Szlachetne zdrowie… ochrona zdrowia krakowian jest sprawą kluczową. Badania wykazują, że przyczyną około 50 proc. zgonów mieszkańców Krakowa są choroby układu krążenia, a przyczyną 30 proc. – nowotwory. Chcemy postawić zatem na profilaktykę i badania, aby zwiększyć wykrywalność chorób na ich wczesnym etapie. Lekarze wciąż zbyt późno wysyłają na odpowiednie badania, dlatego naszą odpowiedzią na to będzie zabieganie o zwiększenie środków na leczenie i profilaktykę. Rozwiniemy system automatycznych defibrylatorów zewnętrznych oraz wprowadzimy program profilaktyki zdrowotnej.
Defibrylatory to narzędzia ratujące życie – nie może ich zabraknąć w momentach, gdy są najbardziej potrzebne. Rozwój sieci automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED) zapewni mieszkańcom i gościom miasta powszechny dostęp do defibrylacji ratującej życie w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia. Z tego powodu zainwestujemy w montaż dodatkowych pakietów AED oraz w widoczne instrukcje obsługi w miejscach ogólnodostępnych. Zaoferujemy darmowe szkolenia z obsługi AED i przeprowadzimy akcje informacyjne.
Stopień realizacji zadania: 4/5
W 2025 r. w ramach programu „Krakowski impuls życia AED”, sieć urządzeń AED w miejscach publicznych zostanie rozszerzona o co najmniej 25 sztuk.
Będziemy kontynuować programy profilaktyki zdrowotnej m.in. w zakresie: cukrzycy, otyłości, szczepień przeciwko grypie dla seniorów, HPV oraz wad postawy.
Stopień realizacji zadania: 3/5
Programy polityki zdrowotnej realizowane przez miasto podlegają stałemu monitorowaniu oraz ewaluacji. W wyniku prowadzonych analiz i wynikających z nich wniosków, rozpoczęto prace dotyczące implementacji programów m.in. w zakresie profilaktyki otyłości, profilaktyki chorób zakaźnych czy profilaktyki chorób wśród osób po 60. roku życia.
Poprawimy edukację zdrowotną dzieci, która jest istotna, ponieważ pomaga im zrozumieć znaczenie zdrowego stylu życia, promuje odpowiednie nawyki żywieniowe, aktywność fizyczną oraz dbanie o higienę.
Stopień realizacji zadania: 3/5
Kluby Rodziców są miejscami spotkań i integracji rodziców z dziećmi, w szczególności w wieku do lat trzech oraz osób oczekujących na potomstwo. To miejsca, gdzie rodzice i opiekunowie mogą w przyjaznej atmosferze podzielić się swoimi doświadczeniami, dobrymi praktykami, problemami związanymi z posiadaniem i wychowaniem dzieci, stworzyć nieformalne grupy wsparcia, ale również skorzystać z wartościowych warsztatów ogólnorozwojowych dla dzieci, zajęć edukacyjnych, kulturalnych, integracyjnych i rekreacyjnych dla dorosłych oraz spotkań w różnorodnej formie ze specjalistami.
Aktualnie w Krakowie funkcjonuje 47 Klubów Rodziców: 13 klubów prowadzonych przez organizacje pozarządowe, wyłaniane w drodze otwartych konkursów ofert (otwarte przez pięć dni w tygodniu po pięć godzin; obecne umowy trwają do 30 kwietnia 2026 r.) oraz 34 kluby działające przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa z krakowskimi jednostkami kultury (otwarte przez dwa–trzy dni w tygodniu, po dwie–trzy godziny). W 2025 r. planuje się ogłoszenie otwartego konkursu ofert na na prowadzenie dwóch nowych Klubów Rodziców w okresie od 29 września 2025 do 30 sierpnia 2026, a w 2026 r. planuje się otwarty konkurs ofert na kontynuację zadania. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej kkr.krakow.pl.
Działania edukacyjne prowadzone w ramach programów polityki zdrowotnej realizowane są stale.
Podejmiemy działania mające na celu zapewnienie możliwie jak najszerszego dostępu do świadczeń medycznych o potwierdzonej skuteczności, przezwyciężających skutki niepłodności. Dofinansujemy możliwość korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego osobom, u których stwierdzono niepłodność, a które wyczerpały inne możliwości jej leczenia. Zajmiemy się także promocją i destygmatyzacją tych zagadnień, żeby zwiększyć świadomość społeczną i poprawić jakość życia mieszkańców Krakowa w zakresie zdrowia.
Stopień realizacji zadania: 3/5
Realizacja programu przez Miasto Kraków jest wstrzymana – program prowadzony i finansowany jest na szczeblu rządowym. Jednakże w ramach programu „Zdrowy Kraków” zaplanowano do realizacji kampanie edukacyjno-informacyjne w zakresie zdrowia prokreacyjnego.
Upowszechnimy program Onkofertility, który pomoże zabezpieczyć płodność u mieszkańców Krakowa chorych onkologicznie. Zjawisko niepłodności wśród osób dotkniętych nowotworem jest skutkiem nie tylko samej choroby, ale również towarzyszącego jej leczenia. Młodzi pacjenci onkologiczni utratę płodności wskazują jako jeden z kluczowych problemów wiążących się z chorobą nowotworową. Jednoznacznie wzrasta liczba chorych z pozytywnym rokowaniem, będziemy promowali program polegający m.in. na przygotowaniu zarodków i przechowaniu ich do czasu zakończenia terapii onkologicznej.
Stopień realizacji zadania: 3/5
Założenia Onkofertility zostały uwzględnione w programie rządowym – są realizowane powszechnie i finansowane przez płatnika publicznego. Jednakże w ramach programu „Zdrowy Kraków” zaplanowano przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej w zakresie zdrowia prokreacyjnego.