Rokrocznie w naszym Ośrodku ok. 5 300 dzieci zdobywa umiejętność pływania oraz wiedzę jak bezpiecznie, zdrowo i przyjemnie spędzić czas nad wodą. Prowadzimy zajęcia nauki i doskonalenia pływania dla dzieci z krakowskich szkół podstawowych. Oferujemy również zajęcia z pływania korekcyjnego dla dzieci z wadami postawy ciała. Zajęcia charakteryzują się indywidualizacją nauczania poprzez dostosowanie metod pracy dydaktycznej do uzdolnień, zainteresowań i możliwości uczestników. Nauczyciele efektywnie wykorzystują czas zajęć, motywują ich do podnoszenia wyników swojej pracy oraz przygotowują do corocznych zawodów pływackich na zakończenie roku szkolnego. Wszyscy uczestnicy na podstawie przeprowadzonych sprawdzianów umiejętności zdobywają odznaki „Już Pływam” potwierdzające ich umiejętności pływackie.
Program "Bezpiecznie w wodzie i nad wodą" jest uzupełnieniem programu nauki i doskonalenia pływania dla klas 2 i 3 szkół podstawowych. Podstawowym zadaniem programu “Bezpiecznie w wodzie i nad wodą” jest poszerzenie wiedzy i zdobycie praktycznych umiejętności uczestników w zakresie bezpiecznego zachowania się nad wodą, co znacząco wpłynie na zmniejszenie ryzyka utonięć.
Program ma na celu kompleksową edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa nad wodą, ze szczególnym naciskiem na naukę podstawowych zasad bezpieczeństwa, umiejętności udzielania pomocy oraz korzystania ze sprzętu asekuracyjnego i ratunkowego. Jest skierowany dla dzieci klas 2-3 szkoły podstawowej, którzy uczestniczą w zajęciach nauki i doskonalenia pływania oraz posiadają podstawowe umiejętności pływackie. Corocznie w przeszkoleniu uczestniczy ok. 5 300 dzieci. Program obejmuje dwa zajęcia po 45 minut każde, które odbywają się na basenie. Zajęcia są prowadzone w formie praktycznych ćwiczeń i symulacji sytuacji zagrażających życiu, z użyciem sprzętu asekuracyjnego i ratunkowego. Dodatkowo, program uzupełniony jest o informacje teoretyczne, które mają na celu pogłębienie wiedzy uczestników na temat zasad bezpieczeństwa oraz efektywnego korzystania ze sprzętu. Program realizowany jest w oparciu o przeszkoloną kadrę nauczycieli KSOS w zakresie bezpieczeństwa nad wodą przez Krakowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
W roku szkolnym 2024/2025 program” Krakowscy Uczniowie Ratują Życie” uzyskał honorowy patronat Pana Jakuba Koska – Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, zakłada realizację szkoleń z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów wszystkich klas IV, VI i VIII krakowskich szkół podstawowych, z podziałem na etapy:
1) Kurs wstępny – uczniowie klas czwartych;
2) Kurs przypominający – uczniowie klas szóstych;
3) Kurs utrwalający – uczniowie klas ósmych.
Program „Krakowscy Uczniowie Ratują Życie”, mający na celu realizację szkoleń z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów krakowskich szkół podstawowych z sukcesem wpisał się w ideę wspierania rozwoju i edukacji dzieci z terenu Gminy Miejskiej Kraków. Wzorem poprzednich edycji Program jest realizowany w formie szkolenia trwającego 2 godziny lekcyjne (45 min – zajęcia teoretyczne i 45 min – zajęcia praktyczne) na terenie danej szkoły. Realizacja szkoleń odbywa się przy użyciu nowoczesnego sprzętu elektronicznego (fantomy oraz AED). W roku szkolnym 2023/2024 zostało przeszkolonych ok 21 000 dzieci z krakowskich szkół podstawowych.
„Zielona Szkoła dla Krakowa – Baza Lubogoszcz” to unikatowy program 5-dniowych edukacyjno-przyrodniczych turnusów dla uczniów klas 3 samorządowych szkół podstawowych. Realizacja przedsięwzięcia odbywa się w obiekcie Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego – Bazie Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz” w Kasince Małej, w sercu Beskidu Wyspowego, w otoczeniu lasu bukowego, z dala od tłumów, elektroniczki i hałaśliwych ulic. Baza spełnia wymogi infrastrukturalne dla organizacji wypoczynku dla dzieci.
Program przewiduje udział w warsztatach kulturalno-oświatowych, wycieczkach turystyczno-krajoznawczych, zajęciach przyrodniczych oraz edukacyjnych w zakresie bezpiecznego wędrowania po górach czy wytwarzania serów i lokalnych rękodzieł. Wzorem poprzednich edycji, tematem przewodnim programu jest „Natura i kultura w Zagórzańskich Dziedzinach”. Dodatkowo wszystkie dzieci są edukowane w zakresie unikania substancji niebezpiecznych i używek oraz ograniczania użytkowania nowoczesnych narzędzi elektronicznych, które mają negatywny wpływ na rozwój osobowościowy i dobrostan zdrowotny. Jest to połączone z ogólnomiejską polityką ukierunkowaną na przeciwdziałanie i unikanie wpływu uzależnień na młodzież.
Celem prowadzonych zajęć tenisowych w ramach projektu „Tenis w Krakowie” jest angażowanie dzieci z klas drugich krakowskich szkół podstawowych do nauki podstaw oraz doskonalenia umiejętności gry w tenisa. Program miejski „Tenis w Krakowie” oparty jest o formułę ,,Tenis 10”, który jest częścią ogólnoświatowej inicjatywy „Play and Stay” zainaugurowanej w 2007 roku przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF). System ten funkcjonuje w ponad 50 krajach na całym świecie (m.in. USA, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Holandia, Belgia), a w 2010 r. został wprowadzony w Polsce pod nazwą „Tenis 10”. Program ma na celu promocję tenisa wśród najmłodszych, adresowany do dzieci w wieku 6-10 lat. Jego ideą jest zaprezentowanie tenisa jako dyscypliny atrakcyjnej i łatwej do nauczenia. Dzięki nowoczesnym kortom tenisowym KSOS (tj. dwa całoroczne kryte oraz dwa dodatkowe zewnętrzne) z programu korzysta aktualnie 28 klas szkół podstawowych z Krakowa. Dzieci nabywają podstawowych umiejętności tenisowych, a finałem rocznego szkolenia jest czerwcowy turniej tenisowy z nagrodami.