Epidemia - wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźna w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących.
Choroby zakaźne - to choroby wywołane przez drobnoustroje (bakterie, wirusy, grzyby, roztocza),toksyczne produkty (jad kiełbasiany), a także przez pasożyty lub inne biologiczne czynniki chorobotwórcze, które ze względu na charakter i sposób szerzenia stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Mogą szerzyć się różnymi drogami: przez kontakt bezpośredni (z osoby na osobę), drogą kropelkową, podczas kaszlu i kichania, przez kontakt seksualny, przez wkłucie bezpośrednio do organizmu na zakażonej igle czy strzykawce, a także przez owady, które spełniają funkcje nośników.
Stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii na obszarze województwa lub jego części ogłasza i odwołuje wojewoda, w drodze rozporządzenia, na wniosek Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Jeżeli zagrożenie epidemiczne lub epidemia występuje na obszarze więcej niż jednego województwa, stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii ogłasza i odwołuje, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw administracji publicznej, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego.
Zgodnie z art. 34.1. ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi obowiązkowej hospitalizacji podlegają:
1) osoby chore na gruźlicę w okresie prątkowania oraz osoby z uzasadnionym podejrzeniem o prątkowanie;
2) osoby chore i podejrzane o zachorowanie na:
a) błonicę,
b) cholerę,
c) dur brzuszny,
d) dury rzekome A, B, C,
e) dur wysypkowy (w tym choroba Brill-Zinssera),
f) dżumę,
g) grypę H7 i H5,
h) ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis) oraz inne ostre porażenia wiotkie, w tym zespół Guillaina-Barrégo,
i) ospę prawdziwą,
j) zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS),
k) tularemię,
l) wąglik,
m) wściekliznę,
n) zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu,
o) wirusowe gorączki krwotoczne, w tym żółtą gorączkę.
Kwarantanna - odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.
Rodzaje kwarantanny.
1) Kwarantanna domowa – dany rodzaj kwarantanny należy zastosować w przypadku pojedynczych osób. Kwarantanna odbywa się w domowych warunkach, przez co nadzór nad kwarantanną jest problematyczny, dodatkowo istnieje zagrożenie dla współmieszkańców osoby poddanej kwarantannie.
2) Kwarantanna szpitalna – dotyczy pojedynczych przypadków osób zdrowych podejrzanych
o zarażenie (osoba ze styczności). Kwarantanna ta jest przeprowadzana w izolatce szpitalnego oddziału zakaźnego. W tym przypadku nadzór jest w pełni prowadzony przez pracowników służby zdrowia.
3) Kwarantanna dla większej ilości osób podejrzanych o możliwe zakażenie chorobą zakaźną wysoce zaraźliwą w przypadku ogłoszenia przez Wojewodę Małopolskiego stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii na obszarze województwa lub jego części odbywać się będzie w wyznaczonych na terenie Krakowa miejscach organizacji kwarantanny.
Zasady monitorowania sytuacji epidemiologicznej i postępowania po jej wystąpieniu określa ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. (Dz. U. z 2023 poz. 1284, 909, 1938)
Zobacz też: