Podczas gali finałowej projektu LIFE „Małopolska w zdrowej atmosferze” Miasto Kraków zostało uhonorowane nagrodą specjalną Clean Air Champion za szereg działań w walce o czyste powietrze: m.in. skuteczne wdrażanie programu ochrony powietrza, uchwały antysmogowej, przyjęcie pierwszej w Polsce strefy czystego transportu. Wyróżnienie przyznał naszemu miastu Marszałek Województwa Małopolskiego. Kraków był jednym z uczestników projektu LIFE koordynowanego przez Województwo Małopolskie i realizowanego w latach 2015 – 2023. Celem programu było przyspieszenie wdrażania działań służących poprawie jakości powietrza, zaplanowanych w ramach Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
Realizowana przez Kraków Convention Bureau w Wydziale ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa, kampania promująca ofertę turystyki biznesowej Krakowa i Małopolski została laureatem pierwszej edycji konkursu MP Impact Awards w Kategorii Kampania. Jury i publiczność doceniły kompleksową i profesjonalną kampanię, a także szeroki zakres działań samego projektu „Małopolska – cel podróży” i co warto podkreślić finansowanego w całości z funduszy europejskich. MP Impact Awards to pierwszy konkurs poświęcony inicjatywom, kampaniom, wydarzeniom, które mają wpływ na funkcjonowanie i rozwój branży spotkań i wydarzeń. Organizatorem konkursu jest MeetingPlanner.pl.
Kraków już po raz kolejny zajął pierwsze miejsce w rankingu brytyjskiego magazynu Which jako najlepsze europejskie miasto na krótki turystyczny pobyt tzw. city break. Jako najważniejsze atuty naszego miasta zostały w zestawieniu wskazane walory kulturalne i zabytki oraz gastronomia i przyjazna cenowo baza turystyczna.
W drugiej edycji rankingu Indeks Zdrowych Miast - zestawienia, które obrazuje warunki życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu - Kraków okazał się najlepszy pod względem skuteczności polityki edukacyjnej. W przypadku edukacji branych jest pod uwagę 6 wskaźników pokazujących skutki realizowanej polityki edukacyjnej. We wszystkich wskaźnikach najlepsze wyniki uzyskał Kraków. W ramach indeksu miasta oceniane są w ośmiu kategoriach: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń.
Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy został uznany przez amerykańską stację CNN za jeden z najciekawszych na świecie i największych w Europie. Jarmark w stolicy Małopolski został doceniony m.in. za świąteczny nastrój i oprawę. Unikatowa architektura miasta, regionalne tradycje oraz występy zespołów ludowych z muzyką na żywo robią największe wrażenie na gościach. Stoiska lokalnych, a także zagranicznych kupców i rzemieślników sprzyjają świątecznym zakupom oraz odkrywaniu nowych smaków. W zestawieniu najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych, do których odwiedzenia zachęca turystów CNN, znalazły się także propozycje m.in. z Londynu, Budapesztu, Helsinek oraz Singapuru, Toronto czy Nowego Jorku.
Twierdza Kraków otrzymała nagrodę „Złotego Odysa Kapituły” zwyciężając bezapelacyjnie w organizowanym przez Krakowską Izbę Turystyki Konkursie „Odys”, którego tradycja sięga 1995 r. Celem konkursu jest promocja najlepszych pod względem jakości produktów i ofert na terenie Małopolski. Oceny zgłoszonych podmiotów dokonuje kapituła powołana przez organizatora, w skład której wchodzą przedstawiciele samorządów gospodarczych i terytorialnych, uczelni wyższych, mediów oraz eksperci działający w branży turystycznej. Uzyskanie certyfikatu „Odysa” podnosi rangę laureatów i pomaga im uzyskać przewagę konkurencyjną. Wręczenie nagrody odbyło się 26 października w Pałacu Krzysztofory podczas Forum Turystyki w Krakowie.
Kraków już po raz trzeci z rzędu zajął I miejsce w rankingu najlepszych europejskich destynacji do odwiedzenia zimą publikowanym przez serwis discovercars.com. Nasze miasto wyprzedziło w tym zestawieniu m.in. Pragę, Berlin, Paryż oraz Kopenhagę. Analitycy serwisu oceniali miasta w poszczególnych kategoriach, takich jak: liczba tanich restauracji, koszt wynajmu samochodu na tydzień, koszt tygodniowego pobytu w hotelu, koszt biletu lotniczego z Londynu oraz liczba atrakcji turystycznych i ich koszt.
