Krakowski portal www.kraków.pl w odświeżonej formule został doceniony przez jurorów konkursu Polski Internet 2010. Kapituła wyróżniła Magiczny Kraków w kategorii portali miejskich. Strona Krakowa od lat zdobywa uznanie nie tylko specjalistów, ale przede wszystkim internautów. Liczba odwiedzających portal w ciągu roku zwiększyła się z 16 milionów do ponad 20 milionów internautów.
Iluminacja kładki imienia ojca Bernatka, przy której wykorzystywany jest dynamiczny system oświetlenia LED znalazła się na pierwszym miejscu w kategorii „Oświetlenie wybranej przestrzeni i obiektu", w konkursie zorganizowanym przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego. Wyróżnienie zostało przyznane w ramach konkursu na najlepiej oświetloną gminę i miasto 2010 roku. Krakowska kładka konkurowała z innymi obiektami w kategorii gmin i miast powyżej 70 tys. mieszkańców.
Kładka została wyróżniona także przez wydawnictwo branżowe „Mosty", w drugim konkursie mostowym im. Maksymiliana Wolfa.
Przeprawa została oddana do użytku we wrześniu 2010 roku. Połączyła ona Kazimierz i Podgórze dokładnie w miejscu, gdzie kiedyś istniał most Franciszka Józefa, zwany także podgórskim. Kładka wybudowana została według projektu Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastycznej prof. Andrzeja Gettera. Jej podstawowym elementem nośnym jest stalowa rura w formie łuku. Do niej, za pomocą specjalnych lin, podwieszone są dwa pomosty - jeden dla pieszych, drugi dla rowerzystów.
Miejsca Odkrywania Talentów - taki tytuł Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall nadała Wydziałowi Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. To dowód na to, że urząd odkrywa, promuje i wspiera uzdolnione dzieci i młodzież.
„Mam nadzieję, ze umieszczenie na polskiej mapie Miejsc Odkrywania Talentów, znajdującej się na stronie internetowej www.roktalentow.men.gov.pl przyczyni się do promocji Państwa placówki w regionie i środowisku lokalnym, wymiany dobrych praktyk z innymi wyróżnionymi placówkami, a także przyniesie satysfakcję z pomocy młodym ludziom w osiąganiu przez nich sukcesów na własną miarę" - czytamy w uzasadnieniu ministerialnej decyzji.
Oprócz Wydziału Edukacji MEN wyróżnił w sumie 31 miejsc w Małopolsce. W Krakowie, tytułem „Miejsca Odkrywania Talentów" wyróżniono m.in. Muzeum Inżynierii Miejskiej, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży i Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ministerstwo wskazało również placówki edukacyjne, w których nauczyciele zarażają pasją, odkrywają i pomagają rozwijać talenty. W Krakowie to cztery miejsca: Gimnazjum nr 17, Gimnazjum nr 46, Samorządowe Przedszkole nr 151 i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.roktalentow.men.gov.pl.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odebrał 14 kwietnia 2011 r. nagrodę, którą Miasto wygrało w plebiscycie na wydarzenie historyczne roku 2010. Pierwsze miejsce zdobyło w nim otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie. Plebiscyt ogłosiło Muzeum Historii Polski oraz portal historia.org.pl.
W plebiscycie wzięło udział ponad 30 wydarzeń. Wśród zgłaszających były urzędy, stowarzyszenia, muzea, portale historyczne, parafie oraz sami uczestnicy zgłaszanych wydarzeń. W głosowaniu, w którym wzięło udział kilka tysięcy internautów wydarzeniem historycznym roku 2010 wybrano „Otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie", które zgłosiło Miasto Kraków - na to wydarzenie oddano ponad 18% głosów.
Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa uzyskał 4. pozycję na liście TOP 10 w ramach konkursu na „Przejrzystą Stronę BIP". W dniu 5 kwietnia 2011 r. w Warszawie wyróżnienie odebrał Piotr Bukowski, p.o. Zastępcy Dyrektora Wydziału Organizacji i Nadzoru UMK. Krakowski BIP osiągnął najlepszą pozycję wśród dużych gmin, w TOP 10 znalazł się jeszcze Wrocław na 7. miejscu.
Akcja skierowana była do jednostek samorządu terytorialnego, zainteresowanych udoskonalaniem swoich Biuletynów Informacji Publicznej i podnoszeniem jakości usług świadczonych mieszkańcom w zakresie dostępu do informacji publicznej. Konkurs, organizowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej we współpracy z firmą Sputnik Software Sp. z o.o., był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Kampania „Gołębie kręcą Kraków", zrealizowana przez Urząd Miasta Krakowa, zdobyła kolejne nagrody - Media Trendy 2011 w kategorii „Odwaga w planowaniu mediów" oraz dwie nagrody w Polskim Konkursie Reklamy KTR 2011: Złoto - w kategorii „Marketing Miejsc" oraz brąz w kategorii „Kampania". Listę laureatów konkursu Media Trendy 2011, organizowanego przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR ogłoszono 18 kwietnia 2011 r. W konkursie przyznano 19 nagród i 30 wyróżnień.
Idea kampanii Gołębie kręcą Kraków, realizowanej przez Urząd Miasta Krakowa, powstała w warszawskiej agencji reklamowej TBWA. Pomysł polegał na pokazaniu miasta oczami jego najstarszych i najbardziej znanych mieszkańców - gołębi krakowskich. Do ptaków przyczepiono (na specjalnie dopasowanej do ich klatki piersiowej uprzęży) mini kamerki, z pomocą których mogły rejestrować widoki miasta podczas lotu. Gołębie startowały z pięciu różnych miejsc w Krakowie i zawsze kierowały się w stronę swojego gołębnika. Z nakręconych przez nie ujęć miasta powstało dwadzieścia jednominutowych filmów, które zostały umieszczone na stronie www.krakow.travel. Internauta, oglądając Kraków z lotu ptaka, mógł śledzić trasę przelotu gołębia na specjalnie przygotowanej mapie, a także przeczytać opisy pojawiających się na niej obiektów. Z najciekawszych ujęć stworzono film „Dokument", do którego ścieżkę dźwiękową skomponował krakowski zespół Kroke.
Kampania rozpoczęła się 16 maja 2010 r. działaniami outdoorowymi w sześciu miastach Polski. Kolejnym etapem promocji był trzydziestosekundowy spot reklamowy „Ikar", emitowany w kinach i TVP, którego reżyserem i odtwórcą głównej roli był znany polski aktor Jerzy Stuhr. Działania w social media również przyczyniły się do popularyzacji kampanii. Profil gołębia pojawił się na facebooku, a gołąb - operator filmowy złożył papiery do Łódzkiej Szkoły Filmowej. Stworzono również interaktywną grę „Łap w lot", a dla najlepszych graczy ufundowano nagrodę w postaci weekendowego pobytu w Krakowie.
Przypomnijmy także, że w 2010 roku Film „Ikar" otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii spoty internetowe na Festiwalu Filmów Promocyjnych Miast i Regionów Promocit w Gdyni, a w marcu 2011 r. cała kampania Gołębie kręcą Kraków zdobyła Kreaturę 2011 - nagrodę główną w kategorii „kampania" oraz Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Reklamy „Kreatura".
Podczas zakończonego 12 maja 2011 r. Kongresu Regionów w Świdnicy Kraków otrzymał dyplomy oraz statuetkę za wysoką pozycję w dwóch rankingach organizowanych przez Związek Powiatów Polskich. Zajęliśmy 2. miejsce w Rankingu Powiatów i Gmin w 2010 roku w kategorii miast na prawach powiatu. W rankingu tym samorządy oceniane były przez ekspertów według kilkudziesięciu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu kategoriach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa, działania promocyjne.
Kraków uplasował się także na piątym miejscu w Rankingu Energii Odnawialnej 2010, w kategorii miast na prawach powiatu. W tym rankingu eksperci Związku Powiatów Polskich oceniali wykorzystanie przez samorząd energii biomasy, słonecznej, wiatru, wodnej, geotermalnej, otoczenia oraz innej.
Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty - projekt unijny zrealizowany przez Miasto Kraków - zdobył nagrodę w konkursie „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" w kategorii: turystyka aktywna. Nagrody wręczono 5 maja 2011 r. podczas uroczystej gali w Warszawie. Organizatorem konkursu było Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Głównym celem projektu Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty było udostępnienie turystom niepełnosprawnym dziedzictwa kulturowego Krakowa poprzez utworzenie atrakcyjnej trasy turystycznej dostępnej dla osób niepełnosprawnych w tym osób niewidomych i słabowidzących. W ramach projektu przygotowano dwanaście makiet (dziewięć stojących na postumentach i trzy wiszące) przedstawiających najciekawsze zabytki Krakowa. Makiety zawierają krótkie opisy eksponowanych obiektów w alfabecie łacińskim oraz w alfabecie Brajla w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej. Autorem projektów prac i wykonawcą rzeźb wyłonionym w drodze konkursu jest krakowski artysta Karol Badyna.
Kampania promocyjna Krakowa pt. „Gołębie kręcą Kraków" po raz kolejny zdobyła prestiżową nagrodę. Tym razem krakowskie gołębie zostały zwycięzcą V edycji konkursu Złote Formaty w kategorii Kampania reklamowa. Nagrody, jakie nasze miasto otrzymało, to: ogólnopolska kampania reklamowa oraz kampania na nośnikach Infoscreen w warszawskim metrze przyznana przez Grupę Ströer - organizatora i mecenasa Konkursu (o łącznej wartości 100 tysięcy złotych), a także Statuetka Złotego Formatu.
Nagrody wręczono podczas gali wieńczącej Festiwal Promocji Miast i Regionów. Kraków został uhonorowany jako jedyne miasto spośród startujących w konkursie. W pozostałych kategoriach triumfowały samorządy wojewódzkie.
Folder "Muzea - oferta spotkań" oraz folder "Rodzinny Kraków" wydane przez Urząd Miasta Krakowa zdobyły nagrody w dwóch konkursach, których wyniki ogłoszono podczas trwających w Poznaniu Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON.
Folder "Muzea - oferta spotkań" został wyróżniony w pierwszej edycji konkursu "Róża Regionów 2011" na najlepsze wydawnictwo promocyjne. Konkurs zorganizowało czasopismo branżowe "Wiadomości Turystyczne". Z kolei wydawnictwo "Rodzinny Kraków" zdobyło II miejsce w kategorii: informatory krajoznawcze i foldery na XX Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.
Folder "Muzea - oferta spotkań" został opracowany we współpracy z muzeami w ramach projektu unijnego „Produkt muzealny w wybranych miastach świata - promocja szlaków muzeów w Europie". Pomysł pojawił się w związku z tym, ż muzea są bardzo często wykorzystywane do organizacji w ich salach spotkań biznesowych. Folder stanowi wartościową ofertę dla organizatorów turystyki biznesowej i cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród nich.
Wydawnictwo "Rodzinny Kraków" zdobyło nagrodę za prezentowanie niektórych walorów krajoznawczych miejscowości i zachęcanie do rodzinnego ich poznawania. "Rodzinny Kraków" to folder przeznaczony dla rodzin z dziećmi, zachęca do odwiedzenia ciekawych miejsc w Krakowie, w których dzieci są mile widziane oraz prezentuje imprezy cykliczne. W folderze został wykorzystane prace plastyczne dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 20 oraz z konkursu „Stary Kraków na nowej widokówce" organizowanego przez Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana.
Kraków i Prezydent Jacek Majchrowski zostali uhonorowani srebrną statuetką i certyfikatem w XII edycji konkursu "Budowniczy Polskiego Sportu". Organizatorem przedsięwzięcia jest Polski Klub Infrastruktury Sportowej.
Wyróżnienia odebrał dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej Krzysztof Kowal podczas uroczystej gali, która 15 listopada 2011 r. odbyła się w Warszawie.
29 listopada 2011 r. podczas uroczystej gali na Uniwersytecie Jagiellońskim, Miasto Kraków zostało uhonorowane nagrodą „Samorządowego Lidera Edukacji". Jury I edycji Konkursu, doceniło Kraków m.in. za tworzenie przyjaznej przestrzeni dla rozwoju edukacji, projekty i inwestycje edukacyjne.
