27 stycznia 2012 r. podczas Gali rozdania nagród Mobile Trend Awards, oficjalna miejska strona Krakowa - Magiczny Kraków otrzymała I nagrodę w kategorii „Miasto z najlepszą stroną mobilną", za stronę mobi.krakow.pl. Nagrodę przyznali eksperci ze świata IT oraz mobilnych technologii.
Wśród nominowanych miast były także strony mobilne z Wrocławia, Tychów oraz Szczecina. Do 27 grudnia 2011 roku internauci mogli zgłaszać propozycje do I edycji nagród Mobile Trends Awards, spośród których kapituła konkursowa wybrała zwycięzców.
Warto wspomnieć, że www.krakow.pl to strona odwiedzana miesięcznie przez 1,2 miliona internautów.
Ronda Ofiar Katynia otrzymało tytuł Lidera Małopolski. Wyróżnienie przyznało Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski w dwunastym konkursie „Najlepsze Przedsięwzięcie Roku w Małopolsce - Lider Małopolski 2011".
Celem konkursu jest wyróżnianie najważniejszych w skali województwa przedsięwzięć m.in. z zakresu inwestycji infrastrukturalnych. Zdaniem kapituły konkursu przebudowa ronda Ofiar Katynia w trójpoziomowy węzeł drogowy była jedną z najważniejszych inwestycji drogowych ostatnich lat w Małopolsce. Dzięki zwiększeniu przepustowości tego węzła drogowego do 18 tys. pojazdów na godzinę będzie ono w stanie płynnie przenosić wzrastający ruch samochodowy przez następnych kilkanaście lat, a ponadto inwestycja ułatwia skomunikowanie Krakowa z portem lotniczym.
Koszt całej inwestycji wyniósł 120 mln zł. Część środków na wykonanie najniższego poziomu - tuneli drogowych - pochodziła z Unii Europejskiej. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Radko.
Tytuł Lidera Małopolski 2011 otrzymały także: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz Muzeum Armii Krajowej. Wyróżnienia wręczono 21 marca 2012 r. podczas gali w Międzynarodowym centrum Kultury.
Otwarcie po remoncie Muzeum AK im. gen. Emila Fieldorfa „Nila" zdobyło trzecie miejsce w plebiscycie ogłoszonym przez Muzeum Historii Polski oraz portal Historia.org.pl na Wydarzenia Historycznego Roku 2011. W ubiegłym roku, w tym samym plebiscycie, zwyciężyło otwarcie muzeum w Podziemiach Rynku Głównego.
Za Wydarzenie roku 2011 internauci uznali uroczysty pochówek bohaterów Wizny kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego. Drugie miejsce zdobyła rekonstrukcja historyczna „Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście".
Celem plebiscytu było uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku i popularyzacja historii. Pod uwagę brane były najrozmaitsze rodzaje wydarzeń. Oceniane były nowo otwarte muzea, wystawy, rekonstrukcje historyczne, konferencje, obchody rocznicowe, odkrycia archeologiczne ale i strony internetowe oraz wydawnictwa. W tegorocznej edycji na konkurs wpłynęło blisko 60 zgłoszeń. Spośród nich jurorzy wybrali 10 ich zdaniem najciekawszych wydarzeń. Wśród nominowanej 10 znalazła się także wystawa „Historia w sztuce" otwarta w MOCAK w Krakowie, o której czytamy, że to międzynarodowa wystawa badająca, jak historia buduje tożsamość w wymiarze społecznym i indywidualnym.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski otrzymał od Prezesa Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka specjalny srebrny medal. „Z okazji 20 lat grania Fundacji WOŚP chcielibyśmy bardzo podziękować za niezwykłą i bardzo dla nas przyjazną współpracę" - napisał do Prezydenta Jerzy Owsiak. Krakowianie od samego początku - od 20 lat ofiarnie angażują się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, natomiast Miasto wspiera Orkiestrę jako organizator od 2003 roku - współorganizatorem imprezy finałowej na Rynku jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Marka Kraków została uznana za jedną z najsilniejszych marek na polskim rynku i otrzymała tytuł Superbrands Polska 2012 w VI edycji projektu Superbrands. Tytuł ten jest prestiżowym wyróżnieniem dla zespołów marketingowych, przyznawanym już od 16 lat w ponad 85 krajach. Wybór powierzany jest każdorazowo Radzie Marek - niezależnemu gremium ekspertów, podejmujących decyzje w oparciu o kryteria dotyczące m.in. rozpoznawalności marek, unikalnego charakteru korzyści, które oferują, oraz siły więzi z klientami. W tym roku wyboru dokonują także konsumenci. Głosowaniu poddano ponad tysiąc marek.
