W 2011r. Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta organizuje i współorganizuje szereg imprez i wydarzeń promocyjnych:
• Premiera filmu „Jan Paweł II. Szukałem Was..." (10 marca)
10 marca w kinie Kijów.Centrum odbyła się ogólnopolska premiera filmu „Jan Paweł II. Szukałem Was..."
Wydarzenie inaugurowało obchody beatyfikacji Jana Pawła II.
Była to największa produkcja w historii polskiego dokumentu, do której zdjęcia kręcone były w 120 lokalizacjach w 13 krajach na 4 kontynentach. Premierę filmu poprzedził specjalny pokaz dla dziennikarzy oraz konferencja prasowa z twórcami filmu.
Wśród gości zaproszonych na premierę znaleźli się m.in. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Kardynał Stanisław Dziwisz, ks. Prałat Alfred Xuereb, ks. Prałat Sławomir Oder, inni dostojnicy kościelni i goście z kraju i ze świata. Relację na żywo w TVP z premiery w Krakowie prowadził Krzysztof Ziemiec.
Organizator: Referat Wydawnictw i Realizacji Przedsięwzięć Promocyjnych, Studio Interfilm sp. z o.o.
• Zatrzymanie zegara z okazji rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II (2 kwietnia)
Instytut Papieża Jana Pawła II wystąpił z propozycją skierowaną do kilkudziesięciu największych miast w Polsce, polegającą na zatrzymaniu miejskich zegarów o godzinie 21:37 w celu upamiętnienia rocznicy śmierci Jana Pawła II. Kraków, miasto historycznie związane i kojarzone z Papieżem, nie mogło nie włączyć się do tej inicjatywy. 2 kwietnia o 21:37 zegar miejski na Wieży Ratuszowej został zatrzymany na 3 minuty w hołdzie polskiemu Papieżowi. Przeprowadzenie akcji było możliwe dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Organizator: Referat Promocji i Koordynacji Działań Promocyjnych Miasta.
• Unsound Festival New York 2011 (1 – 10 kwietnia)
Idea ponad granicznej współpracy oraz budowanie pojęcia festiwalu jako narzędzia umożliwiającego zlecanie i rozwijanie nowych projektów muzycznych oraz artystycznych. Dodatkowym ważnym zadaniem jest promowanie muzyki elektronicznej i klubowej twórców z Polski, i bardziej globalnie – twórców pracujących na wschód od Berlina.
Organizator: Fundacja Tone - Muzyka i Nowe Formy Sztuki. Patron Festiwalu: Referat Promocji i Koordynacji Działań Promocyjnych Miasta.
• Mecz rugby Polska-Holandia o Mistrzostwo Europy dywizji IB (16 kwietnia)
Na stadionie Hutnika w Krakowie odbył się piąty mecz polskiej reprezentacji w Pucharze Narodów Europy. Tym razem polska drużyna zmierzyła się z reprezentacją Holandii, walcząc o awans do dywizji 1A (która stanowi już elitę europejskiego rugby) i do eliminacji do Pucharu Świata. Puchar Narodów Europy to rozgrywki prowadzone w cyklu dwuletnim, podczas których drużyny narodowe walczą o nieoficjalne mistrzostwo Starego Kontynentu. W Krakowie, poza pasjonującym widowiskiem sportowym nie zabrakło również imprez towarzyszących. Na całym świecie rywalizacja rugbistów to nie tylko walka na boisku, ale również wielki, rodzinny piknik, któremu towarzyszą liczne pokazy, mecze towarzyskie oraz wspaniała atmosfera na trybunach, gdzie mieszają sie kibice obu ekip. Kraków po raz pierwszy gościł rugbistów w 1958 r. kiedy to reprezentacja Polski zmierzyła się z drużyną RFN.
Organizator: Sport Promotion, Współorganizator: Referat Promocji i Koordynacji Działań Promocyjnych Miasta.
• Cracovia Maraton (16 – 17 kwietnia)
Cracovia Maraton to jedno z największych wydarzeń biegowych w kraju. W poprzedniej edycji startowało ponad 3000 zawodników, a w tym roku startowało około 5000 osób!
Organizator: Referat Promocji i Koordynacji Działań Promocyjnych Miasta i Zakład Infrastruktury Sportowej.
• Wystawa pt. „Jan Paweł II. Album Rodzinny"(27 kwietnia - 31 maja)
29 kwietnia 2011 roku na płycie Rynku Głównego została uroczyście otwarta wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II. Wydarzenie to wpisywało się w program krakowskich uroczystości beatyfikacyjnych Ojca Świętego. W tym samym czasie Prezydent Jacek Majchrowski wspólnie z Prezydentem Rzymu Giovannim Alemanno uczestniczył w otwarciu bliźniaczej wystawy w Rzymie na Piazza della Republicca.
Organizator: Referat Wydawnictw i Realizacji Przedsięwzięć Promocyjnych, Współorganizatorzy: Archidiecezja Krakowska, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Gazeta Krakowska, Urząd Miasta Rzymu.
• Miesiąc Fotografii w Krakowie (13 maja - 12 czerwca)
W tym roku odbyła się 9. edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie, na którą tradycyjnie złożyły się liczne wystawy, spotkania poświęcone fotografii oraz imprezy towarzyszące. Na zaproszenie organizatorów oraz Urzędu Miasta Krakowa do Krakowa przyjechali dziennikarze - przedstawiciele prasy branżowej. Na łamach międzynarodowych magazynów o sztuce i fotografii prowadzone były działania reklamowe związane z promocją Krakowa jako ośrodka kultury i sztuki.
W tegorocznym plebiscycie portalu fotopolis.pl na najlepsze produkty i wydarzenia branży fotograficznej 2011, festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie po raz trzeci 1z rzędu otrzymał tytuł najlepszego fotograficznego wydarzenia roku.
Organizator: Fundacja Sztuk Wizualnych, Współorganizator: Referat Promocji i Koordynacji Działań Promocyjnych Miasta.
• Skandia Maraton Lang Team (14 maja)
Skandia Maraton Lang Team to impreza rowerowa przeznaczona dla wszystkich – dzieci, młodzieży, dorosłych oraz osób starszych. Jak co roku, dla miłośników rowerów przygotowane zostały cztery dystanse: Rodzinny, Mini, Medio i Grand Fondo. Skandia Maraton Lang Team to rowerowa rywalizacja, w której udział biorą zarówno zawodowcy, jak i amatorzy oraz miłośnicy rowerów. Trasy maratonu przebiegają po najbardziej malowniczych rejonach kraju. Organizatorzy, oprócz atrakcji stricte kolarskich, chcieli w ten sposób zaprezentować walory krajobrazowe Polski.
Organizator: Lang Team sp. z o.o., Referat Promocji i Koordynacji Działań Promocyjnych Miasta.
• XV spotkania na Rynku Głównym miłośników Junaka „Dzikowisko" (20-22 maja)
W majowy weekend na Rynku Głównym odbyła się prezentacja zabytkowych motocykli marki Junak połączona z promocją Miasta. Cykliczne spotkania miłośników Junaka organizowane są przez pasjonatów zrzeszonych wokół listy dyskusyjnej „Dziki Junak", która funkcjonuje od 1999 roku. W trakcie prezentacji zorganizowany został konkurs wiedzy o Krakowie na Rynku Głównym, a na oficjalnej stronie imprezy zamieszczono logo Miasta i logo Magicznego Krakowa; na koszulkach organizatorów i uczestników wydarzenia umieszczono logo Krakowa.
Organizator: Lista dyskusyjna Junak, Współorganizator: Referat Promocji i Koordynacji Działań Promocyjnych Miasta.
• Interrun (29 maja)
Bieg Cracovia INTERRUN to impreza, która ma na celu popularyzację biegania, jako najprostszej formy aktywności ruchowej, wśród mieszkańców Krakowa i Małopolski.
Organizator: Intersport, Współorganizator: Referat Promocji i Koordynacji Działań Promocyjnych Miasta.
