Stypendia Twórcze Miasta Krakowa 2024
Ogłasza się nabór wniosków do konkursu „Stypendia Twórcze Miasta Krakowa”.
§ 1
Przedmiot konkursu
1. Przedmiotem konkursu jest realizacja przedsięwzięcia o charakterze artystycznym lub mającym na celu upowszechnienie kultury na terenie miasta Krakowa w następujących dziedzinach:
1) film, intermedia i kultura cyfrowa;
2) sztuki wizualne i street art;
3) teatr i sztuki performatywne;
4) taniec;
5) muzyka;
6) literatura;
7) architektura i design;
8) kultura ludowa, dziedzictwo niematerialne i opieka nad zabytkami;
9) zarządzanie, edukacja i animacja kulturalna oraz wspieranie rozwoju kadr kultury.
2. Przedsięwzięcie powinno być realizowane w terminie od 1 maja do 31 grudnia 2024 r.
§ 2
Termin i miejsce składania wniosków
1. Nabór wniosków odbywa się w terminie: 2 stycznia – 31 stycznia 2024 r. zgodnie z procedurą KD-8
2. Wniosek składany jest za pomocą dedykowanego formularza elektronicznego dostępnego na stronie E-PUAP wraz z załącznikami opisanymi w § 3 ust. 8 i 9. Żaden z załączników nie może przekroczyć 500MB.
Termin składania wniosków upływa 31 stycznia 2024 r., godz. 15:00
3. W przypadku braku możliwości złożenia wniosku za pomocą dedykowanego formularza elektronicznego dostępnego na stronie E-PUAP, wniosek w wersji papierowej wraz z załącznikami opisanymi w § 3 ust. 8 i 9 należy przesłać na adres pocztowy: Urząd Miasta Krakowa – Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Wielopole 17 a, 31 – 072 Kraków w terminie do 31 stycznia 2024 r. lub złożyć w sekretariacie, pokój 106 Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Wielopole 17 a, 31 – 072 Kraków w terminie do 31 stycznia 2024 r. do godz. 15:00. Wypełniony i podpisany wniosek w wersji papierowej w wraz z załącznikami należy umieścić w teczce, którą należy zapakować do koperty o formacie A4 (koperta pozostaje elementem wniosku, dołączona zostaje do dokumentacji i załączników złożonych przez kandydata) z dopiskiem na kopercie „Wniosek o przyznanie Stypendium Twórczego Miasta Krakowa”. W przypadku wniosków nadesłanych pocztą tradycyjną, o dochowaniu terminu złożenia decyduje data stempla pocztowego.
4. Niedopuszczalne jest złożenie tego samego wniosku w różnych formach: z podpisem elektronicznym i w wersji papierowej jednocześnie.
5. W przypadku portfolio składanego w wersji papierowej Wnioskodawca jest zobowiązany do jego odbioru w terminie nieprzekraczalnym do 28 czerwca 2024 r. Materiały nieodebrane w wyznaczonym terminie zostaną poddane utylizacji po 1 lipca 2024 r.
§3
Warunki udziału w konkursie
1. Konkurs skierowany jest do osób bez ograniczeń wiekowych, zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami.
2. W dziedzinach ujętych § 1. ust. 1 pkt 1-8, Stypendium może być przyznane na realizację przedsięwzięcia, w podziale na dwie kategorie: debiut lub projekt twórczy.
1) Stypendium na debiut może otrzymać Wnioskodawca, który jest w stanie udokumentować swoje merytoryczne przygotowanie do wykonania projektu i nie ma dotychczas samodzielnych pod względem prawno-wizerunkowym całościowych twórczych realizacji o charakterze komercyjnym dostępnych w sferze odbioru publicznego właściwej dla danej dyscypliny sztuki.
2) W dziedzinie ujętej § 1. ust. 1 pkt 9 Stypendium może być przyznane na realizację Przedsięwzięcia, wyłącznie na projekt twórczy.
3. Konkurs jest przeznaczony dla Wnioskodawcy będącego osobą fizyczną, która wykazała się dokonaniami w dziedzinie, której dotyczy składany wniosek, na stale związaną z Krakowem poprzez zamieszkanie, naukę, pracę zawodową lub prowadzoną działalność artystyczną.
4. Warunkiem udziału w konkursie jest złożenie prawidłowego wniosku o przyznanie Stypendium wraz z wymaganymi załącznikami opisanymi w § 3 ust. 8.
5. Wnioskodawca może złożyć w ogłoszonym konkursie jeden wniosek o przyznanie stypendium.
6. Wniosek powinien wskazywać dziedzinę i kategorię, w której ma być przyznane stypendium, zawierać opis programu stypendialnego określającego cel, na który ma być przeznaczone stypendium, merytoryczne uzasadnienie realizacji projektu, plan realizacji programu oraz informacje na temat dorobku artystycznego i wykształcenia kandydata.
7. Wzór wniosku o przyznanie Stypendium stanowi załącznik nr 1 do niniejszego ogłoszenia.
8. Do wniosku należy dołączyć następujące załączniki obowiązkowe:
1) 2 (dwie) rekomendacje wraz z oceną projektu stypendialnego pod względem merytorycznym od osób o uznanym dorobku w danej dziedzinie np. opiekuna artystycznego, reprezentanta instytucji kultury, związku twórczego, szkoły, uczelni artystycznej, organizacji zajmującej się daną dziedziną lub krytyków sztuki - oryginał lub skan;
2) portfolio/dokumentację twórczości, wydruki, kserokopie oraz ewentualnie dodatkowe materiały do 500 MB lub w wersji papierowej do maksymalnej objętości 20 stron formatu A4, które Komisja może wziąć pod uwagę przy ocenianiu wniosku. W przypadku wniosków z zakresu sztuk wizualnych i pokrewnych, estetyka i jakość portfolio będzie wpływać na ocenę merytoryczną wniosku.
