeanalizowano odpowiedzi 809 respondentów - osób zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów czy dyrektorów departamentów firm, które w ciągu ostatnich dwóch lat zdecydowały się rozpocząć nowe inwestycje w Polsce.
Kraków zdobył pierwsze miejsce w rankingu przeprowadzonym przez portal expatriateconsultancy.com oceniającym najkorzystniejsze warunki do pracy zdalnej w europejskich miastach. Stolica Małopolski wyprzedziła w zestawieniu Lizbonę. Kryteria według których oceniano miasta to: prędkość internetu dostępna w mieście, koszty utrzymania, pozycja kraju w rankingach łatwości prowadzenia działalności gospodarczej oraz doświadczenie pracowników serwisu podczas wizyty w mieście.
12 października Miasto Kraków otrzymało potwierdzenie prawa do posługiwania się Godłem „Teraz Polska". Prawo to przysługuje miastu do 11 czerwca 2022 r. Dyplom Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego został przekazany władzom miasta przez przedstawicieli Konkursu „Teraz Polska" podczas odbywającego się w krakowskim magistracie wydarzenia „Promotor Polski w Małopolsce".
Nasze Miasto otrzymało wyróżnienia w dwóch rankingach przygotowanych przez Pismo Samorządu terytorialnego „Wspólnota". Kraków zdobył IV miejsce w kategorii miast wojewódzkich w rankingu „Wydatki inwestycyjne samorządów” oraz został wyróżniony w rankingu „Samorządowy Lider Programu Mieszkanie Plus 2021”. Ogłoszenie wyników obu rankingów oraz wręczenie wyróżnień odbyło się 6 października na Gali Inwestorów Samorządowych w Katowicach. Nasze miasto reprezentował Zastępca Prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider.
Kraków został po raz kolejny wyróżniony w konkursie „Eco-Miasto”. Nasze miasto otrzymało nagrodę kategorii „Gospodarka odpadami”. Kapituła konkursu nagrodziła Kraków za wieloaspektowość podjętych działań wykraczających poza wąsko pojęte zagospodarowanie powstających odpadów. Doceniono zrealizowane inwestycje, takie jak sieć zintegrowanych instalacji gospodarowania odpadami, która stwarza możliwość wykorzystania ich energetycznego potencjału. Organizatorem konkursu jest Ambasada Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Konkurs skierowany jest do samorządów, realizujących prośrodowiskowe projekty miejskie.
Kraków został wyróżniony w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa "Budowa Roku 2020". Nagrody II stopnia zostały przyznane Gminie Miejskiej Kraków za dwie inwestycje zrealizowane przez Zarząd Infrastruktury Sportowej: basen przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5 im. Polskich Olimpijczyków oraz Centrum Zapaśnicze KS Bieżanowianka. Konkurs jest organizowany corocznie przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Jego celem jest wyłonienie obiektów budowlanych, na których osiągnięto wyróżniające się wyniki realizacyjne.
Nasze miasto zajęło III miejsce w kategorii najlepszy wynik oraz I miejsce w kategorii COVID-19 a korzystanie z rowerów (dla miejscowości powyżej 200 tys. mieszkańców) w rankingu samorządów przyjaznych rowerzystom przygotowanym na podstawie Badania Klimatu Rowerowego 2020. Organizatorem konkursu jest Polska Unia Mobilności Aktywnej. Badanie Klimatu Rowerowego jest realizowane w porozumieniu z organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF). W 2020 roku wzięło w nim udział 90 polskich miast i gmin.
Kraków otrzymał wyróżnienie „Propagatora szczepień przeciw COVID-19”. Nagroda została przekazana podczas organizowanej 23 września w Warszawie, w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, Debaty Ekspertów Flu&Covid-19 Forum, na której zostały przedstawione nowe Rekomendacje Ekspertów dotyczące stosowania szczepionek przeciw grypie i COVID-19. Miasto Kraków w ciągu ostatnich lat wielokrotnie otrzymało wyróżnienie (tytuł lidera i eksperta) Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy za wieloletnią realizację programów polityki zdrowotnej i popularyzację szczepień ochronnych, szczególnie przeciwko grypie wśród mieszkańców.
