Na Ogólnopolskim Kongresie Regionów w Świdnicy, gdzie samorządowcy, politycy i przedsiębiorcy z całego kraju rozmawiają o przyszłości samorządów, Kraków uzyskał honorowy tytuł „Dobry Polski Samorząd 2010". Samorządy sklasyfikowane w tym rankingu oceniane były przez ekspertów według kilkudziesięciu kryteriów zgrupowanych w ośmiu grupach tematycznych. Były wśród nich działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego, działania promocyjne czy promocja rozwiązań proekologicznych. Nasze miasto zajęło także wysokie pozycje w ocenie witryn internetowych miast wojewódzkich, przeprowadzonej przez czasopismo „Komputer-Świat". Zostaliśmy najlepiej ocenieni w kategorii e-Miasto przyjazne dla przedsiębiorców, a uplasowaliśmy się na trzecim miejscu pod względem przydatności informacji na stronie miejskiej dla turystów. W kategorii ogólnej dziennikarze „Komputer-Świat" ocenili nas na siódmej pozycji.
Gmina Miejska Kraków została jednym z pięciu laureatów I edycji konkursu EKO-SAMORZĄD. Konkurs ten, organizowany przez Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych - Stowarzyszenie Europa Nasz Dom, skierowany był zarówno do starostw, jak i gmin z terenu całej Polski, a jego celem była popularyzacja inwestycji i działań na rzecz ochrony zasobów naturalnych oraz wzrostu wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W ramach nagrody przedstawiciele krakowskiego Magistratu odebrali w Warszawie dyplom oraz okolicznościową statuetkę.
Magistrat został laureatem nagrody Lider Wsparcia w kategorii PRZEDSIĘWZIĘCIE ROKU 2009 za projekt „Organizacja komórki informatycznej Urzędu Miasta Krakowa zgodnie z wytycznymi ITIL i wdrożenie wybranych procesów". Konkurs ten organizuje od 2005 roku HDI-POLAND (www.hdi.pl). W finale pokonaliśmy m.in. Departament IT Grupy ONET.
2 lipca 2010 r. Urząd Miasta Krakowa otrzymał nagrodę za I miejsce w konkursie „Wzorcowy Urząd w Małopolsce". Zostaliśmy w ten sposób uhonorowani za projekt pod nazwą „Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa przyjazny osobom niepełnosprawnym". Organizatorami VI edycji konkursu byli: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Krakowski Magistrat został wyróżniony w konkursie „Samorządowy Lider Zarządzania 2010" organizowanym przez Związek Miast Polskich. W gronie wyróżnionych znalazły się: projekt Wydziału Mieszkalnictwa pn. „Działania związane z wdrożeniem i realizacją zamian lokali mieszkalnych" oraz Miejski Program Ochrony i Promocji Zdrowia „Zdrowy Kraków 2007-2009", realizowany przez Biuro ds. Ochrony Zdrowia. 22 czerwca 2010 r. w Senacie RP w Warszawie podsumowano konkurs. W kategorii miast na prawach powiatu - komunalna gospodarka mieszkaniowa, Kraków został laureatem za realizację Programu Działania związane z wdrożeniem i realizacją zamian lokali mieszkalnych. Natomiast w kategorii ochrona zdrowia - Biuro ds. Ochrony Zdrowia zajęło II miejsce za Miejski Program Ochrony i Promocji Zdrowia „Zdrowy Kraków 2007-2009".
Kraków wyróżniony został również przez prestiżowy magazyn „Forbes" jako Miasto Atrakcyjne dla Biznesu. O kolejności decydowała dynamika wzrostu liczby spółek rejestrowanych w KRS w 2009 r. vs. 2008 r., pomniejszona o spółki znajdujące się w upadłości. Pod uwagę wzięto wszystkie miasta w Polsce. Kraków w swojej kategorii (miasta powyżej 300 tys. mieszkańców) zajął 5. miejsce.
Urząd Miasta Krakowa uzyskał Złote Godło w konkursie „Najwyższa Jakość Quality International 2010" w kategorii QI-order - zarządzanie najwyższej jakości - za system zarządzania jakością w Urzędzie Miasta Krakowa. Wręczenie nagrody odbyło się w Katowicach 14 października 2010 r., a statuetkę zwycięzcy odebrała Pani Marta Nowak - Dyrektor Magistratu. Konkurs ten jest organizowany przez redakcję „Forum Biznesu" pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Klubu Polskie Forum ISO 9000 oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Przedsięwzięcie ma na celu wyłonienie i uhonorowanie podmiotów odznaczających się szczególną dbałością o najwyższą jakość oferowanych produktów i usług.
15 września 2010 r. prof. Marek Hołyński - prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego przekazał dyplom-wyróżnienie dla Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa za projekt „Młodzieżowa e-Akademia Nauk Matematyczno-Przyrodniczych" w polskich kwalifikacjach do udziału w Międzynarodowym Konkursie Fundacji ECDL.
Projekt „Młodzieżowa e-Akademia Nauk Matematyczno-Przyrodniczych" jako przykład dobrej praktyki brał udział w Konkursie „Best Practice Awards" w kategorii „Social inclusion" i był prezentowany na międzynarodowym Forum ECDL, w obecności przedstawicieli 148 krajów.
28 września 2010 r. Komisja Europejska przyznała Miastu Kraków drugie miejsce w kategorii „Partycypacja społeczna" za wyjątkowe osiągnięcia w zakresie transportu publicznego. Jest to najwyższe europejskie wyróżnienie w zakresie czystego transportu. Nagrodę odebrał Zastępca Prezydenta Wiesław Starowicz podczas Forum Civitas, które odbyło się w szwedzkim mieście Malmo.
W uzasadnieniu do nagrody, podpisanym przez Zoltana Kazatsaya, Zastępcę Dyrektora Dyrektoriatu Generalnego ds. Mobilności i Transportu Komisji Europejskiej można przeczytać: „Dzięki przejrzystemu zarządzaniu Miasto Kraków skutecznie prowadziło konsultacje społeczne i angażowało obywateli w planowanie, realizację i ocenę działań w ramach polityki transportowej. Tym samym miasto udowodniło, że jest wzorem do naśladowania i modelowo realizuje oraz stymuluje dalszy rozwój inicjatyw na rzecz zrównoważonej mobilności w Europie".
Komisja Europejska, przyznając drugie miejsce w kategorii „Partycypacja społeczna", uznała Kraków za jedno z najbardziej zaangażowanych miast w działania na rzecz mieszkańców Europy.
29 września 2010 r. ogłoszono wyniki rankingu Europejska Gmina - Europejskie Miasto 2010 organizowanego przez „Gazetę Prawną" przy współudziale Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. W punktacji ogólnej Kraków znalazł się na szóstym miejscu w województwie małopolskim jako niekwestionowany lider unijnej pomocy w kategorii liczba projektów i wartość dofinansowania z Unii Europejskiej.
Ranking Europejska Gmina - Europejskie Miasto wyróżnia miasta, które mają największe sukcesy w przyciąganiu środków unijnych ze wszystkich kategorii programów wsparcia. Podstawą rankingu są dane o podpisanych umowach o wsparcie, gromadzonych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ranking obejmuje dane o umowach zawartych do końca I kwartału 2010. Wzięte zostały pod uwagę projekty unijnego budżetu 2007-2013. Przyznana punktacja jest sumą trzech wskaźników: wartości podpisanych umów do liczby mieszkańców, wartości umów do liczby projektów oraz liczby projektów przypadających na 1000 mieszkańców. Wartość dotacji dla Krakowa wyniosła prawie 2,8 mld zł, która została zagwarantowana dla prawie tysiąca projektów, finansowanych lub współfinansowanych ze środków UE. Dzięki aktywności Krakowa, w tym również jego samorządu, zmienia się oblicze miasta i standard życia jego mieszkańców.
Przypomnijmy, w ubiegłorocznej edycji rankingu „Gazety Prawnej" Kraków zajął trzecie miejsce, natomiast w roku 2008 r. uplasowaliśmy się na miejscu dziewiątym. Tak więc od trzech lat pozostajemy w pierwszej dziesiątce liderów unijnej pomocy.
Przygotowana przez Urząd Miasta Krakowa seria folderów zatytułowana „Szlaki Krakowskich Muzeów" zdobyła I miejsce w tegorocznym Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej w kategorii „Informatory krajoznawcze i foldery".
W ramach serii, realizowanej w siedmiu wersach językowych, wydano dotychczas pięć folderów: Hity krakowskich muzeów, Szlak kultury żydowskiej, Życie dawniej, Szlak nauki i wiedzy i Sztuka Młodej Polski - witraże. Foldery dostępne są w wersji elektronicznej pod adresem www.krakow.pl (http://archiwalny.krakow.pl/turystyka/?id=materialy.html).
Uroczystość wręczenia pamiątkowych dyplomów odbyła się 22 października 2010 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. przyznało Urzędowi Miasta Krakowa wyróżnienie specjalne „Gmina dbająca o finanse mieszkańców 2010" za skuteczne działania na rzecz ochrony finansów samorządowych. Dzięki uczestnictwu w wymianie informacji gospodarczych lepiej dbamy o finanse mieszkańców i poprawiamy bezpieczeństwo gospodarcze naszego regionu.
Miasto Kraków zostało wyróżnione tytułem KORONA TURYSTYKI 2010 w kategorii „ULUBIONE MIASTO" - jako najchętniej wybierane i odwiedzane miasto w Polsce. Sondaż KORONY TURYSTYKI 2010 został przeprowadzony wśród czytelników „Polska Wita". Wyniki badania są dostępne w 21. numerze tego magazynu. Ich ogłoszenie nastąpi podczas ceremonii wręczenia Produktów Roku 2010 w dniu 1 grudnia 2010 r. w Polonia Palace Hotel w Warszawie.