Program: Horyzont 2020
Wartość projektu (dla Krakowa): 295 625 PLN
Wartość dofinansowania (dla Krakowa): 295 625 PLN
Beneficjent: Gmina Miejska Kraków
Jednostka Realizująca: Gmina Miejska Kraków – Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowi
Realizacja: od 1.12.2020 do: 1.11.2024
Opis projektu:
W ramach projektu RESHeat opracowany zostanie system wykorzystania energii słonecznej jako podstawowego źródła energii odnawialnej. Nowością systemu są zintegrowane panele fotowoltaiczne z monitorowaniem słońca i chłodzone oraz kolektory słoneczne, a także zaawansowane podziemne zbiorniki energii. Te ostatnie mają na celu zapewnienie wysokiego współczynnika wydajności COP pompy ciepła przez dłuższy czas, a tym samym wydajne podziemne magazynowanie energii, zmniejszenie całkowitego zużycia energii elektrycznej przez sprężarkę pompy ciepła i magazynowanie ciepła z różnych źródeł.
Projekt zakłada montaż w wybranych budynkach (w tym budynku/budynkach zarządzanych przez ZBK w Krakowie) systemu zapewniającego ogrzewanie i ewentualnie chłodzenie zasilanego z OZE. W ramach realizowanego projektu na terenie Krakowa, instalacja produkująca energię ze źródeł OZE zostanie zamontowana w budynku mieszkalnym stanowiącym własność Gminy Miejskiej Kraków położonym przy ul. Działkowej 26 w Krakowie. W budynku tym znajduje się 24 mieszkania. Obecnie budynek zasilany jest w energie dla celów c.o. i c.w.u. przy pomocy kotłów gazowych.
W projekcie oprócz Gminy Miejskiej Kraków – Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie, bierze udział Politechnika Krakowska (lider projektu), Uniwersytet Techniczny w Brnie (Czechy), Uniwersystet La Sapienza z Rzymu (Włochy), jednostka zajmująca się zarządzaniem budynkami miejskimi w rejonie Rzymu – ATER (Włochy), oraz prywatne firmy, które są producentami i montażystami urządzeń grzewczych i chłodniczych wykorzystujących OZE – Czamara (Polska), Oilon (Finlandia), Elfran (Polska).
Link do strony projektu RESHeat: RESHeat zielona energia czyli budynki pasywne z systemem ogrzewania