Światowa Sieć Miast i Społeczności Przyjaznych Osobom Starszym (Global Network of Age-FriendlyCities and Communities, GNAFCC) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to inicjatywa, której celem jest inspirowanie miast i społeczności do stawania się coraz bardziej przyjaznymi dla osób starszych oraz aby mogły skutecznie stawić czoła wyzwaniom wynikającym ze starzenia się społeczeństwa.
Oficjalne ogłoszenie przynależności miasta Krakowa do Sieci miało miejsce w czasie spotkania konsultacyjnego Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącego wsparcia dla krajowych programów dotyczących miast i społeczności przyjaznych starzeniu w kontekście sytuacji kryzysowych, które odbyło się w dniach 20-21 marca 2023 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Licząca ponad 1600 członków Sieć Miast i Społeczności Przyjaznych Osobom Starszym WHO, odgrywa istotną rolę w promowaniu tworzenia środowisk przyjaznych osobom starszym i wspieraniu rozwoju i wymiany informacji między miastami i gminami. Organizacja ta posiada wiele programów partnerskich na całym świecie (także poza Polską), które funkcjonują jako sieci współpracy, pełnią często rolę katalizatorów w lepszym wsparciu Miast i Społeczności Przyjaznych Starzeniu, udzielając zaleceń i wsparcia miastom i gminom, które chcą stać się bardziej przyjazne mieszkańcom bez względu na wiek. Działania prowadzone są z uwzględnieniem uwarunkowań instytucjonalnych danego kraju, lokalnego kontekstu i istniejących rozwiązań systemowych, z możliwością regularnych spotkań i pracy w języku lokalnym.
Strona internetowa Światowej Sieci Miast i Społeczności Przyjaznych Osobom Starszym Światowej Organizacji Zdrowia (Global Network of Age-Friendly Cities and Communities, GNAFCC): https://extranet.who.int/agefriendlyworld/age-friendly-cities-framework/.
Koordynatorem udziału Krakowa w Sieci jest Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia.
Przynależność do sieci nie wymaga wnoszenia składki członkowskiej.