Fundusz: Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Działanie: 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego
Wartość: 700 090,00 PLN
Wartość dofinansowania: 595 076,50 PLN
Jednostka realizująca: Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2 w Krakowie
Okres realizacji: 01.06.2010 do 31.08.2011
Opis
Nowa edycja projektu realizowanego przez Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2 w latach 2008-2010. Projekt dotyczył organizacji szkoleń zawodowych oraz językowych, w trakcie których nauczyciele metodyczni oraz kucharze prowadzący zajęcia wytypowali 10 osób wykazujących się najlepszymi umiejętnościami oraz predyspozycjami zawodowymi. Uczniowie ci wzięli udział w wakacyjnych praktykach zawodowym w restauracji "Hawełka" oraz Wawel Hotel.
Program szkoleń obejmował:
1. Ryby w kuchni Wspólnoty Europejskiej: ocena towaroznawcza wybranych ryb i ich obróbka wstępna oraz zastosowanie w produkcji gastronomicznej.
2. Wykorzystanie produktów zbożowych w produkcji potraw, szczególnie w kuchni włoskiej: różne odmiany ryżu i jego wykorzystanie do sporządzania potraw, zastosowanie kasz i makaronów, sposób podania potraw sporządzanych z udziałem produktów zbożowych.
3. Dziczyzna, mięso zwierząt i ptaków świata w europejskiej produkcji gastronomicznej: ocena towaroznawcza mięsa wybranych zwierząt, obróbka wstępna surowca, sposób podawania, dobór wina do potraw.
4. Czekolada i marcepan w produkcji deserów: przygotowanie masy marcepanowej, barwienie i formowanie dekoracji, ocena towaroznawcza czekolady.
5. Karmel w produkcji deserów: technika sporządzania i przeciąganie karmelu, zastosowanie karmelu do produkcji elementów dekoracyjnych.
6. Karwing jako metoda dekoracji potraw.
7. Owoce i „ warzywa" morza na stołach Europy: ocena towaroznawcza wybranych owoców morza, przegląd niektórych glonów i ich charakterystyka, obróbka wstępna wybranych mięczaków, skorupiaków i glonów, zastosowanie w/w surowców w produkcji potraw.
8. Warzywa, owoce i grzyby świata w kuchni europejskiej: charakterystyka i ocena jakości, zastosowanie w produkcji potraw.
9. Sery Europy: charakterystyk asortymentu serów z mleka krowiego, koziego i owczego, różne zastosowanie serów w produkcji potraw, sposoby krojenia i podawania serów, dobór win.
10. Produkt tradycyjny w regionalnej kuchni polskiej: zapoznanie z polskimi produktami tradycyjnymi i regionalnymi, wykorzystanie w/w produktów w kuchni; małopolskiej (w tym góralskiej, krakowskiej), kaszubskiej, śląskiej, wielkopolskiej, kresowej.
W każdym miesiącu uczniowie uczestniczyli w szkoleniach zawodowego języka angielskiego z podziałem na grupy pod kątem posiadanych umiejętności językowych. Szkolenia były w pełni zintegrowane tematycznie z praktyczną nauką zawodu - uczniowie zapoznali się z nazwami produktów oraz narzędzi jakich używali podczas zajęć praktycznych. Do nauki języka angielskiego opracowane zostały multimedialne pomoce dydaktyczne.