Realizowany przez Miasto Kraków projekt „Turystyczny szlak żeglugi śródlądowej na rzece Wiśle w Krakowie" zyskał uznanie jury VIII konkursu o tytuł Przyjaznego Brzegu. W tym roku wyróżniono też działający w naszym mieście Ośrodek Szkoleniowo-Żeglarski „Horn" za żeglarskie wychowanie pokoleń.
Miasto Kraków zostało wyróżnione Nagrodą Przyjaznego Brzegu za kreowanie nowoczesnych ofert turystyki wodnej. Dzięki nagrodzonemu projektowi, współfinansowanemu ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, wybudowano między innymi osiem specjalnie oznakowanych przystanków i dziesięć stanowisk cumowniczych. Przypomnijmy, że jednym z efektów projektu było uruchomienie w 2009 roku Krakowskiego Tramwaju Wodnego.
Konkurs o tytuł Przyjaznego Brzegu organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Polski Związek Żeglarski. W konkursie premiuje inwestycje i inne inicjatywy, dzięki którym brzegi polskich jezior, morza, rzek i kanałów stają się bardziej przyjazne dla człowieka.
Krakowska lamusownia znalazła się w gronie dziesięciu najciekawszych Top Inwestycji Komunalnych 2012. Decyzję ogłoszono 14 maja 2012 r. w pierwszym dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Działająca koło bazy MPO lamusownia została doceniona za efekt prorozwojowy, jaki z sobą niesie. Członkowie jury oceniali też rozmach inwestycji w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu, walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpraca z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, montaż finansowy (koncesja, kredyt, dotacja, PPP etc.) i aktywne gospodarowanie.
Przypomnijmy, że krakowska lamusownia została oddana do użytku w czerwcu 2011 roku. Koncepcja technologiczna punktu przy Nowohuckiej przewiduje gromadzenie kilkunastu rodzajów odpadów. Inwestycja wzorowana jest na centrach recyklingu działających w wielu krajach europejskich, w tym m.in. w Skandynawii i Niemczech. Zgodnie z polityką Krakowa w dziedzinie gospodarki odpadami, na terenie naszego miasta powinno działać około 8 zbiorczych punktów gromadzenia odpadów.
Najbardziej rozpoznawalny znak jakości w Polsce? Kraków! W tegorocznej edycji Konkursu „Teraz Polska" nasze miasto zostało wyróżnione Godłem, które stanowi gwarancję najwyższej jakości. Biało-czerwone logo przyznawane jest najlepszym pod względem gospodarności oraz atrakcyjności dla mieszkańców i przedsiębiorstw gminom, które spełnią najwyższe kryteria przyjęte dla oceny weryfikacyjnej.
Uroczystość wręczenia nagród tegorocznej edycji Konkursu „Teraz Polska" odbyła się 11 czerwca 2012 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie.
- Godło ‘Teraz Polska', które jest swoistym znakiem jakości, potwierdza zasadność wysokiej oceny, jaką wypracowało miasto i jednocześnie stanowi zobowiązanie do kontynuowania wysiłków, aby pozycja Krakowa na mapie kraju i Europy konsekwentnie wzrastała - mówi Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Dodajmy, że niezwykle rzadko zdarza się, aby kandydaci uzyskali tą nagrodę za pierwszym podejściem do udziału w tym konkursie, a tak właśnie stało się w przypadku Krakowa.
