Energia biogazów
W Krakowie istnieją instalacje wykorzystujące energię gazów wysypiskowych i biogazów ściekowych. Na zrekultywowanej, nieczynnej części składowiska odpadów komunalnych Barycz, w roku 1997 wykonano instalację do odzyskiwania gazu wysypiskowego w celu wykorzystania energetycznego. Dzięki temu do atmosfery nie przedostają się substancje węglowodorowe i zapachowe a energia chemiczna biogazu wykorzystywana jest do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Ciepło wykorzystuje się dla ogrzewania obiektów infrastruktury składowiska a energia elektryczna sprzedawana jest do sieci. Mimo niewielkiej skali produkcji (generatory wytwarzają energię elektryczną z mocą 0,875 MW i cieplną z mocą 1,3 MW), koszty przedsięwzięcia zostały spłacone a w tej chwili przynosi ono zysk. Na terenie wysypiska odpadów komunalnych w Baryczy działają już cztery kompleksowe bloki do produkcji energii z biogazu. Rozruch ostatniego z nich nastąpił pod koniec ubiegłego roku. Instalacja zespołu prądotwórczego odbyła się w ramach projektu "Gospodarka odpadami stałymi w Krakowie, Etap I" współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej.
Wdrażanie technologii odzyskiwania energii elektrycznej i cieplnej w wyniku produkcji biogazu w instalacjach do odgazowywania składowiska odpadów komunalnych w Baryczy to projekt, który został nominowany do prestiżowej nagrody „Zrównoważona Energia Europy 2008/2009, w kategorii „Miasta zrównoważonej energii". Byliśmy jedynym miastem polskim nominowanym w prestiżowym konkursie. O miano najlepszego projektu w dziedzinie zrównoważonej energii i transportu rywalizowało 25 przedsięwzięć z całej Europy.
Pozyskuje się także energię ze ścieków komunalnych. W oczyszczalni Kujawy wykorzystuje się biogaz powstający ze ścieków w komorach fermentacyjnych. Gazo-generatory produkują energię elektryczną z mocą 0,5 MW i ciepło z mocą 0,85 MW. W zmodernizowanej oczyszczalni Płaszów z biogazu ściekowego produkuje się energię elektryczną i ciepło odpowiednio z mocą 2,0 MW i 3,0 MW.
Łączna moc instalacji wytwarzających energię z biogazów wysypiskowych i ściekowych wynosi 8,5 MW, w tym moc elektryczna 3,375 MW, moc cieplna 5,125 MW.
Wytworzona energia elektryczna jest wystarczająca np. do napędu 10-20 wagonów tramwajowych a energia cieplna do ogrzania 10-15 szkół.