W XVI edycji programu "Przedsiębiorstwo Fair Play" Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie otrzymało Srebrny Laur oraz Certyfikat "Przedsiębiorstwo Fair Play" 2013. Srebrne Laury otrzymują przedsiębiorstwa, które nieprzerwanie, od siedmiu lat brały udział w programie uzyskując tytuł i certyfikat "Przedsiębiorstwo Fair Play". Uczestnicy programu ubiegający się o przyznanie certyfikatu musieli udowodnić, że w swoich działaniach kierują się rzetelnością, uczciwością oraz lojalnością. Laureaci uzyskują niezmiennie wysoki poziom satysfakcji klientów z ich usług oraz dzielą się swoim doświadczeniem z innymi firmami, a także wzorowo wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec dostawców i skarbu państwa.
Rynek Główny w Krakowie zwyciężył w rankingu na najpiękniejszy plac Europy, przygotowanym przez francuski oddział prestiżowego wydawnictwa Lonely Planet. W opublikowanym zestawieniu krakowski rynek zwyciężył m. in. z tak uznanymi perłami światowego dziedzictwa jak Grand-Place w Brukseli, wenecki plac Św. Marka czy też Plac Czerwony. Redaktorzy portalu w swoim komentarzu zachęcają do odwiedzenia Krakowa i udania się na Rynek Główny w lipcu, podczas festiwalu teatrów ulicznych oraz w grudniu, gdy można zobaczyć tam piękne i unikalne szopki bożonarodzeniowe oraz wziąć udział w rozsławionym już jarmarku świątecznym.
Gmina Miejska Kraków, jako jedyne duże miasto, otrzymała nagrodę Euro-Gmina w I Ogólnopolskim Plebiscycie organizowanym przez Fundację Gospodarczą Euro-Partner. W uzasadnieniu nagrody podkreślono osiągnięcia Krakowa w zakresie wykorzystania środków unijnych dla rozwijanie potencjału miasta w wielu dziedzinach. Kapituła konkursu podkreślała iż z roku na rok polskie miasta, gminy i powiaty coraz bardziej zbliżają się do swoich europejskich odpowiedników pod względem infrastruktury, komfortu życia mieszkańców, aktywności władz lokalnych, rozwoju i przedsiębiorczości. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 20 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie z udziałem Wicepremiera i Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał Gminie Miejskiej Kraków tytuł "Eko-lider 20-lecia" w kategorii Eko-przedsięwzięć z zakresu edukacji ekologicznej za projekt „Dni Ziemi i Krakowska Wystawa Ekologiczna Krakowskiego Festiwalu Recyklingu”. Nagrody wręczono 15 listopada podczas uroczystej gali w Operze Krakowskiej. Konkurs zorganizowany został z okazji obchodów dwudziestolecia swojego istnienia przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Kraków uzyskał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Aby zostać Miastem Literatury UNESCO, Kraków musiał spełnić szereg warunków, odnoszących się do jakości i różnorodności inicjatyw miejscowych wydawców, roli szeroko pojętej literatury w codziennym życiu mieszkańców, ilości festiwali i wydarzeń literackich, a także znacznej liczby księgarń, bibliotek i innych instytucji związanych z książką. Kraków jest pierwszym w Europie kontynentalnej i siódmym miastem na świecie noszącym ten zaszczytny tytuł (obok Edynburga, Melbourne, Iowa City, Dublina, Reykjaviku i Norwich). Kraków rozpoczął starania o uzyskanie tytułu Miasta Literatury UNESCO w 2010 roku. W procesie przygotowywania aplikacji wzięło udział i zgodnie współpracowało kilkadziesiąt instytucji – państwowych i miejskich, prywatnych i pozarządowych – mających swoją siedzibę w Krakowie, zaś całość prac, koordynowało Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wniosek został złożony w UNESCO pod koniec 2011 roku przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Poparcia dla starań Krakowa udzieliło m.in. wielu najwybitniejszych twórców literatury światowej w tym nobliści. Oficjalne listy poparcia wystosowały także miasta partnerskie Krakowa. Informacje na temat tytułu Miasta Literatury UNESCO oraz działań Krakowa związanych z tym wyróżnieniem znajdują się na stronie oficjalnej projektu: http://miastoliteratury.pl/siec-wspolpracy/miasta-literatury-unesco/
Prezydent Miasta Krakowa otrzymał dyplom potwierdzający wyróżnienie naszego miasta w zorganizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP, konkursie na najlepszych organizatorów obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Kancelaria Prezydenta RP ogłosiła konkurs by nagrodzić ogromne zaangażowanie władz samorządowych, podległych im instytucji (w tym szkół), a także stowarzyszeń, grup rekonstrukcyjnych i osób prywatnych w całej Polsce, w organizację obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Jury konkursu wyłoniła 27 finalistów, wśród których znalazł się Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie otrzymało Certyfikat Wiarygodności Biznesowej – najwyższą ocenę stabilności firmy w roku 2012. To prestiżowe wyróżnienie nadawane jest przez Dun & Bradstreet Poland z Grupy Bisnode Polska. Podmioty wyróżnione certyfikatem, to firmy o danych finansowych gwarantujących wysoki poziom rentowności, zdolności i płynności finansowej, w których poziom zadłużenia oraz zarejestrowanych przeterminowanych płatności jest znikomy. Certyfikat Wiarygodności Biznesowej zostaje przyznany firmom, które otrzymały najwyższą ocenę stabilności według Dun & Bradstreet.
