Projekt: Wielka Parada Smoków - Mity i Legendy Europy
Fundusz: Kultura 2000
Wartość projektu: całkowita wartość: 330 762,85 EUR
Kwota dofinansowania: 150 000,00 EUR (45,35% całości kosztów)
Beneficjent: Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska
Jednostka Realizująca: Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska, St. Patrick’s Festival, Divadlo Maskaron,
Okres realizacji: 16.09.2006 - 17.09.2007
Opis projektu:
W ramach programu Kultura 2000, Teatr Lalki, Maski i Aktora „Groteska” jako lider, wraz z instytucjami współorganizatorskimi St Patrick's Festival - Dublin Irlandia oraz Divadlo Maskaron - Praga, Czechy otrzymał grant na realizację projektu – Wielka Parada Smoków; Mity i Legendy Europy.
Projekt zakładał wykonanie dwóch podstawowych części: przeprowadzenia warsztatów edukacyjnych dotyczących korzeni nowożytnej kultury europejskiej w krajach partnerskich oraz realizację trzech widowisk plenerowych w Krakowie, Dublinie i Pradze.
Finałem wszystkich działań projektu Międzynarodowej Parady Smoków były trzy widowiska plenerowe, parady uliczne i spektakle na wodzie prezentujące europejskie legendy (efekt współpracy artystów polskich, czeskich i irlandzkich).
W ramach projektu odbyły się:
16,17 grudnia 2006 - Pierwsze Spotkanie Organizatorów w Krakowie
7 grudnia 2006 - Drugie Spotkanie Organizatorów w Krakowie
12,13 grudnia 2006 - Warsztaty w Irlandii
13,14 stycznia 2007 - Warsztaty w Portugalii
25,26 stycznia 2007 - Warsztaty w Walii
27,28 lutego 2007 - Warsztaty w Łodzi
17, 18 marca 2007 - Widowisko w Dublinie
2,3 czerwca 2007 - Widowisko w Krakowie
1 września 2007 - Widowisko w Pradze
Ponadto:
1. warsztaty na temat mitów i legend Europy w Portugalii, Walii, Irlandii, Czechach i Polsce (Kraków i Łódź).
• dla młodych twórców (dzieci i młodzież);
• dla nauczycieli;
• dla młodych artystów;
2. wystawa prac dzieci w jednych z krajów kandydujących do Unii Europejskiej;
3. bezpośrednia transmisja internetowa przestawienia w Krakowie na stronie internetowej www.paradasmokow.pl, www.dragonsparade.eu.
Rezultaty projektu:
Główne zrealizowane cele projektu:
1. Ułatwienie dostępu do kultury i zapewnienie większego udziału mieszkańców Europy w kulturze, przy uwzględnieniu zróżnicowania regionalnego i kulturalnego;
2. Zachowanie, zwiększenie dostępności, waloryzacja i ochrona, na poziomie europejskim, wspólnego dziedzictwa kulturowego zawartego w europejskich mitach, legendach i opowieściach założycielskich leżących u początków miast, państw, krain Europy;
3. Rozpowszechnienie wiedzy o wspólnej historii, wspólnych dla narodów Europy korzeni i wartości kulturalnych, jak i wspólnego dziedzictwa kulturowego.
Cele te zostały osiągnięte poprzez:
• zorganizowanie przedstawień, parad ulicznych i spektakli na wodzie opartych na mitach i legendach krajów uczestniczących w projekcie, które trafiły do szerokiej masy odbiorców.
• Warsztaty dla artystów, nauczycieli i dzieci, których zadaniem było zaszczepienie idei Europy jako wspólnego domu i przybliżenie mitycznej historii i legend innych krajów.
• Zorganizowanie wystawy prac dzieci w krajach europejskich spoza Unii (zapewniło jeszcze szerszą rzeszę odbiorców podobnie jak internetowa transmisja parady w Krakowie.)