Z obchodami Roku Ukrainy w Polsce zbiegła się prezentacja kulturalna Lwowa w Krakowie pn. Dni Lwowa w Krakowie, organizowana przez Urząd Miasta Lwowa oraz Urząd Miasta Krakowa w dniach 12 – 15 maja 2005 roku. Uroczystej inauguracji Dni Lwowa dokonali na Krakowskim Rynku Pierwszy Zastępca Mera Lwowa pan Wasyl Krawciw oraz Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa pan Kazimierz Bujakowski. Lwów zaprezentował bogaty program ilustrujący różnorodne przejawy swego życia kulturalnego. Wydarzenia te cieszyły się zainteresowaniem wielu mieszkańców Krakowa. W Rynku Głównym odbywały się koncerty młodzieżowe i dziecięce oraz znanych lwowskich zespołów muzycznych („Gorgiszeli”, Tarasa Czubaja i zespołu „Płacz Jeremii”, „Gryndżoły”). W ramach Dni Lwowa w Krakowie w klubie „Alchemia” i na Placu Nowym przez cztery dni można było poczuć klimat i atmosferę lwowskich klubów i kawiarenek artystycznych, a także nawiązać bezpośrednie kontakty z twórcami i instytucjami artystycznymi obu miast. Na program prezentacji „Lwów w Alchemii” złożyły się:
- instalacje W. Kaufmana, N. Szymin, W. Kostyrki, M. Tymoszenki
- uliczne spektakle pt. „Miejsce spotkania”, „Misterium nocy”, „Pies Krzysia i ja” w wykonaniu teatru pantomimy „Klatka”
- koncerty zespołów „Dzyga Jass Quartet and Michailo Barbara”, trio „Drum 2 Bass”, kwintetu „Leo-M-Art.”
- filmy najlepszego niekomercyjnego kina Ukrainy, m.in. „Wybrane otwartej nocy”
Przez cały czas trwania Dni Lwowa w „Alchemii” odbywały się prezentacje lwowskich klubów literackich, kultowych kawiarni i projektów multimedialnych.
Z gorącym i serdecznym przyjęciem krakowskiej publiczności spotkał się spektakl pt. „Wielka Gala” wystawiony przez Teatr Polski ze Lwowa w Teatrze Bagatela. Ponadto w Muzeum Historycznym Krakowa oraz w Krakowskiej Szkole Wyższej im. A. Frycza-Modrzewskiego odbyły się koncerty w wykonaniu kwintetu smyczkowego Lwowskiej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki.
Program prezentacji obejmował także Dni Młodzieży Lwowa w Krakowie, których koordynatorem było Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana. W programie młodzieżowym znalazła się m. in. prezentacja ośrodków młodzieżowych Lwowa i Krakowa oraz dyskusja między liderami nt. „Partnerstwo ośrodków młodzieżowych w ramach Wspólnego Domu Europejskiego”.
W obchody Roku Ukrainy w Polsce wpisała się również prezentacja dorobku kulturalnego stolicy Ukrainy pn. Dni Kijowa w Krakowie, która odbyła się w dniach 14-17 września 2005 r. w Krakowie. Szczególnym powodzeniem wśród publiczności Krakowa cieszył się występ chóru kameralnego „Kijów” w Kościele Św. Katarzyny. Koncert zatytułowano „Tysiąc lat ukraińskiej muzyki kościelnej”. Melomani z naszego miasta mieli rzadką okazję do wysłuchania przepięknych pieśni cerkiewnych.
Swoje prace zaprezentowali krakowskim widzom także ukraińscy graficy i fotograficy. Wystawy ich dzieł zostały zorganizowane w Nowohuckim Centrum Kultury. Prezentację grafiki pt. „50 lat kijowskiej szkoły graficznej – retrospekcja i współczesność” przygotowały: Galeria Sztuki Współczesnej „Irena” (dyrektor – Iryna Osadcza) i Dyrekcja Wystaw Narodowego Związku Artystów Ukrainy (dyrektor – Igor Wołoszczuk). Natomiast wystawa fotografii pt. „Znane i nieznane” została zorganizowana przez tę samą Galerię Sztuki Współczesnej. Kuratorem wystawy był Jewhen Sołonin, dyrektor artystyczny Miesiąca Fotografii w Kijowie.
Miłośnicy jazzu mieli możność spotkania się z artystami tej miary, co Oleg Skripka i „Le Grand Orchestra” oraz zespół „Jazz Impression”, który na Scenie pod Ratuszem w Rynku Głównym przedstawił Folklorystyczny posmak nietradycyjnego jazzu. Muzykę skomponował Anatolij Aleksanian.
Występ Olega Skripki przyciągnął wielu krakowskich fanów, którzy długo nie chcieli wypuścić artysty
i towarzyszącego mu zespołu ze sceny, burzliwymi oklaskami domagając się bisów.
Miłośnicy teatru mieli możność obejrzeć w Teatrze Bagatela spektakl „Roberto Zucco” przygotowany
na podstawie sztuki B.M.Koltesa. Przedstawienie wyreżyserował Dmitro Bogomazow, a wystąpili aktorzy Kijowskiego Teatru „Wolna Scena” (Vilna scena).