Pożar to niekontrolowany proces spalania w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Warunkiem zapoczątkowania pożaru (podobnie jak w procesie spalania) jest istnienie trójkąta spalania (materiał palny, utleniacz i źródło zapłonu). Za źródło zapłonu uznaje się nie tylko otwarty płomień, ale również wszelkie obiekty o temperaturze powyżej 240 st. C.
Podział pożarów ze względu na materiał: pożar ciał stałych, pożar cieczy palnych i substancji topniejących pod wpływem ciepła, pożar gazów palnych, pożar metali oraz pożar tłuszczów.
Podział pożarów ze względu na wielkość:
- Bardzo Duży - występuje, jeśli w jego wyniku zostały spalone lub zniszczone obiekty lub ich części, nieruchomości, składowiska materiałów, maszyn, urządzenia, surowce, paliwa itp. w pow. ponad 1001m2 lub objętości ponad 5001m3, lasy, uprawy, torfowiska i nieużytki, o powierzchni ponad 101 ha lub, jeśli podano ponad 37 prądów gaśniczych.
- Duży - występuje, jeśli w jego wyniku zostało spalone lub zniszczone obiekty lub ich części, ruchomości, składowiska materiałów, maszyn, urządzenia, surowce, paliwa itp. o pow. od 301m2 do 1000m2 lub objętości od 1501m3 do 5000m3, lasy, uprawy, trawy, torfowiska i nieużytki o pow. powyżej 10ha i nie większej niż 100ha lub, jeśli podano od 13 do 36 prądów gaśniczych.
- Średni - występuje, jeśli w jego wyniku zostały spalone lub zniszczone obiekty lub ich części, ruchomości, składowiska materiałów, maszyn, urządzenia, surowce, paliwa itp. o pow. od 71m2 do 300m2 lub objętości od 351m3 do 1500m3, lasy, uprawy, trawy, torfowiska i nieużytki o pow. powyżej 1ha i nie większej niż 10ha lub, jeśli podano od 5 do 12 prądów gaśniczych.
- Mały - występuje, jeśli w jego wyniku zostały spalone lub zniszczone obiekty lub ich części, ruchomości, składowiska materiałów, maszyn, urządzenia, surowce, paliwa itp. o pow. do 70m2 lub objętości do 350m3, lasy, uprawy, trawy, torfowiska i nieużytki o pow. nie większej niż 1ha lub, jeśli podano do 4 prądów.
Podział pożarów ze względu na rodzaj:
- Blokowy – pożar obejmujący kilka kondygnacji jednego obiektu lub pożar zespołu obiektów.
- Otwarty – pożar rozwijający się i rozprzestrzeniający się na odkrytej przestrzeni z oznakami żarzenia lub świecenia.
- Podpowierzchniowy (torfowo-murszowy) – pożar głębszych warstw gruntowych, najczęściej na terenie łąk i lasów.
- Przestrzenny – pożar obejmujący wiele obiektów, pożar lasów, upraw itp.
- Ukryty – pożar, który rozwija się i rozprzestrzenia w pustych przestrzeniach stropów, stropodachów, ścian, podłóg itp. bez oznak świecenia lub żarzenia.
- Wewnętrzny – pożar rozwijający się i rozprzestrzeniający wewnątrz obiektu.
- Wewnętrzny ukryty – pożar w pustych przestrzeniach stropów, ścian, wewnątrz urządzeń i aparatów technologicznych.
- Wewnętrzny otwarty – pożar w przestrzeni zamkniętej z widzialnym ogniskiem.
- Wierzchołkowy – pożar całkowity drzewostanu lasu.
- W zarodku – pożar, który nie rozprzestrzenił się poza miejsce powstania.
- Zewnętrzny – pożar rozwijający i rozprzestrzeniający na zewnątrz obiektu lub poza obszarem budynku.
Na zagrożenie pożarowe występujące w obszarze miasta zasadniczy wpływ mają następujące czynniki:
- zwarty, zabytkowy charakter zabudowy centrum miasta, gdzie większość budynków posiada palną konstrukcję więźby dachowej, drewniane stropy, palne schody, balkony, krużganki itd.,
- zły stan techniczny części obiektów, w tym również zły stan techniczny instalacji wewnętrznych,
- lokalizacja na terenie miasta w zwartej zabudowie mieszkalnej zakładów przemysłowych,
w których przerabia się bądź składuje duże ilości substancji niebezpiecznych pożarowo.
Zagrożenie pożarowe oraz wystąpienie zatruć środkami toksycznymi zwiększają wielokrotnie szeroko stosowane w tzw. starym budownictwie materiały wykładzinowe i obiciowe w hotelach i obiektach użyteczności publicznej oraz urzędach.