Informacje o sposobie składania wniosku będą podawane do publicznej wiadomości każdorazowo w chwili ogłaszania kolejnych naborów.
Wnioski o udzielenie dotacji do Programu Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii można składać w okresie trwania naborów, które podawane będą do publicznej wiadomości na stronie Biuletynu Informacji Publicznej: Kształtowanie i Ochrona Środowiska - Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa – BIP MK.
W przypadku stwierdzenia braków formalnych we wniosku wnioskodawca jest wzywany pisemnie, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej do uzupełnienia wniosku w terminie wskazanym przez komórkę właściwą ds. Programu. W przypadku nieuzupełnienia braków w terminie wniosek jest rozpatrywany negatywnie.
Publikacja formularzy wniosków i równocześnie możliwość ich pobrania następuje niezwłocznie po podjęciu decyzji o ogłoszeniu naboru na bieżący rok.
NIE. Zapisy regulaminu Programu Mój Prąd uniemożliwiają łączenie dotacji.
NIE. Jakikolwiek wpis w ogólnodostępnych rejestrach informujący o aktywnej działalności gospodarczej w nieruchomości (także wpis o adresie do korespondencji) dyskwalifikuje tę nieruchomość z udziału w Programie.
Zgodnie z przyjętą Uchwałą Nr XXXVI/915/20 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 lutego 2020 r. ( z późn. zm.) można otrzymać dofinansowanie do:
Maksymalna kwota dotacji wynosi do 60% poniesionych kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż:
Dotacje udzielane są wyłącznie do nieruchomości spełniających wymagania Programu, na które złożono kompletne wnioski (zawierające wypełnione wszystkie wymagane punkty i z dołączonymi wszystkimi wymaganymi załącznikami), co do których otrzymano pozytywny wynik kontroli przedwykonawczej. Wnioski rozpatruje się do czasu wyczerpania limitu środków przeznaczonych na realizację Programu.
Co do zasady o kolejności przyznania dotacji decyduje data dzienna wpływu do Urzędu Miasta. W przypadku, gdy liczba złożonych wniosków o udzielenie dotacji z tą samą datą dzienną przekracza limit środków niezbędnych do rozpatrzenia tych wniosków, o kolejności rozpatrywania decyduje powierzchnia użytkowa nieruchomości (im mniejsza, tym wniosek wcześniej rozpatrywany).
TAK. Udzielanie dotacji następuje na wniosek, z zastrzeżeniem, że na każdą instalację odnawialnego źródła energii należy złożyć osobny wniosek wraz z wymaganymi załącznikami.
NIE. Wszelkie prace można rozpocząć po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i po podpisaniu umowy o udzielenie dotacji w terminach i w zakresie w niej określonych.
Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej, w sekcji Kształtowanie i Ochrona Środowiska-> Programy-> Program Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii, publikowane są Listy dotacyjne informujące o pozytywnym bądź negatywnym rozpatrzeniu wniosku. Dodatkowo osoby, które otrzymały dotacje zostaną poinformowane osobiście o tym fakcie i zaproszone do podpisania umowy. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku, wnioskodawca zostanie zawiadomiony o tym pisemnie, telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej z podaniem przyczyny.
Prace należy wykonać i rozliczyć w terminie wskazanym w umowie dotacyjnej.
Listy dotacyjne wniosków rozpatrzonych pozytywnie i negatywnie pojawiają się systematycznie, aż do wyczerpania limitu środków przeznaczonych na realizację inwestycji
w ramach Programu. Lista wniosków pozostających bez rozpoznania zostanie opublikowana po zakończeniu rozpatrywania wniosków w danym naborze.
NIE. W przypadku, kiedy wyczerpany zostanie limit środków na dany rok, wnioski na które nie została przyznana dotacja pozostają bez rozpatrzenia. Podczas ogłoszenia nowego naboru na inwestycje w ramach PROZE konieczne będzie ponowne złożenie wniosku o udzielenie dotacji.
W celu rozliczenia się z przyznanej dotacji inwestor składa do Urzędu Miasta Krakowa wniosek o rozliczenie dotacji z załączonym protokołem odbioru, oryginałami faktur lub rachunków, potwierdzeniem dokonanej przez siebie zapłaty za fakturę lub rachunek w terminie realizacji zadania oraz załączonymi innymi dokumentami potwierdzającymi wykonanie zadania.
Wzór wniosku o rozliczenie dotacji otrzymuje inwestor podczas podpisywania umowy dotacyjnej z Urzędem Miasta Krakowa - https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=139596. Składając wniosek rozliczeniowy musi mieć on wypełnione wszystkie wymagane punkty, zawierać wszystkie niezbędne załączniki i być podpisany.
Protokół odbioru prac winien zawierać co najmniej:
Jeżeli numer protokołu nie został podany przez wykonawcę, to tę informację możemy pominąć, wpisując koniecznie pozostałe dane, czyli datę protokołu oraz nazwę wykonawcy, przez którego został wystawiony.
Punkt 11 wniosku o rozliczenie wypełniają tylko osoby, które na realizację inwestycji, o której mowa w umowie dotacyjnej, pozyskały dodatkowe fundusze w formie bezzwrotnych środków w ramach innych programów wsparcia. Pozostałe osoby pomijają ten punkt podczas wypełniania wniosku.
Data odbioru jest równoznaczna z wystawieniem przez wykonawcę faktury za zrealizowane prace i musi być TAKA SAMA jak data wystawienia powyższej faktury.
Protokół musi być podpisany na obydwu stronach, zarówno przez inwestora jaki i wykonawcę oraz dodatkowo opieczętowany pieczątką wykonawcy.
W przypadku gdy wypłata dotacji przez Gminę Miejską Kraków nie jest realizowana bezpośrednio na konto wykonawcy realizującego zadanie, inwestor zobowiązany jest przedłożyć potwierdzenie dokonanej przez siebie zapłaty za fakturę/rachunek w terminie realizacji zadania. Zapłata powinna nastąpić w terminie wskazanym w § 2 ust. 1 umowy dotacyjnej (termin realizacji zadania). W przypadku zapłaty faktury/rachunku poza wskazanym terminem realizacji zadania faktura/rachunek nie zostanie uwzględniona/y przy rozliczeniu dotacji.
W protokole odbioru muszą być wpisane wszystkie faktury, które zostały dołączone do wniosku o rozliczenie dotacji.
W takiej sytuacji należy podać datę produkcji najstarszego montowanego urządzenia lub elementu instalacji.
Korzystając z dotacji na odnawialne źródła energii obowiązkowa jest likwidacja kominka, czyli jego wyburzenie lub jego trwałe unieruchomienie, poprzez zamontowanie w nim ogrzewania proekologicznego (elektrycznego, gazowego, olejowego) i odcięcie od przewodów kominowych poprzez zamurowanie wlotów kominowych albo zamurowanie paleniska.
Odbiór wykonanych prac nie jest niezbędny do rozliczenia dotacji, ale Urząd Miasta Krakowa zastrzega sobie możliwość przeprowadzenia kontroli powykonawczej oraz kontroli trwałości przez 5 lat od końcowej daty realizacji zadania. Za końcową datę realizacji zadania uznaje się datę odbioru prac wskazaną w protokole odbioru. Brak możliwości przeprowadzenia kontroli na każdym etapie realizacji umowy dotacyjnej oraz przez 5 lat od końcowej daty realizacji zadania lub stwierdzenie podczas przeprowadzenia kontroli niezgodności stanu faktycznego
z informacjami zawartymi we wniosku o udzielenie dotacji, umowie dotacyjnej lub wniosku
o rozliczenie dotacji może skutkować odmową wypłaty dotacji lub obowiązkiem jej zwrotu wraz z należnymi odsetkami.
Inwestor zobowiązany jest do zrealizowania inwestycji oraz złożenia wniosku o rozliczenie dotacji wraz z wymaganymi załącznikami, w terminie określonym w §4. ust.1 umowy dotacyjnej. Kompletny wniosek o rozliczenie dotacji wraz z wymaganymi załącznikami składa się w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Krakowa lub przesyła na adres komórki właściwej ds. Programu, przy czym decyduje data dzienna wpływu do Urzędu Miasta Krakowa. Złożenie wniosku o rozliczenie dotacji po upływie terminu realizacji zadania może skutkować odmową wypłaty dotacji.
Gmina Miejska Kraków odmówi wypłacenia dotacji w przypadku stwierdzenia: