Niebezpieczne substancje chemiczne to chemikalia podlegające powiadomieniom o wywozie, chemikalia kwalifikujące się do powiadomienia o PIC, chemikalia zakazane przez przepisy prawa Unii Europejskiej oraz chemikalia podlegające surowym ograniczeniom a także inne substancje i preparaty, co do których istnieje dowód, że stwarzają duże zagrożenie dla zdrowia i życia osób lub zagrażają środowisku.
Ustawa Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2024 r. poz. 54) wprowadziła w Polsce dwie kategorie obiektów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej: zakłady o zwiększonym ryzyku i zakłady o dużym ryzyku wystąpienia awarii.
Kryteria kwalifikacyjne oraz zasady zaliczania zakładów do kategorii o zwiększonym lub o dużym ryzyku wystąpienia awarii ustalono w rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej . Na terenie miasta Krakowa do zakładów o dużym zagrożeniu został zaliczony Arcellor Mittal Poland S.A., a do zakładów o zwiększonym ryzyku PKN Orlen SA Baza Magazynowa ul. Olszanicka 38a oraz AIR LIQUIDE Polska Sp. z o.o. Oddział Produkcyjny ul. Ujastek 1, PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Nr 1 w Krakowie ul. Ciepłownicza 1.
Nieuniknioną konsekwencją stosowania substancji niebezpiecznych jest konieczność ich przemieszczania. Zagadnienia bezpiecznego transportu towarów /materiałów niebezpiecznych reguluje ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych.