7 listopada 2012 r. podczas LX Sesji Rada Miasta Krakowa przyjęła Wieloletni Program Współpracy Gminy Miejskiej Kraków z organizacjami pozarządowymi na lata 2012-2014.
Dążąc do budowy aktywnej społeczności Krakowa, jak również kierując się konstytucyjną zasadą pomocniczości ustanawia się Wieloletni Program Współpracy Gminy Miejskiej Kraków z Organizacjami Pozarządowymi. Akt ten określa podstawowe zasady i formy współpracy Gminy z sektorem pozarządowym, stanowiąc fundament dla budowy systemu współpracy administracji samorządowej z organizacjami skupiającymi mieszkańców Krakowa, bądź też działającymi dla ich dobra. Reguluje on długofalowe kierunki współpracy Gminy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami na lata 2012 -2014, w tym przede wszystkim finansowe formy współpracy Gminy z trzecim sektorem w ramach zlecanych zadań publicznych oraz rozwiązania systemowe w obszarze pozafinansowych form tej współpracy. Program ten został opracowany przy udziale przedstawicieli organizacji pozarządowych w oparciu o zasady partnerstwa i dialogu obywatelskiego. Jego celem jest zaangażowanie mieszkańców Krakowa na rzecz zrównoważonego rozwoju Miasta, poprzez aktywizację wspólnot lokalnych, organizacji formalnych i nieformalnych wokół realizacji zadań Gminy w oparciu o wspólną wartość, jaką jest dobro wszystkich mieszkańców Krakowa. Diagnozę współpracy Gminy Miejskiej Kraków z organizacjami pozarządowymi opracowaną przez organizacje pozarządowe zawarto w załączniku do Wieloletniego Programu Współpracy Gminy Miejskiej Kraków z organizacjami pozarządowymi na lata 2012 -2014.
[Preambuła]
Ważne dokumenty:
Zobacz:
Wieloletni Program Współpracy - lista produktów.
Podstawowym założeniem prac Gminy Miejskiej Kraków nad Wieloletnim Programem Współpracy było powołanie i działanie zadaniowego Zespołu Koordynacyjnego składającego się z przedstawicieli Urzędu Miasta Krakowa, organizacji pozarządowych reprezentujących różne branże sektora oraz ekspertów zewnętrznych, w tym Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT.
Zespół wypracowywał szczegółowe zasady pracy nad Programem Wieloletnim, a następnie koordynował prace nad jego przygotowaniem. Członkowie Zespołu ściśle współpracowali z krakowskimi organizacjami pozarządowymi w ramach spotkań branżowych, podczas których organizacje przedstawiały swoje propozycje oraz konsultowały założenia Programu. Udział w spotkaniach branżowych był otwarty.
W dniu 11 czerwca 2012 roku Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa zaprosił wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, do udziału w konsultacjach projektu uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie przyjęcia "Wieloletniego programu współpracy Gminy Miejskiej Kraków z organizacjami pozarządowymi na lata 2012-2014".
Celem konsultacji było uzyskanie opinii zainteresowanych podmiotów w zakresie konsultowanego dokumentu, który określa główne i szczegółowe cele, zasady, formy współpracy Gminy Miejskiej Kraków z organizacjami pozarządowymi w latach 2012-2014.
Prowadzone konsultacje miały charakter informacyjny. Uczestnikami byli przedstawiciele organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego.
W związku z zakończeniem w dniu 30 czerwca 2012 r. konsultacji projektu Wieloletniego Programu Współpracy Gminy Miejskiej Kraków z organizacjami pozarządowymi na lata 2012-2014, Prezydent Miasta Krakowa przekazał Radzie Miasta Krakowa raport z przedmiotowych konsultacji w trybie uchwały RMK nr XII/135/11 z dnia 13 kwietnia 2011 r.