Godło „Teraz Polska" to dla miasta swego rodzaju świadectwo potwierdzające jego nowoczesność oraz podkreślające unikalne walory prowadzonej przez niego działalności. W przypadku Krakowa stanowi także gwarancję solidności i wzorowej pracy Urzędu. Kraków zyskał więc kolejne, oryginalne narzędzie budujące markę gminy oraz jej prestiż. Warto nadmienić, że "Teraz Polska” to niekomercyjny konkurs organizowany od dwudziestu lat, którego zadaniem jest wyłonienie najlepszych produktów i usług, gmin, produktów lokalnych i przedsięwzięć innowacyjnych, które wyróżniają się na rynku i mogą być wzorem dla innych. Konkurs objęty jest patronatem honorowym Prezydenta RP. Kapituła, w skład której wchodzą znamienici przedstawiciele świata biznesu i polityki, stanowi jury Konkursu i wybiera, spośród nominowanych, laureatów konkursu „Teraz Polska”. Do chwili obecnej Kapituła Konkursu wyłoniła prawie 500 laureatów, którzy w dowód uznania otrzymali prawo posługiwania się Godłem „Teraz Polska”. Wśród nich od 2012 r. jest także Miasto Kraków.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie zajął III miejsce w konkursie LODOŁAMACZE 2012, w kategorii pracodawca nieprzedsiębiorca. MOPS został wyróżniony za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia. Zdaniem Kapituły konkursu, działalność MOPS na polu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych stanowi wzór godny do naśladowania.
Od wielu lat Ośrodek spełnia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością godzą swoją pracę zawodową z procesem rehabilitacji i leczenia. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej zatrudnione osoby z orzeczoną niepełnosprawnością pełnią odpowiedzialne funkcje, pracując na stanowiskach kierowniczych, są również specjalistami i pracownikami merytorycznymi. Dzięki przychylnie prowadzonej polityce kadrowej, osoby z orzeczoną niepełnosprawnością są pełnowartościowymi pracownikami. Im samym praca zawodowa przynosi wiele satysfakcji i spełnienia, mają też świadomość tego, że przyczynia się do dobrego wizerunku instytucji, w której pracują.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie został laureatem Małopolskiego Konkursu „Przeciw przemocy” na najlepsze działania interdyscyplinarne prowadzone na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Konkurs, który został zorganizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie, miał na celu promocję działań interdyscyplinarnych realizowanych na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zarówno na szczeblu powiatowym jak i gminnym. Komisja zwracała szczególną uwagę na celowość realizacji projektu i jego innowacyjność.
Kraków został laureatem ogólnopolskiego konkursu Samorząd Równych Szans 2012 na najlepsze działania dla osób niepełnosprawnych realizowane przez polskie samorządy. Wyróżnienie potwierdza zaangażowanie Miasta na rzecz pełnej aktywizacji niepełnosprawnych mieszkańców Krakowa.
Już od czterech lat Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego docenia samorządy aktywnie działające na rzecz osób niepełnosprawnych, przyznając ogólnopolską nagrodę Samorząd Równych Szans. Do udziału w IV edycji konkursu swoje projekty zgłosiło 125 samorządów. Kapituła Nagrody pod przewodnictwem Ministra Jarosława Dudy - Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wybrała 15 zwycięzców i przyznała 25 wyróżnień. Wśród laureatów jest także i nasze Miasto.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozstrzygnął konkurs EkoGmina, skierowany do małopolskich samorządów. Do konkursu stanęło 15 gmin. Komisja nagrodziła Kraków I miejscem, przyznając mu nagrodę w wysokości 200 tys. zł. W uzasadnieniu podano, że Kraków jako jedyna gmina w Małopolsce od lat prowadzi program likwidacji niskiej emisji, ma też m.in. nowoczesną oczyszczalnię ścieków w Płaszowie, bardzo dobrze zorganizowany system gospodarki odpadami i świetną edukację ekologiczną.
Krakowska spółka komunalna MPEC S.A. zdobyła drugie miejsce w Polsce w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej w Polsce w 2012 roku.
Redakcja „Strefy Gospodarki” ukazującej się na łamach Dziennika Gazeta Prawna zorganizowała Ogólnopolski Ranking Najlepszych Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej w Polsce w 2012 roku. Przy sporządzaniu listy brano pod uwagę takie kryteria jak: zaawansowanie technologiczne, polityka inwestycyjna i ekonomiczna, przyjazność dla środowiska oraz działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Drugie miejsce w ogólnopolskiej rywalizacji zajęła krakowska spółka komunalna MPEC S.A. „Uzyskane w rankingu bardzo wysokie miejsce jest potwierdzeniem, że nasze dotychczasowe działania zostały dostrzeżone i bardzo wysoko ocenione” – komentuje Zdzisława Głód, prezes MPEC S.A.
Przypomnijmy, że początki MPEC S.A. sięgają 1953 roku, kiedy pod nazwą Miejskie Ciepłownie działało przedsiębiorstwo, zajmujące się początkowo konserwacją kilkunastu osiedlowych źródeł cieplnych i obsługą około 30 km sieci. W latach 70-tych powstała elektrociepłownia w Łęgu, budowano nowe magistrale ciepłownicze. Z czasem firma stała się głównym dostawca ogrzewania i ciepłej wody dla krakowian. Na początku lat 90-tych, dzięki umowie z Bankiem Światowym, rozpoczęła się modernizacja krakowskiej sieci ciepłowniczej. Równolegle, po przejęciu przedsiębiorstwa przez samorząd Krakowa w 1993 roku, spółka MPEC S.A. rozpoczęła współpracę z kilkoma amerykańskimi firmami w ramach Polsko-Amerykańskiego Programu Likwidacji Niskiej Emisji, którego celem jest poprawa jakości powietrza w Krakowie. W kolejnych latach realizowano dalsze projekty, mające na celu unowocześnienie miejskiej energetyki cieplnej. Spółka korzystała z funduszy unijnych – modernizowano magistrale ciepłownicze, wprowadzano nowoczesne rozwiązania w dziedzinie automatyki. Stałej rozbudowie ulega sieć ciepłownicza.
7 listopada 2012 r. w Parlamencie Europejskim Kraków otrzymał tytuł Europejskiego Miasta Sportu 2014. Przyznając nam ten tytuł, szczególną uwagę zwrócono na nowatorskie działania służące promowaniu sportu i aktywnego stylu życia, skierowane do różnych grup mieszkańców, zwłaszcza w zakresie innowacyjności programów, w których zajęcia sportowe służą aktywnej integracji społecznej. Doceniono także miejskie programy, których adresatem jest młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym.
Kraków został wyróżniony tytułem Sportowej Gminy 2012. Nagrody wręczono 15 listopada 2012 r. w Warszawie, podczas VII Gali Sportowej Polski. Wyróżnienia przyznane zostały samorządom, które umiejętnie łączą budowę nowoczesnych obiektów z rozwojem sportu i rekreacji.
To już czwarta edycja konkursu, organizowanego przez Polski Klub Infrastruktury Sportowej, w ramach programu „Budujemy Sportową Polskę". W imieniu Gminy Miejskiej Kraków certyfikat odebrała Urszula Filipowicz – Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
Gmina Miejska Kraków od wielu lat systematycznie powiększa i unowocześnia bazę sportowo-rekreacyjną, w tym roku szczególną uwagę zwraca budowa nowoczesnej, największej w Polsce hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach; szerokim echem odbiło się również uruchomienie krytej pływalni przy ulicy Kurczaba. Dostrzeżono także rosnącą rangę organizowanych w podwawelskim grodzie imprez sportowych.
Podczas I Forum Innowacji Transportowych Kraków otrzymał cztery nagrody za nowoczesne rozwiązania komunikacyjne. Wyróżnienia przyznawane są w celu wzmocnienia konkurencyjności polskiego systemu transportowego poprzez wsparcie innowacyjnych projektów wdrażanych przez sektor publiczny i prywatny.
W kategorii „Technika i technologia” złotą statuetkę dostał projekt „Rozwój systemu zarządzania transportem publicznym w Krakowie”, realizowany przez ZIKiT. W ramach tego przedsięwzięcia o kolejne rejony miasta poszerzany będzie system obszarowego sterowania ruchem, który w dynamiczny sposób dostosowuje sygnalizację świetlną na skrzyżowaniach do warunków drogowych, a przede wszystkim daje priorytet dla komunikacji zbiorowej.
Z kolei w kategorii „Planowanie, organizacja i zarządzanie” Kraków został wyróżniony za realizowanie od 2007 roku przez MPK SA usługi tele-busa. To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie wprowadzone w Polsce. Dzięki niej już od ponad pięciu lat mieszkańcy m.in. Rybitw oraz Płaszowa mogą telefonicznie zamówić przejazd autobusem. W tej kategorii Kraków został także wyróżniony za uruchomienie w 2008 roku miejskiej wypożyczalni rowerów Bike-One.
W I Forum Innowacji Transportowych wzięło udział około 100 polskich i zagranicznych specjalistów zajmujących się projektami transportowymi. Do konkursu zgłoszono kilkadziesiąt projektów z całego kraju.
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zostało wybrane EuroLiderem Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego za lata 2007 – 2013.
Głosowanie na najlepsze projekty, zrealizowane przy wsparciu Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego za lata 2007 – 2013, odbywało się w 8 kategoriach: rewitalizacja, edukacja i sport, turystyka, przemysł kulturowy, wsparcie przedsiębiorczości i innowacyjności, ochrona zdrowia i jakość życia, ochrona środowiska oraz obszary wiejskie. Do organizatora konkursu - Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – wpłynęło niemal 130 wniosków. Ostatecznie pod koniec roku Kapituła Konkursowa wybrała zwycięzców. W kategorii „Rewitalizacja” najlepsze okazało się Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Otwarte wiosną 2011 roku Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK to pierwsza w powojennej Polsce placówka dedykowana sztuce współczesnej, wybudowana od podstaw. Muzeum powstało na terenie dawnej fabryki Oskara Schindlera Emalia i wpisuje się w działania na rzecz rewitalizacji dzielnicy Zabłocie.
Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa „Nila” zostało wyróżnione w konkursie Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) za najlepszy zrealizowany architektonicznie obiekt w Polsce w 2011 r. W rywalizacji uczestniczyło 55 projektów.
Wyróżnienie przyznano za „wyrafinowany w swej prostocie wyraz architektoniczny, uzyskany poprzez niezwykle oszczędne użycie naturalnych materiałów i funkcjonalnego detalu architektonicznego. Daje to harmonijne zespolenie historycznej substancji domu z nowymi jego elementami”. Jak podkreślono, obiekt znakomicie spełnia funkcje przestrzeni muzealnej - tworzy właściwe architektoniczne ramy dla ekspozycji. Autorem projektu rewaloryzacji i adaptacji budynku przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie dla potrzeb Muzeum Armii Krajowej jest pracownia AIR Jurkowscy Architekci z Katowic.
Warto też wspomnieć, że budynek Muzeum Armii Krajowej w Krakowie został także nominowany do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Award, przyznawanej co dwa lata przez Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz Fundację Miesa van der Rohe. Otrzymują ją architekci, autorzy najciekawszych obiektów zrealizowanych w Europie w ciągu dwóch lat poprzedzających daną edycję.