• Dzień Otwarty Magistratu (5 czerwca)
To impreza, która już na stałe wpisała się w obchody święta miasta. W tym roku, obok zwiedzania zabytkowego budynku magistratu (Pałacu Wielopolskich) i zapoznawania się z pracą krakowskich urzędników, promowany był wśród mieszkańców sportowy tryb życia. Dodatkową atrakcją było spotkanie krakowian z mistrzami sportu, m.in.: z Michałem Kościuszką Wicemistrzem Świata 2009 w klasyfikacji JWRC oraz z zawodnikami legendarnej drużyny Kazimierza Górskiego - „Orłami Górskiego".
Zorganizowane zostały również wycieczki dla mieszkańców na nowoczesne stadiony krakowskie - Wisły i Cracovii.
W późnych godzinach popołudniowych impreza przeniosła się na Stadion WKS Wawelu, gdzie odbył się turniej piłkarski o puchar Prezydenta Miasta Krakowa z udziałem reprezentacji: zespołu „Orłów Górskiego", Zarządu Infrastruktury Sportowej, Radnych Miasta i Dzielnic Krakowa oraz Urzędu Miasta Krakowa. Turniej uświetnił pokaz skoków na celność lądowania zaprezentowany przez sekcję spadochronową WKS „Wawel".
IX edycję Dnia Otwartego zakończył koncert Renaty Przemyk.
Organizator: Referat Wydawnictw i Realizacji Przedsięwzięć Promocyjnych.
• Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty (11 czerwca)
W bieżącym roku odbyła się już siódma edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty w ramach VIII Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko". Tradycyjnie Rynek Główny w Krakowie zamienił się w miejsce zmagań sportowców i wokalistów. Szerokiej publiczności zaprezentowały się osoby niepełnosprawne - niezwykle utalentowane, które zachwyciły swoim głosem, a towarzyszyły im gwiazdy polskiej piosenki. Przedsięwzięcie odbywało się pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. Patronat medialny nad imprezą sprawowali m.in.: www.kraków.pl oraz Dwutygodnik Miejski Kraków.Pl.
Organizator: Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko", Partner wydarzenia: Referat Promocji i Koordynacji Działań Promocyjnych Miasta.
• Mistrzostwa Świata w piłce nożnej błotnej w Edynburgu (25 - 26 czerwca)
Błotna piłka nożna to dyscyplina, która narodziła się w Finlandii. Zasady są zbliżone do reguł klasycznej piłki nożnej, z tym, że mecze rozgrywane są na błotnistym terenie. Od roku 2003, corocznie, rozgrywane są Mistrzostwa Świata w tej dziedzinie. W roku 2011, pierwszy raz w historii, wzięła w nich udział reprezentacja Polski, której zawodnicy w większości wywodzą się z Krakowa i tutaj trenują.
Podczas wydarzenia prowadzone były działania reklamowe związane z promocją miasta (zakup namiotu i jego obrendowanie logotypami miejskimi oraz dystrybucja materiałów promocyjnych o Krakowie).
Organizator: Swamp Soccer UK Ltd, Partner wydarzenia: Referat Promocji i Koordynacji Działań Promocyjnych Miasta.
• Photo Day w krakowskim Magistracie (9 lipca)
We współpracy z portalem Moje Miasto Kraków zorganizowana została 12. edycja popularnego konkursu fotograficznego Photo Day. Uczestniczyło w niej około 50 osób, które miały możliwość zwiedzać i fotografować najważniejsze miejsca w Urzędzie Miasta Krakowa - Sale: Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego, Portretową, Kupiecką, Lea, Dietla, Hol Kamienny, Hol Prezydencki oraz dziedziniec UMK. Po zakończeniu konkursu uczestnicy otrzymali miejskie gadżety promocyjne. Prace trzech zwycięzców zostały zaprezentowane na wystawie zorganizowanej w UMK w sierpniu 2011 r.
Organizator: Moje Miasto Kraków, Współorganizator: Referat Promocji i Koordynacji Działań Promocyjnych Miasta.
