Program: URBACT IV
Wartość projektu dla Krakowa: 341 780 zł (74 300 euro)
Wartość dofinansowania: 273 424 zł (59 440 euro) - źródło dofinansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (refundacja 80%)
Wartość całego projektu: 846 896 euro
Okres realizacji: 1.06.2023 - 31.12.2025
Jednostka realizująca: Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia
Partnerstwo: Clermont Auvergne Metropole (Francja) - lider, Szabolcs 05 (Węgry), Postojna (Słowenia), Cluj (Rumunia), Coimbra (Portugalia), Turyn (Włochy), Skania (Szwecja)
Opis:
Projekt FEMACT-Cities ma celu uruchomienie współpracy miast z całej Europy, by razem znaleźć najlepsze rozwiązania wzmacniające kobiety w przestrzeni miasta. Naczelnymi celami projektu są: ochrona praw kobiet, wspieranie młodych dziewcząt oraz walka ze stereotypami ze względu na płeć, promowanie równego traktowania kobiet na rynku pracy i w życiu publicznym oraz promowanie inkluzywności, a także równości w każdej dziedzinie życia społecznego.
Kraków ujmuje w politykach gminnych postulaty równości, pragnąc zagwarantować równe traktowanie wszystkich osób mieszkających w mieście. Priorytetem jest, by przestrzeń publiczna stawała się coraz bardziej dostępna i by zwalczane były skutecznie bariery, które wpływają na uczestnictwo mieszkanek i mieszkańców w życiu publicznym, edukacyjnym, zawodowym etc. Przykładem odpowiedzi w tym obszarze, którą Kraków już zapewnił są Standardy Dostępności dla Gminy Miejskiej Kraków obowiązujące od maja 2023 roku, które adresują sytuację osób z niepełnosprawnościami.
Projekt FEMACT pozwala poszerzyć te działania o analizę barier w przestrzeni publicznej z ujęciem płci. Projekt obejmie badania wybranych miejsc wspólnych ( np. park, rondo, inwestycja sportowa etc.) pod kątem odpowiedzi na potrzeby kobiet i dziewcząt, wskaże najważniejsze wyzwania w tym kontekście, zmapuje postulaty społeczne i zakończy się opracowaniem raportu wraz z rekomendacjami w zakresie standardów dot. inkluzywnego planowania przestrzennego. Wierzymy, że pozwoli to na zmniejszenie poczucia zagrożenia wśród mieszkanek oraz ma szansę wpłynąć pozytywnie na dobrostan krakowianek w życiu codziennym.
W ramach projektu, zgodnie z założeniami URBACTu stworzona zostanie Grupa Lokalna składająca się z urzędników i urzędniczek, osób reprezentujących organizacje pozarządowe i środowisko akademickie, która będzie stanowiła platformę wymiany dobrych praktyk, prezentacji wyników bieżących badań oraz miejsce dyskusji nad rozwiązaniami. Rada Równego Traktowania będzie bazą dla tego przedsięwzięcia.
CELE W PROJEKCIE
OCZEKIWANE KORZYŚCI I SPOSÓB ICH POMIARU