Zgodnie z art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) " Z zastrzeżeniem innych postanowień przewidzianych w Traktatach, wszelka pomoc przyznawana przez Państwo Członkowskie lub przy użyciu zasobów państwowych w jakiejkolwiek formie, która zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom lub produkcji niektórych towarów, jest niezgodna z rynkiem wewnętrznym w zakresie, w jakim wpływa na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi"
Z interpretacji powyższego artykułu wynika, że zaklasyfikowanie wsparcia z wykorzystaniem zasobów publicznych (finansowych lub rzeczowych), jako pomocy publicznej wymaga łącznego spełnienia poniższych przesłanek:
1) wsparcie udzielane jest ze środków państwowych w dowolnej formie;
2) adresatem wsparcia jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą;
3) wsparcie ma charakter selektywny;
4) przedsiębiorca uzyskuje przysporzenie na warunkach korzystniejszych niż rynkowe;
5) wsparcie grozi zakłóceniem lub zakłóca konkurencję oraz wpływa na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi UE.
Ocena występowania pomocy publicznej w każdym przypadku dokonywana jest w oparciu o powyższe przesłanki. Niespełnienie którejkolwiek z nich powoduje, że wsparcie przy użyciu zasobów publicznych nie stanowi pomocy publicznej.
Dokumentem pomocnym przy dokonywaniu analizy w powyższym zakresie jest Zawiadomienie Komisji w sprawie pojęcia pomocy państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE (Dz. Urz. UE C 262 z 19.7.2016, str. 1), które stanowi podsumowanie praktyki decyzyjnej Komisji Europejskiej oraz orzecznictwa sądów unijnych – jedynych organów, które w sposób wiążący mogą dokonywać wykładni przepisów o pomocy publicznej.
W Gminie Miejskiej Kraków pomoc publiczną realizują w szczególności:
Wydział Spraw Administracyjnych (SA)
Wydział Ewidencji Kierowców i Pojazdów (KM)
Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego (KD)
Wydział Kształtowania Środowiska (WS)
Wydział Egzekucji Administracyjnej i Windykacji (EW)
Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu (GK)
Wydział Ds. Jakości Powietrza (JP)
Zarząd Dróg Miasta Krakowa (ZDMK)
Zarząd Budynków Komunalnych (ZBK)
Zarząd Infrastruktury Sportowej (ZIS)
Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM)
Klimat Energia Gospodarka Wodna (KEGW)
Zobacz też informacje na stronie: