Wyborcy z niepełnosprawnościami przysługuje prawo do zmiany miejsca głosowania, jeżeli lokal obwodowej komisji wyborczej właściwej dla jego adresu zameldowania na pobyt stały lub stałego adresu zamieszkania nie jest dostosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wniosek może dotyczyć jedynie zmiany na lokal obwodowej komisji wyborczej dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych, zlokalizowany w obrębie okręgu głosowania właściwego dla adresu zameldowania na pobyt stały lub stałego adresu zamieszkania!Podział Krakowa na okręgi wyborcze.
Wniosek o zmianę miejsca głosowania należy złożyć w Urzędzie Miasta Krakowa najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów, tj. do 4 kwietnia br. Po złożeniu powyższego wniosku wyborca zostanie skreślony ze spisu wyborców w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.
Głosowanie przy użyciu nakładki na kartę do głosowania w alfabecie Braille'a:
W lokalu wyborczym wyborca niepełnosprawny może także głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a. W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wyda wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca obowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładkę na kartę.
Korzystanie z pomocy innej osoby w trakcie głosowania w lokalu wyborczym:
Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter; nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy niepełnosprawnego w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy. Osobą tą nie może być członek komisji, mąż zaufania ani obserwator społeczny. Natomiast komisja jest obowiązana, na prośbę wyborcy niepełnosprawnego, do przekazania ustnie treści obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach.
Osoby z niepełnosprawnościami i starsze, mające trudności w poruszaniu się, będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych na terenie Gminy Miejskiej Kraków.
Zapisy dotyczące transportu osób z niepełnosprawnościami do lokali wyborczych będą przyjmowane od 15 do 19 kwietnia w godzinach od 8.00 do 15.00 oraz 21 kwietnia w dniu wyborów od 7.00 do 21.00 pod numerami telefonów jak poprzednio 12 616 5076 oraz 12 323 3240.
Wykaz siedzib OKW dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami