Zespół Konsultacyjny do spraw Dzielnic, zwany Konwentem Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic powołany przez Prezydenta Miasta Krakowa Zarządzeniem nr 358/2017 z dnia 13 lutego 2017 r. z późniejszymi zmianami.
Obsługę organizacyjno – biurową Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic zapewnia Kancelaria Rady Miasta Krakowa.
Przedmiot działania Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic:
1) przedstawienie propozycji w sprawach związanych z działalnością organów Dzielnic;
2) opiniowanie na wniosek Prezydenta Miasta Krakowa, Rady Miasta Krakowa oraz Rad Dzielnic Miasta Krakowa spraw dotyczących działalności organów Dzielnic oraz innych problemów lokalnych.
Opinie i wnioski Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic nie naruszają zadań i kompetencji poszczególnych Dzielnic i ich organów.
Konwent Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic podejmuje opinie i wnioski w formie uchwał, zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic.
Zarządzenie nr 183/2019 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 30 stycznia 2019 r. w sprawie określenia trybu postępowania z uchwałami Zespołu Konsultacyjnego do spraw Dzielnic powołanego Zarządzeniem nr 358/2017 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 13 lutego 2017 r. z późniejszymi zmianami.
Skład Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic:
1) Przewodniczący Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa;
2) Członkowie Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic - Przewodniczący Rad i Zarządów Dzielnic lub wskazani przez nich Zastępcy Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic.
Posiedzenia Konwentu w VIII kadencji:
I posiedzenie Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic
22 luty 2019 r. godz. 16:00, Magistrat pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków , Sale: Lea i Kupiecka.
Podczas spotkania dyskutowano m.in. o: udziale dzielnic w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa, udziale członków rad dzielnic w wizjach mieszkaniowych (przedłużenie umów najmu) oraz reprezentowaniu rad dzielnic w komórkach Urzędu Miasta Krakowa oraz miejskich jednostkach organizacyjnych.
Radni zdecydowali o podziale środków finansowych na Budżet Obywatelski w dzielnicach według algorytmu statutowego. Ponadto konwent postanowił oddelegować do Rady Budżetu Obywatelskiego 18 przedstawicieli rad dzielnic. W pierwszej połowie kadencji w Radzie BO zasiądzie 9 delegatów wskazanych przez dzielnice o numerach parzystych. W drugiej połowie kadencji nastąpi wymiana i dzielnice z numerami nieparzystymi wskażą swoich 9 przedstawicieli do Rady Budżetu Obywatelskiego.
Kolejnym tematem był udział radnych w wizjach lokalowych dotyczących przedłużenia najmu lokali komunalnych. Zastanawiano się, jak rozwiązać sprawę ewentualnych delegacji dla radnych dzielnicowych z tytułu wizji lokalowych w sprawie przedłużenia najmu lokali komunalnych, w wyniku dyskusji zapadła decyzja o przeanalizowaniu tematu i przedstawieniu możliwego rozwiązania.
II posiedzenie Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic
29 maja 2019 r. godz. 16:00, Magistrat pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków, Sale: Lea i Kupiecka.
Podczas spotkania dyskutowano m.in. o: wysokości środków finansowych przeznaczonych do dyspozycji rad dzielnic Miasta Krakowa w roku 2020 i latach następnych; informowaniu właściwych miejscowo rad dzielnic o wszczynaniu postępowań o pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji wielkopowierzchniowych, mieszkaniowych w zabudowie wielorodzinnej i rozwiązań komunikacyjnych oraz wznowieniu comiesięcznych odbiorów bieżącego utrzymania ogródków jordanowskich oraz zieleńców i skwerów wraz z przedstawicielami dzielnic.
Konwent podjął jednogłośnie uchwałę dotyczącą wniosku do Prezydenta Miasta Krakowa o zdecydowane zwiększenie, w układzie wieloletnim, środków finansowych – budżetów dzielnic miasta Krakowa. Przewodniczący rad dzielnic podkreślili rosnące koszty realizacji bieżących zadań i inwestycji, a stały od kilku lat poziom środków finansowych przeznaczanych w mieście na dzielnice. Przewodniczący Konwentu podkreślił, jak istotne jest dla poprawy sytuacji systematyczne podnoszenie budżetów dzielnic w latach kolejnych.
Następnie dyskutowano o informowaniu właściwych miejscowo rad dzielnic miasta Krakowa o wszczynaniu postępowań o pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji wielkopowierzchniowych, mieszkaniowych w zabudowie wielorodzinnej i rozwiązań komunikacyjnych. Podkreślono jak ważna jest wczesna wiedza rady dzielnicy o planowanych inwestycjach na terenie dzielnicy i w dzielnicach sąsiednich, tak aby był czas na analizę i ewentualną reakcję ustalono, że na kolejnym (czerwcowym) konwencie przedstawiony zostanie projekt uchwały dotyczący informowania dzielnic o inwestycjach, tak aby finalnie wypracować przyjazny mechanizm informowania rad dzielnic.
Kolejno omówiono sytuacje dotyczącą zadania dawnego Biura Zdrowia w kontekście zadania pn.: ” Badania profilaktyczne: program szczepień ochronnych przeciw grypie po 65 roku życia”, który miał być zrealizowany w 2018 roku m.in. na terenie dzielnicy III, po wyjaśnieniach przedstawiciela Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia przyczyn powstałego błędu – braku realizacji zadania - sprawa została wyjaśniona.
Ostatnim tematem posiedzenia było omówienie comiesięcznych odbiorów bieżącego utrzymania ogródków jordanowskich oraz zieleńców i skwerów wraz z przedstawicielami dzielnic. Ustalono, że Zarząd Zieleni Miejskiej powróci do przeglądów wraz z radnymi dzielnicowymi dopracowując harmonogram przeglądów ogródków jordanowskich z każdą dzielnicą indywidualnie.
III posiedzenie Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic
24 czerwca 2019 r. godz. 16:00, Magistrat pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków, Sale: Lea i Kupiecka.
Podczas spotkania dyskutowano o możliwościach utworzenia nowych Punktów Obsługi Mieszkańców w siedzibach rad dzielnic oraz innych lokalizacjach.
Radni zapoznali się z wynikami analizy mini magistratów na przykładzie Warszawy oraz kilku wybranych europejskich metropolii, z której jednoznacznie wynika, iż radykalnie zmniejsza się skala obsługi bezpośredniej przy wzroście skali obsługi elektronicznej. Dodatkowo zaprezentowano wyniki analizy celowości uruchomienia dodatkowych punktów obsługi mieszkańców w siedzibach rad dzielnic opracowanej na podstawie prac Zespołu Zadaniowego ds. jakości obsługi mieszkańców w Urzędzie Miasta Krakowa i miejskich jednostkach organizacyjnych w Krakowie powołanego Zarządzeniem nr 354/2019 Prezydenta Miasta Krakowa z 19. 02. 2019 r. i przedstawiono wnioski Zespołu Zadaniowego - w obecnej chwili nie ma możliwości otwarcia Punktu Obsługi Mieszkańców lub Dziennika Podawczego w jakiejkolwiek lokalizacji rady dzielnicy Miasta Krakowa.
Podsumowując prezentacje i analizy przedstawiciele Miasta podkreślili, że nie będą proponowali takiego rozwiązania, Urząd Miasta Krakowa skupi się na rozwijaniu obsługi zdalnej ( m.in. call center, Internet, aplikacje na telefony).
IV posiedzenie Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic
30 września 2019 r. godz. 16:00, Magistrat pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków, Sale: Lea i Kupiecka.
Spotkanie konwentu dotyczyło przygotowania prac w Forum Przyszłości Dzielnic.
Przedstawiciele Miasta Krakowa zaprezentowali radnym zapisy uchwały kierunkowej dotyczącej powołania Forum Przyszłości Dzielnic. Zebrani dyskutowali o udziale Rad i Zarządów Dzielnic w pracach Forum Przyszłości Dzielnic. Ostatecznie Konwent Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic Krakowa ustalił w drodze uchwały, że w pracach Forum będzie brało udział dziewięciu przedstawicieli dzielnic Krakowa w postaci Przewodniczących lub Wiceprzewodniczących.
W następnej części spotkania Przewodniczący Rady Miasta Krakowa zwrócił się do uczestników Konwentu o przedstawienie w jakich obszarach współpracy chcieliby spotkać się z przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa oraz miejskich jednostek organizacyjnych w celu poprawy współpracy z dzielnicami. Omówione zostały sprawy bieżące, m.in. trwający konkurs Patroni Krakowskich Ulic, czy Międzyszkolne Mistrzostwa Krakowa szkół podstawowych w siatkówce.
V posiedzenie Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic
28 listopada 2019 r. godz. 16:00, Magistrat pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków, Sale: Lea i Kupiecka.
Spotkanie konwentu dotyczyło wyboru przedstawicieli dzielnic do prac w Forum Przyszłości Dzielnic.
Podczas spotkania przeprowadzono wybory w formie głosowania na dziewięciu przedstawicieli rad dzielnic. W procedurze wyborów Konwent Przewodniczących Dzielnic Miasta Krakowa wskazał następujące osoby do prac w Forum Przyszłości Dzielnic: Szczęsny Filipiak – Dzielnica VII Zwierzyniec, Magdalena Dziedzic – Dzielnica XVI Bieńczyce , Piotr Moskała – Dzielnica III Prądnik Czerwony, Marek Hohenauer – Dzielnica XV Mistrzejowice, Wojciech Liszka – Dzielnica X Swoszowice, Bartosz Paszkowski – Dzielnica VIII Dębniki, Dariusz Partyka – Dzielnica IV Prądnik Biały, Edward Tarczałowicz – Dzielnica V Krowodrza, Andrzej Dziedzic – Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie.
Omówiono również procedurę udziału dzielnic w komisjach ds. mieszkalnictwa, a także poinformowano, że Urząd Miasta Krakowa może podpisywać umowy na świadczenie wolontariatu w dzielnicach. Na wniosek Przewodniczącego Dzielnicy VII Konwent podjął decyzję w drodze uchwały dotyczącą wniosku zwiększenia o 30% budżetów dzielnic.
VI posiedzenie Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic
28 lutego 2020 r. godz. 16:00, Magistrat pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków, Sale: Lea i Kupiecka.
Spotkanie konwentu dotyczyło omówienia przyszłorocznych obchodów 30-lecia Dzielnic Miasta Krakowa, udziału przedstawicieli rad dzielnic w wizjach mieszkaniowych oraz tegorocznej edycji Dnia Otwartego Magistratu.
Podczas spotkania zaprezentowano Przewodniczącym Rad i Zarządów Dzielnic pilotażowy projekt „Mobilna Apteczka” oraz zaproszono do udziału w nim krakowskie dzielnice; przedstawiono radnym tegoroczny plan na „DOM” Dzień Otwarty Magistratu, a w nim między innymi trzy główne obszary: 1) Przyjazny Urząd – Wpadnij, pogadamy 2) Dbanie o środowisko zaczyna się w DOMu – EKOlogia / EkoKraków 3) 30 lecie samorządu terytorialnego.
Przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa omówili możliwość współpracy z dzielnicami w zakresie komisji ds. mieszkalnictwa oraz zmiany prawne dotyczące tej współpracy. Przewodniczący na wniosek Przewodniczącego III Dzielnicy omówili przyszłoroczne 30-lecie istnienia dzielnic oraz powołali zespół zadaniowy w tej sprawie. Omówiono również istotne z punktu widzenia dzielnic sprawy bieżące, jak kwestia algorytmów budżetowych oraz współpraca z Urzędem Miasta Krakowa oraz miejskimi jednostkami organizacyjnymi.
VII posiedzenie Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic
17 grudnia 2020 r. godz. 16:00, tryb zdalny
Spotkanie konwentu dotyczyło obchodów 30-lecia Dzielnic Miasta Krakowa, zaprezentowano dotychczas wypracowane pomysły na organizację Jubileuszu. Omówiono również problemy wynikające z trwającego stanu epidemii, który uniemożliwia realizację części przedsięwzięć. Ustalono, że ostateczne decyzję co do obchodów 30-lecia Dzielnic zostaną podjęte na przełomie lutego i marca 2021 roku.
Przewodniczący Dzielnic podjęli również uchwałę Konwentu dotyczącą rekomendacji podziału środków budżetu obywatelskiego dla Dzielnic Miasta Krakowa.
W wolnych wnioskach poruszono temat zdalnych posiedzeń rad dzielnic oraz zakupu licencji do jednolitych posiedzeń zdalnych.
VIII posiedzenie Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic
2 marca 2021 r. godz. 16:00, tryb zdalny
Podczas spotkania omówiono obchody 30 -lecia Dzielnic Miasta Krakowa. Konwent przyjął uchwałę nr 1/2021 w sprawie proponowanych przez Konwent inicjatyw związanych z obchodami Jubileuszu 30-lecia dzielnic Krakowa.
IX posiedzenie Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic
30 marca 2021 r. godz. 16:00, tryb zdalny
Spotkanie konwentu dotyczyło projektu uchwały Rady Miasta Krakowa dotyczącej programu "Podgórze Dziś" oraz bieżących tematów zgłaszanych przez przewodniczących dzielnic.
X posiedzenie Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic
18 maja 2021 r. godz. 16:00, tryb zdalny
Podczas spotkania konwentu omówiono zwiększenie środków finansowych przeznaczonych w budżecie do dyspozycji dzielnic oraz programy budowy chodników w dzielnicach. Konwent przyjął uchwałę nr4/2021 w sprawie zwiększenia w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Krakowa środków wydzielonych dla Dzielnic Miasta Krakowa.
XI posiedzenie Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic
7 marzec 2022 r. godz. 16:00, Magistrat pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków , Sala Obrad.
Podczas spotkania Konwentu dyskutowano między innymi o współpracy Dzielnic Miasta Krakowa z przedszkolami samorządowymi. Pani Prezydent Anna Korfel-Jasińska zaproponowała Przewodniczącym poszczególnych dzielnic zapewnienie odpowiedniego czasu na przekazywanie środków finansowych na remonty przedszkoli. Pani Prezydent przedstawiła również informację dotyczącą sytuacji w edukacji wynikającej z napływu uchodźców do Krakowa.
Pani Anna Okońska-Walkowicz pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Polityki Senioralnej przedstawiła przewodniczącym dzielnic informację dotyczącą działań Miasta dla Seniorów oraz wskazała obszary, gdzie można nawiązać współpracę między Centrami Seniora a dzielnicami.
Dyrektor Biblioteki Kraków Pani Agnieszka Staniszewska-Mól przedstawiła informację dotyczącą filii bibliotek w poszczególnych dzielnicach oraz pokazała modele współpracy na linii biblioteka - dzielnica.
Ostatnim punktem była propozycja Miasta Krakowa dla Dzielnic w zakresie utrzymania biur rad dzielnic przedstawiona przez Pana Antoniego Fryczka Sekretarza Miasta Kraków oraz dyrektorów Wydziału Obsługi Urzędu Panią Izabelę Silarską-Leśniak i Centrum Obsługi Informatycznej Pana Pawła Schmidta. Miasto proponuje przejęcie od dzielnic utrzymania biur w zakresie opłat za użytkowanie oraz systemów informatycznych.
XII posiedzenie Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic
26 września 2022 r. godz. 16:00, Magistrat pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków , Sala Lea
Podczas spotkania Konwentu dyskutowano między innymi o aktualizacji „Strategia Miasta Krakowa. Tu chce żyć. Kraków 2030”.
Pan Bogdan Dąsal pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami przedstawił przewodniczącym Dzielnic Miasta Krakowa oraz podsumował działalność dzielnic w zakresie projektów inwestycyjnych przyjaznych osobom niepełnosprawnym.
Przewodniczący Dzielnic Miasta Krakowa dyskutowali również o udostępnianiu informacji publicznej i realizacji projektów dzielnicowych w budżecie obywatelskim.
Podczas konwentu Przewodniczących poruszono również tematy dotyczące bieżącej działalności dzielnic, jak utrzymanie infrastruktury i reprezentowanie Dzielnic przez Zarząd.
XIII posiedzenie Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic
18 stycznia 2023 r. godz. 16:00, Magistrat pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków , Sala Lea
Pierwszy w tym roku Konwent Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic. Spotkanie prowadził Rafał Komarewicz, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, który jest również przewodniczącym Konwentu.
Podczas spotkania dyskutowano m.in. o terminie wyborów do rad dzielnic, terminach posiedzeń Konwentu w 2023 r., czy o systemie identyfikacji wizualnej w dzielnicach.
XIV posiedzenie Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic
3 lipca 2023 r. godz. 18:00, Magistrat pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków , Sala Lea
Podczas Konwentu Przewodniczących omówiono zapisy uchwały krajobrazowej dotyczące polityki informacyjnej Dzielnic Miasta Krakowa i Urzędu Miasta Krakowa oraz Politykę Senioralną Miasta Krakowa realizowaną we współpracy z Dzielnicami. W wolnych wnioskach odbyła się dyskusja dotycząca środków finansowych do dyspozycji Dzielnic Miasta Krakowa oraz programów infrastrukturalnych realizowanych w Dzielnicach.