Miasto Kraków wprowadziło pionierską politykę muralową.
Pod koniec roku 2021 Kraków ogłosił politykę muralową. Jej założenia od marca 2022 roku realizuje Zespół ds. murali,. Zespół opiniuje wnioski dotyczące inicjatyw modyfikacji murali już istniejących lub realizacji nowych propozycji na terenie Gminy Miejskiej Kraków. W 2022r. zaopiniowano m.in 13 wniosków na nowe realizacje (złożonych przez podmioty zewnętrzne) oraz wydano rekomendacje w sprawie ok. 20 już istniejących murali (na budynkach pozostających w zarządzie ZBK).
Polityka muralowa powstała w procesie współpracy Miasta z kilkudziesięcioma artystami, kuratorami i badaczami murali, a także przedstawicielami poszczególnych jednostek miejskich. Wspólnie wypracowane zostały koncepcja i zasady działania Zespołu ds. murali.
Interdyscyplinarny Zespół ds. Murali opiniuje wnioski dotyczące tworzenia nowych murali, ale też podejmuje decyzje w kwestiach murali już istniejących, pomaga w wyborze odpowiednich lokalizacji, w oparciu o związek tematyki muralu z miejscem i jego historią. Zespół prowadzi również powstającą bazę murali, oraz wspiera miasto merytorycznie w kwestiach konserwatorskich, technicznych i administracyjnych. Zadaniem zespołu jest także promowanie dobrych standardów w powstawaniu murali, zapobiegając nadmiernej muralozie czy muralom reklamowym. Jednym z podstawowych założeń jest, by powstawały prace uznanych twórców, powstałe m.in. w wyniku konkursów czy festiwali.
Prowadzone działania umożliwią lepsze zarządzanie zasobem muralowym miasta, zapobieganie powstawaniu prac słabych jakościowo i technicznie, przeciwdziałanie nadprodukcji murali komercyjnych. Murale są istotnym elementem estetyki miasta, dbając o to, by projekty związane były z kontekstem miejsca, w którym powstają można odpowiednio kreować przestrzeń miasta.
Głosy o powstanie polityki muralowej oraz zespołu odpowiadającego za murale pojawiały się w Krakowie już od jakiegoś czasu. Wnioskowała o to m.in. pani Małgorzata Jantos przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa. Ponadto Rada Miasta Krakowa w dniu 11 września 2019 roku podjęła Uchwałę nr XXIV/557/19 w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie ochrony i zabezpieczania murali, istniejących i funkcjonujących w przestrzeni publicznej Krakowa, przed aktami wandalizmu.
Wnioski o wydanie opinii ws. muralu.
Termin składania wniosków:
Spotkania Zespołu odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Aby wniosek został rozpatrzony na konkretnym spotkaniu Zespołu, kompletny wniosek należy dostarczyć maksymalnie do 15. dnia poprzedzającego miesiąca.
Sposób składania wniosku:
Wniosek należy złożyć do Zespołu ds. Murali, działającego w ramach Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
mailowo na adres: murale@um.krakow.pl lub osobiście w siedzibie przy ul. św. Krzyża 1, 31-028 Kraków.
Kontakt:
Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Referat ds. Dziedzictwa Kulturowego, ul. św. Krzyża 1, tel. 12 616 19 25, 12 616 65 87
adres e-mail: murale@um.krakow.pl