Kraków zdobył drugie miejsce w rankingu miast najlepszych miast w Polsce na jesienny city break przygotowanym przez portal Travelist.pl na podstawie opinii internautów. Pierwsze miejsce przypadło Gdańsku, a tuż za Krakowem uplasował się Wrocław. O miano najpiękniejszego miasta na city break walczyły: Kraków, Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Poznań, Toruń, Lublin, Łódź, Sopot, Kołobrzeg, Zamość, Olsztyn, Szczecin, Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Jelenia Góra, Rzeszów, Gdynia i Bielsko-Biała. Nominacje dla tych 20 miejsc przyznali eksperci magazynu Travelist, ale ostatecznego wyboru dokonali internauci typując swoich faworytów w głosowaniu.
Kraków zajął 3 miejsce w kategorii miasta wojewódzkie w kolejnej edycji istotnego ogólnopolskiego rankingu Wydatki Inwestycyjne Samorządów 2023. Nasze miasto awansowało na podium w tym zestawieniu z uprzednio zajmowanej 9. pozycji. Ranking jest przygotowywany przez pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”. Zwycięzcy rankingu zostali ogłoszeni podczas XXII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów odbywającego się 7-8 października w Katowicach. W Forum uczestniczył Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Łukasz Sęk.
Gmina Miejska Kraków - Miejskie Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie jako inwestor zdobyła 3 miejsce w konkursie „Budowa Roku 2023” za inwestycję Samorządowe Przedszkole nr 38 przy ul. Jabłonkowskiej 39. Celem organizowanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa konkursu jest wyłonienie i promowanie najlepszych budynków i budowli, w przypadku których osiągnięto wyróżniające się wyniki realizacyjne.
Krakowska uchwała krajobrazowa została doceniona przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska zajmując pierwsze miejsce w konkursie na Polską Nagrodę Krajobrazową. Proces jej tworzenia rozpoczął się już we wrześniu 2015 r. i trwał do października 2019 r. W tym czasie były konsultacje z mieszkańcami, spotkania z ekspertami, a w marcu i kwietniu 2019 r. trwała inwentaryzacja reklam na wybranych ulicach. Rada Miasta Krakowa przyjęła tzw. uchwałę krajobrazową 26 lutego 2020 r. Weszła ona w życie 1 lipca 2020 r., a do 30 czerwca 2022 r. trwał okres dostosowawczy. nagroda została wręczona podczas konferencji krajobrazowej „Uzdrawiając(y) krajobraz”, która odbyła się w Warszawie.
Rewitalizacja dawnego kamieniołomu na Zakrzówku, stworzenie parku oraz kąpieliska w ogólnodostępnej, bezpiecznej przestrzeni została nagrodzona w Konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI w. organizowanym przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego otrzymując tytuł Modernizacja Roku 2023 w kategorii Obiekty Sportu, Rekreacji i Turystyki. Kapituła konkursowa podkreśliła że projekt rewitalizacji Zakrzówka to znakomity przykład stworzenia unikalnej przestrzeni rekreacyjnej na terenie dawnego kamieniołomu wapienia przeprowadzony w sposób który integrując funkcje społeczne, edukacyjne i wypoczynkowe, skutecznie minimalizuje ingerencję w naturalny krajobraz.
Park Zakrzówek został również doceniony w regionalnej edycji konkursu Lodołamacze 2024 otrzymując wyróżnienie w kategorii w kategorii Przyjazna Przestrzeń za rozwiązania projektowe umożliwiające jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.
W czwartej edycji plebiscytu portalu Love Kraków w kategorii „Kultura” nagrodę otrzymała dyrektorka Biblioteki Kraków Agnieszka Staniszewska-Mól, za działania przyjazne środowisku wyróżnione zostało MPK SA w Krakowie, w kategorii „Przestrzeń i Architektura” zwyciężył Smoczy Szlak – projekt realizowany w ramach miejskiego budżetu obywatelskiego, a samorządowcem roku została Monika Firlej, Radna Dzielnicy II Grzegórzki. Laureatów plebiscytu wybrali czytelnicy portalu. Mieszkańcy Krakowa najpierw zgłaszali kandydatury, które były następnie weryfikowane przez redakcję pod kątem zgodności z regulaminem, a następnie oddawali głosy na swoich faworytów. Zwycięzcy otrzymali nagrody podczas gali, która odbyła się 13 września.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie zajęło 2. miejsce w XIX edycji konkursu „Lodołamacze 2024” w kategorii „Biznes Odpowiedziany Społecznie – Zrównoważony Rozwój Biznesu (CSR/ESG)”. Kapituła konkursowa w uzasadnieniu swojego werdyktu wskazała na prowadzone przez MPK w Krakowie kampanie społeczne, marketing zaangażowany społecznie, programy etyczne dla pracowników oraz budowanie otwartości i różnorodności w miejscu pracy.
