Udział w głosowaniu może wziąć obywatel polski, który:
w dniu wyborów kończy 18 lat,
nie jest pozbawiony praw wyborczych orzeczeniem sądu,
nie jest ubezwłasnowolniony,
nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Głosować w Krakowie może:
Wyborca ujęty spisie wyborców sporządzanym dla stałego obwodu głosowania, tj.:
zameldowany na pobyt stały na terenie Krakowa,
stale zamieszkujący na terenie Krakowa, na własny wniosek ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania,
nigdzie niezamieszkały, stale przebywający na terenie Krakowa, ujęty na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania na obszarze Krakowa.
Jak dopisać się do Centralnego Rejestru Wyborców?
Wyborcy:
stale zamieszkujący na terenie Krakowa, ale niezameldowani w Krakowie na pobyt stały,
nigdzie nie zamieszkali,
zamieszkali na terenie Krakowa pod innym adresem niż adres zameldowania
mogą złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców (co odpowiada składanym przed 4 sierpnia br. wnioskom o dopisanie do stałego rejestru wyborców Gminy Miejskiej Kraków). Wówczas, podobnie jak mieszkańcy, którzy są zameldowani w Krakowie na pobyt stały, zostaną ujęci w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkiwania i będą mogli brać udział w każdych wyborach.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty, potwierdzające stałe zamieszkiwanie w miejscu ujęcia w stałym obwodzie głosowania.
Wnioski o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców przyjmowane będą przez Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa:
dla mieszkańców dzielnic I—VII: Al. Powstania Warszawskiego 10,
dla mieszkańców dzielnic VIII—XIII: ul. Wielicka 28a,
czasowo przebywa poza miejscem zameldowania na pobyt stały (w tym wyborca zameldowany na pobyt czasowy),
czasowo przebywa poza miejscem zamieszkania (tj. ujęcia na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania),
nieujęty w żadnym stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców
może wziąć udział w głosowaniu w miejscu czasowego pobytu, jeżeli złoży wniosek o zmianę miejsca głosowania.
Co powinien zawierać wniosek?
nazwisko i imię (imiona) wyborcy,
obywatelstwo,
numer PESEL wyborcy,
adres przebywania w dniu wyborów.
W jakim terminie i gdzie należy złożyć wniosek?
Wniosek należy złożyć w okresie od dnia 1 września 2023 r. do dnia 12 października 2023 r. do urzędu gminy właściwego dla wybranego stałego obwodu głosowania na obszarze gminy, w której wyborca przebywać będzie w dniu wyborów:
na piśmie z własnoręcznym podpisem,
elektronicznie z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na portalu gov.pl
Wnioski o zmianę miejsca głosowania przyjmowane będą przez Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa:
dla mieszkańców dzielnic I—VII: Al. Powstania Warszawskiego 10,
dla mieszkańców dzielnic VIII—XIII: ul. Wielicka 28a,
Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania
Wyborca zameldowany na pobyt stały w Krakowie, który zamierza głosować poza miejscem stałego zamieszkania, może złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnej komisji obwodowej na terenie kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Podobnie wyborca, który w dniu wyborów chce głosować na terenie Krakowa, a nie jest na jego terenie zameldowany na pobyt stały oraz nie dopisał się do spisu wyborców, powinien pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania z dowolnego urzędu miasta lub gminy i na jego podstawie zagłosować w dowolnie wybranej komisji obwodowej.
W jakim terminie i gdzie należy złożyć wniosek?
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania należy złożyć w okresie od dnia 1 września 2023 r. do dnia 12 października 2023 r.
Zaświadczenia o prawie do głosowania wydawane są przez Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa:
dla mieszkańców dzielnic I—VII: Al. Powstania Warszawskiego 10,
dla mieszkańców dzielnic VIII—XIII: ul. Wielicka 28a,
UWAGA! Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie skreślony ze spisu wyborców w miejscu zamieszkania, a w dniu głosowania dopisany do spisu w obwodowej komisji wyborczej w miejscu pobytu w dniu wyborów, po przedłożeniu tego zaświadczenia.
W przypadku utraty zaświadczenia o prawie do głosowania, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcia udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla w miejsca stałego zamieszkania.
15 października na wyborców w komisjach wyborczych, będą czekały trzy karty głosowania: do Sejmu, Senatu i referendalna.
SEJM
Sposób głosowania i warunki ważności głosu:
wyborca głosuje tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy przez co wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.
Co spowoduje, że głos będzie nieważny?
Oddanie głosu na więcej niż jedną listę, czyli postawienie znaku „x” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,
Nieoddanie głosu na którąkolwiek z list, czyli niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce,
Postawienie znaku innego niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.
SENAT
Sposób głosowania i warunki ważności głosu:
w wyborach do Senatu możemy zagłosować tylko na jednego kandydata stawiając na karcie do głosowania znak „x” (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata.
Co spowoduje, że głos będzie nieważny?
Oddanie głosu na więcej niż jednego kandydata, czyli postawienie więcej niż jednego znaku „x” w kratkach obok nazwisk kandydatów,
Nieoddanie głosu na któregokolwiek z kandydatów, czyli niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce,
Postawienie znaku innego niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.
REFERENDUM
Sposób głosowania i warunki ważności głosu:
głosujący udziela odpowiedzi na postawione pytanie, stawiając znak "x" odpowiednio w kratce obok odpowiedzi pozytywnej "Tak" albo odpowiedzi negatywnej "Nie".
Co spowoduje, że głos będzie nieważny?
Jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak "x" w obu kratkach obok odpowiedzi na postawione pytanie lub nie postawiono znaku "x" w żadnej z kratek obok odpowiedzi na pytanie, głos uważa się za nieważny,
Jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak "x" w kratkach odpowiadającym dwóm lub więcej numerom wariantów rozwiązania albo nie postawiono znaku "x" w żadnej z kratek odpowiadających numerowi wariantu, głos uważa się za nieważny,
Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych pytań lub wariantów rozwiązania albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność głosu.