Kraków uplasował się na czwartym miejscu prowadzonego przez Serwis Samorządowy PAP rankingu „Gmina Dobra do Życia” w kategorii miast na prawach powiatu. Stolica Małopolski zajęła również pierwsze miejsce w całym województwie. Wyniki rankingu opracowanego przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk zostały ogłoszone 2 grudnia w Warszawie. W zestawieniu uwzględniono wszystkie 2477 gmin w Polsce. Laureatów wyłoniono na podstawie 63 wskaźników.
Urząd Miasta Krakowa otrzymał wyróżnienie specjalne w konkursie Digital Excellence Awards 2022. Nagroda została przyznana za stworzenie przez Centrum Obsługi Informatycznej narzędzia informatycznego dla Wydziałów realizujących pomoc uchodźcom umożliwiające usprawnienie i podniesienie efektywności przy relokacji Uchodźców z Ukrainy w punkcie recepcyjnym na Dworcu Głównym oraz przy udzielaniu pomocy w postaci pakietów żywnościowych. Narzędzie to zastąpiło lokalne rozwiązania jedną, centralną aplikacją redukującą czas obsługi, niwelującą kolejki i pozwalającą na szybkie uzyskanie aktualnej informacji. Centrum Obsługi Informatycznej Urzędu Miasta Krakowa było jedynym podmiotem samorządowym nagrodzonym w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Digital Excellence Awards, w którym co roku wyróżniani są najlepsi spośród liderów przemian cyfrowych.
Kraków zajął drugie miejsce w XVIII Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” w kategorii miast na prawach powiatu. W tej kategorii klasyfikowane były są 64 miasta. Pierwsze miejsce zajął Poznań. Plasujący się tuż za nim Kraków otrzymał najwięcej punktów w obszarze dotyczącym dbałości o mieszkańców. W tym obszarze Kraków okazał się najlepszy z całej stawki, gromadząc aż 36,32 pkt, czyli niemal maksimum możliwych do zdobycia. W pozostałych obszarach Kraków także uzyskał wysokie noty, gromadząc w sumie 95,69 pkt. Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania miast i gmin pod kątem zrównoważonego rozwoju, czyli działań, które są wyrazem dbałości o lokalną społeczność i środowisko, przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania. Autorzy zestawienia biorą pod uwagę wszystkie miasta i gminy w Polsce (z wyjątkiem Warszawy). Źródłem danych jest Główny Urząd Statystyczny oraz informacje podawane przez same samorządy w e-ankiecie. Kryteria rankingu ustala niezależna kapituła.
Zarząd Dróg Miasta Krakowa (ZDMK) zwyciężył w konkursie „Fundusze UE blisko nas” organizowanym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT). Jury przyznało ZDMK nagrodę główną za film prezentujący krakowskie inwestycje transportowe, m.in.: przebudowę ulicy Krakowskiej, przebudowę ciągu ulic Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej. Inwestycje te zostały zrealizowane w ostatnich latach w ramach zadania Modernizacja torowisk tramwajowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, współfinansowanego z środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Warszawie 22 listopada, w trakcie trwającego FORUM Centrum Unijnych Projektów Transportowych, w ramach obchodów 15-lecia istnienia tej instytucji.
Krakowskie zielone inwestycje zostały docenione w ogólnopolskim konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną w Polsce. Wyróżnienia wręczono na gali podsumowującej konkursowe edycje 2020 – 2021 – 2022, która odbyła się w Łodzi 15 listopada 2022 r. II nagroda w kategorii Rewitalizowana Przestrzeń Publiczna w Zieleni za 2022 r. została przyznana za projekt Park Lotników Polskich w Krakowie natomiast realizację Parku Czyżyny wyróżniono nagrodą honorową w kategorii Nowo Wykreowana Przestrzeń Publiczna w Zieleni za 2021 r.
Wydziały Architektury i Urbanistyki oraz Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa zostały laureatami nagród portalu LoveKraków.pl w kategorii Przestrzeń Publiczna. W kategorii Transformacja Energetyczna nagrodzono Wodociągi Miasta Krakowa za kompleksowe działania zmierzające w stronę samowystarczalności energetycznej i wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań pozwalających na zmniejszenie zużycia energii. Wyróżnienia popularnego krakowskiego internetowego serwisu informacyjnego zostały przyznane już po raz drugi. Gala nagród odbyła się 21 października 2022 r. W ubiegłorocznej, pierwszej edycji konkursu Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski otrzymał nagrodę w kategorii Krakowianin Dekady za działania, które doprowadziły do poprawy jakości powietrza w naszym mieście.