Zespół MPK SA w Krakowie (Aleksandra Tomaszek i Marcin Jasnos - na co dzień prowadzący tramwaje i przewożący mieszkańców Krakowa oraz turystów) zajął 3. miejsce w 11. Europejskich Mistrzostwach Motorniczych rozgrywanych 14 września we Frankfurcie nad Menem. Lepsi byli tylko motorniczowie z Brukseli i Budapesztu. Miejsce na podium dla zespołu krakowskiego MPK to bardzo dobry wynik tym bardziej, że w sumie rywalizowało aż 26 ekip z miast z 21 krajów Europy.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie zdobyło pierwsze miejsce w rankingu aktywności transportu miejskiego w Polsce na Facebooku co wynika z raportu Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. W raporcie stwierdzono że profil Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie wygenerował aż 19 tys. interakcji i wynik ten w wyraźny sposób wyróżnia profil krakowskiego MPK się na tle innych analizowanych profili potwierdzając wysoką skuteczność komunikacji. Autorzy raportu podkreślili także że MPK Kraków przyciągają uwagę i angażuje społeczność w sposób, który powinien być wzorem dla innych miast. Drugi w zestawieniu profil MPK Wrocław osiągnął 8,2 tys. interakcji, a trzeci – profil Warszawskiego Transportu Publicznego tylko 5,5 tys. interakcji. Krakowskie MPK notuje także najlepsze wyniki w zakresie przyrostu odbiorców. Szczegółowy raport można przeczytać na stronach ibims.pl.
Kraków został wskazany przez ankietowanych jako najpiękniejsze miasto Polski w rankingu przygotowanym przez Ogólnopolski Panel Badawczy „Ariadna” na zlecenie portalu Wirtualna Polska. Badanie przeprowadzono w połowie czerwca wśród grupy 1132 osób. Poproszono je o odpowiedź na pytanie: Które z poniższych polskich miast jest Twoim zdaniem najpiękniejsze? Kraków wskazało 19 proc. ankietowanych Polaków, na podium znalazły się także Wrocław i Gdańsk. Wyniki rankingu opublikowano 13 lipca.
Prezentowana w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie (MIT) wystawa stała ,,Miasto. Technoczułość” otrzymała prestiżową nagrodę nazywaną „muzealnym oskarem” zwyciężając w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023 w kategorii „Nowe i zmodernizowane wystawy stałe”. Celem konkursu organizowanego przez Narodowy Instytut Muzeów oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest wyłonienie i promocja najlepszych przedsięwzięć zrealizowanych przez polskie muzea. Nagrodzoną wystawę od można oglądać w MIT przy ul. św. Wawrzyńca 15. Jak można przeczytać na stronie krakowskiej placówki muzealnej to pierwsza w Polsce tak szeroka opowieść o rozwoju myśli inżynieryjnej, jej wpływie na przemiany miasta i życie jego mieszkańców.
Wodociągi Miasta Krakowa uplasowały się na 3. miejscu, w kategorii „Energetyka i usługi komunalne”, w rankingu Poland's Best Employers 2024 (Najlepsi Pracodawcy w Polsce w 2024 roku) publikowanego przez Magazyn „Forbes”. Maksymalna liczba punktów, jaką mogła uzyskać firma w procesie badania, wynosiła 100. Wodociągi Miasta Krakowa zdobyły bardzo dobry wynik 70,13 punktów. W kategorii „Energetyka i usługi komunalne” Wodociągi Miasta Krakowa zalazły się jako przedsiębiorstwo lokalne, wśród dużych firm o zasięgu ogólnopolskim, takich jak ENEA SA, PGE Polska Grupa Energetyczna SA, czy Tauron Polska Energia SA.
Kraków zajął miejsce tuż za podium w Rankingu Samorządów Najdynamiczniej Rozwijających Przedsiębiorczość 2023 w kategorii Miasta na Prawach Powiatu oraz 6 miejsce w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego 2023 w tej samej kategorii. Zestawienie któremu patronuje Sejmowa Komisja Samorządu i Polityki Regionalnej zostało przygotowane na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej przy wsparciu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Wyniki rankingu ogłoszono 23 kwietnia w Warszawie.