Przygotowana przez nasze miasto oraz Małopolską Organizację Turystyczną Kampania „A Ty? Co widzisz w Krakowie?", zachęcająca do odwiedzin miasta m.in. poprzez lokomotywy z brandingiem, została wyróżniona w X edycji konkursu na najlepsze projekty promujące gminy, miasta i regiony – „Róża Regionów 2021”. Konkurs jest organizowany przez Eurosystem, wydawcę magazynu „Wiadomości Turystyczne”. Jego główną ideą jest propagowanie działań władz samorządowych związanych z promocją turystyczną oraz docenianie najlepszych projektów i ich twórców. Przy wyborze najlepszych kampanii oceniana jest zgodność założonych celów z osiągniętym efektem, dotarcie do założonej grupy docelowej, kreatywność oraz atrakcyjność graficzna.
Kraków zajął pierwsze miejsce w rankingu europejskich miast najlepszych do pracy zdalnej. Zestawienie zostało przygotowane przez firmę OVO Network https://www.ovonetwork.com/blog/where-should-i-work-remotely-from/ w oparciu o kryteria takie jak: liczba przestępstw, szybkość połączenia internetowego, poziom znajomości języka angielskiego, dostęp do morza lub gór, koszty komunikacji miejskiej, najmu mieszkań, miesięcznego karnetu na siłownię oraz wynajmu powierzchni do pracy zdalnej oceniono 142 miasta.
Kraków zajął drugie miejsce, wśród miast wojewódzkich, w rankingu „Miejsca Edukacyjnych Szans” zorganizowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” oraz Fundację Naukową Evidence Institute. Wręczenie wyróżnień odbyło się podczas konferencji "Edukacja przyszłości", która miała miejsce w Lublinie 8-9 czerwca. Organizatorzy, przyznając wyróżnienia, dokonali oceny dostępności edukacji przedszkolnej dla dzieci w wieku od trzech do pięciu lat, wyników uczniów na egzaminie ósmoklasisty oraz wyników najsłabszych uczniów na tym egzaminie. Świetne rezultaty Krakowa we wszystkich trzech kategoriach pozwoliły na zdobycie tytułu wicelidera miast wojewódzkich w rankingu.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie zostało wyróżnione Białym Listkiem CSR (Corporate Social Responsibility), przyznawanym przez tygodnik „Polityka” wspólnie z firmą doradczą Deloitte. To prestiżowe wyróżnienie krakowski przewoźnik otrzymał za odpowiedzialne podejście do prowadzonej działalności biznesowej oraz spełnienie wysokich standardów CSR, dotyczących m.in. ładu korporacyjnego, praw człowieka, relacji z pracownikami, ochrony środowiska, dbałości o klienta, uczciwości biznesowej oraz zaangażowania społecznego. W 2021 roku odbyła się już dziesiąta edycja rankingu „Polityki”. MPK SA już po raz trzeci zostało wyróżnione. W 2012 r. krakowski przewoźnik otrzymał Srebrny Listek CSR, a w 2015 r. Biały Listek CSR.
Film #KrakówExperience zdobył tytuł najlepszego filmu promocyjnego w kategorii Miasta w konkursie filmów turystycznych, organizowanym we współpracy z Urzędem Miasta Madrytu oraz Międzynarodowym Komitetem Filmów Turystycznych CIFT (International Committee of Tourism Film Festivals). Konkurs odbył się podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych FITUR w Madrycie w ramach „Landing - New Trends on Tourism Communication” wydarzenie, na którym specjaliści z branży audiowizualnej, turystycznej, marketingowej i reklamowej dzielą się swoimi pomysłami i doświadczeniami.
Miasto Kraków zostało uhonorowane tytułem „Gmina na 5!” oraz „Złota Gmina na 5!” przyznawanymi na podstawie wyników corocznych badań prowadzonych w Instytucie Przedsiębiorstwa przy Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH w Warszawie. Badania dotyczyły działań poszczególnych gmin w zakresie obsługi przedsiębiorców. Konferencja, na której zostały ogłoszone wyniki badań miała na celu upowszechnienie dobrych praktyk stosowanych przez samorządy przy tworzeniu informacji publicznej dla inwestorów i przedsiębiorców oraz wykorzystaniu nowoczesnych mediów. Nasze miasto było laureatem rankingu prowadzonego przez Instytut Przedsiębiorstwa przy Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH również w latach 2017-2018.
Kraków zajął drugie miejsce w rankingu najlepszych miast do życia w Polsce przygotowanym przez tygodnik „Newsweek”. Nasze miasto wyprzedziła tylko Stolica. W oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego wyodrębnione zostało siedem kryteriów: bezpieczeństwo, wykrywalność przestępstw, bezrobocie, wynagrodzenia, zdrowie, dochód jednostek samorządu terytorialnego i zanieczyszczenie powietrza. Najwięcej punktów Kraków otrzymał za chłonny rynek pracy, wysoki poziom bezpieczeństwa, szeroki dostęp do usług medycznych oraz jakość powietrza w związku z konsekwentnymi i skutecznymi działaniami na rzecz jego poprawy. Ostatecznie pierwsze miejsce w rankingu w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców zajęła Warszawa, zaraz za nią uplasowała się stolica Małopolski.
Kraków otrzymał tytuł lidera dobrych praktyk w obszarze zdrowia i opieki w rankingu „Perły Samorządu 2021”, organizowanym przez „Dziennik Gazetę Prawną”. Tytuł ten ma szczególne znaczenie z racji wyzwań związanych z pandemią jakie stanęły przed krakowską służbą zdrowia w 2020 roku. W tegorocznej edycji konkursu „Perły Samorządu” wyróżnienie otrzymał Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. W kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców docenione zostało również Miasto Kraków.
Oddział Muzeum Krakowa Thesaurus Cracoviensis, jako jedyna placówka muzealna z Polski, został wyróżniony podczas organizowanej 6 maja 2021 roku w Sarajewie gali European Museum of the Year Award 2020 i 2021 – najważniejszych nagród muzealnych w Europie. W ubiegłym roku Gala się nie odbyła. Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów, docenione przez jury prestiżowego konkursu, to nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie. Wyjątkowość tego oddziału Muzeum Krakowa polega na udostępnieniu przestrzeni zwiedzającym, którzy nie tylko mogą zobaczyć do tej pory niewystawiane muzealia, ale również mają możliwość poznania tajników konserwacji zabytków. Organizator konkursu Europejskie Forum Muzeów to uznana organizacja pozarządowa, która działa m.in. na rzecz rozwoju współpracy pomiędzy instytucjami muzealnymi w całej Europie.
Największą redukcję zanieczyszczeń dzięki działaniom ograniczającym wielkość emisji (po wyeliminowaniu wpływu czynników meteorologicznych) uzyskano w Krakowie. Wskazują na to jednoznacznie dane przedstawione w raporcie European Clean Air Center. Autorzy raportu przyjrzeli się wpływowi czynników meteorologicznych na zmiany w jakości powietrza obserwowane w ostatnich latach. Przy użyciu zaawansowanego modelu statystycznego określono, jaki jest udział warunków pogodowych, a jaki działań człowieka w poprawie jakości powietrza.
Centrum Kongresowe ICE Kraków zostało po raz szósty docenione w międzynarodowym konkursie Meetings Star Award. Tak jak przed rokiem ICE Kraków zostało uhonorowane złotym certyfikatem jakości w kategorii Convention Centres uzyskując wynik 4.91 w pięciostopniowej skali. Meetings Star Award to konkurs, którego jurorami są tzw. „tajemniczy uczestnicy kongresów”, którzy anonimowo odwiedzają imprezy organizowane w obiektach Europy Środkowej i Wschodniej, oceniając proces produkcji imprez i pracę zespołów projektowych. Po inspekcji obiektu wypełniają rozbudowane formularze, przekazując organizatorowi konkursu swoje spostrzeżenia oraz dokumentację zdjęciową i filmową.Konkurs jest organizowany przez „Kongres” – międzynarodowe czasopismo branży MICE wydawane w Słowenii. Magazyn dociera do ponad 53 000 specjalistów i jest dystrybuowany głównie w krajach Europy Zachodniej.
W dziesiątce najlepszych przedsięwzięć zrealizowanych w Małopolsce w 2020 roku w 21 edycji konkursu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski "Lider Małopolski" znalazły się dwie zielone inwestycje z Krakowa: zrewitalizowany park Jerzmanowskich oraz nowy park w Czyżynach, na osiedlu Avia. Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Anny i Erazma Jerzmanowskich była prowadzona pod nadzorem konserwatorskim. Park w Czyżynach, w rejonie ulicy Stella-Sawickiego, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego Avia był projektem zgłoszonym przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Znajduje się w nim zaprojektowany przez specjalistów parkour, jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.
Nasze miasto zajęło piąte miejsce na świecie i trzecie w Europie w rankingu najbardziej zielonych miast globu, stworzonym przez Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI). Lista została stworzona na podstawie obrazów satelitarnych oraz procentowego udziału zieleni w metropoliach. Badanie pokazało, że w Krakowie na mieszkańca przypada ponad 207 m² terenów zielonych. W pierwszej dziesiątce najbardziej zielonych miast znalazły się: Charlotte, Durban, Wilno, Dortmund, Kraków, Stuttgart, Austin, Wurzburg, Zurych i Heidelberg. W rankingu oprócz Krakowa znalazły się także inne duże polskie miasta: Wrocław (na szesnastej pozycji) i Warszawa (miejsce siedemnaste).
Kraków zajął 2. miejsce w czterech kategoriach, a 5. miejsce w kategorii „efektywność kosztowa” w rankingu najlepszych polskich miast przyszłości fDi Intelligence 2019/2020. Ranking został przygotowany przez ekspertów branżowego magazynu należącego do The Financial Times, brytyjskiego dziennika o elitarnym charakterze i międzynarodowym zasięgu. Wydawnictwo fDi Intelligence skupia się na wskazywaniu miast Europy, które oferują najlepsze warunki rozwoju, w szczególności dla start-up’ów, inwestycji technologicznych i innowacyjnych. Wysokie miejsce stolicy Małopolski w zestawieniu oznacza, że nasze miasto oferuje wysoki standard życia i infrastruktury miejskiej, konkuruje jakością, a nie niską ceną, będąc jednocześnie najkorzystniejszą lokalizacją w Europie dla sektora usług wspólnych.
Miasto Kraków zajęło pierwsze miejsce w organizowanym przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego konkursie na gminę o najwyższym odsetku spisanych gospodarstw rolnych w kanale samospisu ogłoszonym i przeprowadzonym w ramach promocji Powszechnego Spisu Rolnego PSR 2020. Samospis internetowy był dokonywany w okresie od 1 września do 30 listopada 2020 roku.
Według opublikowanego 26 stycznia raportu badań bakteriologicznych Kraków okazał się trzecim pod względem czystości dużym miastem w Polsce. Stolicę Małopolski wyprzedziły tylko Łódź i Bydgoszcz. Badania w listopadzie i grudniu 2020 roku przeprowadził zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa. W 10 największych miastach Polski (Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy i Białymstoku) poddawano analizie bakteriologicznej 5 wybranych miejsc, z którymi każda osoba ma najczęstszy kontakt każdego dnia czyli: bankomaty, poręcze w komunikacji miejskiej, wózki w sklepach spożywczych, klamki w galeriach handlowych oraz poręcze na dworcach kolejowych.