Ukazał się nowy odcinek dwutygodnika KRAKÓW.PL. Polecamy Państwa uwadze strony poświęcone Radzie Miasta Krakowa. W tym numerze m.in.: "Jedź pod prąd!" - informacja o pracach nad uchwałą zezwalającą rowerzystom na swobodną jazdę w obu kierunkach (także po drogach jednokierunkowych), "Radni z bliska" - rozmowa z doktorem Andrzejem Dudą, Przewodniczącym Klubu Prawo i Sprawiedliwość, byłym wiceministrem sprawiedliwości i podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, pracownikiem naukowo dydaktycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oprócz tego: "Powinno być lepiej. Ustawa żłobkowa" - artykuł Wiceprzewodniczącej RMK Małgorzaty Jantos o wchodzącej w życie 4 kwietnia ustawie żłobkowej, "O relacjach szkoły, rodziny i samorządu" - sprawozdanie radnej Agaty Tatary ze współorganizowanej przez nią konferencji z cyklu "Straszyć czy nie?" pt. "Czyja to jest wina: szkoła czy rodzina?". W tym numerze rozpoczęliśmy także cykl poświęcony informacjom z bieżącej działalności Rad Dzielnic Miasta Krakowa. Sławomir Nosek, nauczyciel z Gimnazjum nr 48 na os. Kolorowym opisuje "Noc z królową nauk" - spektakularną akcję promującą matematykę wśród krakowskiej młodzieży. Renata Grotowska, radna Dzielnicy IX Łagiewniki - Borek Fałęcki w tekście "Pragmatycy i marzyciele" informuje o potrzebach znajdujących się w dzielnicy przedszkoli i propozycjach rady dotyczących zwiększenia liczby miejsc.
We wtorek (29 marca) odbyło się posiedzenie Komisji Mienia i Przedsiębiorczości.
Podczas posiedzenia omawiano realizację Programu Wspierania Rozwoju Małej
i Średniej Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego Miasta, działalność Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Krakowie przy ul. Powiśle (komisja skierowała wniosek do Prezydenta Miasta Krakowa o utrzymanie dotychczasowych czynszów z 50 % zniżką dla dzierżawcy stoisk handlowych w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego oraz rozważenie zmiany miejsca zatrzymywania się autokarów), kwestię niezabudowanej nieruchomości
w rejonie al. 29 Listopada, przeznaczonej do zbycia w drodze przetargu ograniczonego jako dopełnienie oraz sprawę przedłużenia Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej
w Krakowie prawa najmu na czas nieoznaczony lokalu użytkowego usytuowanego
w budynku przy ul. Radzikowskiego 37 w Krakowie.
Komisja postanowiła także skierować do Prezydenta Miasta Krakowa wniosek
o zabezpieczenie kwoty 1 mln zł w celu opracowania projektu drogi (osiedle Rybitwy).
W posiedzeniu komisji udział wzięli: Monika Piątkowska - Dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta, Izabela Helbin - Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, Tomasz Popiołek - Dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych, Marta Witkowicz - Dyrektor Wydziału Skarbu Miasta oraz Anita Wójcik - Dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych.
Wtorkowe (29 marca) posiedzenie Komisji Budżetowej w całości poświęcone zostało opiniowaniu projektów uchwał.
Komisja pozytywnie zaopiniowała projekty uchwał w sprawie: zmiany uchwały Nr CX/1106/06 dotyczącej ustanowienia jednorazowej zapomogi finansowej z tytułu urodzenia się dziecka, ustalenia wysokości opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, określenia rodzaju zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zmian w budżecie Miasta Krakowa na rok 2011
(dot. zwiększenia planu przychodów, zwiększenia planu dochodów i wydatków w działach: 600, 750, 801, 851, 854, 900 i 921 i zwiększenia planu dochodów i wydatków oraz zmianw planie wydatków w dziale 750), zmiany uchwały Nr VIII/63/11 dotyczącej Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Krakowa na lata 2011-2033 oraz zmiany uchwały Nr VIII/62/11 w sprawie budżetu Miasta Krakowa na rok 2011 a także w sprawie zmian w budżecie Miasta Krakowa na rok 2011 (dot. zmian w planie wydatków w działach: 600, 754, 801, 854, 900, 921 i 926).
BIEŻĄCY PLAN POSIEDZEŃ KOMISJI RMK
4 kwietnia (poniedziałek)
Komisja ds. Reformy Ustroju Samorządowego, Współpracy i Dialog Społecznego
godz. 16.30, sala 303 UMK, Plac Wszystkich Świętych 3 - 4
Komisja zajmie się omówieniem projektu uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z radą działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 23 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji (druk nr 128) oraz przygotuje stosowną autopoprawkę do przedmiotowego druku. Członkowie Komisji będą również dyskutować nad projektem zmiany Statutu Miasta Krakowa.
Poniedziałkowe (28 marca) posiedzenie Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska w całości poświęcone było opiniowaniu projektów uchwał Rady Miasta Krakowa, które będą rozpatrywane na najbliższej sesji Rady Miasta.
Członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali:
1. Projekt uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ''Swoszowice Uzdrowisko''
2. Projekt uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ''Stare Miasto''
3. Pięć projektów uchwał w sprawie przystąpień do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów: ''Nowa Sławka - Północ'', ''Młynówka Królewska - Zarzecze'', ''Młynówka Królewska - Grottgera'' (komisja postanowiła przyjąć poprawkę polegającą na rozszerzeniu granic planu o tereny Klubu Sportowego „Wawel" do jednostki wojskowej do ul. Głowackiego), ''Młynówka Królewska - Filtrowa'' oraz ''Młynówka Królewska - Zygmunta Starego''.
Komisja zapoznała się także z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „II Kampus AGH" oraz z projektem zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „TS Wisła".
Kazimierz Walasz - Prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego przedstawił również członkom komisji prezentację multimedialną dotycząca korytarzy ekologicznych Krakowa.
Posiedzenie Komisji Infrastruktury (28 marca) odbyło się w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym S.A. przy ul. J. Brożka 3.
Radni dokonali wizytacji stacji naprawy i remontu taboru tramwajowego. Julian Pilszczek - Prezes Zarządu MPK S.A. dokonał prezentacji dotyczącej komunikacji zbiorowej Krakowie, która zakończyła się dyskusją na temat kosztów modernizacji taboru tramwajowego i autobusowego, automatów sprzedaży biletów MPK w pojazdach oraz reklam umieszczanych w pojazdach komunikacji miejskiej.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli także: Zbigniew Palenica - Wiceprezes Zarządu MPK oraz Joanna Niedziałkowska - Dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
28 marca odbyło się również posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.
Członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali projekty uchwał w sprawie:
1. określenia szczegółowych zasad przyznawania przez Gminę Miejską Kraków pomocy
w formie usług opiekuńczych, zakresu czynności wchodzących w skład usług opiekuńczych oraz szczegółowych zasad ustalania wysokości odpłatności za usługi opiekuńcze (z późniejszymi zmianami) - polegający na rozszerzeniu zakresu osób, którym przyznanie pomocy byłoby uzasadnione ważnymi względami społecznymi, a których dochód przekracza kryterium dochodowe.
2. ustalenia statutów żłobkom samorządowym Gminy Miejskiej Kraków
3. ustalenia wysokości opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych
Członkowie komisji negatywnie odnieśli się do zmiany w uchwale Nr CX/1106/06 zgodnie, z którą prawo do wsparcia finansowego będzie przysługiwało rodzinom o niskich dochodach tzn. rodzinom, w których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 504,00 zł.