Trasa Łagiewnicka otrzymała nagrodę InfraLIDER 2024 za model finansowania, przygotowania i nadzoru nad inwestycją. Wyróżnienie zostało wręczone podczas odbywającej się w dniach 23 - 25 kwietnia 2024 r. w Krakowie Konferencji InfraDAYS poświęconej inżynierii i technologiom wykorzystywanym w projektowaniu, budowie i utrzymaniu infrastruktury liniowej.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został wyróżniony w plebiscycie organizowanym przez Portal Samorządowy otrzymując tytuł Samorządowca Roku 2023. Laureaci rankingu wyłaniani są na podstawie liczby głosów oddanych przez czytelników serwisu. W rankingu oceniani są prezydenci, burmistrzowie oraz radni z całego kraju, reprezentujący gminy, powiaty i województwa. Od 1 stycznia 2023 r. do 29 lutego 2024 r. serwis Portal Samorządowy zebrał ponad 1,4 mln głosów. Tytuł Samorządowca Roku przyznawany jest sześciu najbardziej popularnym włodarzom – czytelnicy wybierają po dwóch laureatów w trzech kategoriach: prezydent miasta, burmistrz miasta oraz wójt gminy. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został wyróżniony wraz z Prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym.
Amerykańska agencja ratingowa S&P Global Ratings potwierdziła długoterminową ocenę wiarygodności kredytowej Krakowa na poziomie „A-” oraz oceniła perspektywę miasta jako stabilną. W uzasadnieniu podano że, stabilna perspektywa odzwierciedla pogląd agencji S&P Global Ratings, że finanse Krakowa są pod kontrolą. Wzrost wydatków nadal będzie ograniczany, co przyczyni się do istotnej poprawy wyników fiskalnych. Według prognoz agencji, zadłużenie Krakowa będzie spadać od 2024 roku, pozostanie na poziomie umiarkowanym, zachowana zostanie także solidna płynność finansowa. Agencja podkreśliła też, że Kraków – drugie co do wielkości miasto w Polsce – cieszy się niższym bezrobociem niż wiele polskich miast i rosnącą liczbą ludności.
Kraków otrzymał tytuł Najlepszego Gospodarza 20-lecia Polski w Unii Europejskiej! Nagroda w tej kategorii została przyznana w Warszawie 25 marca przez redakcję gazety „Rzeczypospolita” w ramach podsumowania projektu „Samorządy Rzeczpospolitej. 20 lat Polski w UE”. Kryteria, którymi „Rzeczpospolita” kierowała się przy wyborze laureatów nagrody to w szczególności wzrost przychodów własnych na mieszkańca w latach 2004-2022 oraz wartość lokalnych inwestycji. W obu z nich Kraków okazał się bezkonkurencyjny.
Podczas odbywających się w dniach 12 - 15 marca 2024 r. Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM (Le Marché International des Professionnels de l’Immobilier) w Cannes w których tradycyjnie uczestniczą przedstawiciele Krakowa odbyło się uroczyste wręczenie nagród w rankingu fDi European Cities & Regions of the Future 2024. W zestawieniu dużych europejskich miast stolica małopolski została wyróżniona i doceniona otrzymując pierwsze miejsca w kategoriach przyjazność dla biznesu oraz kapitał ludzki i styl życia, czwarte miejsce w zestawieniu ogólnym dużych miast (overall) oraz szóste miejsce w kategorii potencjał gospodarczy.
Gmina Miejska Kraków otrzymała wyróżnienie dla najbardziej aktywnego beneficjenta środków w programie „Life Pact – adaptacja miasta do potrzeb jutra”. Istotą projektu realizowanego przez Klimat-Energia-Gospodarka Wodna w ramach tego programu jest budowanie lokalnego partnerstwa i wspieranie w mieście rozwiązań naśladujących naturę tzw. NBS-ów. Mieszkańcy Krakowa wspólnie z urzędnikami i projektantami decydują o swoim najbliższym otoczeniu. Metamorfozę kilku krakowskich działek usytuowanych blisko osiedli mieszkaniowych zaplanowano właśnie miejskich warsztatów. W Krakowie program obejmuje pięć lokalizacji. 11 stycznia w Warszawie nagrodę przyznaną Krakowowi odebrał zastępca dyrektora Klimat-Energia-Gospodarka Wodna Marek Bogacki.