Kraków uplasował się na II miejscu w kategorii Miasta Przyjazne dla Biznesu w prestiżowym rankingu prowadzonym przez magazyn Forbes. Kraków już od kilku lat plasuje się na czołowych pozycjach tego rankingu. Laureaci wyłaniani są w pięciu kategoriach ze względu na liczbę ludności – Kraków rywalizuje w grupie miast liczących od 300 tysięcy do 1 mln mieszkańców. Autorzy zestawienia biorą pod uwagę dane z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej: liczbę netto rejestracji nowych spółek w danej miejscowości (po odjęciu od nowych rejestracji upadłości i wykreśleń z rejestru), liczbę zarejestrowanych spółek zagranicznych oraz saldo migracji spółek (przeniesione do miejscowości minus wyprowadzone z niej) – w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Nagrody dla wyróżnionych w zestawieniu miast wręczono podczas Local Trends - Europejskiego Forum Samorządowego organizowanego 17-18 października w Poznaniu.
Nasze miasto zajęło II miejsce w kategorii Sukces Społeczny Kadencji 2018-2023 w grupie miast wojewódzkich w rankingu prowadzonym przez pismo samorządu terytorialnego Wspólnota. W zestawieniu tym brane były pod uwagę m.in. takie kryteria jak liczba mieszkań komunalnych oddanych do użytkowania w przeliczeniu czy wydatki budżetowe poniesione na ochronę środowiska oraz dostosowanie do zmian klimatycznych. Kraków uplasował się również na III miejscu w rankingu Wspólnoty podsumowującym wydatki inwestycyjne samorządów w latrach 2020-2022 w kategorii miasta wojewódzkie. Ten ostatni jest najważniejszym cyklicznym zestawieniem prezentującym aktywność inwestycyjną samorządów. Przyznane wyróżnienia wręczono podczas Samorządowego Forum Kapitału i Finansów, zorganizowanego w dniach 11 i 12 października w Katowicach.
Urząd Miasta Krakowa został wyróżniony nagrodą specjalną w kategorii Administracja publiczna i samorządowa w konkursie „RównoWaga. Prokobieca firma roku” zorganizowanym przez Kulczyk Foundation, Kongres Kobiet i Konfederację Lewiatan, którego celem jest wyłonienie firm liderów działających aktywnie na rzecz wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. Konkurs ma charakter otwarty i jest skierowany do szerokiego kręgu pracodawców. Brały w nim udział zarówno firmy prywatne, jak i organizacje społeczne oraz jednostki administracji publicznej. Wyniki konkursu ogłoszono 13 października br. podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie.
Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej zostało wyróżnione w 10. edycji konkursu Eco-Miasto 2023. Wyróżnienie zostało przyznane za kompleksowe podejście do gospodarki odpadami oraz za prowadzenie licznych działań edukacyjnych dotyczących gospodarki odpadami skierowanych do mieszkańców. Eco-Miasto to ogólnopolski program zainicjowany w 2013 roku przez Ambasadę Francji w Polsce i realizowany wspólnie z UNEP/GRID-Warszawa. Jego celem jest wspieranie transformacji ośrodków miejskich ku bardziej zrównoważonej przyszłości, poprzez wymianę doświadczeń między miastami i ekspertami oraz promowanie rozwiązań wspierających rozwój miast. Jednym z kluczowych elementów programu Eco-Miasto jest konkurs, w ramach którego nagradzane są miasta uwzględniające aspekt środowiskowy i społeczny w swoich decyzjach rozwojowych.
Projekt Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” zrealizowany przez Kraków Nowa Huta Przyszłości SA otrzymał tytuł laureata w kategorii Najlepsza Ekologiczna Inicjatywa Miejska/Gminna tegorocznej edycji konkursu dla zrównoważonego budownictwa i architektury zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Jury oceniło zgłoszone projekty pod kątem architektonicznych i estetycznych walorów zrównoważonego budownictwa oraz gospodarki w obiegu zamkniętym. Pod uwagę wzięto aspekty społeczne i nowatorskie pomysły.
Krakowski Park Lotników Polskich, a ściślej stworzony w nim staw z pomostami widokowymi, groblą oraz budynkiem kawiarni został nagrodzony w kategorii „Zatrzymanie wód opadowych w miejscu ich opadu w miastach powyżej 70 tys. mieszkańców” w ramach konkursu Miasto z Klimatem organizowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Celem konkursu jest promocja oraz upowszechnianie nowoczesnych, efektywnych, zielonych rozwiązań miejskich, służących poprawie jakości życia mieszkańców poprzez ochronę klimatu lub zwiększenie odporności miast na skutki zmian klimatu. Podstawowym kryterium oceny zgłoszonych przez samorządy inicjatyw były uzyskane efekty ekologiczne oraz społeczne przeprowadzonych inwestycji.
Gmina Miejska Kraków zajęła pierwsze miejsce w kategorii #ekoGMINA miejska w konkursie dla liderów ekologicznych województwa małopolskiego. Nagrody przyznał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie podczas gali #ekoLIDER 30-lecia WFOŚiGW. Kraków został doceniony za działania na rzecz ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza. Celem konkursu organizowanego już od ponad dekady przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie jest promocja instytucji korzystających z systemu finansowania ochrony środowiska, a także ich najlepszych projektów oraz wdrażanie wysokich standardów ekologicznych przy realizacji inwestycji oraz promowanie przedsięwzięć mających pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego.
Krakowski Holding Komunalny SA, lider miejskiej Grupy Zakupowej „Elektromobilność dla Gminy Miejskiej Kraków” już po raz drugi został uhonorowany nagrodą Lider Elektromobilności. W ramach V edycji konkursu organizowanego wspólnie przez PricewaterhouseCoopers i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, KHK SA został laureatem głównej nagrody w kategorii ,,Flota” w której, konkurencja była wyjątkowo duża. Nagrodę przyznano Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu SA za konsekwencję we wdrażaniu elektromobilności w samorządach i przeprowadzenie po raz drugi rekordowego przetargu na flotę pojazdów elektrycznych dla 39 jednostek miejskich. Tytuł Lider Elektromobilnośći przyznawany jest od 2018 roku i jest to najważniejsze w Polsce wyróżnieniem przyznawane firmom kreującym rynek zrównoważonej mobilności. Statuetki i dyplomy wręczono podczas Kongresu Nowej Mobilności, 26 września w Łodzi.
W plebiscycie portalu Love Kraków „Wydarzeniem roku” został ogłoszony organizowany przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK cykl Krakowskie Noce. Jego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze – zaproszenie do korzystania z atrakcyjnej oferty skierowanej do mieszkańców Krakowa i odwiedzających miasto turystów. To jednocześnie promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego. Projekt składa się z siedmiu odsłon: Noc Kin Studyjnych, Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Tańca, Noc Jazzu, Noc „Cracovia Sacra” oraz Noc Poezji.
Gmina Miejska Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej otrzymały nagrodę II stopnia w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Budowa Roku 2022 EDYCJA XXXIII za realizację hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 151 przy ul. Wacława Lipińskiego 2. Konkurs jest organizowany corocznie przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Jego celem jest wyłonienie obiektów budowlanych, w przypadku których osiągnięto wyróżniające się wyniki realizacyjne. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 19 września w gmachu Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie.
Program turystyczny Twierdza Kraków został uhonorowany tytułem laureata Turystycznego Produktu Roku 2023 przez kapitułę Forum Biznesu. Program i znak Turystyczny Produkt Roku mają wskazywać ciekawe i warte odwiedzenia miejsca w naszym kraju oraz interesujące produkty i projekty z branży turystycznej, które reprezentują najwyższe standardy i gwarantują klientom jakość na najwyższym poziomie. Organizatorem programu konkursowego jest serwis internetowy ForumBiznesu.pl, które ma swoje wydanie prasowe Forum Biznesu w Dzienniku Gazecie Prawnej. Twierdza Kraków to jeden z najciekawszych produktów turystycznych miasta. Jego ideą jest przybliżenie turystom i mieszkańcom dawnego dziedzictwa architektury obronnej Krakowa.
11 września amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor’s potwierdziła długoterminową ocenę wiarygodności kredytowej Krakowa na poziomie A- oraz oceniła perspektywę miasta jako stabilną. To najwyższy wskaźnik z możliwych do uzyskania przez jednostkę samorządu terytorialnego (zgodnie z zasadą nieprzyznawania samorządom lokalnym ratingu wyższego niż rating państwa).