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Związek Powiatów Polskich, Związek Województw RP przyznały Krakowowi tytuł "Gmina Atrakcyjna Turystycznie 2013" za realizację projektu „Promocja turystyki biznesowej w Małopolsce na rynkach zagranicznych”. Otrzymany Certyfikat Gminy Atrakcyjna Turystycznie odzwierciedla wybitne osiągnięcia Krakowa w dziedzinie promowania i rozwoju turystyki biznesowej.
Firma Arcellor Mittal Poland przekazała dyplom w uznaniu zaangażowania Miasta w program edukacyjny 2012/2013 Miasto przyjazne Edukacji ZainSTALuj się. Program Edukacyjny „ZainSTALuj się” jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie polskiego rynku pracy na inżynierów. Poprzez ukierunkowane działania przybliżał on studentom i uczniom perspektywy rozwoju w branży hutniczej. Ważną częścią Programu było poznanie oczekiwań młodych ludzi względem rynku edukacyjnego i rynku pracy. Sukces Programu był możliwy dzięki wsparciu i zaangażowaniu władz uczelni, szkół, miast oraz mediów.
Zarząd Stowarzyszenia Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO uhonorował nasze miasto dyplomem oraz statuetką z okolicznościową inskrypcją w brzmieniu: "Miastu Kraków w uznaniu za troskę o narodowe dziedzictwo w 35. rocznicę wpisu Historycznego Centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO".
Urząd Miasta Krakowa po raz drugi (poprzednio w 2010 r.) został laureatem Złotego Godła w konkursie Najwyższa Jakość Quality International w kategorii QI-order – zarządzanie najwyższej jakości, w grupie samorządów. Konkurs organizowany jest co roku przez Forum Biznesu i Dziennik. Gazetę Prawną. W tegorocznym konkursie organizowanym przez Forum Biznesu i Dziennik Gazetę Prawną kapituła doceniła działania Magistratu na rzecz rozwoju systemu zarządzania urzędem, m.in. poprzez podnoszenie kompetencji pracowników, a przez to – lepszą obsługę mieszkańców.
Kraków został zwycięzcą w rankingu eMiast przygotowanym przez Google. Nasze miasto okazało się niekwestionowanym liderem w sektorze przedsiębiorczości internetowej. Ranking eMiast powstał w oparciu o wyniki badania przeprowadzonego przez firmę badawczą IPSOS, w którym przedsiębiorcy odpowiadali na pytania związane z ich działalnością biznesową online. Kryteria, jakimi kierowano się przy tworzeniu zestawienia Google eMiasta to m.in. fakt posiadania przez firmy własnej strony internetowej, dostosowania jej do użytkowników urządzeń mobilnych (np. smartfonów, tabletów), prowadzenie działań sprzedażowych za pośrednictwem sklepu internetowego, prowadzenie działań reklamowych w internecie czy obecność w serwisach społecznościowych.
Inwestycja "Krakowski Szybki Tramwaj" otrzymała specjalne wyróżnienie Kapituły konkursu Gazety Krakowskiej "Kraków Mój Dom". w Konkursie „Kraków Mój Dom” inwestycje godne nagrody typowali krakowianie. Jest to już kolejny tytuł przyznany za osiągnięcia związane z realizacją Krakowskiego Szybkiego Tramwaju projekt ten bowiem zdobył wcześniej m.in. tytuł „Budowy Roku” oraz nagrody w konkursach: „Kraków bez barier”. W uzasadnieniu wyróżnienia wskazywano zastosowane, najnowocześniejsze rozwiązania techniczne oraz walory estetyczne zrealizowanych obiektów a przede wszystkim ich wysoką funkcjonalność. Podkreślono dbałość władz Krakowa o rozwój miasta i poprawę jakości życia mieszkańców.
Rada Naukowa Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej, organizator Społecznej Kampanii Informacyjnej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, przyznała Krakowowi tytuł Lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Kraków został wyróżniony za wieloletnią realizację programów zdrowotnych i popularyzację profilaktyki grypy wśród mieszkańców. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest społeczną inicjatywą niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest ograniczenie skutków medycznych, społecznych i ekonomicznych, m.in. poprzez poprawę wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami.
Ambasada Francji w Polsce przekazała podziękowania dla Urzędu Miasta Krakowa za udział w konkursie ECO-MIASTO 2013 i zgłoszenie propozycji konkursowych dotyczących polityki w zakresie mobilności budownictwa ekologicznego i mobilności zrównoważonej w formie specjalnego dyplomu pamiątkowego. Zadaniem inicjatywy ECO-Miasto jest propagowanie najlepszych praktyk w dziedzinie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Jej celem jest poszukiwanie rozwiązań problemu organizacji transportu publicznego tak by ograniczyć ruch prywatnych samochodów, właściwej aranżacji przestrzeni miejskiej oraz zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w budynkach użyteczności publicznej w miastach.
Nasze miasto otrzymało kolejny certyfikat od Prezesa Zarządu Fundacji polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” potwierdzający prawo używania tego prestiżowego znaku. W ocenie Branżowej Komisji Ekspertów miasto uzyskało 858,75 na 1000 możliwych punktów. Od 1992 r. organizacją konkursu „Teraz Polska” zajmuje się Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego. Od sześciu lat biorą w nim udział także gminy. Oceny dokonuje niezależna kapituła, w skład której wchodzą autorytety życia społecznego, kulturalnego, gospodarczego, naukowego oraz politycznego. Patronat Honorowy nad konkursem sprawuje Prezydent RP.
Kraków (jako jedyne polskie miasto) znalazł się wśród 25 najpiękniejszych miast świata według rankingu Reader's Choice Awards. Jego wyniki opublikowało prestiżowe czasopismo podróżnicze „Condé Nast Traveler”. Kraków zajął w rankingu 15 miejsce (wspólnie z Pragą) i okazał się popularniejszy niż Barcelona, Wenecja, Paryż i Sewilla. Za najpiękniejsze miasto na świecie 2013 r. uznano San Miguel de Allende w Meksyku. Swoje głosy na najpiękniejsze miasta oddało 80 tys. czytelników magazynu.
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zostało nagrodzone w konkursie o Puchar Recyklingu jako „Lider Sortowania”, w kategorii dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców oraz otrzymał „Szklaną Statuetkę”, w kategorii dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców w zakresie sortowanie szkła. Nagrody Pucharu Recyklingu zostały rozdane podczas poznańskich targów POLEKO po raz czternasty. Konkurs organizowany jest przez redakcję "Przeglądu Komunalnego" oraz firmę Abrys. MPO Kraków otrzymało również wyróżnienie w postaci złotej odznaki Krajowej Izby Gospodarki Odpadami. W opinii kapituły, krakowska spółka należy do ścisłej czołówki polskich firm komunalnych, kompleksowo zagospodarowujących odpady, jest przedsiębiorstwem przyjaznym środowisku i potrzebom lokalnej społeczności.
Krakowski magistrat w tegorocznej, ósmej edycji „Kraków przyjazny maluchom" otrzymał aż 5 certyfikatów potwierdzających, iż jest doskonale przygotowany do przyjmowania w swoich progach także najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Urząd wyróżniono za kąciki zabaw dla najmłodszych, przewijaki i podjazdy w budynkach. Certyfikaty otrzymały także miejskie instytucje: Krakowskie Biuro Festiwalowe (Punkt Informacji Miejskiej InfoKraków – Pawilon Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych 2 oraz Punkt Informacji Miejskiej InfoKraków przy ul. Powiśle 11 – w budynku Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego), a także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (filia nr 9 na os. Teatralnym 24).
Zarząd Główny Szkolnego Związku Sportowego przyznał Urzędowi Miasta Krakowa odznakę „Za zasługi w rozwoju sportu młodzieży szkolnej”. Szkolny Związek Sportowy jest stowarzyszeniem sportowo - wychowawczym uczniów, nauczycieli i innych osób działających dla zdrowia, aktywności ruchowej i sportu dzieci i młodzieży szkolnej. Okazją do wyróżnienia Urzędu Miasta Krakowa były uroczyste obchody 60-lecia istnienia Związku. Uzasadniając przyznanie Miastu wyróżnienia podkreślono znaczenie bardzo dobrej, długoletniej współpracy ze Związkiem, która dzięki zaangażowaniu Miasta owocuje stałym rozwojem sportu dzieci i młodzieży w Krakowie. Najlepszym przykładem są osiągnięcia krakowskich młodych sportowców w krajowym Systemie Sportu Młodzieżowego oraz popularność rozgrywek reprezentacji krakowskich szkół, prowadzonych w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski otrzymał tytuł Mecenasa Futbolu podczas gali w krakowskim magistracie 4 czerwca 2013 r. W uroczystości zorganizowanej przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów oraz Małopolski Związek Piłki Nożnej wziął udział m.in. prezes PZPN Zbigniew Boniek. „Kraków to Europejskie Miasto Sportu, kolebka polskiego futbolu. Sport i rekreacją mają dla nas szczególne znaczenie, czego dowodem są inwestycje i duże wydarzenia sportowe, które gości i będzie gościło nasze miasto” – mówił podczas gali Prezydent Jacek Majchrowski. Tytuł Małopolskiego Mecenasa Futbolu przyznawany jest z inicjatywy Stowarzyszenia Gmin i Powiatów oraz Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. Otrzymują je samorządowcy i sponsorzy zasłużeni dla wspierania i rozwoju futbolu w naszym regionie.
6 czerwca 2013 r., w trakcie IV Konferencji Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) Kraków uhonorowany został przez przedstawicieli branży nowoczesnych usług nagrodą „2013 ABSL Recognition Award” przyznawaną corocznie za szczególne osiągnięcia w dziedzinie outsourcingu. Kraków otrzymał to wyróżnienie za wsparcie dla utworzenia w 2012 r. ponad 6 tys. nowych miejsc pracy w centrach nowoczesnych usług, co w kontekście 13,1 tys. nowych miejsc pracy utworzonych w tym samym czasie dzięki obecności inwestorów zagranicznych na terenie naszego kraju (dane E&Y), oznacza, że pod Wawelem powstała niemal połowa z nich. Nasze miasto okazało się więc po raz kolei ośrodkiem dynamicznym, w którym nie tylko warto, a nawet trzeba być – Kraków to po prostu inwestycja w prestiż.
Krakowskie Wodociągi zdobyły I miejsce w kategoriach „Nowe technologie” i „Najbardziej innowacyjne rozwiązanie” w konkursie INNOWACJE 2013, zorganizowanym przez miesięcznik „Napędy i sterowanie” i AGH w Krakowie, pod patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Miejska spółka została wyróżniona za specjalistyczną turbinę, która pozwala zamienić nadmiar wody na prąd. Urządzenie zamontowano pod koniec 2012 roku w miejscowości Siercza koło Krakowa. Woda tłoczona do zbiorników w Gorzkowie, stanowiących najwyższy punkt na trasie przepływu do Krakowa, spływa grawitacyjnie do miejskiej sieci. Z uwagi na różnice poziomów, w pewnych punktach powstaje nadmiar ciśnienia, które musi być obniżone i doprowadzone do wymaganej wartości. Dotychczas służyły do tego zasuwy pierścieniowo-tłokowe, natomiast turbina zastosowana przez Krakowskie Wodociągi pozwala na zamianę nadmiaru energii z ciśnienia wody na prąd.
Samorządowe Przedszkole nr 104 z Oddziałami Integracyjnymi im. Małego Księcia zdobyło pierwsze miejsce w konkursie EDUeko na najbardziej ekologiczne przedszkole w Krakowie i okolicach. II miejsce przyznano Przedszkolu Samorządowemu nr 187. W III edycji konkursu EDUeko organizowanego przez IKEA Kraków wzięło udział aż 113 placówek. „Mnóstwo przepięknych prac, kreatywne konspekty – wszystko to sprawiło, że rywalizacja o tytuł najbardziej ekologicznego przedszkola Krakowa i okolic była bardzo gorąca” – informują organizatorzy. Zadaniem placówek biorących udział w konkursie było udokumentowanie podejmowanych przez nie działań na rzecz środowiska i kształtowania świadomości ekologicznej swoich podopiecznych. Ocenie podlegały również wykonane przez dzieci prace plastyczne ilustrujące te działania oraz – po raz pierwszy w EDUeko – konspekt zajęć poruszających problem zanieczyszczenia powietrza w Krakowie i okolicach. Zbieranie zakrętek, makulatury, zużytych baterii czy udział w programach i warsztatach ekologicznych jest już w zdecydowanej większości przedszkoli standardem. Placówki z Krakowa i okolic często same organizują też konkursy i inne zajęcia podnoszące świadomość ekologiczną najmłodszych, a także rożnego rodzaju kółka o tematyce przyrodniczej. We wszystkich wyróżnionych w konkursie EDUeko przedszkolach dzieci uczą się także samodzielnie przygotowywać zdrowe posiłki, bogate w warzywa i owoce. Wiele placówek prowadzi kompostowniki w ogrodzie, a także urządza kąciki przyrody w salach lekcyjnych. Dużą popularnością cieszą się też lekcje i gry plenerowe. Wśród tych wszystkich inicjatyw według organizatorów wyróżnia się, zaakceptowana przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, Innowacja Pedagogiczna realizowana przez zwycięskie Przedszkole nr 104. Akcja pod hasłem „Samodzielnie przygotowuję, lepiej mi smakuje” wpisuje się w cykl zajęć dotyczących zdrowego odżywiania, w ramach którego maluchy we własnym zakresie przygotowują śniadania i podwieczorki.
Krakowskie XI Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej zajęło pierwsze miejsce w Polsce w konkursie o Znak Jakości Interkl@sa. Kapituła konkursu doceniła m.in. wszechstronne wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy szkoły. Doceniono pracę nauczycieli i uczniów w licznych projektach, publikacje kursów na platformach e-learningowych oraz prowadzenie kilku portali internetowych. Liceum włączyło się w większość programów ogólnopolskich i regionalnych. Ogłaszając wyniki konkursu wiceminister edukacji Joanna Berdzik zwróciła uwagę na „gigantyczne dokonania szkoły” i szerokie zaangażowanie zarówno nauczycieli, jak i uczniów w twórcze posługiwanie się nowymi technologiami. Wyniki konkursu ogłoszono 10 czerwca 2013 r. w Warszawie. Prestiżowy miesięcznik "Forbes" przyznał Krakowowi III miejsce w rankingu Miast Atrakcyjnych dla Biznesu. Forbes (polska edycja międzynarodowego miesięcznika) opisuje najważniejsze wydarzenia gospodarcze w kraju i na świecie oraz strategie biznesowe. Cyklicznie przygotowuje rankingi, które są wiarygodnym odzwierciedleniem atrakcyjności miast dla biznesu. Dane do rankingu zebrał Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej a jego wyniki ogłoszono podczas IV Ogólnopolskiego Kongresu Regionów w Świdnicy, który odbył się w dniach 11–13 czerwca.
Kraków dołączył do grona metropolii wyróżnionych nagrodą Europejskiego Miasta Drzew „European City of the Trees” (ECOT). Wyróżnienie zostało przyznane w 21 czerwca 2013 r. podczas dorocznego posiedzenia w naszym mieście Europejskiej Rady ds. Drzew, połączonego z Seminarium Międzynarodowego Towarzystwa Uprawy i Ochrony Drzew. „Cieszę się, że działania podejmowane w Krakowie przez samorząd i mieszkańców zostały docenione przez Europejską Radę ds. Drzew” – mówiła Elżbieta Koterba, Zastępca Prezydenta Krakowa podczas uroczystości. „Nagroda, którą otrzymujemy to dla nas wyróżnienie, ale też mocne wsparcie dla podejmowanych w naszym mieście działań na rzecz zrównoważonego, urbanistycznego rozwoju Krakowa”. Uzasadniając przyznanie Krakowowi tytułu miasta drzew, przedstawiciel Europejskiej Rady ds. Drzew, Jan Goevert zaznaczył, że Kraków to miasto, gdzie dobrze zadbaną zieleń można znaleźć w każdym zakątku. „Właśnie powszechna dostępność terenów zielonych, które są i w centrum, i w dzielnicach peryferyjnych, a także dobre rozplanowanie zieleni wśród rzek i ciągów komunikacyjnych zadecydowało o przyznaniu Krakowowi tego wyróżnienia” – argumentował Jan Goevert. Europejska Rada ds. Drzew (EAC) jest forum działającym od 1992 r., skupiającym organizacje arborystyczne z 20 krajów Europy. Celem działania Rady jest podnoszenie statusu i profesjonalnego poziomu w zakresie uprawy drzew. Tytuł Europejskiego Miasta Drzew przyznawany jest od 12 lat.