Business Centre Club oraz Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny w Brukseli uhonorowały Miasto Kraków swoją nagrodą, Honorowym Medalem Europejskim za wdrażanie idei europejskich i wzmacnianie gospodarki regionu. Medal został przekazany podczas uroczystego finału XXXIII Edycji Medalu Europejskiego, który odbył się 20 października 2022 r. w Warszawie. Dotychczas to ważne wyróżnienie przypadło w udziale kilku wybitnym osobistościom polskiego życia polityczno-społecznego a także czworgu zagranicznym dyplomatom. Kraków jest dopiero drugim polskim miastem które otrzymało Honorowy Medal Europejski.
Kraków zajął trzecie miejsce w rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców organizowanym przez magazyn „Forbes”. Gala wręczenia nagród odbyła się w 17 października 2022 r. podczas Europejskiego Forum Samorządów Local Trends w Poznaniu. Nasze miasto już od kilku lat plasuje się na czołowych pozycjach w rankingu „Forbesa”.
Krakowski jarmark bożonarodzeniowy znalazł się wśród najciekawszych europejskich targów świątecznych, do których odwiedzenia w 2022 roku zachęca w swoim internetowym wydaniu prestiżowy brytyjski dziennik „The Times”. Krakowska świąteczna propozycja turystyczna znalazła się obok m.in. Kopenhagi, Wiednia, Berlina czy Gdańska. Jarmark w stolicy Małopolski został doceniony m.in. za świąteczny nastrój i oprawę, podkreślającą unikatową architekturę miasta oraz bogactwo drewnianych ozdób i tradycyjnych przysmaków, a także jako dobre miejsce aby zakupić atrakcyjny świąteczny prezent. Lista polecanych przez „The Times” świątecznych jarmarków w Europie w 2022 r.
Agencja Standard & Poor’s Global Ratings potwierdziła długoterminowy międzynarodowy rating Krakowa na poziomie A-, z perspektywą stabilną. Jest to poziom odpowiadający ratingowi Polski dla zadłużenia w walutach obcych, czyli najwyższy z możliwych do uzyskania przez jednostkę samorządu terytorialnego w kraju (zgodnie z zasadą nieprzyznawania samorządom lokalnym ratingu wyższego niż rating państwa). W uzasadnieniu przyznanej oceny analitycy S&P odnotowują, że Kraków, będący centrum turystyki, edukacji i logistyki, posiada zróżnicowaną i bogatą gospodarkę, cieszy się niższą stopą bezrobocia od krajowej oraz rosnącą liczbą ludności. Podkreślają, że władze Krakowa prowadzą rozważną politykę finansową opartą na kontroli wydatków, umiarkowanym zadłużeniu i solidnej płynności.
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zajął pierwsze miejsce w kategorii ekogmina miejska w konkursie ekoLiderzy Województwa Małopolskiego 2022, organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konkurs skierowany był do beneficjentów pomocy finansowej korzystających w latach 2020-2021 z systemu finansowania ochrony środowiska.
W konkursie Słoneczniki, organizowanym przez stronę CzasDzieci.pl rozdane zostały nagrody. Wśród laureatów tegorocznych Słoneczników znalazły się miejskie instytucje kultury. W kategorii „Język” statuetkę Złotego Słonecznika otrzymał „Literacki ogród” Biblioteki Kraków. W kategorii „Logika” nagroda trafiła do Muzeum Inżynierii i Techniki za organizację zajęć weekendowych. Wyróżnienie za wydarzenie „Jak powstał Kraków? – warsztaty międzypokoleniowe” przyznano Międzynarodowemu Centrum Kultury i Centrum Kultury Podgórza, a Nagroda Rodziców trafiła do Teatru Groteska za organizację 21. Wielkiej Parady Smoków. W kategorii „Sztuki wizualne" statuetkę otrzymał „Festiwal Teatrów dla Dzieci 2022” organizowany przez Nowohuckie Centrum Kultury. Natomiast wyróżnienie trafiło do Teatru KTO za cykl „Dziecko-Dzieci-Dzieciństwo”. W kategorii „Muzyka” wyróżnienie otrzymał Teatr Ludowy za „Sąsiedzkie Śpiewanie” i towarzyszące temu warsztaty teatralne dla dzieci. Nagrodę otrzymało także krakowskie Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza (prowadzone przez Zarząd Zieleni Miejskiej). Przyznano ją tej placówce w dwóch kategoriach: Przyroda i Ruch. Nagrodzono nocne spacery, które dzięki zaangażowaniu całego zespołu Symbiozy są wyjątkowym przeżyciem. To wyróżnienie ma szczególny wymiar ponieważ poza jury Symbiozę docenili również rodzice.
