Program: Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny), Poddziałanie 9.2.2
Całkowita wartość projektu: 3 786 450,90 PLN
Wartość dla Gminy Miejskiej Kraków: 201 302,90 PLN
Wartość dofinansowania: 26 256,90 PLN
Projekt realizowany przez Fundację Pełną Życia w partnerstwie z Gminą Miejską Kraków
Jednostka Realizująca: Urząd Miasta Krakowa – Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia
Realizacja od: 1.07.2020 do: 30.06.2023
Opis projektu:
Głównym celem Projektu było wypracowanie nowych, kompleksowych i skutecznych form wsparcia dla opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych oraz samych osób niesamodzielnych mieszkających w Krakowie. Uczestnikami Projektu mogli zostać opiekunowie osób niesamodzielnych i osoby niesamodzielne zamieszkujące Gminę Miejską Kraków.
Uczestnicy Projektu mogli skorzystać z opieki wyręczającej w miejscu zamieszkania osoby niesamodzielnej. Opieka przyznawana była przez Komisję Kwalifikacyjną wielokrotnie w czasie trwania projektu, w zależności od wolnych miejsc i sytuacji innych zgłaszających się osób po ten rodzaj pomocy.
Ponadto, opiekunowie mogli liczyć na pomoc zespołu opieki odciążeniowej (lekarz, psycholog, fizjoterapeuta, pielęgniarka, pracownik socjalny), a także w formie tele-porady, co związane było z sytuacja epidemiczną w Polsce. Po unormowaniu się sytuacji, wsparcie realizowano w miejscu zamieszkania uczestnika.
Uczestnicy Projektu mogli skorzystać również z transportu dla osoby niesamodzielnej na terenie Gminy Miejskiej Kraków (uwaga – nie dotyczyło to transportu sanitarnego).
O przyznaniu określonej formy wsparcia decydowała Komisja Kwalifikacyjna.
Fundacja przygotowała projekt Wspornik bazując na obserwacji potrzeb opiekunów osób niesamodzielnych zapełniając w ten sposób lukę w systemie pomocy. Wsparcie opiekunów i osób niesamodzielnych pozwoliło zaspokoić potrzeby wielu krakowskich rodzin.