Mobilna odsłona krakowskiego serwisu miejskiego zajęła I miejsce, a aplikacja miejska III lokatę w teście "samorząd w smartfonie" prowadzonym przez czasopismo Komputer Świat. Redakcja czasopisma przyjrzała się mobilnym wersjom serwisów miejskich oraz aplikacjom przygotowanym specjalnie na popularne smartfony i tablety. Sprawdzono jakie informacje można za ich pomocą znaleźć, jakie sprawy uda się załatwić kilkoma dotknięciami ekranu oraz które miasta najlepiej wykorzystują możliwości mobilnych urządzeń, a które przespały mobilną rewolucję. Krakowska mobilna strona oraz aplikacja miejska okazały się bardzo przyjazne użytkownikom oraz atrakcyjne wizualnie i dotrzymujące kroku najnowszym trendom na błyskawicznie zmieniającym się rynku aplikacji i platform mobilnych.
Kampania promocyjna „Tomasz Palec wybrał Kraków”, realizowana przez Urząd Miasta Krakowa w 2012 r., zdobyła pierwszą nagrodę (Grand Prix) w konkursie „Kryształy PR-u”, który towarzyszy odbywającej się w Katowicach X Konferencji PR w Samorządzie i Administracji Państwowej. Tomasz Palec zwyciężył w kategorii: Najlepszy wizerunek w mediach społecznościowych. Przeprowadzona na przełomie czerwca i lipca 2012 r. kampania promocyjna „Tomasz Palec wybrał Kraków” to pierwsza w Polsce, zachęcającą do studiowania w danym mieście, akcja reklamowa, której osią były animowane filmy viralowe i która była realizowana niemal wyłącznie w Internecie (z naciskiem na social media). W ciągu miesiąca profil głównego bohatera kampanii, Tomasza Palca, na Facebooku polubiło blisko 1000 fanów, a reklamy kampanijne zostały wyświetlone w tym serwisie ponad 46 mln razy.
23 maja 2013 r., podczas odbywającego się w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie VI Kongresu Sportowej Polski, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej Krzysztof Kowal odebrał w imieniu Miasta Krakowa wyróżnienie „Sportowa Gmina 2013”. Docenione zostały inwestycje w nowoczesną bazę sportową i rekreacyjną oraz skuteczne realizowanie programu rozwoju sportu i rekreacji w gminie. Kraków od kilku lat prowadzi program unowocześniania i rozbudowy bazy sportowo-rekreacyjnej. Przypomnijmy, że zmodernizowany został Tor Kajakarstwa Górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA. Powstaje również Hala Widowiskowo-Sportowa w Czyżynach, która będzie największym tego typu obiektem w Polsce. Trwa także przebudowa obiektów Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Nowa Huta. Pod koniec ubiegłego roku otwarte zostały natomiast dwa przyszkolne kompleksy sportowe - przy Szkole Podstawowej nr 53 na ul. Skośnej i przy Szkole Podstawowej nr 88 na os. Szklane Domy. Kraków jest też miejscem organizacji dużych zawodów sportowych, jak choćby Tour de Pologne, a także imprez masowych cieszących się coraz większą popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.
Puls Biznesu przyznał najbardziej zasłużonym przedsiębiorcom tytuły Filarów Polskiej Gospodarki oraz wyróżnił najlepszych prezydentów, burmistrzów i wójtów. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski znalazł się w gronie najlepszych Samorządowych Menedżerów Regionu 2012. By wyłonić liderów wśród jednostek samorządu terytorialnego, agencja badawcza zwracała się do gmin w Polsce z prośbą o wskazanie samorządów, które można uznać za liderów w regionie. Samorządowcy spośród gmin w danym województwie wybierali jednego lidera w regionie. Co istotne - nie mogli wskazać własnej gminy. W kolejnym etapie respondenci proszeni byli o wskazanie samorządów gminnych z ich województwa, które są liderem pod względem: zarządzania edukacją, pozyskiwania funduszy unijnych, inwestowania w ochronę środowiska (kanalizacja, utrzymanie czystości), efektywnego budowania aktywności społecznej. W ten sposób samorządy gminne w poszczególnych województwach wyłoniły spośród siebie gminy - liderów w województwie, w podziale na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i miejskie. Dodatkowo przedstawiciele samorządów gminnych dokonywali oceny własnych planów inwestycyjnych określając charakter potrzeb w tym zakresie oraz możliwości i wyzwania związane z ich finansowaniem. Ocena obejmowała takie obszary jak: budowa kanalizacji sanitarnej, budowa kanalizacji opadowej, dróg, chodników i mostów, budowa i modernizacja obiektów edukacyjnych i infrastruktury dziecięcej. Wzięto też pod uwagę m.in.: budowę i modernizację obiektów sportowo – rekreacyjnych oraz informatyzację gminy. Prezydent Krakowa znalazł się na pierwszym miejscu w gronie małopolskich liderów.
Kraków jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie outsourcingu i doskonałym miejscem do lokalizacji usług okołobiznesowych. Stolica Małopolski otrzymała 7 lutego 2013 r. tytuł „Najlepszego Miasta Dekady” w zakresie działań na rzecz rozwoju nowoczesnych usług, pokonując Warszawę i Wrocław. Kraków znalazł się w też w ścisłej czołówce najnowszego, prestiżowego rankingu „Tholons Top 100 2013”, oceniającego atrakcyjność regionów dla inwestycji w usługach biznesowych.
Międzynarodowe jury składające się z ekspertów firm branży outsourcingowej Europy, Ameryki Północnej i Azji, uznało Kraków za Najlepsze Miasto Dekady. Doceniono w ten sposób wieloletnie starania naszego Miasta na rzecz budowania klimatu proinwestycyjnego, przyjaznego innowacjom i odważnym przedsięwzięciom biznesowym. Kraków uplasował się także w pierwszej dziesiątce prestiżowego rankingu „Tholons Top 100 2013”. W zestawieniu wybrano sto najbardziej atrakcyjnych regionów świata dla inwestycji w usługach biznesowych. Kraków znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych – pod tym kątem – miast. Warto dodać, że w czołówce rankingu poza Krakowem znalazło się tylko jedno europejskie miasto – Dublin.
W Krakowie działa około 70 firm outsourcingowych, zatrudniających łącznie około 25 tysięcy osób. Wsparcie firmom zainteresowanym lokalizacją w Krakowie inwestycji i przedsięwzięć biznesowych zapewnia działające w Magistracie Centrum Obsługi Inwestora (COI). Pracownicy COI pomagają inwestorom w wyborze lokalizacji dla przedsięwzięcia i służą swoją wiedzą merytoryczną z zakresu procesu inwestycyjnego.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie został wyróżniony za projekt „Streetwork – skuteczny kontakt” w III edycji konkursu „Kopalnia PO(KL)Mysłów” skierowanego do osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy. Komisja konkursowa oceniała projekty realizowane w województwie małopolskim, skierowane do osób znajdujących się w wyjątkowo trudnej sytuacji na rynku pracy - niepełnosprawnych, osób 50+, oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Za projekt „Streetwork – skuteczny kontakt”, wyróżnienie i bilet do Brukseli otrzymał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Projekt „Streetwork” trwał dwa lata; MOPS uzyskał na jego realizację dofinansowanie w wysokości 1 709 330 zł. Odbiorcami projektu byli młodzi ludzie, w wieku 15-25 lat, zagrożeni wykluczeniem społecznym. Celem projektu było podniesienie poziomu integracji społecznej młodzieży poprzez poprawę ich funkcjonowania w szkole, rodzinie, grupach rówieśniczych, ograniczenie ryzykownych zachowań dotyczących uzależnień, nabycie umiejętności radzenia sobie z emocjami i stresem oraz wiedzy o formach pomocy i wykorzystania jej w praktyce. W ramach projektu streetworkerzy pracowali codziennie na osiedlach, organizowali wydarzenia sportowe, wyjścia grupowe na basen, do kina, muzeów. Młodzież uczestniczyła również w warsztatach z zakresu profilaktyki uzależnień i umiejętności funkcjonowania w grupie. Streetworkerzy organizowali „Dzień Pracy”, turnieje piłkarskie „WCL”, Graffiti Jam, Seanse „Kina Letniego”. Młodzi ludzie uczestniczyli też w kursach zawodowych i indywidualnych zajęciach, rozwijających zainteresowania. W realizację projektu zaangażowali się także wolontariusze. W projekcie uczestniczyło 226 beneficjentów.
Oficjalna krakowska aplikacja mobilna MyKRK została wyróżniona w Mobile Trends Awards 2012. Wręczenie nagród i nominacji odbyło się 21 lutego 2013 r. podczas uroczystej gali w hotelu Park Inn by Radisson. Kraków nominowany był w kategorii „Miasta z najlepszą stroną lub aplikacją mobilną”. Ponadto wyróżnione zostało Krakowskie Biuro Festiwalowe w kategorii „Wykorzystanie marketingu mobilnego” za promocję festiwali w kanale mobile. Nagrody Mobile Trends Awards przyznawane są corocznie przez kapitułę konkursową. W jej skład wchodzą eksperci ze świata IT oraz mobilnych technologii. Oficjalna strona Krakowa okazała się najlepszym serwisem internetowym w Małopolsce. W raporcie „Klimat inwestycyjny w województwie małopolskim” strona www.krakow.pl została oceniona jako medium z najwyższej jakości informacjami dla inwestorów. Raport został przygotowany przez Małopolskie Obserwatorium Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Badania przeprowadzone przez Zakład Rozwoju Regionalnego Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego to kompleksowa ocena klimatu inwestycyjnego w Małopolsce. W raporcie przeanalizowano m.in. oficjalne serwisy www. „Magiczny Kraków” zyskał najwyższą lokatę wśród wszystkich 182 samorządowych stron internetowych w naszym regionie. Serwisy oceniano poprzez 29 szczegółowych kryteriów dotyczących ich budowy, zawartości oraz interakcyjności. Na wysoką ocenę oficjalnej strony Krakowa złożyło się wiele elementów, m.in. dobrze przygotowana i łatwo dostępna oferta inwestycyjna, ciągła aktualizacja informacji, łatwa nawigacja i duża czytelność, a także bogata zawartość zdjęciowa.
