OGÓLNY SCHEMAT PROCEDURY KONTROLI PRZESTRZEGANIA ZASAD I WARUNKÓW KORZYSTANIA Z ZEZWOLEŃ NA SPRZEDAŻ NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH W GMINIE MIEJSKIEJ KRAKÓW
1. Podstawa prawna kontroli.
2. Zakres podmiotowy kontroli.
Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu i poza miejscem sprzedaży, na podstawie zezwoleń wydanych przez Prezydenta Miasta Krakowa.
3. Zakres przedmiotowy kontroli.
Przestrzeganie zasad i warunków korzystania z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
4. Wybór punktów sprzedaży do kontroli.
Ostateczny wybór punktów do kontroli spośród punktów sprzedaży napojów alkoholowych spełniających powyższe kryteria następuje przy uwzględnieniu możliwości organizacyjnych Referatu Obrotu Napojami Alkoholowymi.
Do wytypowanych w opisany wyżej sposób punktów sprzedaży napojów alkoholowych dobierane są w sposób losowy punkty sprzedaży alkoholu znajdujące się w obrębie dzielnicy, do której udaje się zespół kontrolny.
2. W przypadku zezwoleń jednorazowych wybór punktów do kontroli następuje przy wykorzystaniu doświadczenia i profesjonalnego osądu pracowników Wydziału.
3. Przy planowaniu kontroli uwzględnia się zapis art. 58 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, zgodnie z którym nie przeprowadza się kontroli, w przypadku gdy ma ona dotyczyć przedmiotu kontroli objętego uprzednio zakończoną kontrolą przeprowadzoną przez ten sam organ – z określonymi w ustawie odstępstwami (art. 58 ust. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców).
5. Zawiadomienie przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli.
Organ kontroli zawiadamia przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli. Wzór zawiadomienia stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury. Zawiadomieniu nadawany jest numer wynikający z rejestru kontroli. Wysyłane jest do przedsiębiorcy listem poleconym. Data odbioru zawiadomienia przez przedsiębiorcę jest ustalana na podstawie informacji zamieszczonych na stronie internetowej Poczty Polskiej.
W przypadku zezwoleń jednorazowych informacja o zamiarze podjęcia kontroli przez organ zamieszczona jest w treści zezwolenia. Za datę odbioru przez przedsiębiorcę zawiadomienia o kontroli przyjmuje się datę odbioru zezwolenia.
6. Sposób ustalenia terminu kontroli.
Zgodnie z art. 48 ust. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców, kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli.
7. Osoby przeprowadzające kontrolę.
8. Przygotowanie upoważnień do przeprowadzenia kontroli.
Kontrole przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeprowadzane są na podstawie upoważnienia Prezydenta Miasta Krakowa. Wzór upoważnienia stanowi załącznik numer 2 do niniejszej procedury.
Numer upoważnienia jest tożsamy z numerem zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli w danym punkcie sprzedaży napojów alkoholowych, a w przypadku zezwoleń jednorazowych nr upoważnienia jest tożsamy z nr protokołu kontroli.
9. Termin i czas trwania kontroli.
Termin kontroli i czas jej trwania są wskazane w treści upoważnieniu Prezydenta Miasta Krakowa do przeprowadzenia kontroli. Kontrola dokonywana jest w godzinach działania kontrolowanej placówki, a w przypadku zezwoleń jednorazowych w czasie trwania imprezy.
10. Miejsce przeprowadzenia kontroli.
Zgodnie z art. 51 ustawy Prawo przedsiębiorców kontrolę przeprowadza się w siedzibie przedsiębiorcy lub w miejscu wykonywania działalności gospodarczej. Za zgodą lub na wniosek przedsiębiorcy kontrolę przeprowadza się w miejscu przechowywania dokumentacji, w tym ksiąg podatkowych, innym niż siedziba lub miejsce wykonywania działalności gospodarczej lub w siedzibie organu kontroli.
11. Przebieg kontroli.
1) Po przybyciu na miejsce kontroli zespół kontrolujący okazuje przedsiębiorcy lub osobie upoważnionej do reprezentowania go w trakcie kontroli swoje legitymacje służbowe oraz upoważnienie Prezydenta Miasta Krakowa do przeprowadzenia kontroli. W razie nieobecności kontrolowanego przedsiębiorcy lub osoby przez niego upoważnionej, czynności kontrolne mogą być wszczęte po okazaniu legitymacji służbowej pracownikowi przedsiębiorcy lub osobie zatrudnionej u przedsiębiorcy, która może być uznana za osobę czynną w lokalu przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 97 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, lub w obecności przywołanego świadka, którym powinien być funkcjonariusz publiczny, niebędący jednak pracownikiem organu przeprowadzającego kontrolę.
2) Podczas kontroli przedsiębiorca zobowiązany jest do okazania zespołowi kontrolującemu:
Trzy ostatnie dokumenty mają potwierdzić spełnianie przez przedsiębiorcę warunków sprzedaży napojów alkoholowych wynikających z art. 18 ust. 7 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
12. Protokół z kontroli.
Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół, którego wzór stanowi załącznik numer 3 do niniejszej procedury.
13. Prawa kontrolowanego.
Kontrolowanemu przedsiębiorcy przysługuje prawo do:
14. Obowiązki kontrolowanego.
Kontrolowany przedsiębiorca jest obowiązany do:
4. niezwłocznego usunięcia na żądanie inspektora uchybień porządkowych i organizacyjnych,
5. udzielania na żądanie inspektora w wyznaczonym terminie pisemnych i ustnych wyjaśnień w sprawach objętych zakresem kontroli,
6. umożliwienia inspektorowi wstępu oraz poruszania się w obiektach, pomieszczeniach i na terenie jednostki kontrolowanej za okazaniem legitymacji służbowej, bez obowiązku uzyskania przez inspektora przepustki przewidzianej w regulaminie wewnętrznym oraz bez przeprowadzenia rewizji osobistej inspektora,
7. natychmiastowego wykonania decyzji wydanych przez inspektora w toku kontroli,
8. poinformowania organu kontrolnego w wyznaczonym terminie o sposobie wykonania zaleceń pokontrolnych,
9. udzielania wszelkich wyjaśnień w sprawach objętych zakresem kontroli,
10. udostępniania dokumentów w celu sporządzenia kopii i potwierdzenia zgodności kopii z oryginałem,
11. dokonywania w książce kontroli wpisu informującego o wykonaniu zaleceń pokontrolnych bądź wpisu o ich uchyleniu przez organ kontroli lub jego organ nadrzędny albo sąd administracyjny.
15. Rejestr kontroli.
W sprawach nieuregulowanych powyżej zastosowanie mają przepisy Rozdziału 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.
Wyniki kontroli przeprowadzonych w 2022 r.
Wyniki kontroli przeprowadzonych w 2023 r.
przeprowadzono 146 kontroli,
w wyniku kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości skutkujących wszczęciem postępowania w sprawie cofnięcia zezwolenia - stwierdzono jedynie uchybienia o charakterze porządkowym (brak stosownych wywieszek lub wywieszenie ich w miejscu niewidocznym, brak książki kontroli, itp.).
załącznik nr 1 - zawiadomienie o wszczęciu kontroli
załącznik nr 2 - upoważnienie do kontroli zezwoleń jednorazowych
załącznik nr 2 - upoważnienie do kontroli zezwoleń stałych
załącznik nr 3 - protokół z kontroli zezwoleń jednorazowych
załącznik nr 3 - protokół z kontroli zezwoleń stałych