3) oświadczenie składane dla celów podatkowych stanowiące załącznik nr 2 do ogłoszenia. W przypadku składania wniosku za pomocą dedykowanego formularza elektronicznego dostępnego na stronie E-PUAP, oświadczenie należy pobrać na dysk komputera, wypełnić a następnie podpisać poprzez stronę gov.pl https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany podpisem elektronicznym. Podpisany w ten sposób dokument należy pobrać na dysk komputera by móc przesłać go jako podpisany załącznik przy składaniu wniosku o Stypendium Twórcze Miasta Krakowa.
4) w przypadku wniosków z zakresu opieki nad zabytkami - oświadczenie, do której instytucji/organizacji przekazana zostanie dokumentacja i wyniki przeprowadzonych działań;
5) w przypadku absolwentów i uczniów/ studentów szkół i uczelni artystycznych - kopię dyplomu ukończenia uczelni lub szkoły artystycznej/zaświadczenie o ukończeniu studiów/ zaświadczenie o byciu uczniem/studentem;
9. Do wniosku można dołączyć zdjęcie w formie elektronicznej do 500 MB.
§ 4
1. Wnioski niekompletne, wypełnione nieprawidłowo i nieczytelne, niepodpisane lub złożone po terminie uznaje się za niespełniające wymogów formalnych.
2. W przypadku wniosków z zakresu sztuk wizualnych i pokrewnych, estetyka i jakość portfolio będzie wpływać na ocenę merytoryczną wniosku.
3. Dopuszcza się możliwość uzupełnienia i korekty wniosku przed upływem terminu określonego w § 2 ust. 1, bądź na wezwanie Prezydenta Miasta Krakowa do uzupełniania/skorygowania wniosku.
§ 5
Procedura i termin rozstrzygnięcia konkursu
1. Oceny formalnej wniosków dokonują pracownicy Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
2. Kryteria oceny formalnej to: kompletność wniosku, terminowość jego złożenia, dołączenie wymaganych załączników, prawidłowy podpis wnioskodawcy.
3. Opiniowania wniosków zgodnie z kryterium merytorycznego dokonuje Komisja ds. Stypendium Twórczego Miasta Krakowa, zwana dalej „Komisją”. Kryterium oceny merytorycznej jest znaczenie przedsięwzięcia dla wspierania rozwoju umiejętności artystycznych oraz upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na terenie Gminy Miejskiej Kraków.
4. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 90 dni od zakończenia naboru wniosków.
5. Stypendium Twórcze Miasta Krakowa przyznaje Prezydent Miasta Krakowa.
6. Wysokość stypendium wynosi 25 000 zł brutto.
7. Informacje o przyznanych przez Prezydenta Miasta Krakowa stypendiach podaje się do wiadomości publicznej na stronie internetowej www.bip.krakow.pl, oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
8. Decyzja o przyznaniu Stypendium nie jest decyzją administracyjną w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego i nie przysługuje od niej odwołanie.
9. Prezydent Miasta Krakowa ma możliwość nieprzyznania Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w wybranych dziedzinach.
§ 6
Umowa stypendialna
Stypendium wypłacane jest na podstawie umowy stypendialnej zawieranej pomiędzy Gminą Miejską Kraków, zwaną dalej „Fundatorem” i osobą, której zostało przyznane stypendium, zwaną dalej „Stypendystą”. Ramowy wzór umowy stypendialnej stanowi załącznik nr 3 do niniejszego ogłoszenia.
§ 7
Sprawozdawczość i rozliczenie stypendium
1. Stypendysta zobowiązany jest do złożenia sprawozdania z realizacji stypendium w terminie określonym w umowie.
2. W uzasadnionych wypadkach Stypendysta może ubiegać się o przedłużenie terminu wykonania zobowiązania określonego w ust. 1.
3. Uwierzytelnione własnoręcznym podpisem, podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym sprawozdanie z realizacji Stypendium należy przesłać do 31 stycznia 2025 r. do godz. 15:00 drogą elektroniczną na adres: kd.umk@um.krakow.pl. Prosimy o zatytułowanie wiadomości email „Sprawozdanie z realizacji Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2024”.
4. W przypadku braku możliwości złożenia sprawozdania droga elektroniczną, sprawozdanie
z realizacji Stypendium należy przesłać pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miasta Krakowa, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Wielopole 17 a, 31 – 072 Kraków w terminie do 31 stycznia 2025 r. lub złożyć w sekretariacie, pokój 106 Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Wielopole 17 a, 31 – 072 Kraków w terminie do 31 stycznia 2025 r. do godz. 15:00 z dopiskiem „Sprawozdanie z realizacji Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2024”. W przypadku sprawozdań nadesłanych pocztą tradycyjną, o dochowaniu terminu złożenia decyduje data stempla pocztowego.
5. Komisja opiniuje sprawozdania z realizacji stypendiów a następnie przekazuje je do zatwierdzenia przez Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa lub Zastępcę Dyrektora.