Podczas posiedzenia Jan Żądło - Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych oraz Jacek Kowalczyk - Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej omówili „System opieki nad Dzieckiem" zwracając szczególną uwagę na sytuację rodzin wielodzietnych w Krakowie i matek samotnie wychowujących dzieci, funkcjonowanie systemu wypłacania świadczeń rodzinnych a także dożywianie dzieci w szkołach.
Dyrektor Biura ds. Ochrony Zdrowia - Michał Marszałek omówił pakiet uchwał dotyczących opieki nad dzieckiem do lat 3 związanych z wykorzystaniem nowych możliwości prawnych.
29 marca - wtorek
Komisja Budżetowagodz. 15,
sala Dietla UMK, Plac Wszystkich Świętych 3 - 4
Proponowany porządek posiedzenia:
1.Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr CX/1106/06 Rady Miasta Krakowa z dnia 24 maja 2006 r. w sprawie ustanowienia jednorazowej zapomogi finansowej z tytułu urodzenia się dziecka (z późn. zm.) - druk nr 147.
2.Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt dziecka u dziennego opiekuna (druk nr 143).
3.Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie maksymalnej wysokości wynagrodzenia dziennego opiekuna oraz zasad jego ustalania (druk nr 144).
4.Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie wysokości i zasad ustalania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na obszarze Gminy Miejskiej Kraków (druk nr 145).
5.Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych (druk nr 150).
6.Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt dziecka w żłobku samorządowym Gminy Miejskiej Kraków (druk nr 151).
7.Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie określenia rodzaju zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypadających według algorytmu w 2011 roku na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w Gminie Miejskiej Kraków (druk nr 156).
8.Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta Krakowa na rok 2011 (dot. zwiększenia planu przychodów, zwiększenia planu dochodów i wydatków w działach: 600, 750, 801, 851, 854, 900 i 921) - druk nr 157.
9.Wybór kandydata na Wiceprzewodniczącego Komisji Budżetowej.
10.Sprawy bieżące.
31 marca - czwartek
Komisja Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków
godz. 14.30, sala Portretowa UMK, Plac Wszystkich Świętych 3 - 4
Proponowany porządek posiedzenia:
1. Informacja na temat przystąpienia Miasta Krakowa do ICORN- International Cities Of Refuge Network.
2. Zapoznanie się z podziałem kompetencji i działaniami poszczególnych wydziałów i komórek urzędu Miasta Krakowa współpracujących z Komisją.
3. Sprawy bieżące, korespondencja.
4. Oświadczenia, komunikaty
24 marca (czwartek) odbyło się posiedzenie Komisji Rozwoju i Innowacji
Przewodniczący komisji Paweł Węgrzyn powitał zaproszonych gości oraz członków komisji i zaproponował uzupełnienie porządku obrad o dodatkowy punkt: dyskusja - przyjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie specjalnej strefy ekonomicznej „Krakowski Park Technologiczny ‘' na terenach Gminy Miejskiej Kraków. Komisja głosując: 5 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się przyjęła uzupełniony porządek posiedzenia.
Przewodniczący komisji Paweł Węgrzyn dokonał analizy „ Strategii Innowacyjności i Efektywności Gospodarki" przygotowanej przez Ministerstwo Gospodarki pod kątem działań prorozwojowych i proinnowacyjnych w Krakowie podkreślając że do końca marca można wnosić uwagi do tego dokumentu.
Następnie przedstawił projekt rezolucji skierowanej do Ministra Gospodarki Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie Strategii Innowacyjności i Efektywności Gospodarki. Odbyła się dyskusja, w której udział wzięli: Witold Latusek - członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Jacek Woźniak - dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, Wacław Celadyn - przedstawiciel Politechniki Krakowskiej, Paweł Węgrzyn Przewodniczący komisji.
Komisja Rozwoju i Innowacji RMK postanowiła wnieść pod obrady sesji w dniu 30 marca br. tekst tej rezolucji.
Jacek Woźniak - dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego przedstawił prezentację multimedialną „Działania prorozwojowe i proinnowacyjne dla Krakowa w dokumentach strategicznych Województwa Małopolskiego w tym w szczególności w projekcie Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011 - 2020".
Uwagi do tego dokumentu Rada Miasta Krakowa oraz Prezydent Miasta Krakowa może wnosić do końca kwietnia br.
Odbyła się dyskusja, w której udział wzięli: Bogusław Kośmider, Paweł Ścigalski, Janusz Chwajoł, Paweł Węgrzyn, Witold Latusek oraz Jacek Woźniak.
Następnie Przewodniczący komisji Paweł Węgrzyn zgłosił autopoprawkę komisji do druku nr 103 projektu uchwały w sprawie kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie rozwoju gospodarczego i innowacyjności na terenie Gminy Kraków.
Komisja głosując: 4 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się postanowiła przyjąć projekt autopoprawkę do druku nr 103.
Komisja Rozwoju i Innowacji Rady Miasta Krakowa głosując: 4 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się przyjęła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie specjalnej strefy ekonomicznej „Krakowski Park Technologiczny" na terenach Gminy Miejskiej Kraków.
28 marca (poniedziałek)
Komisja Infrastruktury
godz. 14, siedziba MPK, ul. J. Brożka 3, sala konferencyjna na parterze
Proponowany porządek posiedzenia:
1.Informacja Prezydenta Miasta na temat transportu zbiorowego w Krakowie (tabor autobusowy i tramwajowy).
2. Sprawy bieżące.
3.Oświadczenia i komunikaty.
28 marca (poniedziałek)
Komisja Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska
godz. 16, sala Portretowa UMK, Plac Wszystkich Świętych 3 - 4
Proponowany porządek posiedzenia:
1.Korytarze ekologiczne Krakowa - wyzwanie dla urbanistów, przyrodników.
2.Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ''Swoszowice Uzdrowisko'' (druk nr 141).
3.Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ''Stare Miasto'' (druk nr 142).
4.Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ''Nowa Sławka - Północ'' (druk nr 136).
5.Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ''Młynówka Królewska - Zarzecze''(druk nr 137).
6.Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ''Młynówka Królewska - Grottgera'' (druk nr 138).
7.Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ''Młynówka Królewska - Filtrowa'' (druk nr 139).
8.Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ''Młynówka Królewska - Zygmunta Starego'' (druk nr 140).
9.Prezentacja projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „II Kampus AGH".
10.Prezentacja projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „TS Wisła".
11.Sprawy bieżące.
12.Oświadczenia i komunikaty.
29 marca (wtorek)
Komisja Edukacji
godz. 16, sala Portretowa UMK, Plac Wszystkich Świętych 3 - 4
Proponowany porządek posiedzenia:
1. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXVI/236/03 Rady Miasta Krakowa z dnia 8 października 2003 r. w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów pochodzenia polskiego urodzonych i zamieszkałych na stałe w krajach byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich uczących się w Krakowie - druk nr 152.
2. Sprawy bieżące, korespondencja.
3. Oświadczenia, komunikaty.
W dniach 25 - 26 marca 2011 r. pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera oraz Patronatem Naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, odbyła się konferencja samorządowa z cyklu „Straszyć czy nie" pt. „Czyja to jest wina: szkoła czy rodzina?", zorganizowana przez Agatę Tatarę Radną Miasta Krakowa oraz Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień.
W piątek uczestnicy konferencji spotkali się w sali obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego, przy Placu Wszystkich Świętych 3 - 4. Poruszane były kwestie problemów współczesnej rodziny (w tym w kontekście problematyki uzależnień), pracy asystenta rodziny, relacji szkoła - rodzice z perspektywy analizy transakcyjnej, metoda zespołu interdyscyplinarnego w pracy z dzieckiem zagrożonym demoralizacją w rodzinie wieloproblemowej oraz wpływ rodziny z problemami alkoholowymi na kształtowanie poczucia własnej wartości - Dorosłe Dzieci Alkoholików. Spotkanie zakończył panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości m. in. dr hab. Zofii Szaroty - prof. Uniwersytetu Pedagogicznego, dr Tomasza Wojciechowskiego, dr Mirosława Boruty, dr Justyny Kusztal z Instytutu Pedagogiki UJ czy też Serafina Olczaka - psychologa, psychoterapeuty, specjalisty psychoterapii uzależnień.
