Kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która:
W Krakowie, kandydaci do pracy w obwodowych komisjach wyborczych muszą być mieszkańcami województwa małopolskiego, wpisanymi do stałego rejestru wyborców jednej z gmin na terenie województwa.
Kandydatem do składu komisji nie może być:
– jeżeli kandydat kandyduje w okręgu wyborczym, dla którego właściwa jest dana komisja;
Kandydatów do komisji zgłaszają zarejestrowane komitety wyborcze najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów, tj. do 15 września br. W celu zgłoszenia swojej kandydatury do komisji należy zatem zwrócić się do komitetów wyborczych.
W przypadku gdy komitety zgłoszą niewystarczającą liczbę kandydatów do komisji uzupełnienia składów komisji dokonuje komisarz wyborczy spośród wyborców. Ewentualnego zgłoszenia swojej kandydatury można dokonać bezpośrednio do komisarza wyborczego lub za pośrednictwem Urzędu Miasta Krakowa.
Wykaz wszystkich pełnomocników wyborczych komitetów utworzonych w związku z wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich adresy zamieszczone będą na stronie internetowej Krajowego Biura Wyborczego.
Zgłoszenia dokonuje się poprzez wypełnienie druku zgłoszenia kandydata do komisji wyborczej (przez komitet wyborczy).
Termin zgłaszania przez pełnomocników komitetów wyborczych (lub upoważnione przez nich osoby) kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych upływa w dniu 15 września 2023 r.
Zgłoszenie kandydata do składu obwodowej komisji wyborczej następuje po uzyskaniu zgody osoby, której zgłoszenie dotyczy.
Zgłoszenia kandydatów od pełnomocników wyborczych lub osób upoważnionych przyjmują Urzędnicy wyborczy za pośrednictwem Urzędu Miasta Krakowa, w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa: pl. Wszystkich Świętych 3-4.
UWAGA! Zgłoszenie kandydata na członka komisji nie gwarantuje, że dana osoba zostanie powołana w skład komisji! W przypadku zgłoszenia do składu obwodowej komisji wyborczej liczby kandydatów przekraczającej dopuszczalny skład komisji, przeprowadza się publiczne losowania ich składu.
Jeżeli natomiast liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza od dopuszczalnego minimalnego składu liczbowego komisji, Komisarz Wyborczy dokonuje uzupełnienia spośród kandydatów, którzy dokonali indywidualnego zgłoszenia.
W przypadku zgłoszenia zbyt małej liczby osób przez komitety wyborcze, Komisarz Wyborczy dokonuje uzupełnienia składu komisji spośród zgłoszeń dokonanych indywidualnie przez kandydatów.
Ewentualnego zgłoszenia swojej kandydatury można dokonać bezpośrednio do komisarza wyborczego lub za pośrednictwem Urzędu Miasta Krakowa.
Zgłoszenia są przyjmowane w UMK w formie pisemnej, na wypełnionym i własnoręcznie podpisanym formularzu papierowym.
Zgłoszenia dokonuje się poprzez wypełnienie druku zgłoszenia kandydata do komisji przez wyborcę.
UWAGA! Zgłoszenie kandydata na członka komisji nie gwarantuje, że dana osoba zostanie powołana w skład komisji! W przypadku zgłoszenia do składu obwodowej komisji wyborczej liczby kandydatów przekraczającej dopuszczalny skład komisji, przeprowadza się publiczne losowania ich składu.
Wyborcy mogą indywidualnie zgłaszać swoje kandydatury w siedzibach Urzędu Miasta Krakowa:
- w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–15.30. W punktach tych będzie możliwość pobrania wydrukowanych formularzy zgłoszenia.
Termin składania zgłoszeń upływa 15 września 2023 r.
Diety z tytułu członkostwa w obwodowej komisji wyborczej wynoszą:
Więcej informacji wkrótce.
Druk zgłoszenia kandydata do OKW przez komitet
Druk zgłoszenia kandydata do OKW przez wyborcę (zgłoszenie indywidualne)