• Tour de Pologne (31 lipca – 6 sierpnia)
Organizowana po raz 68. największa kolarska impreza sportowa w Polsce, będzie miała metę w Krakowie. Wawel, niczym Łuk Triumfalny w Tour de France, będzie miejscem zakończenia wyścigu. Tour de Pologne to wyścig dookoła Polski należący do cyklu World Tour, w którym ścigają się najlepsi kolarze świata.
Organizator: Lang Team sp. z o.o., Współorganizator: Referat Promocji i Koordynacji Działań Promocyjnych Miasta.
• Festiwal Pierogów (12-15 sierpnia)
W tym roku na Małym Rynku w Krakowie odbyła się 9. edycja Festiwalu Pierogów. Ideą przewodnią Festiwalu Pierogów jest popularyzacja polskich tradycji kulinarnych wśród przybywających do Krakowa turystów rodzimych i zagranicznych. W tegorocznej edycji Festiwalu wzięło udział 13 restauracji, które walczyły o dwie nagrody- statuetkę Kazimierza Wielkiego (nagroda publiczności) i statuetkę św. Jacka z Pierogami (nagroda jury).
Impreza wzbogacona została o prezentację samochodów uczestników rajdu „Złombol" oraz konkurs na tradycyjny bukiet zielny organizowany przez Instytut Dziedzictwa w ramach konkursu „Cudowna moc bukietów".
Festiwalowi towarzyszył bogaty program artystyczny.
Organizator: Referat Wydawnictw i Realizacji Przedsięwzięć Promocyjnych, Współorganizatorzy: Krakowska Kongregacja Kupiecka, Instytut Dziedzictwa, Złombol.
• Przybycie i pobyt grupy jeźdźców z Wilna tzw. „Szlakiem miłości Barbary Radziwiłłówny i Zygmunta Augusta" (26 sierpnia)
8 sierpnia ze stolicy Litwy do Krakowa wyruszył historyczno-kulturowy marsz konny starym Szlakiem Jagiellońskim, zwanym także Królewskim Gościńcem lub Traktem Litewskim. To właśnie po tej drodze 460 lat temu wiedziony nadzwyczajną miłością Zygmunt August odprowadzał zwłoki swojej ukochanej żony, Barbary Radziwiłłówny do jej rodzimego Wilna. Okazją do realizacji międzynarodowego projektu społeczno-edukacyjnego „Marsz Miłości Szlakiem Władców", mającego na celu utrwalenie historycznych więzi łączących Polskę i Litwę oraz przypomnienie historii niezwykłego uczucia, był przypadający w roku 2011 jubileusz 20-lecia partnerskiej współpracy Wilna i Krakowa. 26 sierpnia, po dotarciu do Krakowa, uczestnicy marszu złożyli kwiaty przy sarkofagu Zygmunta Augusta na Wawelu oraz zwiedzili komnaty reprezentacyjne Zamku Królewskiego.
Organizator: Giedrius Klimkevičius, Współorganizator: Referat Promocji i Koordynacji Działań Promocyjnych Miasta.
• Dożynki Miejskie (27 sierpnia)
Po raz kolejny podtrzymane zostały tradycje dożynkowe w Krakowie. Uroczystości dożynkowe w Sidzinie poprowadzili Leszek Mazan i Mieczysław Czuma. W kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona została msza święta, po której uczestnicy przeszli w barwnym korowodzie do Centrum Sportu i Kultury Sidzina, gdzie przeprowadzony i rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszy tradycyjny i nowoczesny wieniec dożynkowy. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje oraz występ zespołu „Wawele".
Organizator: Referat Wydawnictw i Realizacji Przedsięwzięć Promocyjnych, Współorganizator: Rada i Zarząd Dzielnicy VIII Dębniki.
• Marsz Jamników (4 września)
Już siedemnasty raz jamniki przeszły ulicami starego Krakowa, by o godz. 12.00 spotkać się na płycie Rynku Głównego. Barwnie przebrane „niskopodłogowe" czworonogi wraz z właścicielami poznały werdykt jury w konkursie na: najlepszy strój jamnika, najładniejszy portret jamniczy oraz najciekawszą krótką formę literacką, której tematem był jamnik.
Organizator: Radio Kraków, Współorganizator: Referat Wydawnictw i Realizacji Przedsięwzięć Promocyjnych.