Kraków został laureatem konkursu „Eco-Miasto”. W tym roku miasto doceniono w kategorii „Zieleń miejska, błękitno-zielona infrastruktura”. Konkurs skierowany jest do samorządów, realizujących prośrodowiskowe projekty miejskie. Kraków otrzymał nagrodę za kompleksowe rozwijanie błękitno-zielonej infrastruktury w skali całego miasta, programy edukacyjne i zwiększanie świadomości wśród mieszkańców. Organizatorem konkursu „Eco-Miasto” jest Ambasada Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID-Warszawa.
Trasa Łagiewnicka SA została podwójnie doceniona przez ekspertów podczas odbywającego się 21 września Kongresu Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne. W ramach wydarzenia wręczone zostały TYTANY, nagrody za osiągnięcia w branży geoinżynieryjnej oraz budownictwa podziemnego. W kategorii projekt/realizacja roku w obszarze budownictwa podziemnego nagrodzono generalnego Wykonawcę Trasy, przyznając jednocześnie Tytanowy Laur Inwestora Trasie Łagiewnickiej SA. Jury doceniło zarówno realizację tuneli o łącznej długości 2,1 km jak i zagospodarowanie przestrzeni nad nimi. Konkurs organizowany jest już od ponad dwudziestu lat, a same nagrody są jednymi z bardziej cenionych wyróżnień w branży.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie otrzymało Laur 2022 Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie w kategorii "Wiodące Przedsiębiorstwo Ciepłownicze - pierwszy wśród równych sobie, sprzedaż ciepła powyżej 1 000 001 GJ".
Krakowskie inwestycje zostały docenione w konkursie „Budowa Roku” organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, w którym nagradzane są najlepsze inwestycje z ostatnich 12 miesięcy. Rozbudowa fortu „Jugowice” na potrzeby Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego otrzymała nagrodę I stopnia „Budowa Roku 2021”. Analogiczne wyróżnienie otrzymała także budowa basenu przy ul. Eisenberga. Za rozbudowę, rewitalizację oraz adaptację zachowanych zabytkowych części fortu „Jugowice” odpowiadał Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie. W przypadku basenu przy ul. Eisenberga inwestorem był Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
Kraków znalazł się na 9. miejscu zestawienia najpiękniejszych miast w Europie przygotowanego przez prestiżowy amerykański magazyn turystyczny „Travel + Leisure”. Co roku magazyn prosi czytelników o udział w ankiecie World's Best Awards T+L i wypowiedzenie się na temat najciekawszych wakacyjnych destynacji. Ocena opiera się o ogólne wrażenia z pobytu w danym miejscu, biorąc pod uwagę w szczególności atrakcje, zabytki, kuchnię, kulturę i gościnność. Zwycięzcą aktualnego zestawienia została Florencja, która od trzech lat plasuje się na czele rankingu. Kraków wyprzedził m.in. Madryt, Wiedeń, Edynburg czy Salzburg.
Kraków otrzymał nagrodę gospodarczą Kongresu Made in Poland za stworzenie przestrzeni dla rozwoju nowoczesnego biznesu oraz dbałość o zrównoważony rozwój miasta. Wyróżnienie przyznała Polska Agencja Przedsiębiorczości organizator konferencji, która odbyła się w dniach 8-9 czerwca w Berlinie. Statuetkę nagrody przesłano do Urzędu Miasta Krakowa.
Nasze miasto otrzymało dwa tytuły lidera dobrych praktyk w ramach 10. edycji rankingu Perły Samorządu, organizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną. Kraków został doceniony w kategorii Środowisko za realne włączanie mieszkańców w ochronę środowiska i przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych, poprzez organizację Krakowskiego Panelu Klimatycznego. Drugi tytuł lidera dobrych praktyk przypadł naszemu miastu w kategorii Cyfryzacja za realizację działań zwiększających cyberbezpieczeństwo gminy i jej mieszkańców ponad rekomendacje i wytyczne Narodowych Standardów Cyberbezpieczeństwa. Kapituła oceniała rozwiązania technologiczne podjęte w miastach, mające na celu zwiększenie cyberbezpieczeństwa mieszkańców. Urząd Miasta Krakowa w tym zakresie na co dzień wykorzystuje kilka przydatnych narzędzi, które umożliwiają wykrycie różnego rodzaju błędów, mogących mieć wpływ na poziom bezpieczeństwa w sieci.
Kraków znalazł się w europejskiej czołówce oraz na pierwszym miejscu w Polsce, w kategorii najlepszych miast do założenia rodziny i wychowywania dzieci – tak wynika z rankingu przygotowanego przez aplikację do nauki języków Preply. Autorzy zestawienia poddali ocenie 131 miast w Europie, analizując warunki i jakość życia, jakie oferują one w obszarze edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa, organizacji czasu wolnego i stylu życia. Najwyższą pozycję z polskich miast zajął Kraków który uplasował się na 20 miejscu, ex aequo z norweskim Tromso i brytyjskim Newcastle. Kraków wypadł najlepiej w kategorii „czas wolny i styl życia”, zamykając pierwszą dziesiątkę – tę wysoką pozycję zawdzięcza m.in. różnorodności przestrzeni rekreacyjnych: muzeów, parków, obiektów sportowych.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie zajęło II miejsce w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej. Ranking organizowany jest przez Strefę Gospodarki Dziennika Gazety Prawnej i ma na celu zaprezentowanie czołówki branży ciepłowniczej, wyróżnienie najlepszych przedsiębiorstw. Szczegółowej analizie poddane zostały kwestie techniczne oraz finansowe. Pod uwagę brane były również tzw. dane „miękkie”, czyli współudział firmy w życiu lokalnych społeczności, integracja z nimi, prowadzona polityka jakości jak też udział przedsiębiorstwa w pozyskiwaniu funduszy unijnych.
Kraków zwyciężył w konkursie na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Rywalizacja była prowadzona w obrębie poszczególnych województw. Spośród wszystkich małopolskich gmin właśnie w Krakowie najwięcej osób spisało się przez internet. Dodatkowo nasze miasto zdobyło także nagrodę specjalną prezesa GUS za działania popularyzacyjne związane z różnorodnością i liczbą promocyjnych akcji prowadzonych wśród mieszkańców. Celem konkursu było włączenie gmin do aktywnego promowania idei samospisu internetowego w trakcie trwania ubiegłorocznego Narodowego Spisu Powszechnego, m.in. poprzez działania promocyjne, propagowanie i zwiększanie świadomości obywateli o obowiązku spisowym.
Nasze miasto znalazło się na liście „Europejskiej misji 100 neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast do 2030 r.” To duże wyróżnienie, ponieważ Kraków jest w gronie m.in. takich miast jak Paryż, Lizbona, Monachium, Dublin czy Mediolan. Kraków ma ambicję osiągnięcia neutralności klimatycznej tak szybko, jak to możliwe w ramach sprawiedliwej, efektywnej i społecznie akceptowalnej transformacji. Aby ten proces przyspieszyć, przystępujemy do inicjatyw europejskich, które pozwalają na korzystanie z wiedzy i doświadczeń międzynarodowej społeczności.
Urząd Miasta Krakowa został laureatem 7. edycji Ogólnopolskiego Konkursu o Certyfikat i Znak Jakości „Przyjazny Urząd”. Kapituła konkursu wyróżniła magistrat za wdrożenie nowych rozwiązań i procedur w zakresie obsługi klienta. Certyfikat wyróżnia i promuje instytucje, które na pierwszym miejscu stawiają jakość w relacjach z klientem, wysoką kulturę pracy, nowoczesne zarządzanie publiczne, profesjonalizm i rzetelność w podejściu do świadczenia usług dla mieszkańców. Krakowski magistrat został wyróżniony za wdrożenie nowych rozwiązań i procedur w zakresie obsługi klienta. Godło „Przyjazny Urząd” przyznaje kapituła złożona z ekspertów i praktyków administracji publicznej, specjalizujących się naukowo lub zawodowo w problematyce administracji publicznej i zarządzania jakością. W ramach konkursu Prezydent Miasta Krakowa otrzymał wyróżnienie nadzwyczajne „Diament Przywództwa” za wdrożenie najbardziej innowacyjnych w skali kraju rozwiązań w zakresu motywowania pracowników i zarządzania kapitałem ludzkim.
Kraków zajął drugie miejsce w rankingu „Miejsca Edukacyjnych Szans 2020–2021” w kategorii miasta wojewódzkie. Konkurs organizuje Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” we współpracy z Fundacją Naukową Evidence Institute. Jego celem jest wyróżnienie samorządów, które w wyjątkowy sposób wspierają uczniów wymagających większej uwagi, zwłaszcza w obliczu wyzwań, jakie przed edukacją postawiła pandemia. Nasze miasto od początku trwania pandemii podejmowało liczne działania mające na celu zminimalizowanie jej negatywnych skutków w zakresie edukacji, wyrównywanie szans, zwłaszcza wśród najbardziej potrzebujących, wspieranie uczniów i nauczycieli zmuszonych do przejścia w tryb nauki zdalnej.
Gmina Miejska Kraków oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie zostali laureatami organizowanego przez przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego plebiscytu Fundusze Europejskie są w Małopolsce wyróżniającego najlepsze projekty w powiecie zrealizowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Nagrodzone projekty to: Przystosowanie Pawilonu przy Polanie Lea w Krakowie na ośrodek edukacji ekologicznej oraz zakup niskoemisyjnych i niskopodłogowych autobusów w celu obsługi linii aglomeracyjnych.
Miasto Kraków otrzymało wyróżnienie za aktywną współpracę na rzecz edukacji ekonomicznej i cyberbezpieczeństwa dzieci, młodzieży, studentów i seniorów w 2021 roku w ramach Programu „Bankowcy dla Edukacji” prowadzonego przez Związek Banków Polskich i Warszawski Instytut Bankowości. Organizatorzy projektu podkreślili, że w bardzo trudnym z powodu pandemii COVID-19 roku zrealizowano we współpracy z miastem Krakowem szereg działań takich jak cykle lekcji online dla uczniów szkół podstawowych i średnich, a także wykłady dla seniorów. Wzorowa była także współpraca w zakresie działań informacyjno-edukacyjnych za pośrednictwem kanałów informacyjnych miasta Kraków.
Centrum Kongresowe ICE Kraków już po raz siódmy, a trzeci rok z rzędu, zostało docenione w międzynarodowym konkursie Meetings Star Award otrzymując złoty certyfikat jakości w kategorii Convention Centres z wynikiem 4,96 punktów w pięciostopniowej skali. Meetings Star Award to konkurs, którego jurorami są tzw. „tajemniczy uczestnicy kongresów”, którzy anonimowo odwiedzają imprezy organizowane w obiektach Europy Środkowej i Wschodniej, oceniając proces produkcji imprez i pracę zespołów projektowych. Konkurs jest organizowany przez „Kongres” – międzynarodowe czasopismo branży MICE wydawane w Słowenii. Magazyn dociera do ponad 53 000 specjalistów i jest dystrybuowany głównie w krajach Europy Zachodniej.
Zrewitalizowany park w krakowskich Czyżynach został nagrodzony w jubileuszowej - XV edycji Konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w kategorii: Nowa Przestrzeń Publiczna w Zieleni. W skład Kapituły Konkursu wchodzili przedstawiciele Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Prezesi wszystkich Oddziałów terenowych Towarzystwa Urbanistów Polskich. Rewitalizacja terenu po dawnej zajezdni MPK oraz fragmencie drogi dojazdowej do pasa startowego dawnego lotniska, dokonana dzięki środkom z budżetu obywatelskiego, odmieniła zupełnie oblicze tego miejsca.
Nasze miasto po raz kolejny znalazło się w zestawieniu najpopularniejszych europejskich kierunków podróży w 2022 r. Najnowszy ranking Travellers' Choice 2022, organizowany przez uznany na świecie serwis TripAdvisor obejmuje 25 pozycji. Numerem jeden w Europie okazał się Londyn, na drugim miejscu uplasowała się grecka wyspa Kreta, a na trzecim Rzym. Kraków znalazł się na 24. miejscu zestawienia i jest jedynym polskim miastem ujętym w rankingu. Zestawienie powstaje on w oparciu o recenzje użytkowników serwisu TripAdvisor. Jako mocne strony naszego miasta TripAdvisor wskazuje walory zabytkowe, gastronomię oraz festiwale.
Kraków otrzymał tytuł laureata w konkursie „Gmina na Medal #SzczepimySię” organizowanym przez pełnomocnika rządu ds. narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. W ramach konkursu nasze miasto znalazło się wśród 15 gmin z całej Polski, które do końca 2021 roku osiągnęły wymagany poziom 67 proc. mieszkańców zaszczepionych pełną dawką szczepienia. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Krakowa w proces szczepień oraz działaniom miasta w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19, Kraków znalazł się na 13 miejscu zestawienia przygotowanego według danych na dzień 31 grudnia 2021.