Drugi dzień konferencji poświęcony był sesjom warsztatowym w Siedzibie Stowarzyszenia „U Siemachy" przy ul. Długiej 24. Warsztaty dotyczyły budowania partnerskich relacji z rodzicami w szkole, perspektywy rodzica i nauczyciela w postrzeganiu problemu uzależnienia ucznia, pracy z rodziną wieloproblemową, rozmów z uczniem przeżywającym trudności rodzinne, profilaktyki, zakresu i form współpracy nauczycieli z asystentem rodziny oraz koordynacji działań służb społecznych.
2 kwietnia - sobota
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk weźmie udział w uroczystości upamiętniającej 71 rocznicę zbrodni Katyńskiej i 16 rocznicę poświęcenia Symbolicznej Mogiły - Pomnika Ofiar Komunizmu. Obchody, organizowane przez Komitet Opieki Nad Miejscami Zbrodni Komunizmu, rozpoczną się o godz. 12 na cmentarzu Rakowickim.
Jerzy Friediger Radny Miasta Krakowa uczestniczyć będzie w obradach XVIII Okręgowego Zjazdu Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie. Spotkanie odbędzie się
w Niepołomicach, o godz. 12.
Poniedziałkowe (21 marca) posiedzenie Komisji Praworządności odbyło się w siedzibie krakowskiej Straży Miejskiej przy ul. Dobrego Pasterza 116.
Komendant - Janusz Wiaterek na początku spotkania przedstawił podstawowe zasady funkcjonowania podległej jednostki. Komisja została zapoznana m.in. z pracą na stanowisku przyjmowania zgłoszeń od mieszkańców, działaniem wideo - rejestratora monitorującego wjazd do strefy ograniczonego ruchu, jak również z wyszkoleniem funkcjonariuszy. Zaprezentowany został pokaz techniki i taktyki interwencji oraz szkolenie z wykorzystaniem psa służbowego.
Komendant - Janusz Wiaterek przedstawił także raport z działalności jednostki za 2010 rok. W dyskusji nad raportem komisja omówiła koszty związane z wprowadzeniem
i korzystaniem z Certyfikatu ISO oraz łączną wysokość nałożonych mandatów karnych, która wyniosła 7,5 miliona złotych.
W kolejnym punkcie komisja przystąpiła do zaopiniowania projektu uchwały
w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących zakazu sprzedaży w handlu okrężnym żywych zwierząt na terenach przeznaczonych do użytku publicznego w mieście Krakowie.
Zakres obowiązujących przepisów w tej sprawie przedstawiła Pani Krystyna Matla - inspektor Referatu Handlu i Usług Wydziału Spraw Administracyjnych. Zebrani omówili prowadzone dotychczasowe działania oraz możliwości wprowadzenia i wyegzekwowania dodatkowych przepisów. W wyniku dyskusji komisja wstrzymała się z wydaniem opinii.
Na zakończenie spotkania Przewodniczący Jerzy Woźniakiewicz przedstawił negatywna opinię prawną dotycząca możliwości wprowadzenia zakazu spożywania alkoholu na klatkach schodowych w budynkach mieszkalnych oraz omówił korespondencję nadsyłaną od mieszkańców.
W dniach 30 marca - 1 kwietnia Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider będzie uczestniczyć w Konwencie Przewodniczących Rad Miast Wojewódzkich, organizowanym w Bydgoszczy przez Przewodniczącego Rady Miasta Bydgoszczy.
30 marca - środa
Radni Miasta Krakowa, na zaproszenie Rady Dzielnicy V Krowodrza oraz dyrektora Muzeum Historii Fotografii, wezmą udział w otwarciu wystawy „Wojciech Has. Mistrz i Wizjoner", które odbędzie się w Urzędzie Miasta Krakowa o godz. 12.
31 marca - czwartek
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk będzie uczestniczyć w spotkaniu z okazji Światowego Dnia Inwalidy. Uroczystości organizowane przez Zarząd Krakowskiej Rady Niepełnosprawnych rozpoczną się o godz. 15, przy ul. Skarżyskiego 1.
28 marca - poniedziałek
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa Małgorzata Jantos wezmą udział w nadaniu imienia
ks. prof. J. Tischnera Społecznej Szkole Podstawowej nr 7 i Społecznemu Gimnazjum nr 8. Uroczystość na os. Teatralnym 34, organizowana przez Dyrektora Szkoły oraz Prezesa Zarządu Samodzielnego Koła Terenowego nr 38, rozpocznie się o godz. 17.
W poniedziałek (21 marca) odbyło się posiedzenie Komisji ds. Reformy Ustroju Samorządowego, Współpracy i Dialogu Społecznego.
Członkowie Komisji omówili propozycję zmian przepisów prawnych w Statucie Miasta Krakowa. Po przeprowadzeniu dyskusji w tym przedmiocie Komisja postanowiła wystąpić z wnioskiem do Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie przekazania propozycji zmian Statutu Miasta celem dokonania przez Zespół Radców Prawnych Urzędu Miasta Krakowa analizy prawnej przedstawionych regulacji
BIEŻĄCY PLAN POSIEDZEŃ KOMISJI RMK
28 marca (poniedziałek)
Komisja Rodziny i Polityki Społecznej
godz. 15.30, sala Lea UMK, Plac Wszystkich Świętych 3 - 4
Proponowany porządek posiedzenia:
1. System opieki nad dzieckiem:
- sytuacja rodzin wielodzietnych w Krakowie i matek samotnie wychowujących dzieci,
- funkcjonowanie systemu wypłacania świadczeń rodzinnych,
- dożywianie dzieci w szkołach
2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXI/272/07 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 września 2007 roku w sprawie określenia szczegółowych zasad przyznawania przez Gminę Miejską Kraków pomocy w formie usług opiekuńczych, zakresu czynności wchodzących w skład usług opiekuńczych oraz szczegółowych zasad
ustalania wysokości odpłatności za usługi opiekuńcze (z późn. zm. ) - druk nr 127.
3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt dziecka u dziennego opiekuna - druk nr 143.
4. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie maksymalnej wysokość wynagrodzenia dziennego opiekuna oraz zasad jego ustalania - druk nr 144.
5. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie wysokości i zasady ustalania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na obszarze Gminy Miejskiej Kraków - druk nr 145.
6. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Miejskiego programu rozwoju zorganizowanej opieki nad dzieckiem do lat 3 na obszarze Gminy Miejskiej Kraków w latach 2011 - 2014 - druk nr 146.
7. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr CX/1106/06 Rady Miasta Krakowa z dnia 24 maja 2006 r. w sprawie ustanowienia jednorazowej zapomogi finansowej z tytułu urodzenia się dziecka (z późn. zm.) - druk nr 147.
8. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia planu nadzoru nad żłobkami, klubami dziecięcymi oraz dziennymi opiekunami - druk nr 149.
9. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych - druk nr 150.
10. Sprawy bieżące - rozpatrzenie korespondencji.
11. Oświadczenia i komunikaty
29 marca (wtorek)
Komisja Mienia i Przedsiębiorczości
godz. 17.30, sala 303 UMK, Plac Wszystkich Świętych 3 - 4
Porządek obrad:
1. Informacja dotycząca realizacji Programu Wspierania Rozwoju Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Krakowie oraz Krakowskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego Miasta - uzupełnienie.
Monika Piątkowska - Dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta
2. Informacja dotycząca działalności Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Krakowie ul. Powiśle 11.
Magdalena Sroka - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa
Tomasz Popiołek - Dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych
Izabela Helbin - Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego
3. Opiniowanie wykazu niezabudowanej nieruchomości gruntowej o łacznej powiezchni 0.102 ha stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków działka nr 1200 o pow. 0.0053 ha i działka nr 191 o pow. 0.0967 ha obr 43 Krowodrza w rejonie al. 29 Listopada, przeznaczonej do zbycia w drodze przetargu ograniczonego do właścicieli nieruchomości przyległych jako dopełnienie.
Marta Witkowicz - Dyrektor Wydziału Skarbu Miasta
4. Opiniowanie sprawy dotyczacej przedłużenia Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Krakowie z siedzibą w Krakowie ul. Józefińska 14, w trybie bezprzetargowym, prawa do najmu na czas nieoznaczony lokalu użytkowego o pow. 41.99 m2 stanowiącego własność Gminy Miejskie Kraków, usytuowanego w budynku przy
ul. Radzikowskiego 37 w Krakowie z przeznaczeniem na działalność statutową.
Anita Wójcik - Zastępca Dyrektora Zarządu Budynków Komunalnych
5. Sprawy bieżące.
6. Oświadczenia i komunikaty.
31 marca (czwartek)
Komisja Zdrowia i Profilaktyki oraz Uzdrowiskowa
godz. 16, sala Portretowa UMK, Plac Wszystkich Świętych 3 - 4
Proponowany porządek posiedzenia:
1. Porównanie kontraktowania świadczeń zdrowotnych przez NFZ w roku 2010 i w roku 2011
2. Przyjęcie planu pracy Komisji na rok 2011.
3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie wysokości i zasad ustalania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na obszarze Gminy Miejskiej Kraków - druk nr 145.
4. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Miejskiego programu rozwoju zorganizowanej opieki nad dzieckiem do lat 3 na obszarze Gminy Miejskiej Kraków
w latach 2011 - 2014 - druk nr 146.
5. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia statutów żłobkom samorządowym Gminy Miejskiej Kraków - druk nr 148.
6. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia planu nadzoru nad żłobkami, klubami dziecięcymi oraz dziennymi opiekunami - druk nr 149
7. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłaty za wpis
do rejestru żłobków i klubów dziecięcych - druk nr 150
8. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt dziecka w żłobku samorządowym Gminy Miejskiej Kraków - druk nr 151.
9. Sprawy bieżące - rozpatrzenie korespondencji.
10. Oświadczenia, komunikaty.
XI sesja Rady Miasta Krakowa
Zgodnie z postanowieniami Statutu Miasta Krakowa została zwołana XI sesja Rady Miasta Krakowa na środę, 30 marca 2011 r., o godz. 10 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych 3 - 4. Sesja ma charakter otwarty dla publiczności.
24 marca br. w sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego odbyły się półfinały "Szkoły debaty". Jest to już VIII edycja projektu organizowanego przez III Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego. Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów krakowskich szkół średnich. Jego celem jest zachęcenie młodzieży do uczenia się i doskonalenia technik dyskutowania. W pierwszym etapie, podczas zajęć z ekspertami w tej dziedzinie młodzież uczy się między innymi: przełamania nieśmiałości związanej z wystąpieniem przed szerszym gronem słuchaczy, samodzielnego myślenia, precyzyjnego wysławiania się, obrony własnych przekonań, odpowiedzialności za słowo, umiejętności słuchania innych oraz kultury wypowiedzi. Młodzi retorzy z III Społecznego LO STO im. Juliusza Słowackiego, VII LO im. Zofii Nałkowskiej, VIII Prywatnego Akademickiego LO oraz Liceum SS Prezentek biorą udział w dyskusjach "W Polsce należy przyznać czynne prawo wyborcze od 16 roku życia" i "W Polsce należy wprowadzić obowiązkowe staże dla przyszłych małżonków". Projekt odbywa się pod patronatem Przewodniczącego RMK, Bogusława Kośmidera. Jako jeden z ekspertów wystąpił dr Andrzej Duda - pracownik naukowo dydaktyczny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i Przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość.
Msza w intencji Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa 19 marca 2011 r. (sobota) o godz. 18.30 w Bazylice Mariackiej, pl. Mariacki 5, odprawiona została Msza Święta w intencji Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Nabożeństwo odbyło się, jak co roku, w dniu Świętego Józefa – jednego z patronów miasta. To właśnie jemu 297 lat temu, w szczególnie trudnym okresie, Rada Miasta zawierzyła Kraków.
28 marca - poniedziałek
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa Małgorzata Jantos wezmą udział w nadaniu imienia ks. prof. J. Tischnera Społecznej Szkole Podstawowej nr 7 i Społecznemu Gimnazjum nr 8. Uroczystość na os. Teatralnym 34, organizowana przez Dyrektora Szkoły oraz Prezesa Zarządu Samodzielnego Koła Terenowego nr 38, rozpocznie się o godz. 17.
28 marca (poniedziałek)
Komisja Rodziny i Polityki Społecznej
godz. 15.30, sala Lea UMK, Plac Wszystkich Świętych 3-4
Proponowany porządek posiedzenia
29 marca (wtorek)
Komisja Mienia i Przedsiębiorczości
godz. 17.30, sala 303 UMK, Plac Wszystkich Świętych 3-4
Proponowany porządek posiedzenia
31 marca (czwartek)
Komisja Zdrowia i Profilaktyki oraz Uzdrowiskowa
godz. 16, sala Portretowa UMK, Plac Wszystkich Świętych 3-4
Proponowany porządek posiedzenia
W poniedziałek (21 marca) odbyło się posiedzenie Komisji ds. Reformy Ustroju Samorządowego, Współpracy i Dialogu Społecznego.
Członkowie Komisji omówili propozycję zmian przepisów prawnych w Statucie Miasta Krakowa. Po przeprowadzeniu dyskusji w tym przedmiocie Komisja postanowiła wystąpić z wnioskiem do Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie przekazania propozycji zmian Statutu Miasta celem dokonania przez Zespół Radców Prawnych Urzędu Miasta Krakowa analizy prawnej przedstawionych regulacji
Zgodnie z postanowieniami Statutu Miasta Krakowa została zwołana XI sesja Rady Miasta Krakowa na środę, 30 marca 2011 r., o godz. 10 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych 3-4. Sesja ma charakter otwarty dla mieszkańców.
Porządek obrad dostępny jest na stronie.
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, na zaproszenie Prezydenta Miasta Krakowa, weźmie udział w uroczystym przekazaniu patronatu nad projektem „Mosty między Miastami", które rozpocznie się o godz. 13.30 w sali Lea oraz sali Kupieckiej UMK, Plac Wszystkich Świętych 3 - 4.
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider będzie uczestniczyć
w spotkaniu z przedstawicielami Rad Dzielnic w sprawie 20. lecia powstania Dzielnic Miasta Krakowa. Spotkanie odbędzie się w sali Lea UMK, Plac Wszystkich Świętych 3 - 4,
o godz. 16.
Rezolucja w sprawie uczczenia pierwszej rocznicy tragedii pod Smoleńskiem
Członkowie Klubu Radnych Pis Rady Miasta Krakowa przygotowali projekt rezolucji w sprawie uczczenia pierwszej rocznicy tragedii pod Smoleńskiem, skierowanej do Prezydenta Rady Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, Wojewody Małopolskiego Stanisława Kracika oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy.
Radni apelują do Prezydenta Miasta Krakowa, Wojewody Małopolskiego i Marszałka Województwa Małopolskiego o uczczenie i uhonorowanie wszystkich osób tragicznie zmarłych w katastrofie Prezydenckiego TU 154 M. Proponują, aby w godz. tragedii, tj. 10 kwietnia o 8.41, włączyć na 1 minutę urządzenia alarmowe oraz wywiesić na budynkach administracji publicznej w dniach 9 - 11 kwietnia flagi narodowe z kirem.
Projekt rezolucji podpisali radni: Andrzej Duda (referujący), Ryszard Kapuściński, Mirosław Gilarski, Marcin Szymański oraz Krzysztof Durek.
We wtorek (15 marca) odbyło się posiedzenie Komisji Mienia i Przedsiębiorczości.
Członkowie komisji omawiali kwestię realizacji Programu Wspierania Rozwoju Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Krakowie oraz Krakowskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego Miasta. Komisja podjęła decyzję o organizacji warsztatów, z udziałem radnych, przedstawicieli środowisk i krakowskich organizacji przedsiębiorców oraz realizatorów powyższych programów, poświęconych tej tematyce.
Członkowie Komisji pozytywnie zaopiniowali również cztery sprawy o tematyce majątkowej przedstawione przez Wydział Skarbu Miasta i jedną sprawę dotyczącą gospodarowania lokalami użytkowymi przedstawioną przez Zarząd Budynków Komunalnych.
Wtorkowe (15 marca) wyjazdowe posiedzenie Komisji Edukacji w Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana poświęcone zostało funkcjonowaniu Młodzieżowych Domów Kultury, perspektywami oraz programami ich rozwoju.
Bartłomiej Kocurek - Dyrektor Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana zaprezentował film przedstawiający zajęcia prowadzone w Młodzieżowych Domach Kultury oraz statystykę dotyczącą m. in. liczby uczestników zajęć stałych, liczby etatów jak również budżetów na rok 2011. Podczas dyskusji, w której oprócz członków komisji, uczestniczyli Elżbieta Lęcznarowicz - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Anna Korfel-Jasińska Dyrektor Wydziału Edukacji, przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa oraz Dyrektorzy Młodzieżowych Domów Kultury, omawiano kwestie funkcjonowania Młodzieżowych Domów Kultury, liczby uczestników oferowanych zajęć, etatu pedagogicznego oraz problem braku środków finansowych. Radny Jerzy Sonik podziękował wszystkim obecnym za ich wielkie zaangażowanie oraz wkład w pracę na rzecz młodzieży.
Posiedzenie Komisji Budżetowej (15 marca) w całości było poświęcone opiniowaniu projektów uchwał Rady Miasta Krakowa, które będą rozpatrywane na najbliższych sesjach Rady Miasta i pociągają za sobą skutki finansowe.
Komisja zaopiniowała pozytywnie pierwszy w tym roku projekt uchwały dotyczący zmian w budżecie Miasta Krakowa na 2011 r., dotyczący zmniejszenia planu dochodów i wydatków o kwotę ponad 5 mln zł, w związku z otrzymaną informacją o wynikających z ustawy budżetowej na 2011 r. rocznych kwotach części subwencji ogólnej. Zaopiniowano również 3 projekty uchwał związane z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej. Komisja negatywnie zaopiniowała natomiast projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXX/375/07 Rady Miasta Krakowa z dnia 5 grudnia 2007 roku w sprawie ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe, uprawnień do przejazdów ulgowych oraz przepisów taryfowych w komunikacji miejskiej w Krakowie realizowanej na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz Miast i Gmin, które przystąpiły do porozumień międzygminnych w zakresie lokalnego transportu zbiorowego (z późn. zmianami). Ostatnim projektem zaopiniowanym przez Komisję był projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXI/272/07 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 września 2007 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad przyznawania przez Gminę Miejską Kraków pomocy w formie usług opiekuńczych, zakresu czynności wchodzących w skład usług opiekuńczych oraz szczegółowych zasad ustalania wysokości odpłatności za usługi opiekuńcze (z późn. zmianami), zakładający poszerzenie zakresu osób, którym przysługują usługi opiekuńcze o osoby samotne, znajdujące się w szczególnej sytuacji życiowej, dla których przyznanie pomocy jest uzasadnione ważnymi względami społecznymi, mimo że ich dochód przekracza obowiązujące kryterium dochodowe.
Komisja nie dokonała wyboru kandydata na Wiceprzewodniczącego Komisji w związku z brakiem chętnych do kandydowania.
Dzisiaj ukazał się nowy odcinek dwutygodnika KRAKÓW.PL. Polecamy Państwa uwadze strony poświęcone Radzie Miasta Krakowa. W tym numerze: "Radni z bliska" - wywiad z Patrickiem den Bultem, "Komisja do zadań specjalnych” - rozmowa z Dominikiem Jaśkowcem, przewodniczącym Komisji ds. Reformy Ustroju Samorządowego, "Kopernikański przewrót w krakowskich dzielnicach" - informacje o planowanych zmianach w działalności Rad Dzielnicach, "Dozwolone od lat 50." - relacja ze spotkania "Krakowianki 50+" pióra Marty Pateny, Radnej Miasta Krakowa oraz "Bez lęku o ojca sukcesu" - sprawozdanie z posiedzenia Komisji ds. Rozwoju i Innowacji, w którym udział wzięli przedstawiciele krakowskich uczelni oraz przedsiębiorcy.
O godz. 18 Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider będzie uczestniczył, na zaproszenie Przewodniczącego Krakowskiej Rady Konsultacyjnej oraz Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, w posiedzeniu Krakowskiego Forum Naukowo - Gospodarczego, które odbędzie się w Sali Kupieckiej Urzędu Miasta Krakowa, przy
pl. Wszystkich Świętych 3-4.
Przewodniczący Rady Miast Krakowa Bogusław Kośmider weźmie udział w, organizowanej przez Korporację Samorządową im. Józefa Dietla, uroczystości wręczenia Nagrody im. J. Dietla, która odbędzie się w Sali Fontany Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30.
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider weźmie udział we Mszy Świętej w Kościele Bożego Ciała, przy pl. Wolnica 7 oraz uroczystości wręczenia Medalu Św. Józefa, organizowanych przez Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych. Msza rozpoczyna się o godz. 10.30. Uroczystości potrwają do godz. 12.
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa będzie również uczestniczyć we Mszy Świętej
w intencji Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, która odbędzie się w Bazylice Mariackiej, pl. Mariacki 5 o godz. 18.30.
Poniedziałkowe (14 marca) posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej odbyło się w Ośrodku Opiekuńczo-Wychowawczym „Dzieło Pomocy Dzieciom", przy ul. Rajskiej 10 i w całości poświęcone był działalności organizacji.
Członkowie Komisji zapoznali się z pracą Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego „Dzieło Pomocy Dzieciom", prowadzonego przez Prowincję Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Placówka przeznaczona jest dla małych dzieci (w wieku od 2,5 do 10-12 lat), wymagających natychmiastowego rozpoczęcia sprawowania opieki i wychowania, w chwili szczególnego kryzysu rodzinnego, porzucenia, zaniedbania itp. Podopieczni ośrodka mają zapewnioną konsultację i diagnozę lekarską oraz stałą opiekę psychologiczno-pedagogiczną. Opiekę nad nimi sprawuje w każdej grupie na zmianę dwóch wychowawców. Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego prowadzi także Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, który m.in. podejmuje działania na rzecz zawodowych niespokrewnionych z dzieckiem rodzin zastępczych.
Członkowie komisji wyrazili duże uznanie dla pracowników i wolontariuszy środka.
14 marca odbyło się również posiedzenie Komisji Infrastruktury.