Aż cztery oddziały Muzeum Krakowa zostały wyróżnione przez popularny portal Trip Advisor odznaką Traveler's Choice 2023. Odznakę Traveler's Choice 2023 otrzymały Pałac Krzysztofory, Fabryka Schindlera, Rynek Podziemny i Barbakan. Traveller's Choice to wyróżnienie dla firm, które konsekwentnie zapewniają turystom doskonałą obsługę. Certyfikat przyznawany jest wąskiej grupie obiektów, które stanowią 10% najlepszych ofert w popularnym serwisie Trip Advisor.
Kraków zajął drugie miejsce w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców, w zestawieniu najbardziej przyjaznych kierowcom miast. Ranking został opracowany przez Oponeo i aplikację Yanosik. Badano między innymi szybkość poruszania się zmotoryzowanych, liczbę zgłoszonych kolizji czy parkowanie. Zestawienie uwzględniało również koszty ponoszone przez kierowców – taryfikatory stref parkowania, wydatki na ubezpieczenia, wymianę opon czy średnie ceny paliw. W przypadku stolicy Małopolski doceniono między innymi lokalny rozwój sieci Park&Ride, dostępność stacji ładowania i sieci carsharingowych.
Nasze miasto zajęło 3 miejsce wśród najszczęśliwszych miast w Polsce. Zestawienie zostało opracowane przez serwis Otodom.pl we współpracy m.in. z pracownią badawczą IQS. Raport powstał w oparciu o subiektywne opinie i odczucia społeczności zamieszkujących stolice województw. Zdaniem autorów raportu, poczucie szczęście może wynikać z warunków i możliwości, jakie duże miasto oferuje mieszkańcom. W przypadku Krakowa który osiągnął wynik 4,2 (w 6-stopniowej skali) wpływ na jakość życia może mieć zarówno dynamicznie rozwijający się rynek pracy, coraz czystsze powietrze, tereny zielone, jak i różnorodna oferta miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi.
Miejski program „Przedsiębiorcze Krakowianki” otrzymał drugie miejsce na etapie krajowym konkursu Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości 2023 (EEPA 2023) w kategorii „Promowanie ducha przedsiębiorczości” uzyskując jednocześnie kwalifikację do etapu europejskiego. Nagroda ta to inicjatywa Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP. EEPA jest wyróżnieniem najlepszych inicjatyw w dziedzinie przedsiębiorczości w Europie. Konkurs jest adresowany do władz krajowych, regionalnych lub lokalnych bądź partnerstw publiczno-prywatnych a także do małych i średnich przedsiębiorstw. „Przedsiębiorcze Krakowianki” to miejski program powstały we współpracy z organizacją pozarządową – Fundacją „Mamo Pracuj”, która od ponad 12 lat aktywnie wspiera kobiety w powrocie na rynek pracy.
Kraków znalazł się w pierwszej dziesiątce europejskich miast z ciekawą kulturą i kulinariami według prestiżowego rankingu Booking.com. Doroczny ranking najpopularniejszych destynacji turystycznych w Europie przygotowywany jest na zlecenie Booking.com, jednego z najczęściej odwiedzanych serwisów internetowych do rezerwacji zakwaterowania online. Kraków zajął 6. miejsce w rankingu w kategorii „10 miejsc dla smakoszy w Europie”, wyprzedzając Budapeszt, Porto, Berlin i Ateny. W kategorii „10 najlepszych miejsc z historią i kulturą” nasze miasto zajęło 10. miejsce.
Gmina Miejska Kraków otrzymała wyróżnienie za udział w projekcie GovTech inno_Lab. Jest to pilotażowy program, ukierunkowany na poprawę funkcjonowania administracji publicznej, mający wesprzeć jednostki samorządu terytorialnego (JST) w zamawianiu dostaw i usług opartych na nowych technologiach. Organizatorem projektu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Zakwalifikowane do programu samorządy, z pomocą wybranych przez PARP operatorów, zidentyfikowały kluczowe z ich punktu widzenia wyzwania oraz zdiagnozowały własne potrzeby technologiczne w celu podjęcia odpowiednich działań zaradczych.
