POMNIK PŁK KUKLIŃSKIEGO -ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
Jutro (21 stycznia, piątek) poznamy wyniki konkursu na opracowanie koncepcji pomnika dedykowanego płk Ryszardowi Kuklińskiemu. Serdecznie zapraszam na rozstrzygnięcie konkursu, które odbędzie się w Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 13, o godz. 14:00.
NOWE AUTOBUSY AGLOMERACYJNE
Od jutra (28 grudnia, wtorek) zostaną uruchomione nowe linie aglomeracyjne do Niepołomic. Jednocześnie likwidacji ulegnie autobus nr 224.
Do uczestników w Konkursie na na opracowanie koncepcji pomnika dedykowanego Płk. Ryszardowi Kuklińskiemu.
Uprzejmie informuję, że ze względów proceduralnych, rozstrzygnięcie konkursu na opracowanie koncepcji pomnika dedykowanego Płk. Ryszardowi Kuklińskiemu, Honorowemu Obywatelowi Miasta Krakowa na Placu J. Nowaka Jeziorańskiego w Krakowie, przewidziane jest do końca stycznia 2011 r.
O dokładnej dacie rozstrzygnięcia konkursu uczestnicy zostaną poinformowani odrębnym pismem.
Za zaistniałą sytuację przepraszam w imieniu Zamawiającego i Organizatora Konkursu - Gminę Miejską Kraków reprezentowaną przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
Andrzej Wyżykowski - Przewodniczący Sądu
Konkurs na Pomnik Ryszarda Kuklińskiego
Z uwagi na konieczność powołania nowych przedstawicieli Rady Miasta Krakowa delegowanych do prac w komisji konkursowej lub otrzymania rekomendacji od Rady Miasta Krakowa dla wytypowanych już członków składu konkursowego nie odbędzie się w dniu dzisiejszym
tj. 07.12.2010 roku posiedzenie sądu celem oceny prac konkursowych
Sąd konkursowy w pełnym składzie powołanym przez Prezydenta Miasta Krakowa nowym składzie zbierze się w najkrótszym możliwym czasie - nowy termin rozstrzygnięcia konkursu zostanie podany niezwłocznie.
OBWIESZCZENIE PREZYDENTA MIASTA KRAKOWA z dnia 1 grudnia 2010 r.
w sprawie ogłoszenia Zarządzenia Nr 3060/2010 Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie określenia zasad korzystania z usług przewozu komunikacją miejską w dniu 2 grudnia 2010 roku.
KRAKÓW WALCZY Z ZIMĄ
Jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się akcja wywożenia śniegu z miasta. Apelujemy do mieszkańców Krakowa, by w godzinach nocnych umożliwili służbom miejskim wywóz śniegu zalegającego w pasach drogowych, głównie na chodnikach.
KRAKÓW WALCZY Z ATAKIEM ZIMY
Mimo gwałtownego ataku zimy i intensywnych opadów śniegu niemal wszystkie ulice w Krakowie pozostające w zarządzie Miasta są przejezdne. Ze skutkami złej pogody na ulicach walczy cały dostępny sprzęt.
KRAKÓW GOTOWY DO ZIMY
Dwieście solarek i pługów oraz 20 tysięcy ton soli i piasku czeka w krakowskich bazach na opady śniegu. „Jesteśmy zmobilizowani i gotowi do walki ze skutkami zimy" - zapewniał Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas wizytacji w bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Zdaniem synoptyków, prawdziwego ataku zimy w naszym mieście można się spodziewać w najbliższych dniach.
Dziś (23 listopada, wtorek) weszły w życie nowe przepisy dotyczące sprzedaży biletów przez motorniczych i kierowców w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie. Oznacza to, że w autobusie i tramwaju bilety kupimy bez dopłaty.
UTRUDNIENIA W RUCHU 16 LISTOPADA
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje, że we wtorek, 16 listopada, pomiędzy godziną 20.15 a 21.30 na czas przejścia uczestników nabożeństwa Drogi Krzyżowej zostaną chwilowo zamknięte dla ruchu kołowego ulice: Pułaskiego,
Skwerowa, Zagrody, Rolna, Szwedzka, Dworska, Twardowskiego, św. Jacka. (M).
RUSZA NAPRAWA MOSTU GRUNWALDZKIEGO
W środę, 10 listopada w nocy ruszają popowodziowe naprawy mostu Grunwaldzkiego. Roboty nie spowodują utrudnień w komunikacji zbiorowej.
Od czwartku, 11 listopada linia tramwajowa nr 20 nie dojedzie do ulicy Nowohuckiej. Za to wcześniej niż planowano, bo już od 19 listopada, uruchomiona będzie komunikacja tramwajowa do pętli przy ulicy Golikówka.
MIASTO ZAKUPI POMPY WODNE DO WALKI Z POWODZIĄ
Jeszcze w tym roku Miasto chce zakupić trzy nowoczesne pompy wodne. Sprzęt zasili Gminny Magazyn Przeciwpowodziowy.
Szczegóły oraz załączniki do pobrania.....
NOWE OZNAKOWANIE NIEBEZPIECZNYCH PRZEJŚĆ DLA PIESZYCH
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozpoczął montaż dodatkowego oznakowania przejść dla pieszych. Dzięki nowemu oznakowaniu miejsca te staną się bardziej bezpieczne.
Kończy się kolejny etap modernizacji ulic Franciszkańskiej i Dominikańskiej.
Od soboty, 9 października, komunikacja tramwajowa wraca na Salwator.
UTRUDNIENIA W RUCHU OD 5 DO 9 PAŹDZIERNIKA
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie informuje, że w okresie od 5 do 9 października wystąpią chwilowe utrudnienia w ruchu. We wtorek, 5 października:
POWAKACYJNY ROZKŁAD JAZDY
Od soboty, 28 sierpnia zmienią się rozkłady jady komunikacji zbiorowej.
We wrześniu i październiku ponownie będzie można się pozbywać Odpadów wielkogabarytowych w ramach wystawki kontenerowej. Szczegółowy harmonogram akcji można znaleźć na stronie www.zikit.krakow.pl.
Na stronie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu www.zikit.krakow.pl dostępny jest harmonogram jesiennej edycji akcji „Wystawka kontenerowa". Do podstawionych pojemników mieszkańcy Krakowa będą mogli wyrzucać duże nietypowe
odpady, m.in. zużyte, niepotrzebne meble, sprzęt AGD, RTV. „ ramach wystawki nie należ wyrzucać odpadów komunalnych, opon, gruzu, wszelkich odpadów budowlanych" - zaznacza Michał Pyclik z ZIKIT. Informacja o możliwości legalnego pozbycia się tego typu odpadów znajduje się na stronie www.ekocentrum.krakow.pl, w zakładce „Inne zbiórki". (M).
KTO WYBUDUJE PARKING PRZY NOWYM KLEPARZU?
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu szuka koncesjonariusza, który wybuduje podziemny parking w rejonie Nowego Kleparza. Termin składania wniosków o dopuszczenie w postępowaniu mija 12 października. Szczegóły na stronie www.zikit.krakow.pl.
ZMIANY W REJONIE POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH I NOWOHUCKIEJ
W najbliższym czasie zmieni się organizacja ruchu w rejonie ulic Powstańców Wielkopolskich i Nowohuckiej. Problemy pojawią się na ulicy Krzywda. Za to łatwiej będzie można jeździć ulicą Lipską.
JEST WYKONAWCA TRAMWAJU NA RUCZAJ
Rozstrzygnięto przetarg na budowę linii tramwajowej do III Kampusu UJ. W licytacji elektronicznej przeprowadzonej przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu najlepsza okazała się oferta firmy ZUE.
Od 21 sierpnia (sobota) rozpocznie się remont jezdni ul. Batalionu Skała AK.
Prace remontowe potrwaja do końca września br.
NOCNY REMONT SKRZYŻOWANIA OPOLSKA - WYKI
W najbliższy weekend, tj. 20-22 sierpnia, w godzinach nocnych (od 22 do 6) prowadzony będzie remont gwarancyjny nawierzchni jezdni północnej w rejonie skrzyżowania ulic Opolska i Wyki.
Jutro (17 sierpnia, wtorek) w południe, na Rynku Głównym, rozpocznie się Ceremonia Otwarcia Jubileuszowego Zlotu z okazji 100-lecia skautingu w Polsce. Jubileuszowy Zlot potrwa w Krakowie do 24 sierpnia. Partnerem Związku Harcerstwa Polskiego w organizacji Zlotu jest Prezydent Miasta Krakowa oraz Rada Miasta Krakowa. Organizatorzy przewidują frekwencję na poziomie 10 000 uczestników, którzy ulokowani będę w specjalnie do tego zorganizowanym miasteczku na Błoniach.
PLAC AXENTOWICZA: ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU
Od wtorku, 10 sierpnia, wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu w rejonie placu Axentowicza. Ma to uporządkować ruch na tym obszarze.
Kończy się remont ulicy Chełmskiej.
UTRUDNIENIA W RUCHU: 5, 6 I 7 SIERPNIA
W najbliższych dniach, w związku z organizowanymi w Krakowie uroczystościami oraz wydarzeniami sportowymi i kulturalnymi, wystąpią utrudnienia w ruchu.
Zgodnie z zapowiedziami sprzed miesiąca, od dziś (4 sierpnia, środa)zaczęła kursować regularna komunikacja tramwajowa do ulicy Nowohuckiej. Z pętli w Bronowicach, z wykorzystaniem nowowybudowanego torowiska przez Most Kotlarski i ulicę Herlinga Grudzińskiego będzie jeździć tramwaj nr 20.
UTRUDNIENIA W RUCHU NA PL. BOHATERÓW GETTA
Od dziś (4 sierpnia, środa) przez najbliższe dwa tygodnie pojawią sięutrudnienia w ruchu na placu Bohaterów Getta.
Konsultacje społeczne w sprawie lokalizacji pomnika Armii Krajowej.
Od 30 lipca do 20 sierpnia 2010 r. zapraszamy Państwa do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących wyboru lokalizacji pomnika Armii Krajowej. Konsultacje będą prowadzone na portalu www.dialogspoleczny.krakow.pl
Przebudowa ulic Franciszkańskiej i Dominikańskiej w Krakowie wraz z torowiskiem tramwajowym.
Od dnia 13.07.2010 r. nastąpi częściowe ograniczenie ruchu w ciągu ul. Franciszkańskiej od ul. Brackiej do węzła rozjazdów Filharmonia oraz w ciągu ul. Straszewskiego od ul. Smoleńsk do ul. Piłsudskiego, w celu modernizacji infrastruktury podziemnej (woda, gaz).
Rozpoczyna się kolejny etap remontu ulicy Chełmskiej. Od soboty, 26 czerwca, zmienia się trasa autobusu 102.
UCHWAŁA NR CI/1372/10 RADY MIASTA KRAKOWA z dnia 26 maja 2010 r. wzniesienia pomnika Armii Krajowej.
ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU - ULICE LIPSKA I SURZYCKIEGO
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje, że w związku z kolejnym etapem rozbudowy ulic Surzyckiego i Botewa, od czwartku 17 czerwca zmieniona zostanie organizacji ruchu.
ZBIÓRKA ODPADÓW DLA MIESZKAŃCÓW
W sobotę, 26 czerwca, w godz. od 10.00 do 18.00 odbędą się zbiórki odpadów problemowych. Mieszkańcy będą się mogli bezpłatnie pozbyć się odpadów w trzech lokalizacjach na terenie Krakowa.
TRAKERSKIE SPOTKANIE W KRAKOWIE
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje, że w niedzielę (13 czerwca) w godzinach od ok. 11:00 do ok. 12:00 odbędzie się przejazd motocykli i ciągników siodłowych w ramach 17. Spotkań Trakerskich w Krakowie. Może to spowodować utrudnienia w ruchu.
Od 1 czerwca pasażerowie krakowskiej komunikacji miejskiej mogą kupować bilety 15-minutowe. Rada Miasta Krakowa przyjęła zmianę w sprawie ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe, umożliwiające wprowadzenie takich właśnie biletów czasowych.
JEST WYKONAWCA REMONTU FRANCISZKAŃSKIEJ
Wyłoniono wykonawcę modernizacji ciągu ulic Franciszkańska i Dominikańska. Inwestycję zrealizuje firma ZUE SA z Krakowa.
MOBILNY PUNKT WYŁĄCZNIE DO ODBIORU RZECZY ZNISZCZONYCH W POWODZI
Pod numerami telefonu: 012-616-86-66 lub 012-616-86-38 można zgłaszać chęć wywozu rzeczy zniszczonych w trakcie powodzi. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przypomina, że w ramach działalności punktu mobilnego odbierane będą jedynie rzeczy, które ucierpiały podczas niedawnego kataklizmu.
ULICA DWORSKA DO REMONTU
Ulica Dworska na osiedlu Podwawelskim idzie do remontu. Do 7 czerwca zainteresowane firmy mogą składać w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu wnioski o dopuszczenie w licytacji elektronicznej na realizację tej
inwestycji.
REMONT TOROWISKA NA WIELICKIEJ ODWOŁANY
Z uwagi na trudną sytuację komunikacyjną w mieście, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu odwołał planowany na weekend remont torowiska na ul. Wielickiej.
Przyjęcie harmonogramu realizacji budowy/przebudowy dróg gminnych ze szczególnym uwzględnieniem zlokalizowanych poza I obwodnicą w Krakowie. Program budowy dróg lokalnych
/ projektodawca GRUPA RADNYCH/ Druk nr 1579. Rada podjęła uchwałę numer: C/1347/10
Od wczoraj służby miejskie w Krakowie są postawione w stan najwyższej gotowości. Trwają prace przy montażu aluminiowych ścianek przeciwpowodziowych na wałach wiślanych, zmienione zostały trasy linii aglomeracyjnych.
Uwaga pasażerowie komunikacji miejskiej! W dniach 15 - 16 maja oraz w nocy z 22 na 23 maja prowadzone będą prace remontowe torowiska w ulicy Wielickiej. W tych czasie wstrzymany zostanie ruch tramwajów.
Ustalenie wysokości opłat za usunięcie z drogi i parkowanie na parkingu strzeżonym pojazdów, stosownie do art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym
/ projektodawca PREZYDENT MIASTA KRAKOWA/ Druk nr 1576
Ustanowienie okazjonalnych uprawnień do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Krakowie dla uczestników ''Nocy Muzeów''
/ projektodawca PREZYDENT MIASTA KRAKOWA/ Druk nr 1613
CHODNIKI W PODGÓRZU DO REMONTU
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił przetarg na remont chodników wzdłuż kilkunastu podgórskich ulic. Prace mają zostać zakończone do jesieni.
27 kwietnia przekazano wykonawcy teren pod budowę LAMUSOWNI, co oznacza rozpoczęcie budowy pierwszego z kilku tego typu obiektów planowanych na terenie Krakowa.
BĘDĄ MIEJSCA POSTOJOWE PRZY ALEI RÓŻ
Jeszcze w tym roku przy alei Róż powstanie kilkadziesiąt miejsc postojowych. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił przetarg na ich budowę.
W PIĄTEK I SOBOTĘ WIELKIE SPRZĄTANIE TYŃCA
Wiosna to czas porządków. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wraz ze Stowarzyszeniem Skuteczny Tyniec organizuje jutro (23 kwietnia, piątek) i w sobotę (24 kwietna) wielkie sprzątanie Tyńca.
PRZETARG NA FONTANNĘ, KTÓRA OZDOBI RYNEK GŁÓWNY
Do połowy sierpnia krakowski Rynek Główny ma ozdobić nowa fontanna w kształcie kryształu. Ogłoszono przetarg na budowę tego elementu małej architektury.
RONDO OFIAR KATYNIA: KOLEJNE UTRUDNIENIA
Od dziś (19 kwietnia, poniedziałek) wprowadzone zostały kolejne ograniczenia w związku z przebudową ronda Ofiar Katynia.
PRZETARG NA REMONT FRANCISZKAŃSKIEJ I DOMINIKAŃSKIEJ
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłasza przetarg na modernizację ulic Franciszkańskiej i Dominikańskiej. Wykonawcę inwestycji poznamy pod koniec maja, po przeprowadzeniu elektronicznej aukcji ofert. Zastosowanie takiego rozwiązania ma obniżyć koszty remontu.
Prezentacja krakowskiego systemu gospodarki odpadami w kontekście wymogów unijnych, nowoczesnych metod zarządzania tą dziedziną polityki miasta, a także pokaz funkcjonowania spalarni śmieci
W poniedziałek, 26 kwietnia, o godz. 12.00 rozpocznie się wyznaczanie kolejnego wybiegu dla psów. Miejsce do spacerów z czworonogami powstanie przy alei Pokoju koło Parku Lotników Polskich.
Gdzie powinny powstać wybiegi dla psów?
Chciałbyś zabrać psa na spacer w takie miejsce, gdzie nie będzie to nikomu przeszkadzać? Znajdź je i zgłoś urzędnikom. Powstanie tam profesjonalny, codziennie sprzątany wybieg.
UTRUDNIENIA NA RONDZIE OFIAR KATYNIA
Od czwartku 25 marca nastąpi zmiana organizacji ruchu na rondzie Ofiar Katynia.
Od najbliższego czwartku, 25 marca zmienia się organizacja ruchu na rondzie Ofiar Katynia. Tego dnia, wykonawca kompleksowej przebudowy tego miejsca rozpocznie prace związane z wymianą podziemnych instalacji.
Uwaga kierowcy! Od wtorku, 23 marca rozpoczyna się remont ulicy Bunscha. Prace i utrudnienia w ruchu potrwają około 2 tygodni.
ZARZĄDZENIE NR 362/2010 PREZYDENTA MIASTA KRAKOWA Z DNIA 1 marca 2010 r.
w sprawie zatwierdzenia "Regulaminu Organizacyjnego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie".
WYSTARCZY 1 METR
Taka odległość między samochodem i torowiskiem wystarczy, aby tramwaj przejechał bezpiecznie. Od dziś (1 marca, poniedziałek) ruszyła kampania informacyjna MPK SA, która ma uczulić kierowców na prawidłowe parkowanie w centrum Krakowa.
UTRUDNIENIA NA ULICY MOGILSKIEJ
W związku z budową sygnalizacji świetlnej na ul. Mogilskiej koło ul. Francesco Nullo), od dziś (24 lutego, środa) wystąpią utrudnienia w ruchu w rejonie prowadzonych prac.
ULICA DŁUGA BEZ TRAMWAJÓW I SAMOCHODÓW
Od poniedziałku, 1 marca rozpoczną się prace związane z przebudową ul. Długiej. Przez ponad miesiąc wymieniana będzie instalacja wodociągowa. Inwestycja wymusi całkowite wstrzymanie ruchu samochodowego i tramwajowego.
INFORMACJA O WYNIKACH KONKURSU DOT. PL.WOLNICA
Od czwartku, 10 grudnia będzie obowiązywać nowa organizacja ruchu w rejonie placu Na Groblach. Ma ona ułatwić kierowcom korzystanie z parkingu.
UTRUDNIENIA DROGOWE W NAJBLIŻSZYCH DNIACH
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje, że w dniach 4 i 6 grudnia w centrum miasta wystąpią utrudnienia w ruchu.
UTRUDNIENIA W RUCHU NA UL. DOMINIKAŃSKIEJ.
W sobotę 14 listopada, w związku z realizacją zdjęć plenerowych do filmu Feliksa Falka pt: „Joanna", na ul. Dominikańskiej wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym oraz transporcie miejskim. Ruch będzie wstrzymany w godz. 8:30-13:30.
PRZETARG NA EKSPOZYCJĘ W PODZIEMIACH RYNKU.
Przygotowania podziemi Rynku Głównego dla potrzeb muzeum trwają już od dwóch miesięcy. Tymczasem do końca tego roku Miasto chce wyłonić wykonawcę, który przygotuje ekspozycję dla zwiedzających w ramach projektu „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa - szlak turystyczny po podziemiach
Rynku Głównego".
KTO WYWIEZIE ŹLE ZAPARKOWANE SAMOCHODY?
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wydłuża termin składania ofert na usługi holowania źle zaparkowanych samochodów i prowadzenia parkingu strzeżonego w Krakowie. Propozycje można składać do 16 listopada 2009 roku.
ULICA PODZAMCZE BEZ SAMOCHODÓW.
To ważna informacja dla kierowców. Od środy, 21 października nie przejedziemy samochodem przez ulicę Podzamcze.
KRAKOWSKI SYSTEM ROWEROWY.
W prezentacji przedstawiono krakowski system rowerowy począwszy od zasad prawnych regulujących możliwość poruszania się rowerem, poprzez wybrane elementy procedury projektowania ścieżek rowerowych, aż do opisu isteniejącego i planowanego układu tras rowerowych w naszym mieście z przykładami zdjęciowymi. W końcowej części prezentacji przedstawiono również najciekawsze rozwiązania rowerowe z Krakowa oraz główne problemy na ścieżkach rowerowych.
21.09.2009
Plac Nowy to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w przestrzeni publicznej Krakowa. W marcu 2009 roku Urząd Miasta Krakowa i Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno - architektonicznej zagospodarowania przestrzennego placu Nowego. Spośród 25 projektantów zwyciężyła koncepcja Biura Projektów Lewicki Łatak.
UWAGA! ZASADA „PRAWEJ RĘKI" WOKÓŁ RYNKU GŁÓWNEGO.
Od 17 października nastąpi znaczna zmiana w organizacji ruchu w samym centrum Krakowa. Znikną znaki „ustąp pierwszeństwa przejazdu", a wszystkie skrzyżowania będą równorzędne.
Został ogłoszony konkurs na: OPRACOWANIE KONCEPCJI URBANISTYCZNO-ARCHITEKTONICZNEJ ZAGOSPODAROWANIA PLACU WOLNICA W KRAKOWIE.
NOWE REGUŁY PARKOWANIA W STREFIE.
Zmieniają się niektóre zasady w strefie płatnego parkowania. Za postój w Śródmieściu nie zapłacimy w sobotę. Wprowadzono też naliczanie minutowe w parkomatach.
UTRUDNIENIA W RUCHU W NAJBLIŻSZYM CZASIE.
Jak podaje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, w
najbliższych dniach można się spodziewać chwilowych utrudnień w ruchu, w związku z licznymi imprezami i wydarzeniami organizowanymi w Krakowie.
REMONT ULICY BATALIONU „SKAŁA".
Uwaga kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej. Dzisiaj, 8 września rozpoczął się remont nawierzchni ulicy Batalionu „Skała".
RESOCJALIZACJA PRZEZ PRACĘ.
Skazani z krakowskich zakładów karnych będą pomagać w utrzymaniu porządku na terenie miasta. Pierwsi z nich pojawią się na ulicach Krakowa już
tej jesieni. Dzisiaj (9 września, środa) w Magistracie podpisano umowę w sprawie nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz Miasta.
POMAGAJMY ZIEMI - CODZIENNIE
Kraków ponownie bierze udział w międzynarodowym przedsięwzięciu „Sprzątanie Świata". Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Pomagajmy Ziemi -codziennie".
Do 4 września można składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania Placu Wolnica w Krakowie. Organizatorami konkursu są Miasto Kraków i firma AMS SA. Zwycięzców konkursu poznamy w grudniu.
Projekt, który zostanie wyłoniony w konkursie obejmie rozwiązania przestrzenne i komunikacyjne (w tym ścieżki rowerowe), ukształtowanie terenu wraz z posadzką, małą architekturę, zieleń, oświetlenie, odwodnienie terenu, a także elementy, które pozwolą stworzyć wartościową i atrakcyjną przestrzeń publiczną. Warto dodać, że Plac będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. Przypomnijmy, że przed wakacjami odbyły się konsultacje społeczne, które pomogły określić jaki charakter Placu Wolnica najchętniej widzieliby mieszkańcy, eksperci, miłośnicy Krakowa. W ramach konsultacji odbyła się również otwarta debata na temat przyszłości placu. Uruchomione zostało m.in. forum internetowe oraz skrzynka, do której można było wrzucać spisane sugestie na temat przebudowy placu. Wnioski i postulaty zgłoszone w trakcie konsultacji społecznych zostały dołączone do regulaminu konkursu. Konkurs prowadzony jest zgodnie z przepisami ustawy „Prawo zamówień publicznych", a jego zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy zł i zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonego w trybie zamówienia z wolnej ręki. Jego przedmiotem będzie szczegółowe opracowanie pracy konkursowej polegające na opracowaniu dokumentacji projektowej (projekt budowlany i wielobranżowy projekt wykonawczy) zagospodarowania placu. Kolejne nagrody lub wyróżnienia wyniosą łącznie 25 tysięcy zł i będą przyznawane uczestnikom, którzy w rankingu prac konkursowych podanym przez Sąd Konkursowy zajmą kolejne miejsca. W skład Sądu Konkursowego oceniającego prace wchodzą przedstawiciele Miasta - m.in. prof. Andrzej Wyżykowski - Główny Architekt Miasta (Przewodniczący Sądu Konkursowego), przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, firmy AMS oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Z uwagi na konieczność zachowania właściwych dla zamówienia terminów, zasadne jest wprowadzenie n/w zmiany w harmonogramie konkursowym.
3.1 | Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie |
do 04.09.2009 |
3.2 | Zawiadomienie Uczestników o dopuszczeniu do udziału w konkursie i przekazanie zaproszenia do złożenia prac |
do 08.09.2009 |
Znamy zwycięzcę przetargu na świadczenie usług przewozowych w komunikacji autobusowej na terenie Krakowa. Rywalizację wygrało
Przedsiębiorstwo Transportu Samochodowego, które zaproponowało autobusy napędzane wyłącznie na ekologiczny gaz sprężony.
Zakończył się przetarg na świadczenie usług przewozowych w komunikacji autobusowej. W ubiegłym tygodniu do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu
wpłynęło pięć ofert. Najlepiej oceniona przez komisję przetargową została propozycja Przedsiębiorstwa Transportu Samochodowego SA w Krakowie. „Przeważyły względy
ekologiczne. Zwycięska firma zaoferowała wyłącznie pojazdy napędzane na gaz sprężony" - wyjaśnia Joanna Niedziałkowska, dyrektor ZIKiT.
Jeśli nie będzie problemów formalnych, ekologiczne autobusy PTS wyjadą na ulice Krakowa w styczniu 2010 roku. Będą obsługiwać siedem linii miejskich (2 miliony
kilometrów rocznie) przez okres 8 lat. Przypomnijmy, monopol MPK na usługi przewozowe na terenie Krakowa został przełamany w ubiegłym roku. Wiosną 2008 roku Miasto podpisało pięcioletnią umowę na
obsługę kilku linii autobusowych z firmą Mobilis. Charakterystyczne, żółte autobusy warszawskiej firmy można spotkać na trasie linii 104 z Kampusu UJ do Mostu
Grunwaldzkiego, 152 z Olszanicy do alei Przyjaźni w Nowej Hucie i 178 z Mistrzejowic do Kampusu UJ. Mobilis obsługuje też przyspieszoną linię aglomeracyjną z Wieliczki do
Dworca Głównego Zachód. (M).
Łatwiej zapłacimy za postój w strefie parkowania. Od dzisiaj (28 lipca, wtorek) działa system opłat za pomocą telefonu komórkowego.
Wystarczy telefon komórkowy dowolnego typu, kilka minut na zalogowanie się w systemie „mpay", uruchomienie elektronicznej portmonetki, zakup za pięć złotych
specjalnej karty parkingowej w jednym z kilkudziesięciu kiosków. Od 28 lipca za postój w strefie parkowania zapłacimy nie tylko w parkomatach i za pomocą karty miejskiej, ale
także w elektronicznym systemie m-pay. „To nowa forma płatności, sprawdzona z powodzeniem w wielu miastach Polski" - mówił Wiesław Starowicz, Zastępca
Prezydenta Krakowa, podczas prezentacji nowej usługi. System m-pay znacznie ułatwia płatność za postój w strefie. Kierowcy nie muszą
martwić się o drobne. Za parkowanie można płacić z dowolnego punktu w mieście, bez oglądania się na parkomaty. Można też w dowolnej chwili sprawdzić, jaka kwota zostanie
pobrana za parkowanie. „Oczywiście opłaty zgodne są z obowiązującą taryfą, uchwaloną przez Radę Miasta Krakowa" - wskazał Wiesław Starowicz. Przewiduje ona naliczanie za
postój w systemie: 30 minut, a następnie co godzinę. „Jeśli Rada Miasta Krakowa zmieni obowiązujący regulamin płatności, możliwe będzie wprowadzenie do systemu naliczania
minutowego" - zapowiedział Wiesław Starowicz. Instrukcja, jak korzystać z nowej formy płatności za postój w strefie dostępna jest
na stronie www.zikit.krakow.pl.
Przypomnijmy, od 1 lipca Miasto wprowadziło system opłat za parkowanie w Śródmieściu w 215 specjalnych urządzeniach ustawionych na ulicach Krakowa.
W parkomatach opłatę za postój można regulować na dwa sposoby. Pierwszy to płatność bilonem, dokładnie odliczoną kwotą. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa, 30 minut
postoju kosztuje złotówkę, jedna godzina - 3 zł, dwie godziny - 6,10 zł, a trzy godziny - 9,30 zł. Czwarta godzina i każda następna to dodatkowa płatność w wysokości 3 zł.