Prestiżową nagrodę odebrała w imieniu Miasta Anna Okońska–Walkowicz, Zastępca Prezydenta Krakowa. Specjalną nagrodę „Mecenasa Wiedzy" za wspieranie edukacji otrzymał Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Nagroda jest potwierdzeniem szczególnej roli Krakowa, jako ogólnopolskiego lidera edukacji, mocnego ośrodka akademickiego oraz doskonałego zaplecza kadrowego dla biznesu. W konkursie wzięło udział ponad 170 gmin i powiatów z całej Polski.
1 grudnia 2011 r. w Brukseli odbyła się ceremonia wręczenia prestiżowej nagrody Access City Award za tworzenie przestrzeni miejskiej dostępnej dla osób niepełnosprawnych, na której Kraków został wyróżniony, znajdując się w ścisłej czołówce finalistów.
Kraków został doceniony „za podejmowanie wysiłków mających na celu zwiększenie dostępności przestrzeni publicznej w bardzo trudnym otoczeniu, charakteryzującym się niedostępną infrastrukturą, oraz za szczególną uwagę przywiązywaną do udostępniania zabytków".
We wniosku aplikacyjnym zgłoszonym przez nasze miasto znalazły się m.in. dostosowanie systemu komunikacji miejskiej do obsługi osób niepełnosprawnych, likwidacja barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej, infrastrukturze drogowej i transportowej, zwiększenie dostępu oferty turystycznej oraz dostępu do informacji i usług (BIP, serwis „Bez barier", język migowy w Urzędzie Miasta). Warto wspomnieć, że w krakowskim magistracie pracuje 36 urzędników, którzy zostali przeszkoleni i ukończyli kurs języka migowego IV stopnia i na co dzień obsługują mieszkańców z dysfunkcją narządu słuchu.
Nasze Miasto zrealizowało również projekt unijny Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty, który zdobył nagrody w konkursie Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego „Samorząd równych szans 2011" oraz „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". Głównym celem projektu jest udostępnienie turystom niepełnosprawnym dziedzictwa kulturowego Krakowa poprzez utworzenie atrakcyjnej trasy turystycznej dostępnej dla osób niepełnosprawnych w tym osób niewidomych i słabowidzących.
Kraków znalazł się na drugim miejscu najlepiej ocenianych miast Europy. Tak wynika z analizy ponad 50.000 opinii dotyczących najbardziej popularnych europejskich miast zamieszczanych na portalu turystycznym Zoover. Dzięki nim nasze miasto zdobyło nagrodę Zoover City Trip Award, którą 20 grudnia 2011 r. odebrała Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta. Nagroda jest dla Krakowa ważna m.in. dlatego, że oparta została o opinie osób, które odwiedziły miasto i zadały sobie trud opisania swojego pobytu i ocenienia oferty, jaką zapewnia Kraków. Turyści docenili nasze miasto przede wszystkim za szeroką ofertę kulturalną oraz przepiękne otoczenie. Ciekawe jest również to, że wśród wszystkich europejskich miast to właśnie w Krakowie najwyżej oceniono poziom życia towarzyskiego oraz niespotykaną nigdzie indziej atmosferę.
Ponad 2,5 mln zł odzyskał Urząd Miasta Krakowa od stycznia do listopada 2011 r. od dłużników alimentacyjnych, z tego prawie 955 tys. zł przekazano na dochody Gminy Miejskiej Kraków. Do Krajowego Rejestru Długów w oparciu o ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych wpisanych zostało 4428 dłużników alimentacyjnych o łącznej kwocie zadłużenia 81 mln zł. Za współpracę z Krajowym Rejestrem Długów Urząd Miasta Krakowa został nagrodzony statuetką „Srebrne skrzydła" za wytrwałość w wykazywaniu, że dłużnikom alimentacyjnym nie należy pobłażać. To specjalna nagroda, przyznana w tym roku po raz czwarty przez Krajowy Rejestr Długów dla przedsiębiorstw, dziennikarzy, instytucji, które w sposób szczególny wyróżniają się w promowaniu zasad rzetelności w swojej działalności.