• Wystawa fotograficzna „La Défense à Cracovie" (11-30 października)
Wystawa prezentująca najciekawsze budynki, rzeźby i rozwiązania architektoniczne francuskiej, futurystycznej dzielnicy La Défense, usytuowana na Plantach (na odcinku między ul. św. Anny a ul. Gołębią). Najbardziej znanym obiektem La Défense jest Wielki Łuk (La Grande Arche), nazywany też Wielką Arką. Na jego konstrukcję składają się dwa trzydziestopięciopiętrowe wieżowce, połączone trzecim, poprzecznym. Prześwit łuku jest tak ogromny, że mogłaby się w nim zmieścić Katedra Notre-Dame. Ze szczytu budowli roztacza się natomiast wspaniały widok na panoramę Paryża. Wielki Łuk został uroczyście otwarty 14 lipca 1989 - w dwusetną rocznicę rewolucji francuskiej.
Wśród wydarzeń towarzyszących przedsięwzięciu znalazła się projekcja filmów dokumentalnych poświęconych historii i bogactwu architektonicznemu dzielnicy La Défense oraz połączona z debatą konferencja na temat kształtowania dobrej przestrzeni, w której wzięli udział przedstawiciele władz Miasta, architekci i inwestorzy.
Organizator: Referat Promocji i Koordynacji Działań Promocyjnych Miasta. Komisarz wystawy: Joanna Szefer.
• „Noc dj'ingu" oraz Finał Mistrzostw Świata DJ-ów IDA 2011 (3 grudnia)
Wideoklip promujący Kraków („Noc dj'ingu") został wyprodukowany w związku z realizacją Finału Mistrzostw Świata DJ-ów IDA 2011. Teledysk był osią kampanii promocyjnej imprezy. Obok światowej czołówki DJ-ów biorących udział w nagraniu teledysk obrazuje Kraków - Kładkę Ojca Bernatka, Sukiennice, Zamek Królewski na Wawelu i Collegium Maius. Kraków pokazywany jest jako miasto zabytków i kultury i jednocześnie miasto, w którym dzieją się rzeczy nowoczesne i awangardowe. Mistrzostwa Świata DJ'ów IDA to drugi (po DMC WORLD) najważniejszy międzynarodowy turniej dla DJ'ów. Tegoroczne Reebok Classcic Life Mistrzostwa Świata DJ'ów IDA 2011, odbyły się 3 grudnia 2011 r.
Organizator: Agencja Zooteka, Współorganizator: Referat Promocji i Koordynacji Działań Promocyjnych Miasta.
• Akademia bezpiecznej jazdy z Michałem Kościuszko (10 grudnia)
Michał Kościuszko jest wielokrotnym rajdowym Mistrzem Polski, II Wicemistrzem Świata 2011 w PWRC oraz w JWRC 2009, a także ambasadorem Krakowa w ramach programu „Kraków - Miasto Mistrzów". Ma również własną szkołę jazdy. Zorganizowana przez Urząd Miasta Krakowa - Referat Promocji i Koordynacji Działań Promocyjnych Miasta i Szkołę Jazdy Michała Kościuszko „Akademia bezpiecznej jazdy z Michałem Kościuszko" miała, wykorzystując autorytet i umiejętności rajdowca, dotrzeć do jak najszerszego grona kierowców z edukacyjnym przekazem, dotyczącym bezpieczeństwa jazdy. Impreza była odpowiedzią na niepokojące policyjne statystyki dotyczące wypadków drogowych, których przyczyną często jest brawura, połączona z brakiem umiejętności panowania nad pojazdem.
Impreza odbyła się 10 grudnia 2011r. na terenie Ośrodka Szkolenia Kierowców MOTODROM, przy ul. Stella-Sawickiego, w godz. 9:00-14:00.
