Sezon Polski we Francji „NOVA POLSKA” był największą prezentacją polskiej kultury za granicą. W ramach tego bilateralnego projektu odbyło się ponad 800 imprez w 180 miastach w całej Francji. Program trwał od maja do grudnia 2004 r. Jego koordynatorem ze strony polskiej, zgodnie z decyzją Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych był Instytut A. Mickiewicza w Warszawie. Od strony francuskiej natomiast program pilotowało stowarzyszenie Association Française d’Action Artistique.
Ogólna koncepcja projektu NOVA POLSKA polegała na prezentacjach polskich osiągnięć (głównie z dziedziny kultury współczesnej) na terenie Francji. W sumie, w ramach projektu zaprezentowano 121 wystaw, 230 koncertów (muzyka poważna, jazz, hip-hop, funky, folk...), 45 sztuk teatralnych, 116 filmów, 150 animacji, 37 projektów naukowych. Więcej informacji na stronie: www.iam.pl
Miasto Kraków skorzystało z możliwości włączenia się do projektu NOVA POLSKA i oficjalnie zgłosiło dwie propozycje :
• jubileuszowy program 10-lecia partnerstwa Krakowa z Bordeaux
• prezentację Krakowa w Lille.
Prezentacja Krakowa w Bordeaux w ramach jubileuszowego programu 10-lecia partnerstwa, odbyła się w czasie Międzynarodowych Targów w Bordeaux w terminie 15 - 24 maja 2004. Stoisko Krakowa (prezentujące ofertę turystyczną i gospodarczą miasta) zdobyło Trofeum Najlepszego Międzynarodowego Wystawcy. W tej samej kategorii nominacje uzyskały stoiska Wielkiej Brytanii, Portugalii i Ambasady Madagaskaru. O miano to ubiegało się w sumie 151 wystawców. Druga część prezentacji Krakowa w Bordeaux, o tematyce kulturalnej, odbyła się na przełomie września i października 2004 r. – była to wystawa plakatu pt. „Kino francuskie na plakatach polskich” zorganizowana przez krakowską Galerię Plakatu Dydo.
Kraków, jako jedna z „Europejskich Stolic Kultury Roku 2000” został zaproszony przez Lille – Europejską Stolicę Kultury Roku 2004 do zaprezentowania się ze specjalnym programem kulturalnym w Lille, w dniach 7-9 maja 2004 r. Projekt ten, pod nazwą „Monde Parallčle Polonais” obejmował : koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu „Cracow Klezmer Band”, spektakle teatralne przygotowane przez Stowarzyszenie Teatralne „Łaźnia” („Tatuaż”, „Wścieklizna”, „Golem Party”), multimedialny koncert z muzyką Marcela Chyrzyńskiego „Odzyskane” – kompozycja i prawykonanie przygotowane zostały specjalnie na prezentację w Lille – utwór skomponowany na bazie naturalnych dźwięków Kazimierza, muzyki klezmerskiej i clubbingowej, a także muzyki chrześcijańskiej, aranżacja przestrzeni „Maison Folie Wazemmes” instalacjami i fotografiami dzielnicy żydowskiej „Kazimierz” wykonanymi przez młodych artystów Krakowa – temat prac związany był z czasem, przestrzenią i życiem dzielnicy.
Dodatkowo w programie przewidziano: muzyczne jam session, warsztaty i improwizacje aktorskie, happeningi, party na zakończenie prezentacji Krakowa. Nie zabrakło także wystawy prac młodych artystów krakowskich przygotowanej przez Bunkier Sztuki pt. „Wszechobecni”. Prezentację uzupełnił pokaz filmów animowanych autorstwa studentów Pracowni Filmu Animowanego ASP w Krakowie.
Krakowską prezentację kulturalną w Lille wzbogacił zorganizowany w dniu 9 maja „Piknik Polski”. Była to impreza o charakterze niedzielnego pikniku rodzinnego, urozmaiconego muzyką i zabawą dla wszystkich, nie pretendująca jednak do stanowienia dodatkowej prezentacji, wychodzącej poza program „Monde Parallčle”. Dlatego też udział w części muzycznej „Pikniku” wzięły głównie zespoły uczestniczące we wspomnianym wyżej programie, uzupełnione grupami prezentującymi repertuar zgodny z przyjętą koncepcją imprezy. Dodatkową atrakcją były także „Dni Kuchni Polskiej”, które odbyły się w wybranych hotelach w Lille w okresie 7-21 maja 2004.