Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych jedynymi podmiotami realizującym zadanie w zakresie świadczeń rodzinnych są organy gminy, które przejęły całość zadań wynikających z ustawy o świadczeniach rodzinnych.
W związku z powyższym, Prezydent Miasta Krakowa jest organem właściwym w zakresie ustalania prawa do świadczeń rodzinnych oraz do ich wypłaty.
Świadczenia finansowane są z budżetu państwa (z wyjątkiem jednorazowej zapomogi finansowej z tytułu urodzenia się dziecka (gminnej) oraz dodatku opiekuńczego).
Przyznawaniem i wypłatą świadczeń rodzinnych mieszkańcom Krakowa zajmuje się Krakowskie Centrum Świadczeń, w skład którego wchodzi m. in. Referat ds. Zasiłków Rodzinnych oraz Referat ds. Świadczeń Opiekuńczych.
1. zasiłek rodzinny - procedura SO-20 oraz dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu:
2. świadczenie pielęgnacyjne - procedura SO-19
3. zasiłek pielęgnacyjny - procedura SO-18
4. jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (USTAWOWA) - procedura SO-26
5. jednorazowa zapomoga finansowa z tytułu urodzenia się dziecka (GMINNA) - procedura SO-21
6. świadczenie rodzicielskie - procedura SO-1
7. jednorazowe świadczenie "Za życiem" - procedura SO-29
Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują nowe zasady ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu sprawowania opieki nad dziećmi z niepełnosprawnościami do ukończenia przez nie 18. roku życia.
Najważniejsze zmiany dla opiekunów osób z niepełnosprawnością do 18 roku życia to:
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:
– jeżeli sprawują opiekę nad osobą w wieku do ukończenia 18. roku życia legitymującą się:
Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2024 r. można składać w Krakowskim Centrum Świadczeń Urzędu Miasta Krakowa, ul. Stachowicza 18, albo na os. Zgody 2.
W przypadku posiadania podpisu elektronicznego albo zaufanego profilu można składać wnioski elektronicznie poprzez portal Emp@tia lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej Urzędu Miasta Krakowa ePUAP.
Informacje dotyczące zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego oraz druk wniosku znajdują się na stronie internetowej Krakowskiego Centrum Świadczeń www.sprawyspoleczne.krakow.pl.
Dnia 3 sierpnia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która wprowadziła nowe przepisy określające możliwość wydłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydanych na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Co zrobić aby zachować prawo do świadczeń:
Celem zachowania ciągłości wypłat świadczeń niezbędne będzie:
Ważność dotychczasowego orzeczenia:
Zgodnie z art. 6bb ust. 1-2 ww. ustawy, jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia został złożony w okresie ważności orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
Przykład:
Osoba legitymująca się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności którego termin ważności był określony na 30 września 2024 r. na podstawie ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności do końca września 2024 r. powinna złożyć do powiatowego zespołu orzekającego wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Po złożeniu ww. wniosku otrzyma zaświadczenie wydane przez przewodniczącego zespołu orzekającego potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające wydłużony do 31 marca 2025 r. termin ważności dotychczasowego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, jednak nie dłuższy niż do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
W październiku 2024 r. należy złożyć wniosek o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego wraz z ww. zaświadczeniem. Organ właściwy przyzna zasiłek pielęgnacyjny na okres wskazany
w zaświadczeniu czyli do dnia 31 marca 2025 r., jednak nie dłużej niż do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia.
Po otrzymaniu nowego ostatecznego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności należy ten fakt niezwłocznie zgłosić do Krakowskiego Centrum Świadczeń.
Osoby, które przed dniem 31.12.2023 r. nabyły prawo do świadczeń opiekuńczych w związku z koniecznością sprawowania opieki nad osobą z niepełnosprawnością będą mogły pobierać na dotychczasowych zasadach następujące świadczenia;
1. świadczenie pielęgnacyjne na zasadach obowiązujących do 31.12.2023 r. – procedura SO-31,
2. specjalny zasiłek opiekuńczy - procedura SO-8,
3. zasiłek dla opiekuna – świadczenie wypłacane na zasadzie kontynuacji tylko osobom, które przed dniem 30 czerwca 2013 r. pobierały świadczenie pielęgnacyjne
4. dodatek opiekuńczy - świadczenie wypłacane tylko osobom pobierającym specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna
Od dnia 1 lipca wnioski o przyznanie zasiłków rodzinnych, specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczeń z funduszu alimentacyjnego w formie elektronicznej można składać przez Internet za pomocą portalu emp@tia prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz za pomocą elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej – ePUAP.
Od dnia 1 sierpnia rozpoczyna się przyjmowanie wniosków o przyznanie zasiłków rodzinnych, specjalnego zasiłku opiekuńczego na kolejny okres zasiłkowy w formie papierowej.
Złożenie prawidłowo wypełnionych wniosków wraz z kompletem dokumentów spowoduje wcześniejszą wypłatę świadczeń.
Wnioski o przyznanie zasiłków rodzinnych oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego można pobrać i złożyć w poniższych lokalizacjach Urzędu Miasta Krakowa:
- ul. Stachowicza 18 w godz. 7.40 - 18.00
- os. Zgody 2 w godz. 7.40 - 15.30 ,
- ul. Wielicka 28 A w okresie od 1 sierpnia do dnia 30 września w godz. 7.40 - 15.30.
Wnioski o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego można pobrać i złożyć w poniższych lokalizacjach Urzędu Miasta Krakowa w godz. 7.40 - 15.30:
- ul. Stachowicza 18 w godz. 7.40 - 18.00
- os. Zgody 2 w godz. 7.40 - 15.30.
WYSOKOŚĆ ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH OKREŚLA - TABELA RODZAJU I WYSOKOŚCI ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH
WYSOKOŚĆ KRYTERIUM DOCHODOWEGO wynosi:
- 674 zł na osobę w rodzinie lub
- 764 zł na osobę w rodzinie, w której wychowywane jest dziecko niepełnosprawne,
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.sprawyspoleczne.krakow.pl w zakładce Świadczenia
Mieszkańcy Krakowa mogą uzyskać informacje na temat świadczeń rodzinnych , a także pobrać i złożyć wnioski w następujących punktach:
- ul. Stachowicza 18, od poniedziałku do piątku w godz. 7.40 - 18.00, infolinia Krakowskiego Centrum Kontaktu 12 616-55-55,
- os. Zgody 2, od poniedziałku do piątku w godz. 7.40 - 15.30, infolinia Krakowskiego Centrum Kontaktu 12 616-55-55
- ul. Wielicka 28a, od poniedziałku do piątku w godz. 7.40 - 15.30 (w okresie od 1 sierpnia do 30 września)