Komisja pozytywnie zaopiniowała:
1. Projekt uchwały Grupy Radnych w sprawie kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie dopuszczenia w ulicach jednokierunkowych na terenie Miasta Krakowa ruchu rowerowego w obu kierunkach
2. Projekt uchwały w sprawie ustalenia stawki opłat za korzystanie przez operatora i przewoźnika z przystanków komunikacyjnych lub dworców, których właścicielem albo zarządzającym jest Gmina Miejska Kraków.
3. Projekt uchwały w sprawie ustanowienia uprawnień do bezpłatnych przejazdów środkami Komunikacji miejskiej w Krakowie
Członkowie komisji negatywnie zaopiniowali natomiast projekt uchwały sprawie zmiany uchwały Nr XXX/375/07 Rady Miasta Krakowa z dnia 5 grudnia 2007 roku w sprawie ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe, uprawnień do przejazdów ulgowych oraz przepisów taryfowych w komunikacji miejskiej w Krakowie realizowanej na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz Miast i Gmin, które przystąpiły do porozumień międzygminnych w zakresie lokalnego transportu zbiorowego (z późn. zmianami).
Podjęto także decyzję o wystosowaniu wniosku do Prezydenta Miasta o powołanie zespołu zadaniowego w celu przygotowania projektu zasad użytkowania przestrzeni publicznej Miasta Krakowa przez pojazdy z silnikiem elektrycznym (meleksy) oraz przez dorożki.
Pierwszym punktem poniedziałkowego posiedzenia Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska była prezentacja multimedialna dotycząca dziedzictwa przyrodniczego Krakowa - wymogi do planowania przestrzennego, przygotowana przez Kazimierza Walasza - Prezesa Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.
Ponadto członkowie komisji zaopiniowali pozytywnie 12 projektów uchwał w sprawie
wyznaczenia obszarów o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu oraz projekt uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Płaszowska-Krzywda" i projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Czyżyny-Łęg.
W posiedzeniu udział wzięli: Małgorzata Mrugała - Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska, prof. Antoni Wójcik z Państwowego Instytutu Geologicznego, Krystyna Śmiłek - Geolog Powiatowy w Wydziale Kształtowania Środowiska oraz Marek Czernek z Referatu Ochrony Powierzchni Ziemi i Geologii Wydziału Kształtowania Środowiska.
W poniedziałek (14 marca) odbyło się również posiedzenie Komisji Dyscyplinarnej.
Radni jednogłośnie wybrali Pawła Ścigalskiego jako kandydata na Wiceprzewodniczącego Komisji Dyscyplinarnej. Członkowie komisji uzgodnili także „Procedurę rozpatrywania skarg przez Komisję Dyscyplinarną Rady Miasta Krakowa" oraz zdecydowali, że posiedzenia komisji, jeśli zajdzie taka konieczność, będą zwoływane na poniedziałki w tygodniach sesyjnych o godz. 16.30.
15 marca 2011 r.
8 marca 2011 r. w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego wręczono stypendia naukowe dla najzdolniejszych studentów oraz doktorantów krakowskich uczelni. Nagrodzono 37 osób wybranych spośród 474 zgłoszeń. Każdy z nagrodzonych otrzyma w sumie 13 818,32 zł. Stypendia wypłacane będą przez 10 miesięcy. Wyboru dokonała Komisja Stypendialna. Przewodniczyła jej Marta Patena, Przewodnicząca Komisji Edukacji RMK. W pracach komisja Radę Miasta Krakowa reprezentowała także Agata Tatara. Jednym z kryteriów przyznawania stypendiów był wpływ ich działalności na rozwój miasta. Do wpływu prac młodych naukowców nawiązał prezydent Jacek Majchrowski żartując, że wsparcie gminy nie jest całkowicie bezinteresowne - Kiedy za kilkanaście lat wasze nazwiska będą już w encyklopediach – pamiętajcie, że wasze kariery zaczynały się od Stypendium Miasta Krakowa. W podobnym duchu utrzymana była wypowiedź Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa - Sławomira Pietrzyka - słysząc o osiągnięciach tegorocznych laureatów czuję się zupełnie spokojny o przyszłe kadry naukowe, o kolejne pokolenia inżynierów, badaczy i artystów. Na państwa barkach spoczywa przyszłość naszego miasta. W imieniu Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa oraz własnym pragnę wyrazić przekonanie, że nasze nadzieje całkowicie się potwierdzą. Wierzę, że jeszcze wielokrotnie będziemy mieć okazję gratulować państwu kolejnych sukcesów, a znalezienie się w grupie stypendystów Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa to początek wspaniałej naukowej kariery – powiedział Sławomir Pietrzyk.
9 marca 2011 r.
W poniedziałek (7 marca) posiedzenie Komisji Praworządności odbyło się w siedzibie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 4 Państwowej Straży Pożarnej, przy ul. Obrońców Modlina 2 w Krakowie. Podczas posiedzenia Komisji omówiono sprawozdanie z działalności Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w 2010 r. Poruszono m.in. kwestię utrzymującej się liczby pożarów (około czterech tysięcy rocznie) oraz na duży wzrost interwencji dotyczących tzw. miejscowych zagrożeń. Liczbę tą znacząco zwiększyła ubiegłoroczna powódź.. Brygadier Paweł Jarosz - Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie zwrócił również uwagę na udział KM PSP w zdarzeniach wyjątkowych takich jak karambol z udziałem 12 pojazdów na obwodnicy Krakowa czy wybuch w żłobku przy ul. Majora. Omówiono także zagadienia związane z wyszkoleniem pracowników, dostępnym wyposażeniem oraz warunki budowlane mające wpływ na czas i gotowość bojową jednostki . W wyniku dyskusji Komisja przyjęła wniosek do Prezydenta Miasta Krakowa o dofinansowanie z rezerwy kwotą 1,5 miliona złotych w 2011 r. oraz kwotą 2 miliona złotych w 2012 roku modernizacji budynku JRG 4. Druga część posiedzenia poświęcona została strategii rozwoju systemu monitoringu wizyjnego w Krakowie, którego obecny stan przedstawili: Adam Młot - Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Krzysztof Raszpla – Zastępca Komendanta Straży Miejskiej oraz Bogdan Syrek – Zastępca Komendanta Miejskiego Policji. W wyniku dyskusji Komisja ustaliła konieczność modernizacji istniejącego systemu oraz powołała zespół zadaniowy mający wypracować zalecenia do opracowania strategii i kierunków rozwoju systemu monitoringu wizyjnego w Krakowie. Do udziału w pracach zespołu zaproszono specjalistów z Policji, Straży Miejskiej oraz Wydziału Zarządzania i Bezpieczeństwa Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa.
Jednostka Ratowniczo Gaśnicza nr 4 przy ul. Obrońców Modlina powstała w 1994 r. Specjalizuje się w ratownictwie technicznym, chemicznym i ekologicznym, które prowadzi specjalistyczna, najliczniejsza w Polsce grupa wodno-nurkowa. Służący w niej strażacy wsławili się udziałem w wielu trudnych akcjach ratunkowych na terenie Województwa Małopolskiego. Więcej informacji o JRG nr 4.
9 marca 2011 r.
Poniedziałkowemu (7 marca) posiedzeniu Komisji Głównej Rady Miasta Krakowa przewodniczył Wiceprzewodniczący Komisji Sławomir Pietrzyk.
Na początku posiedzenia Komisja Główna uzgodniła porządek obrad X sesji Rady Miasta Krakowa zwołanej na 16 marca 2011 r. Przewodniczący przedstawił również wstępną propozycję inicjatywy uchwałodawczej w sprawie planu pracy Rady Miasta Krakowa na rok 2011, który członkowie Komisji zamierzają przyjąć na posiedzeniu 21 marca. Na posiedzeniu przyjęty został również „Plan pracy Komisji Głównej RMK na 2011 r. „ zgodnie z którym do najważniejszych zadań Komisji Głównej należeć będzie:
1. Ustalanie harmonogramu oraz porządku obrad sesji w porozumieniu z Prezydentem.
2. Współdziałanie z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa w koordynacji pracy organów Rady i radnych.
3. Rozpatrywanie wniosków o nadanie Honorowego Obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa
4. Usprawnianie pracy organów samorządu
Na posiedzeniu Komisji ds. Reformy Ustroju Samorządowego, Współpracy i Dialogu Społecznego Rady Miasta Krakowa, które odbyło się 7 marca, Komisja procedowała rozszerzony porządek obrad, obejmujący problematykę zadań priorytetowych i powierzonych Dzielnic Miasta Krakowa, zmianę Statutu Miasta w zakresie regulacji dotyczących Dzielnic oraz projekt uchwały w sprawie sposobu konsultowania aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej organizacji pożytku publicznego. Komisja zwróciła się z wnioskiem do Prezydenta Miasta Krakowa o umożliwienie udziału przedstawicieli Dzielnic w postępowaniach przetargowych dotyczących realizacji zadań priorytetowych i powierzonych, organizowanych przez wydziały Urzędu Miasta Krakowa oraz przez miejskie jednostki organizacyjne. Na posiedzeniu zapadła również decyzja o przekazaniu do Prezydenta Miasta Krakowa propozycji regulacji w Statucie Miasta Krakowa przepisów dotyczących jednostek pomocniczych – Dzielnic. Podjęto także decyzję o poparciu inicjatywy utworzenia Czyżyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, w Siedzibie Rady i Zarządu Dzielnicy XIV Czyżyny.
8 marca 2011 r.
Zgodnie z postanowieniami Statutu Miasta Krakowa została zwołana X sesja Rady Miasta Krakowa na środę, 16 marca 2011 r., o godz. 10 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych 3 – 4. Sesja ma charakter otwarty dla publiczności.
8 marca 2011 r.
Ustanowienie roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, prowokuje do zadania pytania, dlaczego ta dwukrotna Noblistka, pomimo swojego zamiaru, nie została krakowianką? Jakie role i życiowe cele stawiały sobie krakowskie koleżanki Marii Skłodowskiej-Curie przełomu XIX i XX wieku? Które z pań zasługiwały na miano kobiety nowoczesnej w naszym mieście, gdy 19 marca sto lat temu, po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet? Nad tymi tematami zastanawiały się panie zaproszone na Spotkanie Kobiet, zorganizowane po raz trzeci przez Martę Patenę, Radną Miasta Krakowa. Przewodniczącą Komisji Edukacji RMK, które odbyło się w niedzielę, 6 marca 2011 r., z okazji setnej rocznicy Międzynarodowego Dnia Kobiet. W hołdzie Marii Curie-Skłodowskiej panie wysłuchały fragmentów autobiografii polskiej noblistki w recytacji Anny Lutosławskiej-Jaworskiej. Swoimi wystąpieniami konferencję uświetniły również :Grażyna Kubica – dr socjologii, autorka książki „Siostry Malinowskiego, czyli kobiety nowoczesne na początku XX wieku”, adiunkt UJ, która przedstawiła historyczno-kulturowy kontekst sytuacji nowoczesnych kobiet na początku XX wieku, Sławomira Walczewska – dr filozofii, autorka książki „Damy, rycerze i feministki. Kobiecy dyskurs emancypacyjny”, działaczka i teoretyczka ruchu kobiecego, współzałożycielka Fundacji Kobiecej eFKa, przywołująca postaci Kazimiery Bujwidowej oraz Władysławy Habicht a także Karolina Grodziska – dr historii, autorka książki „Krakowianki – mieszczki, damy, konspiratorki i artystki, czyli o niezwykłych kobietach na cmentarzu Rakowickim”, obecnie dyrektor Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie. Między prelekcjami, krakowianki 50+ śpiewały XIX-wieczne popularne piosenki przy skrzypcowym akompaniamencie Uli Chajdeckiej i Romy Krzemień. Na pamiątkę spotkania każda pani otrzymała egzemplarz „Krakowskiego szlaku Kobiet. Przewodniczki po Krakowie Emancypantek” Fundacji Przestrzeń Kobiet, który zwyciężył w plebiscycie „Kulturalne odloty” w kategorii „Wydarzenie 2010” . Konferencja, jak co roku okazała się dużym sukcesem, ciesząc się zainteresowaniem przedstawicielek różnych grup zawodowych i społecznych, reprezentantek świata nauki, kultury, biznesu, mediów oraz animatorek życia publicznego
8 marca 2011 r.
Stop nielegalnej sprzedaży zwierząt!
Grupa Radnych Miasta Krakowa przygotował projekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa polegających na podjęciu wszelkich możliwych kroków w celu wprowadzenia zakazu sprzedaży w handlu okrężnym żywych zwierząt na terenach przeznaczonych do użytku publicznego w Krakowie. W uzasadnieniu radni podkreślili konieczność humanitarnego traktowania zwierząt a także potrzebę regulacji zakazu handlu żywymi zwierzętami w miejscach publicznych takich jak : ulice, parki, zieleńce, ogrody działkowe czy też w miejscach przeznaczonych na cele rekreacyjne (spacerowe tereny leśne, place zabaw itp.). Projekt podpisali radni : Marta Patena (referująca), Andżelika Wojciechowska, Grzegorz Stawowy, Jerzy Sonik, Grażyna Fijałkowska oraz Teodozja Maliszewska.
Kraków miastem przyjaznym dla inwestorów.
Komisja Rozwoju i Innowacji Rady Miasta Krakowa przygotowała projekt uchwały w sprawie kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie rozwoju gospodarczego i innowacji na terenie Gminy Kraków. Uchwała dotyczy realizacji następujących celów: 1. Współdziałanie z podmiotami działającymi w przemyśle innowacyjnym oraz wsparcie działań związanych z przedsiębiorczością innowacyjną 2. Umieszczenie w dokumentach strategicznych Gminy zapisów uwzględniających wyniki prognoz dla Małopolski prowadzonych metodą foresight i rekomendacje raportu Perspektywa Technologiczna Kraków Małopolska 2020 oraz przygotowanie działań wspierających i promocyjnych 3. Współpraca Gminy Kraków ze szkołami wyższymi i zawodowymi, w szczególności w zakresie wdrażania zaleceń Procesu Bolońskiego. 4. Monitorowanie i wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Krakowie. 5. Przygotowanie i wdrożenie programu lepszej obsługi inwestora oraz promocja Krakowa jako miasta nowoczesnej gospodarki.
Rowerem „pod prąd”.
Grupa Radnych Miasta Krakowa przygotowała projekt uchwały w sprawie kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie dopuszczenia w ulicach jednokierunkowych na terenie Miasta Krakowa ruchu rowerowego w obu kierunkach. Uchwała wzywa Prezydenta Miasta Krakowa do dopuszczenia na wszystkich jednokierunkowych drogach publicznych i drogach wewnętrznych gminy ruchu rowerowego w obu kierunkach. W uzasadnieniu napisano, iż takie rozwiązanie, stosowane w innych europejskich miastach, jest bezpieczne, skraca rowerzystom drogę a także promuje ruch rowerowy. Projekt podpisali radni : Jerzy Woźniakiewicz (referujący), Andżelika Wojciechowska, Katarzyna Pabian, Małgorzata Jantos, Paweł Ścigalski, Patrick den Bult oraz Andrzej Hawranek.
8 marca 2011 r.
Strategia rozwoju edukacji
Grupa radnych Miasta Krakowa przygotowała projekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie stworzenia Strategii Rozwoju Edukacji w Krakowie w latach 2011 – 2018. Uchwała wzywa Prezydenta do przedstawienia wyników audytu startowego, czyli pełnego, aktualnego obrazu edukacji w Krakowie (łącznie z zinwentaryzowanymi wszelkimi potrzebami remontowymi wszystkich budynków należących i używanych przez Wydział Edukacji Miasta Krakowa) do końca kwietnia 2011 r. oraz przedstawienia koncepcji jej rozwoju do końca października 2011 r. Jej zadaniem jest przygotowanie oświaty do nowej sytuacji oraz poprawa jakości nauczania. Projekt uchwały podpisali radni: Małgorzata Jantos (referująca), Teodozja Maliszewska, Grzegorz Stawowy, Grażyna Fijałkowska, Marta Patena i Sławomir Ptaszkiewicz. W uzasadnieniu napisano „był to rok szczególny (2010 – przyp. red.), ponieważ zanotowano w nim najniższą w powojennej Polsce liczbę urodzeń – zaledwie 351 tysięcy dzieci. Jednocześnie zaczął się ostatni rok nauki dla licealistów urodzonych w 1992 r., czyli dla 515 tys. dzieci. Zestawienie tych dwóch roczników pokazuje skalę problemu demograficznego.” Radni zwracają uwagę na brak elastyczności w organizacji pracy szkół utrzymujących stały poziom zatrudnienia. Oprócz tego poruszono problemy pracy z uczniami o wybitnych zdolnościach oraz stagnacji w szkolnictwie zawodowym. Jeśli miejska polityka edukacyjna zostanie zmodernizowana wedle informacji uzyskanych z postulowanego przez radnych audytu wiele zmieni się w organizacji większości krakowskich placówek edukacyjnych. Rada Miasta Krakowa jednomyślnie zagłosowała za przyjęciem uchwały w sprawie stworzenia Strategii Rozwoju Edukacji w Krakowie w latach 2011-2018.
Procent dla Krakowa!
Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w sprawie ustalenia kierunków działania Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących rozpoczęcia i propagowania akcji pt. „Procent dla Krakowa”. Projektodawcy chcą zachęcić podatników do oddania 1% podatku na rzecz krakowskich organizacji pożytku publicznego. W uchwale zaproponowano, aby prezydent w terminie od 10 marca do 20 kwietnia za pomocą wykupionych audycji radiowych i telewizyjnych oraz utworzenia strony internetowej www.procentdlakrakowa.pl, na której umieszczone będę a wizytówki krakowskich organizacji pożytku publicznego wraz z adresami i numerami w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), rozpropagował wśród krakowian ideę przekazywania 1% podatku na cele dobroczynne. W uzasadnieniu uchwały Małgorzata Jantos, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa pisze: „Dobrze byłoby, aby coraz więcej podatników miało świadomość o możliwości przekazywania podatków dla wybranej przez siebie działalności (…) I bardzo dobrze byłoby, aby pieniądze przeznaczone na OPP zostawały w Krakowie. Każda suma pozostawiona dla krakowskich OPP wspiera działanie organizacji tutaj na miejscu. Pożytek z takiej akcji zdaje się być dla wszystkich oczywisty”.
3 marca 2011 r.
1 marca odbyło się posiedzenie Komisji Mienia i Przedsiębiorczości Rady Miasta Krakowa. Radni zajęli się znowelizowaną uchwałą dotyczącą sprzedaży mieszkań komunalnych w kontekście spraw indywidualnych, w których Rada Miasta Krakowa mogłaby dokonywać indywidualnych rozstrzygnięć. Zwracano uwagę na niebezpieczeństwo, iż – ze względu na ilość wpływających wniosków – tryb indywidualny, w założeniu mający mieć zastosowanie w wyjątkowych przypadkach, stanie się normą. Postanowiono powrócić do tej tematyki na kolejnym posiedzeniu w dyskusji na przykładzie konkretnych wniosków. Członkowie Komisji pozytywnie zaopiniowali: projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu ustnego nieograniczonego niezabudowanej nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków, położonej w Krakowie przy ul. Estery, a także dwie sprawy przydzielenia w trybie bezprzetargowym gminnych lokali użytkowych dla Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko” i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. Pozytywnie zaopiniowano również sprawę zbycia niewielkiej nieruchomości położonej przy ul. Torowej jako dopełnienia.
3 marca 2011 r.
Posiedzenie Komisji Budżetowej Rady Miasta Krakowa 1 marca w całości poświęcone było ustaleniu planu pracy Komisji na rok 2011. Komisja postanowiła, że obok spraw wynikających z jej zakresu działania (opiniowanie projektów uchwał Rady Miasta i innych spraw wymagających opinii Komisji Budżetowej, opiniowanie projektu budżetu Miasta i projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej, bieżąca analiza dochodów i wydatków Miasta, analiza sprawozdań z realizacji budżetu, wyrażenie opinii w sprawie udzielenia Prezydentowi absolutorium) zajmować się będzie również: - przyszłą polityką podatkową i finansową Miasta, - założeniami do budżetu Miasta na rok 2012, - oceną sytuacji finansowo-gospodarczej spółek komunalnych, - oceną finansowania inwestycji miejskich przez Krakowski Holding Komunalny S.A. - polityką inwestycyjną Miasta – finansowanie, - polityką prorozwojową Miasta, - polityką wykorzystania zewnętrznych źródeł finansowania.
3 marca 2011 r.
2 marca ukazał się nowy odcinek dwutygodnika KRAKÓW.PL. Polecamy Państwa uwadze strony poświęcone Radzie Miasta Krakowa. W najnowszym numerze rozpoczynamy cykl wywiadów „Radni z bliska”. W tym odcinku o swojej działalności społecznej, perspektywach rozwoju Dzielnicy II Grzegórzki i innych ważnych dla miasta sprawach opowiada Magdalena Bassara. Oprócz tego m.in.: stanowisko Przewodniczącego RMK Bogusława Kośmidera w sprawie budowy wschodniej obwodnicy Krakowa, „Wykorzystać potencjał Krakowa” – wywiad z Pawłem Węgrzynem i Patrickiem den Bultem przewodniczącym i wiceprzewodniczącym Komisji Rozwoju i Innowacji, „Szkoła uczy i nie tylko” – artykuł na temat przygotowywanych zmian w krakowskim szkolnictwie i potencjale szkół w integrowaniu lokalnych społeczności, Przypominamy, że dwutygodnik KRAKÓW.PL jest bezpłatny i można go otrzymać w budynkach Urzędu Miasta Krakowa, szpitalach miejskich i siedzibach jednostek miejskich oraz w sieci saloników KOLPORTER S.A.
2 marca 2011 r.
Podczas sesji 2 marca Radni Miasta Krakowa wybrali Jerzego Friedigera na stanowisko Przewodniczącego Komisji Zdrowia i Profilaktyki oraz Uzdrowiskowej. Jerzy Friediger jest chirurgiem w szpitalu Bonifratrów, wiceprezesem Okręgowej Izby Lekarskiej. Jako radny zajmuje się przede wszystkim służbą zdrowia. W pierwszej kolejności chciałby naprawić kilka rzeczy, które zostały zaniedbane, nie koniecznie przez miasto, m.in.: opieka nad matką i dzieckiem, medycyna szkolna czy brak dentystów w szkołach. Zdaniem radnego konieczna jest również poprawa bardzo słabych wyników Polski na tle Europy w wykrywaniu i leczeniu chorób nowotworowych oraz zadbanie o dostateczną ilość miejsc dla osób starszych w domach opieki. Jerzy Friediger chciałby również przeprowadzania analizy ilości lekarzy (szczególnie specjalistów) do ilości mieszkańców w Krakowie i w oparciu o uzyskane dane ewentualnego podniesienia ich liczby do właściwego poziomu.
2 marca 2011 r.