Zagospodarowanie Zalewu Nowohuckiego - w zakresie umacniania skarp i oczyszczenia dna zbiornika
Fundusz: Phare 2003, Inicjatywa III, Małe Projekty Infrastrukturalne w Gminach Hutniczych
Wartość projektu: 1 065 039 euro
Kwota dofinansowania: 500 000 euro
Beneficjent: Gmina Miejska Kraków / Krakowski Zarząd Komunalny
Jednostka realizująca: Krakowski Zarząd Komunalny
Okres realizacji: 12.05.2006 r. - 15.09.2006 r.
Opis projektu:
Celem nadrzędnym projektu było ułatwienie procesu restrukturyzacji sektora stalowego w Polsce poprzez zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej terenów pohutniczych. Celem inwestycji był także rozwój małej i średniej przedsiębiorczości na terenie Nowej Huty oraz Miasta Krakowa. Aktywizacja gospodarcza tego regionu pomoże w rozwiązaniu problemów dzielnicy i miasta. Zagospodarowanie terenów wokół Zalewu Nowohuckiego umożliwi wykorzystanie potencjału kulturowego i przyrodniczego do ożywienia ruchu turystyczno – rekreacyjnego w tej części Miasta, a poprzez to podniesienia atrakcyjności dzielnicy XVI, a w konsekwencji Krakowa zarówno na rynku turystycznym, jak i gospodarczym. Realizacja projektu jest istotna ze względu na zauważalne dysproporcje pomiędzy dynamiką procesów rozwojowych poszczególnych rejonów Miasta. Część wschodnia, szczególnie w obszarze kombinatu hutniczego i jego strefie ochronnej charakteryzuje się powolnym rozwojem
i niewielką skalą przeobrażeń. Zagospodarowanie korytarza ekologicznego oraz modernizacja istniejącej infrastruktury i budowa obiektów sportowo - rekreacyjnych wokół Zalewu Nowohuckiego wpłynie korzystnie na szereg celów społeczno – gospodarczych.
Długofalową konsekwencją realizacji projektu będzie wykorzystanie walorów turystycznych, kulturowych i przyrodniczych Krakowa, które stwarzają możliwość zwiększenia atrakcyjności gospodarczej i inwestycyjnej obszarów zagrożonych marginalizacją. Realizacja projektu jest szczególnie korzystna dla dalszego kształtowania wizerunku Krakowa - Miasta o wysokim standardzie życia, atrakcyjnym gospodarczo i turystycznie. Omawiany obszar będzie wykorzystywany do uprawiania aktywnej rekreacji pieszej, rowerowej, do organizowania zawodów sportowych, wydarzeń kulturalnych, a także do codziennego wypoczynku mieszkańców okolicznych osiedli.