Parkomaty przyjmują bilon w nominałach od 5 groszy do 5 złotych. Drugi sposób to płatność Krakowską Kartą Miejską. Te osoby, które już posiadają
kartę, muszą ją uaktywnić w celu opłaty za postój. Można to zrobić przy ul. Podwale 3/5 w siedzibie MPK, przy ul. Centralnej 53 i ul. św. Wawrzyńca 13. Nowo sprzedawane karty
miejskie są automatycznie aktywowane. (M).
MYŚLENICKA DO PRZEBUDOWY.
Do końca roku ma zostać złożony wniosek o zezwolenie na modernizację ulicy Myślenickiej. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił
przetarg na opracowanie projektów rozbudowy tej jednej z głównych ulic w krakowskich Swoszowicach.
Miasto jeszcze w tym roku chce dysponować dokumentacją, która pozwoli na modernizację ulicy Myślenickiej. Ma ona zostać przebudowa niemal na całej długości od
zjazdu z autostrady do ulicy Krzyżańskiego. Zadanie nie obejmie odcinka ulicy od wlotu ul. Siarczanogórskiej do skrzyżowania z ul. Sawiczewskich, który został wyremontowany
kilka lat temu w ramach przebudowy dróg dojazdowych do wysypiska w Baryczy. Modernizacja ulicy Myślenickiej zakłada wymianę instalacji podziemnych, budowę
kanalizacji deszczowej, odwodnienia i oświetlenia. Sama jezdnia zostanie nieco poszerzona. Ulica zyska też nową nawierzchnię asfaltową.
Więcej informacji o przetargu na dokumentację dla rozbudowy ulicy Myślenickiej można znaleźć na stronie www.zikit.krakow.pl
BULWARY NA DĄBIU ZOSTANĄ ZAGOSPODAROWANE
Nowy ciąg spacerowy nad Wisłą, alejka do pomnika Ofiar Dąbia, ławki,oświetlenie, zieleń. Miasto do końca tego roku zamierza zagospodarować
fragment Bulwarów Wiślanych na wysokości ulicy Widok na Dąbiu. Jeszcze w tym roku ma zostać zagospodarowana część Bulwarów Wiślanych
przylegających do dzielnicy Dąbie. Prace obejmą między innymi budowę szerokiej na 2 metry alejki spacerowej na długości około 130 metrów. „Ciąg spacerowy ma dochodzić do
pomnika Ofiar Dąbia" - wyjaśnia Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu - jednostki, która ogłosiła przetarg na wykonanie zadania. Wzdłuż alejki
zostanie zamontowane oświetlenie. Ustawione będą ławki i kosze na śmieci. Zagospodarowanie nie ominie roślinności. Nasadzone zostaną drzewa i krzewy. Na części
terenu zostanie utworzona łąka kwietna. Więcej informacji o przetargu na zagospodarowanie Bulwarów Wiślanych na
wysokości ulicy Widok można znaleźć na stronie www.zikit.krakow.pl
Pięć ofert wpłynęło do przetargu na świadczenie usług przewozowych w komunikacji autobusowej na terenie Krakowa. Wyniki poznamy w przyszłym tygodniu.
Pięć firm zgłosiło się do przetargu na świadczenie usług przewozowych w komunikacji autobusowej. Swoje oferty złożyły dwa konsorcja firm - MPK Łódź i PKS Myślenice, MPK Service Sp. z o.o i MPK SA w Krakowie, Przedsiębiorstwo Transportu
Samochodowego, Mobilis Sp. z o.o oraz Dolnośląskie Linie Autobusowe Wrocław. „Pod względem finansowym, wszystkie propozycje są niższe niż szacowaliśmy pierwotnie", informuje Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. ZIKIT przewidywał koszt usługi w pierwszym roku na poziomie 14,3 mln zł. Komisja przetargowa ma około tygodnia na podjęcie decyzji o zwycięzcy. Zgodnie ze specyfikacją, przedmiotem zamówienia jest wykonanie prawie 2 milionów kilometrów rocznie i obsługa siedmiu linii miejskich przez okres 8 lat, od stycznia 2010 do grudnia 2017 roku. Połowa z przewozów miałaby być realizowana autobusami wielkopojemnymi, tzw. przegubowymi. Pozostała część - pojazdami standardowymi. Linie mają być obsługiwane przez autobusy fabrycznie nowe, wyposażone w klimatyzację i ekologiczne silniki, spełniające co najmniej normę EURO 5. Przypomnijmy, monopol MPK na usługi przewozowe na terenie Krakowa został
przełamany w ubiegłym roku. Wiosną 2008 roku Miasto podpisało pięcioletnią umowę na obsługę kilku linii autobusowych z firmą Mobilis. Charakterystyczne, żółte autobusy warszawskiej firmy można spotkać na trasie linii 104 z Kampusu UJ do Mostu Grunwaldzkiego, 152 z Olszanicy do alei Przyjaźni w Nowej Hucie i 178 z Mistrzejowic do Kampusu UJ. Mobilis obsługuje też przyspieszona linie aglomeracyjna z Wieliczki do Dworca Głównego Zachód. (M).
Miasto chce zagospodarować działkę przy ulicy Miłkowskiego na osiedlu Ruczaj na potrzeby rekreacji i wypoczynku. Do końca roku ma powstać projekt nowej aranżacji tego miejsca. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił przetarg na przygotowanie projektu zagospodarowania gminnej działki przy ulicy Miłkowskiego na Ruczaju. „Chcemy urządzić tam teren rekreacyjno-wypoczynkowy z myślą o mieszkańcach pobliskich osiedli" - tłumaczy Michał Pyclik z ZIKiT. Koło istniejącej górki saneczkowej ma powstać boisko do koszykówki. Wyremontowane będą alejki i nasadzona nowa roślinność. Teren wzbogaci się też o nowe ławki, kosze na śmieci, a także urządzenia do zabawy i uprawiania sportów sprawnościowych. Firma, która opracuje projekt zagospodarowania będzie miała też za zadanie pozyskać stosowne uzgodnienia i pozwolenia na budowę.
Więcej informacji na stronie www.zikit.krakow.pl (M).
Miasto chce poprawić infrastrukturę drogową na Rybitwach. W tym celu do końca roku mają zostać złożone wnioski o zezwolenie na przebudowę kilkuulic w tej części miasta. Jeszcze w tym roku ma być gotowa dokumentacja projektowa na rozbudowę dwóch ulic w rejonie osiedla Rybitwy. Tak zakłada przetarg na opracowanie projektów rozbudowy ulic: Rybitwy na odcinku od ul. Albatrosów do ul. Szparagowej oraz Szparagowej na odcinku od ul. Rybitwy do ul. Półłanki. Ponadto wykonawca będzie miał też za zadanie złożyć stosowne wnioski o zezwolenie na realizację tych inwestycji. „Ostateczny termin wykonania zlecenia to koniec tego roku" - mówi Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Sama przebudowa ulic odbyłaby się wnastępnych latach. Przypomnijmy, przebudowa ulic Rybitwy i Szparagowej to nie jedyne inwestycje drogowe w tej części Krakowa. Kilka dni temu rozpisany został przetarg na rozbudowę ulic Surzyckiego i Christo Botewa oraz budowę ulicy Śliwiaka (przedłużenie ulicy Botewa do drogi budowanej obecnie trasy S-7 - wschodniej obwodnicy miasta). To zadanie ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. (M).
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU NA ZAMOYSKIEGO
Uwaga kierowcy! Od poniedziałku, 20 lipca zmienia się organizacja ruchu na ulicy Zamoyskiego. Jak informuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, od najbliższego poniedziałku, 20 lipca nastąpi zmiana w stałej organizacji ruchu na ulicy Zamoyskiego. Na niektórych odcinkach ulicy będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. I tak, w jedną stronę pojedziemy na odcinku od ulicy Podskale do ulicy Czyżówka. Podobnie jeden kierunek będzie obowiązywał na odcinku od ulicy Warneńczyka do ulicy Smolki. Ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony też na ulicy Stromej - kierunek ruchu od ul. Zamoyskiego w stronę ul. Kalwaryjskiej. Kierowcy proszeni są o zwracanie uwagi na oznakowanie.
SURZYCKIEGO I CHRISTO BOTEWA DO ROZBUDOWY.
Ta inwestycja ma poprawić komunikację we wschodniej części Krakowa. Miasto ogłosiło przetarg na rozbudowę ulic Surzyckiego i Christo Botewa oraz budowę ulicy Śliwiaka. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Miasto ogłosiło przetarg rozbudowę ulic Surzyckiego i Christo Botewa oraz budowę ulicy Śliwiaka (przedłużenie ulicy Botewa do drogi budowanej obecnie trasy S-7 - wschodniej obwodnicy miasta). W ramach prac poszerzone do pięciu pasów ruchu (dwa pasy nitka północna, trzy pasy nitka południowa) zostaną istniejące ulice Surzyckiego i Botewa. Ta ostatnia będzie przedłużona do wschodniej obwodnicy Krakowa, realizowanej obecnie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przy wsparciu Miasta. Przy okazji wybudowana zostanie dwukierunkowa ścieżka rowerowa, wymienione instalacje podziemne oraz zamontowana sygnalizacja świetlna. Koszt zadania szacowany jest na kwotę 115 milionów złotych. Władze Krakowa liczą jednak na niższe finansowe oferty potencjalnych wykonawców. Projekt zostanie wsparty finansowo przez Unię Europejską. Prace mają potrwać do 2011 roku. W tej części miasta realizowane mają być też inne inwestycje komunikacyjne. Chodzi o linię szybkiego tramwaju do osiedla Golikówka, budowę ulicy Kuklińskiego oraz estakadę nad ciągiem drogowym Nowohucka - Powstańców Wielkopolskich. „Wszystkie te inwestycje ma udrożnić ruch we wschodniej części Krakowa. Dodatkowo ten rejon to obszar rozwojowy, interesują się nim inwestorzy planujący przedsięwzięcia mieszkaniowe, jak i technologiczne" mówi Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa. Równolegle z przetargiem na rozbudowę ulic Surzyckiego i Christo Botewa, Miasto ogłosiło zamówienie na przebudowę ronda Ofiar Katynia. W tym roku mają też zostać wybrani wykonawcy na wspomniane wcześniej inwestycje - budowę linii szybkiego tramwaju do osiedla Golikówka, ulicy Kuklińskiego oraz estakady nad ciągiem drogowym Nowohucka - Powstańców Wielkopolskich. Rozpisany zostanie też przetarg na modernizację torowiska w ulicy Długiej.
KTO PRZEBUDUJE RONDO OFIAR KATYNIA?
Miasto poszukuje firmy, która przebuduje rondo Ofiar Katynia. To pierwszy z zapowiadanych niedawno przez władze Krakowa przetargów na duże inwestycje komunikacyjne. To dobra informacja dla kierowców nie tylko z Krakowa. W dzienniku urzędowym Unii Europejskiej ukazało się ogłoszenie o przetargu na przebudowę ronda Ofiar Katynia. „To będzie nowoczesny, trzypoziomowy węzeł, który ma pomóc w rozładowaniu korków w północno-zachodniej części miasta" zapowiada Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Inwestycji Miejskich.
Rondo Ofiar Katynia to „brama wjazdowa" do Krakowa od strony autostrady A-4 i drogi krajowej nr 94. Tędy też przebiegają „krajówki" nr 7 i 79. Rondo Ofiar Katynia jest też elementem trzeciej obwodnicy Krakowa. Wszystko to sprawia, że bardzo często tworzą się w tym rejonie korki. Sytuacja ma się zmienić po przebudowie rodna Ofiar Katynia. Na kierunku wschód - zachód, w ciągu dróg krajowych 7 i 79, powstanie prawie 400 metrowa estakada ze zjazdami. Pod nią znajdzie się przebudowane skrzyżowanie z wyspą centralną - głównie do obsługi komunikacyjnej przyległych terenów mieszkaniowych i komercyjnych. Na kierunku północ - południe, a więc w ciągu ulicy Jasnogórskiej i alei Armii Krajowej, powstanie tunel drogowy. W ramach inwestycji wytyczone zostaną ścieżki rowerowe, przebudowane chodniki, wymienione instalacje podziemne i zamontowane ekrany akustyczne. Na koniec zaaranżowana zostanie zieleń. Koszt całej inwestycji szacuje się na kwotę 156 milionów złotych. Jednak przedstawiciele władz Krakowa liczą, że rondo uda się przebudować za mniejsze pieniądze. „Od kilku miesięcy obserwujemy duże zainteresowanie wykonawców naszymi inwestycjami, które konkurując, proponują niższe stawki za poszczególne zamówienia. Tak było chodźby w przypadku modernizacji stadionów Wisły i Cracovii" mówi Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa.
Przedstawiciele Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie (ZIKiT) - jednostki, która odpowiada za przebudowę ronda Ofiar Katynia - szacują, że pierwsze prace mogą się zacząć tej jesieni. „Jeśli rozstrzygniemy przetarg i nie wystąpią przeszkody formalne, wykonawca może wejść na plac budowy na przełomie września i października" mówi Joanna Niedziałkowska, dyrektor ZIKiT. Dodaje, że prace budowlane mają być tak prowadzone, by jak najmniej utrudnić życie kierowcom. Planuje się, że inwestycja zostanie oddana do użytku w 2011 roku. Przebudowa ronda Ofiar Katynia to nie jedyna inwestycja komunikacyjna, która może się rozpocząć jeszcze w tym roku. Miasto szuka wykonawcy na rozbudowę ulic Surzyckiego i Christo Botewa do wschodniej obwodnicy Krakowa. Latem mają zostać ogłoszone przetargi m.in. na budowę linii szybkiego tramwaju do ulicy Lipskiej (osiedle Golikówka), ulicy Kuklińskiego i estakady w ciągu ulic Nowohucka i Powstańców Wielkopolskich. Także w tym roku ma zostać wybrany wykonawca modernizacji torowiska w ulicy Długiej.
PRZYGOTOWANIA DO BUDOWY DRUGIEGO ODCINKA LEMA
Pierwszy odcinek ulicy Lema już jest budowany. Do połowy przyszłego roku gotowy do realizacji będzie ostatni fragment arterii, która ma poprawić komunikację między osiedlami Śródmieścia i Nowej Huty. Na zlecenie Miasta dokumentację projektową dla drugiego etapu ulicy Lema przygotuje za niecałe 700 tys. złotych firma MP - Mosty sp. z o.o.