Foto: Paweł Krawczyk
W ramach organizowanej przez Urząd Miasta Krakowa i Szkołę Jazdy Michała Kościuszko „Akademii bezpiecznej jazdy z Michałem Kościuszko" zwycięzcy konkursu internetowego mogli się nauczyć od znanego rajdowca jak prowadzić samochód w trudnych warunkach atmosferycznych, jak omijać przeszkody i reagować na niespodziewane sytuacje drogowe. Konkurs mający na celu wyłonienie kursantów prowadzony był równolegle na www.kraków.pl oraz www.sjmk.pl i podzielony był na dwie rundy (I runda - 30 listopada, II runda - 1 grudnia). Na uczestników każdej z nich czekały dwa pytania konkursowe - jedno dotyczące kariery rajdowej Michała Kościuszko i/lub współpracy rajdowca z miastem w ramach projektu „Kraków - Miasto Mistrzów" i drugie, z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Konkurs adresowany był do osób pełnoletnich, posiadających prawo jazdy kategorii B i dysponujących samochodem, na którym mogłyby odbywać szkolenie. Nagradzano 5 pierwszych osób (uczestników każdej z rund), które nadesłały poprawne odpowiedzi na obydwa konkursowe pytania na adres: konkurs.promocja@um.krakow.pl.
Podczas „Akademii bezpiecznej jazdy z Michałem Kościuszko" najpierw klika manewrów zaprezentował sam rajdowiec - można było zobaczyć m.in. mistrzowski poślizg i wyjście z poślizgu czy hamowanie awaryjne na śliskiej nawierzchni na wprost. Potem zwycięzcy konkursu „Bezpieczna jazda z Michałem Kościuszko" spróbowali swoich sił w jeździe slalomem „dwójkowym", pracy gazem, ominięciu niespodziewanej przeszkody przy małych prędkościach i hamowaniu awaryjnym z ABS na macie poślizgowej. W programie szkolenia znalazł się również instruktaż z zakresu utrzymywania właściwej pozycji w czasie jazdy, prawidłowego ułożenia rąk i operowania kierownicą.
Zmagania kursantów mógł obserwować każdy, kto odebrał bezpłatną wejściówkę (wejściówki były wydawane w punkcie InfoKraków Pawilon Wyspiańśkiego w dniach 3-7 grudnia). Widzowie mogli także obejrzeć pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu Malty Służby Medycznej Oddział Kraków (potrącenie pieszego - symulacja akcji ratunkowej) oraz pod okiem ratowników przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie zaprezentowała sprzęt ratowniczy używany do niesienia pomocy ofiarom wypadków drogowych, a eksperci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odpowiadali na wszelkie pytania dotyczące zmiany w przepisach ruchu drogowego. Podczas trwania imprezy można było też sprawdzić znajomość przepisów ruchu drogowego, biorąc udział w quizie komputerowym przygotowanym przez Straż Miejską Miasta Krakowa - nagrodą za udzielenie największej liczby poprawnych odpowiedzi była torba sportowa, roczna prenumerata WRC Magazynu Rajdowego oraz gadżety UMK.
W ramach „Akademii bezpiecznej jazdy z Michałem Kościuszko" odbył się również konkurs zmiany kół na czas - jego zwycięzcy otrzymali zestaw gadżetów rajdowych (gałki skrzyni biegów, nakładki na pedały itp.). Osoby z publiczności mogły też spróbować swoich sił w kompletowaniu obowiązkowego wyposażenia apteczki samochodowej - nagrodą był zestaw kosmetyków samochodowych. W czasie trwania imprezy dla jej uczestników dostępny był ogrzewany namiot. Była również możliwość zakupienia ciepłych przekąsek i napojów.
Organizator: Referat Promocji i Koordynacji Działań Promocyjnych Miasta, Szkoła Jazdy Michała Kościuszko.
Partnerzy: Firma VERA Apteczki Pierwszej Pomocy, KONKRET, Sklep Inter-Rally, MrCleaner, Fiat Auto Poland, Malta Służba Medyczna Oddział Kraków, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Straż Miejska Miasta Krakowa.
Patroni medialni: TVP Kraków, RMF MAXXX, Magazyn Rajdowy WRC, Gazeta Krakowska, www.krakow.naszemiasto.pl, Dwutygodnik Miejski KRAKÓW.PL, Miejska Platforma Internetowa (MPI) „Magiczny Kraków" - www.krakow.pl.