TAURON Arena Kraków zdobyła nagrodę w konkursie TheStadiumBusiness Awards w kategorii: Sustainability & Community (Zrównoważony rozwój i społeczna odpowiedzialność), za projekt Dziecięca Przystań, strefa rejestracji dla uchodźców, strefa UNHCR. Przyznawanie nagród TheStadiumBusiness Awards zainaugurowano w 2010 r. To jedyne wyróżnienia, które doceniają całe spektrum osiągnięć i innowacji oraz liderów w globalnej branży zarządzania stadionami, arenami i obiektami sportowymi. Celem nagród TheStadiumBusiness Awards jest podnoszenie standardów branżowych oraz zwiększanie świadomości na temat sektora stadionów, aren i obiektów sportowych.
Europejskie Stowarzyszenie Operatorów Zakładów Przetwarzania Odpadów na Energię (CEWEP) z siedzibą w Berlinie przyznało Krakowskiej Ekospalarni nagrodę CEWEP Award 2023. Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie został doceniony za współpracę z mieszkańcami. Międzynarodowe jury wyróżniło tym samym starania Ekospalarni w zakresie integracji ze społecznością lokalną. Organizator konkursu Stowarzyszenie CEWEP zrzesza ponad 400 zakładów z 23 krajów.
Kraków otrzymał specjalne wyróżnienie za powołanie pierwszej w Polsce Strefy Czystego Transportu. Działania miasta na rzecz poprawy jakości powietrza zostały docenione w „Rankingu miast zrównoważonej mobilności” opracowanym przez Politykę Insight i Fundację Promocji Pojazdów Elektrycznych. W trzeciej edycji rankingu miast zrównoważonej mobilności po raz kolejny sprawdzono, które z 37 największych polskich miast przodują w rozbudowie infrastruktury, politykach miejskich opartych na dobrej komunikacji zbiorowej, rozwoju systemu dróg dla rowerów i zeroemisyjnej logistyce miejskiej. Przeanalizowano miejskie działania strategiczne oraz infrastrukturalne.
Urząd Miasta Krakowa został laureatem 8. edycji Ogólnopolskiego Konkursu o Certyfikat i znak Jakości „Przyjazny Urząd”. Konkurs wyróżnia i promuje instytucje, które na pierwszym miejscu stawiają jakość w relacjach z klientem, wysoką kulturę pracy, nowoczesne zarządzanie publiczne, profesjonalizm i rzetelność w podejściu do świadczenia usług dla mieszkańców. Kapituła Konkursu wyróżniła krakowski magistrat za wysoką jakość obsługi Klienta oraz wdrożenie nowoczesnego modelu zarządzania publicznego. Certyfikat potwierdzający przyznanie Urzędowi Miasta Krakowa Znaku Jakości „Przyjazny Urząd” zostanie wręczony podczas uroczystej Gali Konkursu, która odbędzie się 5 września b.r. w Pałacu Staszica Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Konserwacja ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie została wyróżniona Europejską Nagrodą Dziedzictwa / Nagrodą Europa Nostra 2023 w kategorii „Konserwacja”. To najwyższej rangi europejskie wyróżnienie w zakresie dziedzictwa otrzymało jeszcze 29 dokonań z 21 państw. Wyróżniony krakowski projekt został dofinansowany przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Krakowa oraz Parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prowadzona in situ konserwacja gotyckiego arcydzieła trwała ponad 1000 dni i angażowała zespół najlepszych specjalistów z Polski i zagranicy.
Miasto Kraków zostało po raz kolejny uhonorowane tytułami „Złota Gmina na 5!” oraz „Gmina na 5!” przyznawanymi na podstawie wyników corocznych badań prowadzonych w Instytucie Przedsiębiorstwa przy Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH w Warszawie. Badania dotyczyły działań poszczególnych gmin w zakresie obsługi przedsiębiorców. Nasze miasto było laureatem rankingu prowadzonego przez SGH również w latach 2017-2018 oraz w 2022 roku.
W tegorocznej, szesnastej edycji raportu Post Office Travel Money porównującym koszty krótkich wypadów do miast w całej Europie, Kraków zajął 3. miejsce. Raport Post Office Travel Money bierze pod uwagę kilkanaście czynników − od posiłków i kosztów transportu publicznego, po ceny biletów na atrakcje i dostęp do oferty kulturalnej. Realizatorzy badania zestawili to wszystko ze średnim kosztem dwóch nocy w trzygwiazdkowym hotelu. W tegorocznej, szesnastej edycji zestawienia przebadano 35 europejskich miast.
Kraków został wyróżniony w kategorii dużych miast za innowacyjny w skali całego kraju projekt dotyczący stworzenia modułu Obywatelskich Inicjatyw Uchwałodawczych. Konkurs „Innowacyjny Samorząd 2023” organizowany jest przez Serwis Samorządowy PAP, który poprzez to wydarzenie wyróżnia i promuje najbardziej kreatywne samorządy w Polsce oraz inspiruje pozostałe jednostki samorządu terytorialnego do podejmowania działań na rzecz innowacyjności. Sukces Krakowa jest tym bardziej godny podkreślenia, że podczas tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 244 projekty, z czego w kategorii duże miasta aż 36.
W opublikowanym przez portal edukacyjny WaszaEdukacja.pl rankingu najlepszych liceów i techników w Polsce pierwszą lokatę uzyskało krakowskie V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego zdobywając 84,44. Autorzy zestawienia przy jego tworzeniu uwzględniali: wyniki z egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym i rozszerzonym, sukcesy uczniów w olimpiadach, a także wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD), czyli wskaźniki przyrostu wiedzy uczniów podczas nauki w danej szkole średniej. W rankingu oceniano 1869 liceów z całego kraju, zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne.
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski przyznało tytuł Lider Małopolski - Najlepsze Przedsięwzięcie roku 2022 w Małopolsce Capelli Cracoviensis wspólnie z Samorządem Miasta Krakowa za Festiwal Opera Rara podkreślając w werdykcie europejską rangę tego cyklicznego wydarzenia. Łączne wyróżnienie przypadło także w udziale Teatrowi Groteska i Samorządowi Miasta Krakowa które otrzymały tytuł Lider Małopolski - Najlepsze Przedsięwzięcie roku 2022 w Małopolsce za Festiwal Materia Prima. Kapituła Konkursu uzasadniała tę nagrodę dużym znaczeniem Festiwalu. Pamiątkowe dyplomy przekazano podczas uroczystej gali nagród Lider Małopolski, która odbyła się w Auli Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie 25 kwietnia 2023 r. Już wcześniej Kapituła Konkursu ujawniła, że przyznała Samorządowi Miasta Krakowa kluczowy tytuł Lidera Małopolski za realizację Trasy Łagiewnickiej (informacja poniżej).
Trasa Łagiewnicka otrzymała tytuł "Lider Małopolski". W werdykcie podkreślono, że „Powstanie Trasy było flagowym przykładem efektywnej współpracy instytucji samorządu oraz europejskich i krajowych instytucji finansowych – współpracy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz środków Funduszu Spójności UE”. Kapituła Konkursu „Najlepsze Przedsięwzięcia Roku w Małopolsce – Lider Małopolski”, w skład której wchodzi 27 samorządowców – członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski – od 23 lat co roku wyróżnia najważniejsze przedsięwzięcia o wymiarze społecznym ważne dla sfery duchowej, tożsamości, edukacji, jakości życia mieszkańców, inwestycje infrastrukturalne, firmy z Małopolski, z nowymi technologiami, stwarzające nowe miejsca pracy.
Kraków zdobył najwyższe wyróżnienie w kategorii „Przyjazność dla biznesu”, zajął też drugie miejsce w kategorii „Kapitał ludzki i styl życia” na Międzynarodowych Targach Nieruchomości i Inwestycji MIPIM (Le Marché International des Professionnels de l’Immobilier) w Cannes. Targi MIPIM to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń tego typu w Europie. Rocznie odwiedza je ponad 20 tys. osób, a prezentuje się około 2400 firm wystawienniczych z ponad 80 krajów. Dotychczasowe działania Krakowa zostały szczególnie wyróżnione. W pierwszym dniu targów, 14 marca, odbyło się uroczyste wręczenie nagród w rankingu fDi European Cities & Regions of the Future 2023. Kraków awansował na trzecie miejsce w kategorii dużych miast.
Kapituła ogólnopolskiego Konkursu Lider Transformacji Energetycznej przyznała Miastu Kraków tytuł Lider Transformacji Energetycznej 2023 za: Program termomodernizacji budynków jednorodzinnych, program rozwoju OZE i Strefę Czystego Transportu. Konkurs Lider Transformacji Energetycznej promuje innowacyjne i skalowalne rozwiązania, produkty, technologie i usługi związane z ochroną klimatu i środowiska, a także innowacyjne projekty mogące mieć wpływ na przyspieszenie zielonej transformacji Polski. Jury konkursu składa się z podmiotów naukowych: Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowej Agencji Poszanowania Energii oraz partnerów Polskiego Kongresu Klimatycznego. Patronują mu Komisja Europejska oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Urząd Miasta Krakowa został laureatem w konkursie Zdrowy Samorząd. Nagroda została wręczona podczas organizowanego w Katowicach w dniach 9-10 marca VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Nagroda została przyznana za program „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro”. W 2022 r. samorząd przeznaczył 1 mln zł na ten cel, co pozwoliło na przyznanie dofinansowania 201 parom. Z pierwszego miejskiego programu mogli skorzystać krakowianie, którzy spełnili odpowiednie kryteria. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem.
Miasto Kraków otrzymało wyróżnienie w plebiscycie „Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom”. Wyróżnienie jest efektem projektu, który był realizowany od września ubiegłego roku przez Ogólnopolski Strajk Kobiet i „Gazetę Wyborczą”. Do polskich samorządów trafiła specjalna ankieta, w której zadano pytania o działania na rzecz kobiet, m.in. programy wspierające, działania antydyskryminacyjne, czy też programy refundacji in vitro i parytet kobiet i mężczyzn na kierowniczych stanowiskach. Podczas gali uhonorowano samorządy, które wykazały się największą aktywnością w realizacji polityki równościowej wobec kobiet.
Polska zajęła wysokie, 15. miejsce, w Światowym Rankingu Designu. Polskim numerem jeden okazała się krakowska pracownia Ingarden & Ewý Architects. Platynowe wyróżnienie otrzymała ona za Małopolski Ogród Sztuki oraz Centrum Kongresowe ICE Kraków. Doceniono je nowoczesność, zaprojektowaną w zgodzie z otaczającą miejsce historyczną zabudową. World Design Ranking tworzy się na podstawie liczby nagród A' Design Award zdobytych przez projektantów, architektów, artystów i firm danego państwa.
Centrum Kongresowe ICE Kraków zdobyło nagrodę dla najlepszego Centrum Kongresowego w konkursie Meetings Star Awards rozstrzygniętego podczas odbywających się w dniach 1-2 lutego 2023 w stolicy Słowenii Lublanie targów branżowych CONVENTA 2023. Jurorami w konkursie Meetings Star Award są tzw. tajemniczy goście kongresów, którzy odwiedzają imprezy organizowane w obiektach Europy Środkowej i Wschodniej. To grono specjalistów o minimum 15-letnim doświadczeniu w branży spotkań i szerokiej wiedzy w zakresie organizacji wydarzeń, których standardy wyznaczają międzynarodowe stowarzyszenia. ICE Kraków było już wielokrotnie wyróżniane w tym prestiżowym branżowym konkursie.
Kraków znalazł się w pierwszej dziesiątce prestiżowego rankingu Traveller's Choice publikowanego corocznie przez platformę Tripadvisor. Nasze miasto uplasowało się na 10 miejscu zestawienia w kategorii "Trending Destinations – World" czyli kierunków, które będą zyskiwać na popularności wśród turystów. Uzasadniając swój wybór redaktorzy serwisu Tripadvisor podkreślili, że w Krakowie na odwiedzających stolicę Małopolski gości czeka bogata oferta kulturalna i gastronomiczna, a miasto słynie ze swoich wspaniałych zabytków. Za Krakowem uplasowały się w tym rankingu takie miasta jak m.in. Wiedeń, Bruksela czy Kopenhaga.
W dorocznym rankingu „Perspektyw” wśród techników drugą lokatę w skali całego kraju zajęło krakowskie Technikum Łączności natomiast V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie otrzymało tytuł wicelidera najlepszych polskich liceów. Ponadto prestiżowe krakowskie liceum znalazło się na pierwszym miejscu pod względem sukcesów osiąganych przez uczniów na olimpiadach przedmiotowych, a krakowskie Technikum Łączności uzyskało trzecią lokatę w rankingu maturalnym, w którym brane są pod uwagę wyniki na egzaminach końcowych.