Kraków na targach EXPO REAL 2012 w Monachium
W dniach 8 – 10 października 2012 r., już po raz 15 – ty odbyły się w Monachium największe w Europie i jedne z najbardziej prestiżowych targów nieruchomości i inwestycji EXPO REAL 2012. To nowoczesna impreza przyciągająca co rok dużą liczbę wystawców, inwestorów i szerokie grono specjalistów z dziedziny szeroko rozumianego rynku nieruchomości.
Podczas Targów Expo Real Miasto Kraków po raz dwunasty prezentowało swoją ofertę na własnym stoisku o powierzchni 64 m2. Stoisko zostało wykonane w nowoczesnej stylistyce, w tonacji biało-zielono-niebieskiej, zgodnej z kolorystyką logotypu KRK2B – Kraków to business. Prezentacja Krakowa została dodatkowo wzmocniona i uzupełniona o film promocyjny o charakterze kulturalno – biznesowym, wyświetlany na ekranach plazmowych. Na stoisku znajdowały się także dwa stanowiska z dostępem do internetu, co umożliwiało szybkie i sprawne odwoływanie się do szerszych informacji zawartych na miejskiej stronie internetowej, w tym przeglądanie ofert inwestycyjnych.
Tegoroczne targi stworzyły doskonałą możliwość do prezentacji inwestorom wyników tegorocznego międzynarodowego konkursu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”. Celem konkursu było między innymi przygotowanie planów rewitalizacji terenów poprzemysłowych, pokazanie kierunku zagospodarowania terenów dawnej strefy ochronnej kombinatu hutniczego oraz otwarcia obszaru Nowej Huty na przyszłe inwestycje w tym inwestycje w nowoczesne usługi dla biznesu. Dlatego też tak ważne było promowanie wyników Konkursu wśród firm, które mogłyby w przyszłości zainwestować na obszarze objętym Konkursem.
W ramach wsparcia rozwoju Nowej Huty promowane były oferty nieruchomości Arcelor Mittal i Agencji Rozwoju Miasta Kraków-Wschód.
W większości ekspozycja miasta Krakowa dotyczyła prezentacji oferty inwestycyjnej oraz atutów Krakowa jako miasta przyjaznego inwestorom i inwestycjom. W ofercie znalazło się 30 atrakcyjnych propozycji terenów inwestycyjnych, w tym tereny pod zabudowę hotelową przy ulicy Starowiślnej i przy ulicy Tischnera. W ofercie znalazły się też nieruchomości przeznaczone na cele komercyjne, położone przy ulicy Strycharskiej, Wrocławskiej, Powstańców Wielkopolskich, Karmelickiej, Mydlnickiej czy też Gnieźnieńskiej oraz nieruchomości przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, położone przy ulicy Tetmajera, Stepowej, Fredry czy też Smoleńskiego. Ponadto miasto Kraków oferowało do sprzedaży atrakcyjne nieruchomości zabudowane, zlokalizowane w ścisłym centrum miasta, położone przy ulicy Stradomskiej 12-14, Mały Rynek 5 i Mały Rynek 6. Uwagę potencjalnych inwestorów zwróciły także propozycje inwestycji miejskich, których realizacja miałaby nastąpić przy wykorzystaniu formuły PPP. Wśród nich znalazły się między innymi oferty dotyczące budowy lub przebudowy ośrodków sportowych (rozbudowa Ośrodka Sportowego „Kolna”, budowa miejskiego kompleksu basenów rekreacyjno – sportowych przy ulicy Eisensberga, budowa hali 100 – lecia KS Cracovia) oraz budowy parkingów.
Kraków na VII Forum Outsourcingu
20 września 2012 r. w Warszawie odbyło się VII Forum Outsourcingu zatytułowane Shared Services and Outsourcing: Unlocking the Next 5 Years, organizowane przez Roadshow Polska wraz z partnerami instytucjonalnymi i biznesowymi.
Organizatorzy Forum skoncentrowali obrady wokół zagadnień związanych z określeniem kluczowych czynników sukcesu outsourcingu w Polsce i wyznaczyli sobie za cel odpowiedź na pytanie, jak branża ta będzie wyglądała za lat pięć, kto i jakie działania powinien podjąć, aby zapewnić dalsze sukcesy outsourcingu w naszym kraju.
Miasto Kraków uczestniczy w Forum już od 2006 roku. Udział w wydarzeniu stanowi dla nas doskonałą okazję do prezentacji potencjału Krakowa, jak i również ekspozycji marki Miasta, jako europejskiego lidera rynku usług. Podczas Forum mamy możliwość zachęcenia inwestorów do lokowania nowych projektów w Krakowie. Udział w Forum daje nam również sposobność zdobycia unikalnej wiedzy i kwalifikacji w elitarnym gronie międzynarodowych i polskich ekspertów w dziedzinie outsourcingu.
Kraków na XXII Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju
Od 4 do 6 września 2012 r. Kraków, jako partner wydarzenia uczestniczy w Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju - jednym z najważniejszych polskich wydarzeń gospodarczych, zwanym często „polskim Davos".
Forum Ekonomiczne Krynicy Zdroju jest już od ponad dwudziestu lat miejscem spotkania ekspertów i liderów życia politycznego, społecznego, gospodarczego oraz kulturalnego nie tylko z naszego kraju, ale z całej Europy. Misją Forum jest stworzenie korzystnego klimatu dla rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej między Unią Europejską, a krajami sąsiadującymi.
Forum co roku odwiedza ponad 2000 gości z 60 krajów, którzy w ciągu kilku dni obrad uczestniczą w ponad 150 panelach dyskusyjnych. Wydarzenie komentowane jest przez około 400 akredytowanych dziennikarzy z polskich i zagranicznych redakcji.
Krynickie obrady otwiera uroczysta gala z udziałem najważniejszych gości. Gala połączona jest z wręczeniem nagród Forum Ekonomicznego osobom oraz instytucjom, które w Europie Środkowo-Wschodniej nadają ton życiu publicznemu i społecznemu. Od 2008 roku współorganizatorem wydarzenia jest Kraków, a jednym z punktów jego programu jest przyznanie nagrody Rady Miasta Krakowa „Nowa Kultura – Nowej Europy" im. Stanisława Vincenza. Otrzymują ją twórcy i promotorzy kultury z Europy Środkowo – Wschodniej za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury tego regionu.
W gestii naszego miasta – jako Partnera Kulturalnego Forum Ekonomicznego - leży również oprawa artystyczno – kulturalna gali. W tym roku wydarzenie uświetnia koncert orkiestry Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka oraz występ formacji Art Color Ballet.
Drugiego dnia Forum nasze Miasto wspólnie z Województwem Małopolskim organizuje jedno z najważniejszych nieformalnych punktów programu krynickiego spotkania - Wieczór Krakowa i Małopolski. Kraków jest też organizatorem panelu dyskusyjnego pod hasłem „CREATE FUTURE. Innowacyjność akademicka – czy łatwo jest dziś być wynalazcą?", w którym udział biorą przedstawiciele środowiska naukowego, młodzi wynalazcy oraz przedstawiciele innowacyjnych firm .
Kraków na Międzynarodowych Targach Inwestycyjnych MIPIM w Cannes 2012
Tak jak w roku poprzednim, Miasto wystąpiło na własnym stoisku położonym w głównej części wystawowej, tj. w Palais de Festivals. Całość ekspozycji poświęcona była atutom inwestycyjnym Krakowa. Prezentacja Krakowa została dodatkowo wzmocniona i uzupełniona o prezentację filmową wyświetlaną na ekranie plazmowym. Stoisko było także wyposażone w połączenia internetowe, które umożliwiało szybkie i sprawne odwoływanie się do szerszych informacji zawartych na miejskiej stronie internetowej. Całość prezentacji cechowała się nowoczesnością, przejrzystością i czytelnym przekazem.
Na tegoroczne targi Kraków przygotował 31 propozycji inwestycyjnych. Miasto przedstawiło m.in. oferty dotyczące budowy lub przebudowy ośrodków sportowych (rozbudowa Ośrodka Sportowego „Kolna", budowa miejskiego kompleksu basenów rekreacyjno - sportowych przy ul. Eisenberga, budowa hali 100 - lecia KS Cracovia, budowy parkingów (parking podziemny „Biskupi", parking podziemny „Olimpijka" w rejonie ulic Dietla/ Wielopole) oraz adaptacji fortów (Fort 48 a „Mistrzejowice", Fort 48 „Batowice", Fort 50 „ Prokocim", Fort 52 ½ „Skotniki). Uwagę potencjalnych inwestorów zwróciły przede wszystkim propozycje budowy parkingów w formule PPP, a także oferta dotycząca budowy hali 100- lecia KS Cracovia. Zaprezentowano też działki pod zabudowę komercyjną, mieszkalną jednorodzinną i wielorodzinną. Na cele komercyjne miasto oferowało na przykład działkę przy ul. Starowiślnej, częściowo zabudowaną obiektami do rozbiórki, przeznaczoną pod budowę hotelu z restauracją i parkingiem podziemnym, niezabudowaną działkę przy ul. Pietrusińskiego przeznaczoną pod budowę pawilonu gastronomicznego z parkingiem. Pod zabudowę mieszkalną jednorodzinną miasto oferowało działki przy ul. Tetmajera, Stepowej, Rejtana. Zainteresowaniem cieszyły się także działki przy ul. Karmelickiej oraz kamienice wraz z gruntem zlokalizowane przy Małym Rynku oraz ul. Stradomskiej.
Targi okazały się wspaniałym miejscem do promocji konkursu Nowa Huta Przyszłości - zorganizowano w związku z tym dystrybucję bezpośrednią materiałów informacyjnych o tej inicjatywie do obecnych na MIPIM biur architektonicznych. Anons o konkursie trafił do 30 przedstawicieli firm działających w branży architektoniczno-urbanistycznej.
Kraków został także nagrodzony 3 certyfikatami potwierdzającymi wysokie pozycje miasta w rankingu European Cities & Regions of the Future 2012/2013 magazynu fDi w kategoriach miast z najlepszą strategią dla zagranicznych inwestycji bezpośrednich oraz w kategorii ogólnej.