Gmina Kraków została nagrodzona za najbardziej aktywny udział w programie „Moje Boisko – Orlik 2012”. Statuetkę „Małopolski Laur Sportu” odebrała 13 lutego Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta Magdalena Sroka podczas Małopolskiego Kongresu Sportu Powszechnego. Program zainicjowany w 2008 r. przez Ministerstwo Sportu i Turystyki zakładał budowę w każdej gminie na terenie całego kraju ogólnodostępnych, bezpłatnych boisk sportowych do piłki nożnej oraz siatkówki i koszykówki. Program był finansowany ze środków ministerstwa, samorządu województwa i samorządu gminy. Do końca 2012 r. w Małopolsce powstało 195 Orlików. Najwięcej z nich (14) powstało w gminie Kraków – 14. Warto dodać, że Miasto Kraków prowadzi także program „Animator – Moje Boisko Orlik 2012”, którego celem jest upowszechnianie kultury fizycznej i sportu oraz przeciwdziałanie zjawiskom agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży poprzez skierowanie do tych środowisk profesjonalnej oferty zajęć sportowych i sportowo-rekreacyjnych. Ofertę realizują wykwalifikowani trenerzy zatrudnieni przez Wydział Sportu UMK oraz Małopolski Szkolny Związek Sportowy.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zostało jako jedyne muzeum w kraju dostrzeżone przez sektor biznesu i umieszczone na liście Diamentów Forbesa - wykazie przedsiębiorstw najszybciej zwiększających swoją wartość. Lista Diamentów Forbesa jest tworzona przez miesięcznik Forbes przy współpracy wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska, która opracowuje i przedstawia w oparciu o badania metodologiczne listę firm, które najszybciej zwiększają swoją wartość. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jako jedyna instytucja kultury, znalazło się na liście Diamentów Forbesa 2013 w kategorii przedsiębiorstw osiągających zysk własny w przedziale od 5 do 50 mln zł rocznie i znalazło się na 34. miejscu w Małopolsce i 389. miejscu w kraju pośród 1228 firm. Warto dodać, że w 2012 roku w oddziałach MHK zorganizowano 16 wystaw czasowych oraz ponad 50 różnego typu wydarzeń, w tym imprezy promocyjne, edukacyjne, promujące wydawnictwa i wydarzenia towarzyszące wystawom (ta liczba nie obejmuje lekcji muzealnych i warsztatów dla szkół i przedszkoli). Frekwencja w Muzeum w 2012 r. wyniosła prawie 950 tys. osób.
Kraków otrzymał tytuł „Przyjazna Gmina 2012”. Celem projektu było wyłonienie najlepszych gmin w Polsce oraz wskazanie kierunków rozwoju w polskim samorządzie lokalnym. Organizatorem programu jest Forum Biznesu. Kryteria jakim kierowali się organizatorzy rankingu to: gminne i prywatne tereny inwestycyjne, inwestycje własne gminy (w tym proekologiczne), planowanie rozwoju gminy, projekty przedsięwzięć, promocja inwestycyjna i gospodarcza, skuteczność działań promocyjnych, walory przyrodnicze, geograficzne, tradycje gospodarcze, kapitał ludzki, struktury gospodarcze, organizacje przedsiębiorców, fundacje, stowarzyszenia i inicjatywy obywatelskie, instytucje kultury i edukacji, zagospodarowanie budżetu, dostosowanie instytucji do potrzeb osób niepełnosprawnych, nagrody i wyróżnienia. Przypomnijmy, że to kolejne wyróżnienie otrzymane przez Gminę Kraków w tym roku. Kraków zdobył także tytuł „Gmina na 5!”, gdzie Centrum Obsługi Inwestora zyskało niemal maksymalną liczbę punktów, podobnie jak strona internetowa miasta – Magiczny Kraków.