System ciepłowniczy Miasta Krakowa
Wartość projektu: 75 513 100 EUR
Kwota dofinansowania: 54 369 432 EUR (72%)
Fundusz: Fundusz Spójności.
Beneficjent: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie
Jednostka realizująca: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie
Czas trwania: 09.12.2005 – 31.12.2009
Opis projektu:
Przedsięwzięcie jest realizowane w Krakowie i Skawinie głównie w zasięgu istniejących sieci ciepłowniczych eksploatowanych przez MPEC S.A., które to sieci zaopatrują odbiorców w ciepło dla ogrzewania budynków i w ciepło dla ogrzewania wody użytkowej. Poszczególne zadania wchodzące w zakres przedsięwzięcia realizowane będą w różnych punktach Krakowa. Na terenie Skawiny realizowana będzie wymiana sieci ciepłowniczych - między innymi wymiana wyeksploatowanego rurociągu z Elektrowni Skawina S.A. do ul. Kobierzyńskiej w Krakowie.
Celem projektu jest poprawa jakości powietrza poprzez zredukowanie emisji w źródłach zasilających sieci ciepłownicze. Pożądany efekt zostanie osiągnięty poprzez zaniechanie nieefektywnych i przestarzałych a tym samym szkodliwych dla środowiska technologii grzewczych, zastąpienie ich innymi technologiami i wdrożenie środków mających na celu poprawę efektywności energetycznej. Oprócz wykonania działań opisanych poniżej, końcowy beneficjent przeprowadzi równolegle inwestycje uzupełniające działania finansowane częściowo ze środków Funduszu Spójności, co pozwoli na osiągnięcie celów projektu związanych z ochroną środowiska. Do inwestycji, które nie leżą w zakresie decyzji, należy likwidacja i adaptacja kotłowni; zastąpienie indywidualnych kotłów wodnych opalanych węglem podłączeniem do sieci ciepłowniczej oraz wyeliminowanie indywidualnych węglowych urządzeń grzewczych na terenie dzielnic miejskich.
W ramach decyzji do finansowania kwalifikują się następujące działania:
1. Modernizacja sieci ciepłowniczych wysokoparametrowych. Z uwagi na ich wiek oraz fakt, że często są zalewane wodami opadowymi, stan izolacji tych sieci jest zły, co powoduje znaczne straty energii na przesyle, awarie systemu ciepłowniczego, straty wody zdemineralizowanej, co w rezultacie zwiększa koszty dostaw energii cieplnej. W ramach Projektu dokonana zostanie wymiana najbardziej zużytych sieci kanałowych na sieci układane w technologii rur preizolowanych o długości 99 km.
2. Modernizacja sieci ciepłowniczej niskoparametrowej wraz z kompleksową wymianą węzłów cieplnych. Planowana jest wymiana części węzłów, których stan techniczny nie pozwala na ich oszczędną eksploatację w ilości 103 szt. oraz 13 szt. węzłów grupowych, które zostaną wymienione na 432 szt. indywidualne węzły cieplne (tj. 222 węzłów cieplnych centralnego ogrzewania oraz 210 węzłów cieplnych dwufunkcyjnych, czyli centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej). Wszystkie nowo montowane węzły wyposażone będą w pełną automatykę pogodową. Wymianie zostanie poddane także 33 km sieci niskoparametrowej na sieci układane w technologii rur preizolowanych.
Podstawowe cele przedsięwzięcia to:
1. Redukcja emisji SO2, CO, NOx oraz pyłów,
2. Poprawa jakości powietrza w Krakowie,
3. Poprawa niezawodności i efektywności sieci dystrybucji ciepła,
4. Zmniejszenie awaryjności systemu grzewczego o 40%.