Wiemy już, kto opracuje dokumentację projektową dla ostatniego fragmentu ulicy Lema. W przetargu ogłoszonym przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu najlepszą ofertę złożyła firma MP - Mosty sp. z o.o. Chodzi 200 metrowy odcinek arterii od strony alei Jana Pawła II. W ramach tego etapu inwestycji przebudowane będzie też skrzyżowanie, które połączy ulicę Lema z aleją Jana Pawła II i ulicą Meissnera. Do końca października tego roku mają zostać przygotowane materiały potrzebne do uzyskania decyzji środowiskowej. W sierpniu 2010 roku przyszłego roku gotowe mają być dokumenty, które pozwolą na rozpoczęcie budowy ostatniego odcinka ulicy Lema. W tym też czasie, tj. w połowie przyszłego roku, zakończy się realizacja pierwszego fragmentu ulicy Lema. Łącznie nowa krakowska ulica będzie miała ponad kilometr długości i po dwa pasy w każdą ze stron. Wzdłuż niej zostaną poprowadzone ścieżki rowerowe i chodniki. Ulica Lema ma być główną drogą dojazdową do hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach. Będzie także obsługiwać pod względem komunikacyjnym centrum handlowe Plaza oraz już istniejące i nowe osiedla mieszkaniowe na granicy dzielnic Śródmieście i Nowa Huta.
RUSZAJĄ PRZETARGI NA DUŻE INWESTYCJE KOMUNIKACYJNE
Szybki tramwaj do osiedla Golikówka, przebudowa ronda Ofiar Katynia, czy rozbudowa ciągu Surzyckiego - Christo Botewa do wschodniej obwodnicy miasta. W ciągu kilku tygodni mają zostać rozpisane przetargi na inwestycje komunikacyjne warte ponad 400 milionów złotych. „Chcemy wykorzystać sytuację, gdy w dobie kryzysu firmy oferują niższe od zakładanych ceny za realizację inwestycji" mówi Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa. I zapowiada, że w ciągu kilku tygodni zostaną rozpisane przetargi na wykonanie kilku strategicznych przedsięwzięć komunikacyjnych. Ich wartość wynosi około 440 milionów złotych.
W ciągu najbliższego tygodnia Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozpocznie poszukiwania wykonawcy dla przebudowy ronda Ofiar Katynia. „To będzie nowoczesny, trzypoziomowy węzeł komunikacyjny, z tunelem i estakadą" opisuje Tadeusz Trzmiel. Pierwsze prace budowlane mogą się rozpocząć już tej jesieni. Wartość inwestycji to niecałe 160 milionów złotych. Zgodnie z harmonogramem przebudowa ronda Ofiar Katynia ma się zakończyć w 2011 roku. Równie szybko ma zostać ogłoszony przetarg na rozbudowę ulic Surzyckiego i Christo Botewa oraz przedłużenie tej ostatniej do wschodniej obwodnicy Krakowa, realizowanej obecnie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przy wsparciu Miasta. Wartość tej inwestycji szacuje się na niecałe 115 mln złotych. Podobnie jak w przypadku ronda Ofiar Katynia, władze Krakowa liczą na niższe niż zakładane finansowe oferty potencjalnych wykonawców. Projekt zostanie wsparty finansowo przez Unię Europejską. Na przełomie lipca i sierpnia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA ma rozpisać przetarg na budowę linii szybkiego tramwaju od ronda Grzegórzeckiego przez Most Kotlarski do ulicy Lipskiej na osiedlu Golikówka. „To zadanie obejmuje też realizację ulicy Kuklińskiego i jest jednym z elementów unijnego projektu Zintegrowany transport publiczny w aglomeracji krakowskiej - etap II" informuje Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK SA. W ramach tego projektu krakowska spółka zakupi też 24 nowoczesne niskopodłogowe tramwaje i zmodernizuje ulicę Długą. Równocześnie MPK SA będzie szukała wykonawcy na estakadę w ciągu ulic Nowohuckiej i Powstańców Wielkopolskich. Pod nią ma przechodzić torowisko tramwajowe do osiedla Golikówka. „Jeśli uda się rozstrzygnąć wszystkie przetargi w zakładanym terminie, jesienią Kraków zamieni się w wielki plac budowy" podsumowuje Zastępca Prezydenta Tadeusz Trzmiel. Kierowcy muszą się więc uzbroić w cierpliwość, bo - jak to bywa przy inwestycjach drogowych - nieuchronne są utrudnienia. „Oczywiście prace budowlane będą tak prowadzone, by jak najmniej utrudnić życie kierowcom" mówi Tadeusz Trzmiel.
LETNIE REMONTY ULIC .
Jak co roku lipiec i sierpień to czas remontów krakowskich ulic. Chcemy uporać się z pracami przed końcem wakacji - zapowiadają drogowcy. Wakacje to okres wzmożonej aktywności ekip remontujących krakowskie ulice. Zdaniem specjalistów, miesiące letnie to w miastach najlepszy czas na prace drogowe. „Część osób wyjeżdża poza miasto na urlop. Kraków na wakacje opuszczają też studenci. Dlatego właśnie w tym okresie przeprowadzamy jak największą liczbę remontów tak, by zmniejszyć uciążliwości dla kierowców" mówi Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, na łamach najnowszego numeru dwutygodnika KRAKÓW.PL.Do końca lipca powinien zakończyć się remont ulicy Bieżanowskiej na odcinku od Morawińskiego do Nad Potokiem. W ostatnich dniach zamknięte dla ruchu zostało skrzyżowanie ulic Bieżanowska i Nad Potokiem. Wprowadzono objazdy dla komunikacji miejskiej. Do końca lipca trwać będą też remonty ulic Sądowej i Szafera. Dwa tygodnie później kierowcy pojadą odnowiona ulicą Laszczki. Poważniejsze utrudnienia czekają nas na moście Grunwaldzkim, gdzie trwa remont dylatacji. Obecnie zajęty jest prawy pas w kierunku centrum miasta oraz chodnik i ścieżka rowerowa po południowej stronie mostu. W kolejnym, etapie przewiduje się zajęcie lewych (wewnętrznych) pasów jezdni. Następnie, prace będą prowadzone na prawym pasie drogowym w kierunku Podgórza oraz na chodniku i ścieżce dla rowerów po północnej stronie mostu. Na koniec, ekipy remontowe zajmą się dylatacjami na torowisku. Wtedy konieczne będzie czasowe wyłączenie ruchu tramwajowego przez most. Remont ma się zakończyć w ostatnich dniach sierpnia. Do końca wakacji modernizowana będzie ulica Warszawska. Po remoncie, ulica Warszawska będzie jednokierunkowa (od ulicy Szlak do placu Matejki). Dzięki temu powstaną tam miejsca parkingowe i ścieżka dla rowerzystów. Pod koniec sierpnia zakończy się remont ulicy Galla. Wymieniany będzie nie tylko zniszczony asfalt, ale też podziemne instalacje. Nową nawierzchnię zyskają też chodniki. Przez wakacje będzie też trwał remont ulicy Winnickiej na odcinku od Skotnickiej do Tynieckiej. Tu również wymienione są podbudowa drogi, asfalt i instalacje podziemne. Wykonane zostanie też odwodnienie. Do końca sierpnia potrwa remont ulicy Chełmskiej. Prace prowadzone są na 200 metrowym odcinku od ronda Chełmskiego w kierunku ulicy Rzepichy. W związku z tym wprowadzono zmienione trasy autobusów i uruchomiono dodatkowe przystanki. Remonty prowadzone są też na Starym Mieście. Do końca sierpnia będzie trwała przebudowa ulicy św. Jana na odcinku od Rynku Głównego do św. Tomasza. Zamiast asfaltu, na jezdni położona zostanie kamienna kostka, a na chodnikach - gustowne płyty. Ulica św. Jana wzbogaci się o nowe oświetlenie, nawiązujące stylem do XIX wieku. Blask odzyskuje też plac Szczepański. Termin zakończenia modernizacji wyznaczono na koniec roku. To reprezentacyjne miejsce stylem będzie nawiązywać do istniejącej wokół secesyjnej architektury. Zniknie stara zużyta kostka, a w jej miejsce pojawi się kolorowa mozaika w kolorach czerwieni, szarości i żółci. Przez okres wakacji utrudnienia w ruchu napotkamy też w rejonie budowy kładki dla pieszych i rowerzystów przez Wisłę. Z uwagi na prace konstrukcyjne zamknięte dla ruchu są ulice po stronie Podgórza i Kazimierza. Kierowcy nie mogą korzystać z ulic Nadwiślańskiej i Brodzińskiego. Po drugiej stronie rzeki, utrudnienia są w rejonie ulicy Podgórskiej. Kładka budowana jest według projektu Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastycznej prof. Andrzeja Gettera.Z uwagi na budowę stadionu miejskiego Wisły Kraków wyłączona z ruchu jest ulica Reymana. Droga pomiędzy parkiem dr. Henryka Jordana a wschodnią trybuną obiektu będzie zamknięta aż do połowy przyszłego roku.
Aktualne informacje o prowadzonych remontach i utrudnieniach w ruchu można znaleźć na stronie www.zikit.krakow.pl
Uchwalenie aktualizacji ''Planu gospodarki odpadami dla Miasta Krakowa''
/ projektodawca PREZYDENT MIASTA KRAKOWA/ Druk nr 1195
Rada podjęła uchwałę numer: LXXVIII/999/09
Zmiana uchwały Nr C/1011/06 Rady Miasta Krakowa z dnia 25 stycznia 2006 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków
/ projektodawca GRUPA RADNYCH/ Druk nr 1126
Rada podjęła uchwałę numer: LXXVIII/1000/09
CENTRUM DLA TURYSTÓW POWSTAJE POD WAWELEM
Do końca 2010 roku między Bulwarem Czerwieńskim a ulicą Powiśle powstanie nowoczesne Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Rozpoczęły się prace związane z inwestycją.
Rozpoczęła się budowa Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. U stóp Wzgórza Wawelskiego powstanie nowoczesny, a jednocześnie ściśle podporządkowany otoczeniu obiekt, częściowo schowany pod ziemię.
Teren budowy wykonawca ogrodził już w ubiegłym tygodniu. Dziś (29 czerwca, poniedziałek) pod Wawelem pojawili się archeolodzy. „Po skruszeniu starego asfaltu i chodnika rozpoczną się prace archeologiczne. Po nich nastąpi budowa samego obiektu", wyjaśnia Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Pierwszym pracom związanym z budową Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przyglądał się Prezydent Jacek Majchrowski. „Budynek wraz z projektowanym w ramach inwestycji zagospodarowaniem terenu ma na celu uporządkowanie obszaru leżącego w bezpośrednim sąsiedztwie Wawelu i nadanie mu właściwej rangi estetycznej" - mówił Prezydent Krakowa.
Centrum będzie pełnić przede wszystkim funkcje bezpośrednio związane z obsługą turystów. Znajdzie się tu punkt informacyjny, pomieszczenie dla przewodników, przechowalnia bagażu, WC i przestrzeń ekspozycyjna. Przewidziano stanowiska handlowe i gastronomiczne. „W centrum będzie także miejsce dla kupców handlujących obecnie pod Wawelem" - zapowiedział Jacek Majchrowski. Przy okazji budowy Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego zmodernizowany zostanie częściowo układ drogowy w tym rejonie. Powstaną też stanowiska dla autobusów, które mają się tam zatrzymywać jedynie na czas wysiadania i wsiadania turystów. Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w rejonie ulicy Powiśle powstaje według koncepcji krakowskiego biura IBM Asymetria - zwycięzcy konkursu z 2007 roku. Następnie powstała dokumentacja projektowa, w oparciu o którą Miasto uzyskało stosowne decyzje administracyjne. Wreszcie przed miesiącem rozstrzygnięto przetarg i wybrano wykonawcę inwestycji. Jest nim firma Erbud S.A. z Warszawy. Koszt inwestycji wyniesie około 19 milionów złotych. Budowa Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego ma się zakończyć jesienią 2010 roku.
PRZETARG NA DRUGĄ KŁADKĘ PRZEZ WISŁĘ.
Miasto ogłosiło przetarg na budowę drugiej kładki dla pieszych i rowerzystów przez Wiesłę. Przeprawa połączy Kazimierz i Ludwinów.
Trójbiegunowy łuk, przypominający krzyżująe się w powietrzu serpentyny. Tak w skrócie można opisać konstrukcję kładki dla pieszych i rowerzystów, która w przyszłym roku połączy Kazimierz z Ludwinowem. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił przetarg na budowę drugiej tego typu przeprawy mostowej. Prace mają polegać na wykonaniu samej kładki wraz z odwodnieniem oraz montażu oświetlenia i podgrzewania. W ramach inwestycji do nowego obiektu dostosowane mają zostać alejki i chodniki w rejonie ulic Skawińskiej, Wietora i Ludwinowskiej. Prace przy budowie kładki mają potrwać około roku. Wyniki przetargu poznamy w sierpniu.
Kładka dla pieszych i rowerzystów pomiędzy Kazimierzem i Ludwinowem powstanie w oparciu o koncepcję i projekt krakowskiego Biura Projektów Lewicki i Łatak. Jej konstrukcję będą tworzyć trzy platformy - dwie o niskim nachyleniu przeznaczone będą dla rowerzystów i osób niepełnosprawnych. Trzecia, w formie sinusoidy, przechodząca raz dołem, a raz górą całego układu, przeznaczona będzie dla pieszych. Tymczasem wznowiono - przerwane ze względów technicznych - prace przy budowie kładki dla pieszych i rowerzystów pomiędzy Kazimierzem i Podgórzem. Przeprawa budowana jest według projektu Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastycznej prof. Andrzeja Gettera. Jej podstawowym elementem nośnym będzie stalowa rura w formie łuku. Do niej, za pomocą specjalnych lin, podwieszone będą dwa pomosty - jeden dla pieszych, drugi dla rowerzystów. Kładka będzie się znajdować dokładnie w miejscu, gdzie kiedyś istniał most Franciszka Józefa, zwany także podgórskim.
Bliżej do budowy pierwszego zbiorczego punktu gromadzenia odpadów. Nowoczesne Centrum Recyklingu ma powstać w rejonie ulicy Nowohuckiej.
Po podpisaniu umowy notarialnej w sprawie dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, przybliżyła się budowa pierwszego w Krakowie Zbiorczego Punktu Gromadzenia Odpadów. Prace przy realizacji inwestycji, która ma powstać w rejonie ulicy Nowohuckiej ruszą jeszcze w tym roku.
Wzorowane na przykładach skandynawskich Centra Recyklingu to miejsca, gdzie za darmo mieszkańcy będą mogli zostawiać zarówno śmieci posegregowane, jak i m.in. zużyty sprzęt AGD, stare opony, baterie i zużyty olej. Ich konstrukcja jest tak pomyślana, aby nie szkodzić środowisku naturalnemu. Zostanie wybudowane szczelne podłoże. Teren punktu będzie nie tylko ogrodzony, ale także zostanie zapewniona strefa ochronna (zieleń oraz ekrany akustyczne). Odpady będą przechowywane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, a zatrudniony personel będzie posiadał specjalistyczną wiedzę w zakresie składowania i zabezpieczania odpadów.
Na dwa Centra Recyklingu Miasto uzyskało dofinansowania w wysokości około 6 mln złotych ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wartość projektu szacowana jest na 9 mln złotych.(M)